elaboracja 308win TAG, elaboracja 222rem oryx

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

msol5
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 19 września 2011, 07:43
Lokalizacja: podlaskie

elaboracja 308win TAG, elaboracja 222rem oryx

Post autor: msol5 »

Witam! Ponieważ nie znalazłem potrzebnych informacji a nie mam QL, mam nieśmiałą prośbę o pomoc w ustaleniu początkowych naważek przy elaboracji pocisków: 308w TAG 10,0g Brenneke oraz 222rem 3,6g oryx. Będą to moje pierwsze w życiu elaboracje. Podany na stronie Hubertusprohunting manual dla pocisku TAG uwzględnia dwa prochy rottweil oraz N140, ja zakupiłem jako zamiennik IMR4320. Producent podaje tylko jedną[rozumiem najlepszą] naważkę dla w/wymienionych prochów tj dla N140-2,98g oraz 3,05g dla rottweila. Pytanie od ilu g [lub gr] zacząć sypać IMR 4320?
To samo pytanie dotyczy pocisku Oryx 3,6g dla kal. 222rem. Na stronie normy jest elaboracja dla prochu Norma 200, ja zakupiłem jako zamiennik IMR 4198. Łuski już schną.... , pozdrawiam wszystkich Mirosław S.
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 lipca 2012, 21:28 przez msol5, łącznie zmieniany 1 raz.
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Dane Hogdona
222rem, 3.6g pocisk, imr 4198
16.5 grain do 18.7 grain przy dlugosci calkowitej pocisku 2.130 cala albo 21.5 grain do 24 grain IMR4320

308winchester, 10gr pocisk, imr4320
44grai do 48.5 grain przy dlugosci calkowitej pocisku 2.775 cala
msol5
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 19 września 2011, 07:43
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: msol5 »

Dzięki, wprawdzie znam te dane, ale cały czas zastanawiam się czy mogę stosować naważki podane dla innych pocisków choć o tej samej wadze w tym samym kal. Jak dotąd nigdzie o tym nie przeczytałem a chcę być ostrożnym. Rozumiem ,że mam zacząć od najmniejszych naważek. M.S.
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Jak bedziesz ostrozny to bedzie ok. Jest to praktyczne podejscie do problemu, nie jest 100% dokladne (zadne nie jest).
Waga pocisku jest decydujaca, ale dlugosc pocisku (przy stalym OAL )tez ma wplyw na cisnienie w lusce i komorze. Te dane z Hogdona sa dla specyficznego pocisku, komory itp, jezeli Twoje pociski (ktorych nie znam) sa dluzsze niz te od Hogdona, to przy tych OAL beda wytwarzaly wiecej cisnienia (glebiej osadzone w lusce), jezeli krotsze to mniej, ale startujac z minimum nie powinno byc problemu.
Najlepiej jest znalezc nawazke dla wagi pocisku z fabryki prochu, dlugosc osadzenia z fabryki pocisku i przeanalizowac. Jezeli nie ma danych w Twojej wadze, idziesz do nawazek dla nastepnego ciezszego pocisku.
msol5
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 19 września 2011, 07:43
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: msol5 »

Duże dzięki, jest to dla mnie cenna wskazówka, w nagrodę nauczę się Twojego nicku na pamięć, co zapewne zajmie trochę czasu, zważywszy ,że cały czas mam kłopot z jego przeczytaniem :D , jaszcze raz dzięki M.
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Sołtys Mirosław pisze: w nagrodę nauczę się Twojego nicku na pamięć, co zapewne zajmie trochę czasu, zważywszy ,że cały czas mam kłopot z jego przeczytaniem :D
Wcale sie nie dziwie, mnie tez te germanskie skadanki wykanczaja :lol:

Abersfeld - wies w Niemczech
ami - niemiecki skrot dla okupanta
ODPOWIEDZ