8x57 Mauser

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Giorgio
Posty: 36
Rejestracja: wtorek, 17 lipca 2012, 18:21

8x57 Mauser

Post autor: Giorgio »

Potrzebuję podpowiedzi odnośnie elaboracji.

Pocisk 200 grs HPBT, proch IMR 4895, lufa 60 cm. Potrzeba to jakoś napędzić pod 800 m/s przy jednoczesnej szansie, że będzie trzymać skupienie. Dodam, że amunicja potrzebna na zawody - 300 metrów i nie ma czasu na testy na strzelnicy.

Z góry dziękuję za porady. Sprawa pilna.
sniper4
Posty: 154
Rejestracja: środa, 07 marca 2012, 15:57

Post autor: sniper4 »

Kolego Giorgio. Na pewno nikt nie da Ci gwarancji, że po obliczeniu w np. QL nie trzeba będzie testów na strzelnicy. Tutaj można coś tylko zasugerować ale nigdy zapewnić.


Po drugi przy połączeniu tego typu(proch -pocisk) w granicach dopuszczalnego ciśnienia ciężko będzie do tej prędkości rozpędzić pocisk.

Sugeruję tutaj naważkę 39grs. Myślę, że przy tym połączeniu to najlepsza granica ilości prochu przy COL. 82,5mm
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: 8x57 Mauser

Post autor: P_iter »

Giorgio pisze:- 300 metrów i nie ma czasu na testy na strzelnicy.

Z góry dziękuję za porady. Sprawa pilna.
Zrezygnuj z tych zawodów. Szkoda nerwów i Twojej pracy. Tak jak kolega piszę. - Nikt Ci nie da gwarancji, że taki sam nabój użyty w identycznej jak Twoja broni, poleci tak samo. Zwłaszcza, że to 300 metrów...
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Zdecydowanie popieram przedmówcę. Bez strzelnicy raczej nie da rady (no chyba że z Czeskiej ciężkiej). Czasami nawet zmiana spłonki powoduje się rozjechanie wypracowanego sweetload`u.
forester
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

ściąga bez gwarancji powodzenia;
http://www.reloadersnest.com/detail.asp ... adID=10023

Tylko trzymaj sie ściśle podanych ustawień,łuska musi być koniecznie o wartości pojemności podanej w przepisie!
Giorgio
Posty: 36
Rejestracja: wtorek, 17 lipca 2012, 18:21

Post autor: Giorgio »

Dzięki za podpowiedzi i szeroki odzew. Elaboracje zrobię bo nie mam nic do stracenia. Wybór jest albo własna amunicja albo kupna S&B więc w sumie to nie wybór jak dla mnie. Huskys ten gotowy przepis może byłby i dobry ale nie mam IMRa 4350 tylko IMR 4895, a teraz na tak krótko przed zawodami nic już nie wykombinuję więc muszę robić na tym co mam. Z tą naważką 39 grs to się zastanawiam bo mi raczej wychodziło bliżej maksymalnych czyli w granicach 45 grs. Czym się sugerować? Raz jeszcze dziękuję za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Kupna? Błeee... Faktycznie nie masz wyjścia. :D
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
sniper4
Posty: 154
Rejestracja: środa, 07 marca 2012, 15:57

Post autor: sniper4 »

Kolego,sugerujesz się tym, że naważka 45grs da prędkość bliską oczekiwanej przez Ciebie 800m/s.
Jeśli jest to pierwsza próba z elaboracją w tym kalibrze to raczej nie można tu chyba mówić o opóźnionej stabilizacji pocisku na większej odległości, przez co nie ma chyba sensu ryzykować po pierwsze z tak dużą naważką(w konsekwencji i ciśnieniem), po drugie z danymi opartymi wyłącznie na QL. Gdybym miał zrobić nabój "w ciemno" to jednak wybrałbym naważkę 39grs przy COL. 82,5mm.(chociaż V0 jest niższe od oczekiwanej. Z pewnością taka masa pocisku poradzi sobie na tym dystansie z przeciwnościami atmosferycznymi.
ODPOWIEDZ