Poziomowanie lunety.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Poziomowanie lunety.

Post autor: tomp »

Witam, luneta to nicon monarch gold 2.5-10x56. Założona u Skawińskiego w Dziemianach. Podobno robią to jakąś maszyną. Zakupiłem poziomniczkę vortex. Ustawiłem ją na lunecie w ten sposób że na górnym bębnie położyłem poziomniczkę elektroniczną ( dokłądna i powtarzalna ) ustawiłem broń tak, żeby górny bęben był idealnie horyzontalnie i do tego ustawiłem vortexa żeby bąbelek był na środku.
No i patrząc przez lunetę przy bąbelku ustawionym na środku krzyż lunety wydaje się być lekko pochylony górną belką w lewo.

Jak to zweryfikować, czym to może być spowodowane i jak naprawić ? :)

pozdrawiam
Tomek

Dodam też, że przy poprzedniej broni (luneta była ta sama - montowana u Skawińskiego) również wydawało mi się że krzyż nie jest ustawiony w pionie. Wtedy nie bawiłem się poziomnicami tylko ustawiłem na obejmach na oko. A że strzelałem do 100m to różnicy nie było.
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Weź długą dokładną poziomicę, ustaw ją w pewnej odległości tak aby pokazywała to co powinna, połóż na niej poziome nitki znaku celowniczego, zablokuj broń i ustaw poziomicę na lunecie.
grando08
Posty: 123
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2015, 09:26
Lokalizacja: Strzelnica Łącko

Post autor: grando08 »

Kolego a jak ze składem broni, osada dopasowana.?
M 98 7x64 S 303 8x57 IS Rem 700 338 wm
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Na oko osada nie jest idealnie dopasowana. Lufa jest pływająca przy końcu łoża trochębliżej lewej strony ( szczelina trochę mniejsza ). Tylko skoro luneta jest mocowana do komory która jest na sztywno z lufą to nie powinno mieć znaczenia.

Myślałem żeby zrobić coś takiego jak z poziomnicą tylko z ciężarkiem na linie i na pionowej nitce lunety ustawić. Tylko jest kwestia czy wtedy luneta w stosunku do lufy będzie dobrze ustawiona. Czyli czy nie powinienem lunety delikatnie na obejmach obrócić, a dopiero potem na poziomniczce ustawić.
Walther1
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 13 czerwca 2015, 15:29

Post autor: Walther1 »

Aby ustawic lunete na poziomicę trzeba wpierw ustawic broń w idealnym pionie/poziomie i musielibysmy przy składzie tenze pion utrzymac
w innym wypadku jest to pozbawione sensu

Ciekawi mnie jak wyglada ta maszyna do ustawiania lunet ???
:D
MarcinR
Posty: 322
Rejestracja: sobota, 17 kwietnia 2010, 22:44
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie Olecko
Kontakt:

poziomowanie

Post autor: MarcinR »

Marcin Roszko
www.cel.sklep.pl
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Moze niekonwencjonalne ale skuteczne. W Remingtonie 700 bez szyny wpialem dwa kolka do spinania kluczy i umiescilem je w tych dingsach gdzie producent przewidzial mocowanie pasa.

Podwiesilem do gory nogami do zyrandola gdzie grawitacja spelnila swoje. Zamontowany celownik ustawialem obierajac pion na futrynie ( wczesniej sprawdzilem poziomica ).

Majac szyne wystarcza mala poziomiczka ktora kladzie se na szyne - w ten sposob ustawia sie bron w pionie, nastepnie montuje sie celownik a poziomiczke kladzie na wiezy / bebnie.

:wink:
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Pomysł z podwieszeniem bardzo fajny, ale jest jedno ale... co jeżeli system jest zrotowany wzg. osady? podwieszenie spowoduje że osada będzie w pionie, ale system a tym samym szyna może już być pochylona w prawo lub w lewo.
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Chyba wymyśliłem jak to dobrze zrobić.

