skracanie łuski

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

skracanie łuski

Post autor: piotrjub »

Na jaki wymiar skracacie łuski - (oczywiście dla mnie nie ma to znaczenia do celów myśliwskich)
jedni podają że łuski powinny być jednakowej długości

Obrazek

a według innych danych po zmierzeniu komory nabojowej skracamy łuski o 0,1-0,15 mm
Awatar użytkownika
zuxon
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 06 stycznia 2015, 16:50
Lokalizacja: warszawa

Post autor: zuxon »

PIOTRJUB ja posiadam 308 win do polowan , łuski skracam na wymiar 2,005" taką dlugosc ma łuska wzorcowa ,nie bedziesz , nie bedzie dobrego skupienia
nc rado&m.menke
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Tak, łuski muszą być jednakowej długości, nie koniecznie takiej jak wzorcowa. Zwyczajnie w partii 100 szt znajdź najkrótszą i resztę strymuj do tej długości.
Goostav
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Witam. Jeżeli wybór padnie na drugą propozycję: pomiar komory poprzez pomiar od czoła zamka do końca "szyjki" i "diabeł" sprawi ,że "zbijemy" podczas formatowania ramiona o więcej niż 0.15 oczywiście: (błąd pomiaru, zbyt mocno nasmarowane łuski +load bliski MAX ).....to niemiła niespodzianka może być ....niemiła :!--!
Ps.Do celów myśliwskich czy nie , sztuka cierpieć nie może :D
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

goostav pisze:Tak, łuski muszą być jednakowej długości, nie koniecznie takiej jak wzorcowa. Zwyczajnie w partii 100 szt znajdź najkrótszą i resztę strymuj do tej długości.
A nie prościej najkrótszą wyrzucić (odłożyć)?? Jeżeli jest jedna?? Niż równać do niej wszystkie? Poprzednią epoką trąca trochę.
forester
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

RobertK pisze:Witam. Jeżeli wybór padnie na drugą propozycję: pomiar komory poprzez pomiar od czoła zamka do końca "szyjki" i "diabeł" sprawi ,że "zbijemy" podczas formatowania ramiona o więcej niż 0.15 oczywiście: (błąd pomiaru, zbyt mocno nasmarowane łuski +load bliski MAX ).....to niemiła niespodzianka może być ....niemiła :!--!
Ps.Do celów myśliwskich czy nie , sztuka cierpieć nie może :D
Mógłbyś rozwinąć?
0.15 czego?
forester
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Ja może trochę rozwinę o co dokładnie mi chodziło

Obrazek

Obrazek

są różne opinie na ten temat - jedna z wersji mówi że skracamy wszystkie łuski do tej najkrótszej aby wszystkie były równe,

a w innej wersji oczywiście łuski również muszą być wszystkie równe ale dodatkowo podkreślają że jeśli chcemy podnieść
celność naszej amunicji powinniśmy zacząć od zmierzenia naszej komory i łuski dopasować do tego skracając je o 0,01" ale jeśli chcemy
osiągną max w tym temacie to skracamy o 0,005"

Chodzi mi czy rzeczywiście ma ta jakieś znaczenie.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Pierwszy raz spotykam się z taką opinią, żeby długość łuski uzależniać od długości komory oraz, że dodatkowo to poprawi celność. Możesz wyjaśnić w jaki sposób?
Goostav
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

piotrjub pisze:Ja może trochę rozwinę o co dokładnie mi chodziło

Obrazek

Obrazek

są różne opinie na ten temat - jedna z wersji mówi że skracamy wszystkie łuski do tej najkrótszej aby wszystkie były równe,

a w innej wersji oczywiście łuski również muszą być wszystkie równe ale dodatkowo podkreślają że jeśli chcemy podnieść
celność naszej amunicji powinniśmy zacząć od zmierzenia naszej komory i łuski dopasować do tego skracając je o 0,01" ale jeśli chcemy
osiągną max w tym temacie to skracamy o 0,005"

Chodzi mi czy rzeczywiście ma ta jakieś znaczenie.
Tak mi się wydaje że większa pojemność łuski nijak ma się do celności i wpływu na skupienie. Przy większej długości i zarazem pojemności (choć to nie zawsze jest norma) masz jedynie większe pole manewru. Nie spotkałem się do tej pory nigdzie na stronach za wielką wodą również aby były jakiekolwiek współzależności pomiędzy tymi dwoma wielkościami długość vs celność. Komorę należałoby zmierzyć żeby wiedzieć jakiej długości robić naboje. Czy osadzać na gwincie czy robić właśnie na długość 0,005 cala krótszą od komory. Choć najlepiej zmierzyć Ogive komory i konkretnego pocisku. Pociski różnych firm będą miały różny Ogive przy tym samym COL i odwrotnie. Każdy mój load na poszczególne kalibry robię "organoleptycznie" . Próbuję jedynie wyciągnąć wnioski i znależć regułę przy pojemnościach łusek vs. skupienie przy tym samym nasypie, ale jeszcze trochę pewnie mi to zejdzie ...
Pozdr
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

forester2008 pisze:
RobertK pisze:Witam. Jeżeli wybór padnie na drugą propozycję: pomiar komory poprzez pomiar od czoła zamka do końca "szyjki" i "diabeł" sprawi ,że "zbijemy" podczas formatowania ramiona o więcej niż 0.15 oczywiście: (błąd pomiaru, zbyt mocno nasmarowane łuski +load bliski MAX ).....to niemiła niespodzianka może być ....niemiła :!--!
Ps.Do celów myśliwskich czy nie , sztuka cierpieć nie może :D
Mógłbyś rozwinąć?
0.15 czego?
Oczywiście 15 setnych milimetra :D
ODPOWIEDZ