Problem z łuskami 30-06

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Problem z łuskami 30-06

Post autor: Myśliwy »

Witam


Mam problem z ciężko zamykającym się zamkiem :(

Wymieniłem matrycę LEE na RCBS

Matrycę do formatowania ustawiam ze szczelinomierzem, potem sprawdzam łuski w broni czy nie ma żadnych oporów przy zamykaniu zamka. Dalej są myte i suszone, po osadzeniu pocisku okazało sie ze zamek ma opory przy zamykaniu :bh|:

Łuski normy odstrzelane z mojej broni.

Gdzie robię błąd???
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Za głęboko wkręcona matryca osadzająca?
forester
adaśko
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2014, 06:22
Lokalizacja: CZeSTOCHOWA

Post autor: adaśko »

A łuski trymowałeś?
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2627
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Nie osadzasz oby na gwint?
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

P_iter pisze:Nie osadzasz oby na gwint?


Nie osadzam pocisków na gwint, mam jeszcze luz.( sprawdzone)


Łuski są trymowane i gradowane krawedzie szyjki
Awatar użytkownika
JanMaz
Posty: 493
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 19:47
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: JanMaz »

forester2008 pisze:Za głęboko wkręcona matryca osadzająca?
Włóż łuskę bez pocisku w matrycę osadzającą, tak jakbyś miał osadzić pocisk, a potem sprawdź czy zamek się zamyka.
Pozdrawiam JanMaz
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Dobry pomysl. ale osadzarka chyba nic nie robi z luskami, a przedtem wchodzily.
Pierwsza wypowiedzia Mysliwy sugerowal (jak juz Piotr zauwazyl. za dluga amunicje), albo krzywo osadzony pocisk, ale bylyby slady na pocisku.
warto spojrzec w komore, moze jest zadzior, albo obraczka z nagaru.

PS: Jaki kaliber?
Najczesciej; ciezko zamknac zamek - za malo zbite ramiona, ciezko otworzyc zamek - za duza srednica dolnej czesci luski.
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Rozmawiając telefonicznie z kolegą wierzbą, podczas luźnej rozmowy ogólnej, poruszył wątek matrycy zaciskającej i formatującej cały nabój ( w tym wypadku do 223 ), który zmniejsza ciut rozmiar całości, właśnie pod kątem "ciasnych" komór nabojowych. Może po osadzeniu na tyle pocisk rozpiera szyjkę, że trzeba by ją jednak ciut mocniej zacisnąć, specjalną matrycą.


ps. Jestem relatywnie świeży w temacie, a to co piszę to tylko sugestia/element do sprawdzenia i weryfikacji :)

pzdr. Łukasz
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Wykasowałem tą odpowiedź, bo chyba źle zrozumiałem problem pytającego. Moja poprzednia wypowiedź też do kosza. Jeśli łuska sformatowana full zamyka się normalnie w komorze i przestaje się zamykać po osadzeniu pocisku, to może, jak Wyspiarz napisał, masz ciasną komorę i przy osadzaniu deformujesz szyjkę?

Jaki to karabin? Czy ma ciasną komorę, czy zwykłą?
Miłego dnia!
Awatar użytkownika
JanMaz
Posty: 493
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 19:47
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: JanMaz »

abersfelderami pisze:Dobry pomysl. ale osadzarka chyba nic nie robi z luskami, a przedtem wchodzily.
Nie zaszkodzi spróbować, sprawdzić na łusce bez pocisku w osadzarce co robi z łuską, przynajmniej jedna ewentualność odpadnie.
PS: Jaki kaliber?
Najczesciej; ciezko zamknac zamek - za malo zbite ramiona, ciezko otworzyc zamek - za duza srednica dolnej czesci luski.
Myśliwy pisze:
Matrycę do formatowania ustawiam ze szczelinomierzem, potem sprawdzam łuski w broni czy nie ma żadnych oporów przy zamykaniu zamka. Dalej są myte i suszone, po osadzeniu pocisku okazało sie ze zamek ma opory przy zamykaniu.
Być może matryca osadzająca przy osadzaniu zwiększa średnicę części butelkowej łuski. Nie znam budowy matrycy osadzającej RCBS.
Pozdrawiam JanMaz
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Zmiana osadzarki moze byc mylaca, nie majaca nic wspolnego z problemem. Mozna wrocic na probe do LEE i zobaczyc czy znow wszystko jest dobre.
Oczywiscie ja tylko spekuluje jak wszyscy inni.
Moze w tym samym czasie bolec wyrzutnika przestal sie chowac do dziury?
Zamek ciezko sie zamyka, ale co to znaczy ciezko.
Problem jest bardzo prosty, trzeba miec tylko ten karabin w reku.
Awatar użytkownika
daras6022
Posty: 57
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 15:24
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: daras6022 »