Potrzebna będzie lina z odważnikiem i laser ładowany do komory. Zawieszamy linę na 50m. Laser pakujemy do komory. Broń ustawiamy tak żeby laser oświetlał linę w dowolnej wysokości tej liny, Lunetę ustawiamy tak na obejmach aby pionowa nitka krzyża była równoległa/pokrywała się z liną z odważnikiem. I wtedy ustawiamy poziomniczkę na lunecie, żeby trzymała pion. Następnie sprawdzamy ustawienia na 25 i 100m. Jeżeli pionowa nitka będzie pokrywała się z liną z odważnikiem a laser będzie oświetlał linę na wszystkich dystansach to powinno być idealnie ustawione.

Tylko jest pytanie czy taki laser do przystrzeliwania broni rzeczywiście prowadzi wiązkę idealnie z osią lufy?

Jeżeli okaże się że w takiej pozycji łoże jest pochylone w którąś stronę to należało by popracować nad mocowaniem systemu do osady, bo oś lunety i lufy i poziomniczka jest ustawiona dobrze.

Czy widać w tym sposobie jakieś błędy?
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

A nie można zorientować krzyża lunety do osi poziomej lub pionowej (krawędź dachu i winkiel oddalonego budynku) i na płaskim elemencie broni postawić małą kontrolną poziomnicę? Można ją położyć na szynie pod lunetą lub komorze zamkowej jeśli jest płaska. Wyjdą niezgodności.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

P_iter wyjąłeś mi to z ust. Podwieszania, kombinacje, a wystarczą 2 poziomiczki za 20 zł, ew. jedna i kawałek sznurka z odważnikiem. W każdym razie poziomuje się osobno broń i osobno lunetę.
Goostav
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

tomp pisze:Pomysł z podwieszeniem bardzo fajny, ale jest jedno ale... co jeżeli system jest zrotowany wzg. osady? podwieszenie spowoduje że osada będzie w pionie, ale system a tym samym szyna może już być pochylona w prawo lub w lewo.
W przypadku gdy masz juz szyne poziomujesz celownik poziomica w/g szyny.

:wink:
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Zabrałem się za poziomowanie szyny... no i ZONK. Się zdenerwowałem. Ustawiłem broń, żeby w długiej osi szyny była horyzontalnie. Położyłem poziomniczke w poprzek szyny. No i na bliższym końcu szyny od kolby jak ustawię poziom, to na drugim końcu szyny bombelek gazu dochodzi do prawej kreski. Sprawdziłem poziomicą elektryczną i pokazuje na niej 0.5 stopnia różnicy. Odkręciłem szynę, odwróciłem ją, próbowałem różnie dokręcać ale nadal jest ta sama różnica między początkiem i końcem szyny.

Teraz się tak zastanawiam czy szyna jest kijowa, czy savage nawierca otwory i zrobił to źle, czy rusznikarz nawiercał i spieprzył.
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

:lol: :lol: Niektórzy na forum mają ciekawe patenty.

http://sklep.hubertusprohunting.pl/t081 ... nagel.html to urządzenie jest fajne i szybko pozwala wypoziomować lunetę.

Ale nie ma nic prostszego niż kawałek równie doszlifowanej blaszki wsunięty pomiędzy szynę montażową a lunetę (jej środkową część). Ten zabieg dokona "samo-poziomowania". Taki patent stosuje firma Spuhr w swoich montażach. Działa to szybko i rewelacyjnie.
Dziemiany ... raz im się uda a raz nie :-)
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Patent z linku po prostu genialny w swojej prostocie. Nie rozumiem jednak koncepcji tej blaszki samopoziomującej. Mógłbyś rozwinąć?

pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
pepet
Posty: 75
Rejestracja: niedziela, 30 maja 2010, 20:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pepet »

Pozdrawiam
P.
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

Dokładnie :-)

