Jaki pocisk do 7x65R

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Jaki pocisk do 7x65R

Post autor: Myśliwy »

Witam kolegów.

Szukam pocisku do 7x65R tylko do polowania, głównie dzik.

Mam do wyboru:

Hornady 154grs SST
Hornady 162grs BTSP Interlock
Sierra 175grs SBT GameKing


Wystrzelałem paczkę Nosler acubond 160grs. Przy strzałach komorowych mało farby a dzik zawsze odchodzi 50-100-150m
Kanał wylotowy prawie tak sam jak wlotowy. Jak by był trochę za twardy.

Szukam lepszego stopera ale nie morze rozpadać się w tuszy.

Jestem otwarty na inne sprawdzone rozwiązania...



Z góry dzięki za pomoc.
michalloo
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 28 lipca 2013, 11:57
Lokalizacja: Wawa

Post autor: michalloo »

może GMX? Rozpędzony SST zawsze będzie się rozpadał ale efekt obalający znakomity.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Ja ostatnio używam accubonda, kolega który używa SST mówi że trzeba strzelać na żebra a nie na łopatkę i jest ok.
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

piotrjub pisze:Ja ostatnio używam accubonda, kolega który używa SST mówi że trzeba strzelać na żebra a nie na łopatkę i jest ok.

Strzelam zawsze na żebra bo tusza idzie na użytek własny, przy strzałach na łopatkę zwierzyna i tak pada w ogniu niezależnie co jej poślesz...

Dystans na którym strzelam to miedzy 50 a 120 m
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Ja od kilku lat w 7x64 używam pocisków Norma Vulkan 170gr - najpierw amunicja fabryczna, teraz elaborowana.
Skuteczność wg mnie doskonała (zwierzyna w ogniu albo odejście na max. kilka metrów) a uszkodzenia tuszy minimalne.
Na razie mam tylko jeden pocisk, który został w tuszy (pozostałość 68% wagi po przejściu przez obie łopatki dzika ok. 100 kg), reszta przestrzał.

Ale najlepiej zebrać po kilka sztuk amunicji z rożnymi typami pocisków i samemu popróbować - to co pasuje jednemu nie koniecznie będzie pasowało innym i ich broni.
Pozdrawiam, Tomek
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

tomkoziol pisze:Ja od kilku lat w 7x64 używam pocisków Norma Vulkan 170gr - najpierw amunicja fabryczna, teraz elaborowana.
Skuteczność wg mnie doskonała (zwierzyna w ogniu albo odejście na max. kilka metrów) a uszkodzenia tuszy minimalne.
Na razie mam tylko jeden pocisk, który został w tuszy (pozostałość 68% wagi po przejściu przez obie łopatki dzika ok. 100 kg), reszta przestrzał.

Ale najlepiej zebrać po kilka sztuk amunicji z rożnymi typami pocisków i samemu popróbować - to co pasuje jednemu nie koniecznie będzie pasowało innym i ich broni.
Korzystałem z vulkana w 30-06 a ojciec 308 przez ok 10 lat. To byla bardzo dobra kula która trzymała dobrze mase i nigdy sie nie rozwarstwiała ale od jakiegoś czasu bardzo sie popsuła. Zauwarzyłem ze płaszcz potrafi sie oddzielic od rdzenia a w starej fabrycznej amunicji to sie nie zdarzało. (Może trafiłem na taką kiepską partję !!!) Została mi jescze paczka kupina z 6 lat temu do 30-06 i nie zamienie jej na nic innego. Probowałem acubonada, dobrze trzyma mase nie rozwarstwia sie ale ma słabszą siłe obalajaca niz vulkan.



Zadrzyło mi sie strzelic warchlaka ok 25 kg a-maxa kal 30-06 178gr dystanstans 120m. Strzał komorowy, serce ruszine, wejcie kuli normalne, wyjscie troche wieksze (dwa żebra ruszone), dzik odskoczył jakies 50-60 m w gesty mlodnik i bez psa bym pewnie go nie podniósł.


Teraz szukam i bede wdzieczny za rady
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Oryx 156 gn zrobiony na góra 800m/s
forester
Tomasz Dudek
Posty: 78
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:55
Lokalizacja: Radom

Post autor: Tomasz Dudek »

hornady sst 154gn .prędkość chrono 805-810m/s.
strzeliłem z tego wiele bez żadnych problemów przy czarnej i płowej.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Tomasz Dudek pisze:hornady sst 154gn .prędkość chrono 805-810m/s.
strzeliłem z tego wiele bez żadnych problemów przy czarnej i płowej.
Że zabił, to pewne, ale zniszczeń pocisk nie zrobił?
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Vulcan został tak zaprojektowany żeby się rozwarstwiał i defragmentował ( efekt eksplozji, przewężenie pocisku). Nie ekspanduje Oryx w stopniu takim jak Vulcan, ma "zlutowany rdzeń " ołowiany z płaszczem a pociski w amunicji fabrycznej nie przekraczają prędkości krytycznej kontrolowanej defragmentacji. Ciekawym pociskiem do kalibru 7x65R na nasze warunki byłby pocisk Speer-a 160 grainowy Grand Slam: dobry wskaźnik zachowanej masy ok. 98% .....
"Uwielbiam chorał ruski..."
ODPOWIEDZ