Proponuję sprawdzić z inną łuską - nie wszystkie łuski mają tę samą grubość - myślę że to wtedy najłatwiej wychwycisz co i jak - w/g mnie może być problem podczas osadzania pocisku jak któryś z kolegów nadmienił. Zmień łuskę na jakąś inną ( dowolną S&B lub inną ) i zobacz czy problem się powtórzy.
223,243,7x57,30-06,8x57,12/70,20/76
7osiem3254285
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Brakuje zbyt wielu danych w tej informacji:
1. Na jaką długość są przycięte łuski? Na długość "katalogową" czy na długość rzeczywistą komory broni, z której kolega strzelał...
2. Czy łuski są przycięte dokładnie na tę sama długość?
3. Jak są łuski formatowane?

Można zrobić test "spasowania" naboju w komorze: pomalować nabój wykazujący cechy oporu przy zamykaniu zamka flamastrem koloru czarnego i spróbować zmknąć. Po wyjęciu obtarcie powierzchni naboju wskaże, który element naboju "zapiera". To może wskazać przyczynę.....
"Uwielbiam chorał ruski..."
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

http://sklep.gamajp.pl/pl/p/Kalka-artyk ... u-75ml/857

Zamiast flamastra używam czegoś takiego
forester
Awatar użytkownika
daras6022
Posty: 57
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 15:24
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: daras6022 »

wystarczy odrobina nagaru z kroplą oleju bądź najprościej okopcić łuskę sadzą - nie trzeba nic kupować a tez można sprawdzić :) :D
223,243,7x57,30-06,8x57,12/70,20/76
7osiem3254285
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

Moja broń to SIG 98
To dokladnie to samo co SHR 970.


Przerzuciłem wszystkie łuski przez komore broni i okazało się ze połowa zamyka sie bez problemu a reszta stawia opór. Wybrałem po 5 szt i osadziłem pociski. Łuski ktore zamykały sie swobodnie w broni po osadzeniu pocisków nie stawiają oporów przy zamykaniu. druga cześć ciasnych łusek z pociskami okopciłem i sprawdziłem miejsce styku z komorą. Wyrażne zaznaczył sie pierścien o szer 3 mm po całym obwodzie ramion, zaczyna sie od styku czesci butelkowej z ramionami.

Teraz wiem ze polowa łusek została niedoformatowana, i tu rodzi sie kolejne pytanie z jakiego powodu??

Posprawdzam jeszcze wage i pojemność łusek z każdej grópy. Jak wyklucze różnice to zostanie tylko bład formatowania po mojej stronie :oops:


Los chciał ze przy ustawianiu matrycy trafilem na dobrze sformatowane łuski a pociski osadziłem na wadliwych :(


Dzieki za pomoc i rady
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

To brzmi logicznie.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

abersfelderami pisze:ciezko zamknac zamek - za malo zbite ramiona, ciezko otworzyc zamek - za duza srednica dolnej czesci luski.
Ta zasade warto wkuc na pamiec.
Awatar użytkownika
daras6022
Posty: 57
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 15:24
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: daras6022 »

Cieszę się że mogłem co nie co pomóc - teraz wszystko stało się jasne jak słońce no może przysłowiowe słońce - bezpiecznych, celnych i dalekich życzę.
223,243,7x57,30-06,8x57,12/70,20/76
7osiem3254285
ODPOWIEDZ