Jak się zakupi montaż Spuhra, to jest to w komplecie.
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

tomp pisze:Patent z linku po prostu genialny w swojej prostocie. ...
Prosty to z pewnością (tym bardziej te 180 zł to juz nie powiem co to jest) ale czy genialny ? Na twojej krzywej szynie rozwiąże tyle co poziomnica. Nawet na prostej to jedynie jako tako pomoże ustawić względem ... no właśnie szyny jedynie a karabin, konkretnie lufa i tak może być gdzieś z boku.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Dziś się pobawiłem i ustawiłem lunetę w następujący sposób: Poziomica pionowo 25m od karabinu. Ustawiłem siatkę do poziomicy i do tego ustawiłem poziomiczkę na lunecie, żeby pokazała pion. Potem położyłem poziomiczkę na szynie i obróciłem lunetę tak, żeby bąbelki na szynie i lunecie były tak samo. Niestety ustawienia szyny wg. lufy nie jestem w stanie zweryfikować ani zmienić.
JarekSz
Posty: 187
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2010, 11:45
Lokalizacja: G.Śląsk

Post autor: JarekSz »

Przy poziomowaniu lunety do broni położyłem pręt na szynie i drugi na kapslu lunety. Zmierzyłem odległości między prętami po prawej i lewej stronie broni. Jak równe to ok.
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

Ja posiadam poziomiczki /zakupione tu na forum od jednego z kolegów ;-) / Sprawdzają się świetnie.Zdjęcie robione z ręki także nie jestem podatny na krytykę że krzywo ;-)
Obrazek
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

tomp pisze:Zabrałem się za poziomowanie szyny... no i ZONK. Się zdenerwowałem. Ustawiłem broń, żeby w długiej osi szyny była horyzontalnie. Położyłem poziomniczke w poprzek szyny. No i na bliższym końcu szyny od kolby jak ustawię poziom, to na drugim końcu szyny bombelek gazu dochodzi do prawej kreski. Sprawdziłem poziomicą elektryczną i pokazuje na niej 0.5 stopnia różnicy. Odkręciłem szynę, odwróciłem ją, próbowałem różnie dokręcać ale nadal jest ta sama różnica między początkiem i końcem szyny.

Teraz się tak zastanawiam czy szyna jest kijowa, czy savage nawierca otwory i zrobił to źle, czy rusznikarz nawiercał i spieprzył.
Zapytam, czy szyna ze stali czy z Aluminium ?

Staral bym sie ustalic czy faktycznie producent spieprzyl robote i zle nawiercil otwory.

:wink:
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Kupiłem sobie taką

http://www.sinclairintl.com/optics/opti ... 41016.aspx

Niestety tylko ładnie wygląda.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

piotrjub pisze:Kupiłem sobie taką

http://www.sinclairintl.com/optics/opti ... 41016.aspx

Niestety tylko ładnie wygląda.
Napiszesz cos o zym wiecej ?

:wink:
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

czy savage nawierca otwory i zrobił to źle
W Savage zdarzają się takie wpadki.

próbowałem różnie dokręcać
Spróbuj różnych kombinacji przykręcając trzy śruby,może tylko jeden otwór jest zwalony.
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

piotrjub pisze:Kupiłem sobie taką

http://www.sinclairintl.com/optics/opti ... 41016.aspx

Niestety tylko ładnie wygląda.


Jak wiele amerykańskich gadżetów z Sinclaira: :oops: :oops:
"Uwielbiam chorał ruski..."
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Dla wyjaśnienia dodam że poziomeczkę tę kupiłem w Słupsku bo mieli na stanie a link do Sinclaira dałem bo łatwiej mi było ją tam znaleźć w celu obrazowym.
Nie zmienia to faktu że tam ją również oferują (jak dwa miesiące temu zdecydowałem się na nią to akurat jej nie mieli dlatego zamówiłem w firmie ze Słupska).
Wracamy do poziomeczek - każda jest dobra która po prostu działa.
Kolega powyżej pokazał jedną z poziomeczek którą kładzie na lunetę - mam podobny zestaw, nawet dwa, poziomeczka którą kładziemy na lunetę została wyjęta z obudowy.

Obrazek

Dla mnie mogę ja poręczniej używać
Prawidłowe działanie - kładziemy taką poziomiczkę na szynę wiver-a poziomujemy broń i proszę jak ładnie nam taka poziomiczka pokazuje co mamy

Obrazek

Dalej dla sprawdzenia czy poziomiczka jest dobra odwracamy ją i sprawdzamy czy pokazuje nam to samo

Obrazek

Jak widać działa super - dla niedowiarków dodam ze mam jeszcze inną poziomiczkę zamontowaną, co będzie widoczne na zdjęciach poniżej i sprawdzam to na obydwóch poziomicach.

Wracamy do tej oferowanej na Sinclair - zamocowałem ją na szynę wivera kontroluję to również na tej drugiej poziomicy

Obrazek Obrazek

Na poziomicy zamontowanej do szyny wychodzi że broń mamy przekrzywić lekko w lewo (mocowana na broni pokazuje że jest OK)
Mocujemy tą poziomiczkę w drugą stronę

Obrazek Obrazek

Teraz pokazuje że mamy broń przekrzywić lekko w prawo (mocowana na broni pokazuje że jest OK).
Ta poziomiczka miała zastąpić tą kładzioną na szynę wivera - Ładnie wygląda i leży sobie nie używana i niestety jej nie zastąpiła.

Aby nie było tak różowo to dodam że poziomiczki montowane w montażach sphura są również g.... warte i nie pokazują prawidłowo poziomu.
Dla wyjaśnienia dodam że jeżeli zawsze ustawiamy broń w jednakowym położeniu według nawet błędnie wskazującej poziomiczki a mamy prawidłowo ustawioną lunetę jest OK nie ma to większego znaczenia.
Ja w swoim montażu sphura na początku zrobiłem regulację poziomiczki a następnie wywaliłem ja z montażu aby mnie nie denerwowała (na zdjęciach widać broń z innym montażem).
Moja metoda - Poziomuje broń tą poziomiczką którą kładę na szynę wivera, min na 100 metrów zawieszony ciężarek na sznurku (w celu naprężenia sznurka dodam cienkiego sznurka) - według sznurka ustawiam krzyż w lunecie a dalej zakładam jak dla mnie najlepszą poziomicę

Obrazek Obrazek Obrazek

a po założeniu ona ma widoczne na zdjęciach śrubki regulacyjne ustawiające poziomicę w poziomie - ustawia się ją jak jest zamknięta i ustawia się ją jak jest otwarta - nie na montażu a kluczykiem wkładanym w widoczne otworki (pomiędzy srebrnymi śrubkami, na drugim zdjęciu mamy sam otworek).
Działanie malinka :lol:
Wonski
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 12 października 2019, 14:46
Lokalizacja: Przechlewo

Post autor: Wonski »

Witam Szanowne grono,
Podłączam się do tematu gdyż jest następstwem poziomowania lunety.
Czy koledzy orientują się z jaka siłą przy pomocy wkrętaka/klucza dynamometrycznego dokręcać obejmy lunety.
Z racji ze rusznikarz u Pana skawińskiego robi to na oko, zarówno poziomowanie lunety jak i cały jej montaż postanowiłem, że zrobię to samemu.
Nie mogę niestety znaleźć pudełka od obejm, a na stronach sklepów z tym produktem nie są podane te parametry ;/
Obejmy są stalowe.

Pozdrawiam!
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Około 2,4- 2,8 Nm
operator99
Posty: 124
Rejestracja: wtorek, 16 kwietnia 2019, 19:56
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: operator99 »

Chodzi o przykręcenie obejm do szyny na karabinie czy o przykręcenie obejm na lunecie ? Podam przykład Vortex,jest w instrukcji na stronie mocownie obejm do lunety ok 1.8-2 Nm,dalej sam szukałem kiedyś i znalazłem takie wartości, jesli obejmy sa aluminiowe 1.2-1.7 Nm,stalowe 1.8-2.3 Nm.Przykręcenie montażu do szyny na karabinie ok.3.4Nm, Przykręcenie szyny do karabinu 7.3Nm
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Michał pisze:Około 2,4- 2,8 Nm
Zalecalbym najpierw przeczytanie instrukcji obslugi a co wazniejsze montazu !

Kahles np. podaje do 2,4 Nm powyzej tracisz gwarancje i zginasz Tubus.

:wink:
Witus
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 07 stycznia 2019, 01:19
Lokalizacja: Canada

Post autor: Witus »

Po wypoziomowaniu wszystkiego w domu mozna dodatkowo sprawdzic ustawienie lunety na strzelnicy. https://www.youtube.com/watch?v=12Wf0Cuwwi8
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

andy7 pisze:
Michał pisze:Około 2,4- 2,8 Nm
Zalecalbym najpierw przeczytanie instrukcji obslugi a co wazniejsze montazu !

Kahles np. podaje do 2,4 Nm powyzej tracisz gwarancje i zginasz Tubus.

:wink:


Oczywiście, że należy czytać instrukcję, ja podałem wartości średnie. Dla Nightforca:


Obrazek
Wonski
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 12 października 2019, 14:46
Lokalizacja: Przechlewo

Post autor: Wonski »

Niestety, informacje na temat jakiej siły użyć nie są podane na opakowaniu. Interesuje mnie przede wszystkim montaż obejm na tubusie, ale również z jaką siłą przykręcać obejmy do szyny montażowej. W moim przypadku to szyba wavera.
galaktyka1
Posty: 87
Rejestracja: środa, 09 września 2015, 04:15

Post autor: galaktyka1 »

Nie wiem dlaczego powiela sie blad stawiania poziomicy na bebnie lunety?Taki odczyt poziomu bedzie bledny za kazdym razem ruchu off lub on zakretki.Ja zaopatrzylem sie w plaska blaszke ktora robi za tzw polke dla poziomicy a sama blaszke przystawiam pod luneta gdzie jest plaska czesc tubusa!
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

No i to też jest błędne ustawianie bo problemem jest ustawienie w pionie prostej przechodzącej przez oś lunety i lufy i wtedy to krzyż można sobie ustawić na byle jakim pionowym elemencie otoczenia. Jak karabin przekoszony to poziomica w dowolnym miejscu nic nie pomoże. A jak ktoś planuje kręcenie wieżami to może trzeba będzie skupić się na osiach działania wież a nie krzyżu ( oczywiście jak luneta porządna to nie ma tego problemu).
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
bambus0134
Posty: 88
Rejestracja: czwartek, 09 czerwca 2016, 14:29
Lokalizacja: WLKP

Post autor: bambus0134 »

A co warta jest ta metoda z latarką i rzutem cienia krzyża celowniczego na ścianę, oczywiście karabin wcześniej wypoziomowany i dopiero posadzona na nim luneta.
https://youtu.be/Liojq3Uy6Ps
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Można i takie czary wyczyniać tylko po co ? Nie łatwiej spojrzeć w lunetę na jakiś pionowy element, pion, krawędź ściany itp ? Jak kto woli ale moim zdaniem to ostatni najłatwiejszy element układanki a kluczowa jest pewność, że zestaw lufa-luneta nie jest przekoszony. Poziomice czy inne wymyślne ustrojstwa sprawdzające sam karabin niewiele mówią.
Jak to zrobić ? Nie mam na to dobrej, pewnej metody. Laser w lufie czy patrzenie przez nią na ten sam pion co luneta to i tak tylko metoda na oko. Na szczęście aż tak bardzo w praktyce się nad tym nie rozczulam co nie zmienia faktu, że (moim zdaniem) poprawnie powinno tak to być zrobione. Najwyżej strzelam z jakimś tam ale stałym, powtarzalnym przekoszeniem i mam stały znios w którąś stronę.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Montuje się sztucer w imadle. Kładzie się poziomicę na szynę, bazę, płaski element komory zamkowej, dla upierdliwców poziomice maszynowa, jest dokładniejsza i pod nią ustawiasz sztucer do poziomu. Luneta w obejmy i celujesz krzyżem na pionowy element np. budynku, uwaga tez może być krzywy ;-) . Dociskasz odpowiednim momentem i po temacie. Dla sprawdzenia obserwując przejechać regulacją krzyża góra - dół .
ODPOWIEDZ