potrzebna pomoc elektryka

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

potrzebna pomoc elektryka

Post autor: sokal »

Witam, kupiłem ten oto http://allegro.pl/item1192242081.html silnik do mojego tumblera, ktory konstruuje i nie wiem jak go podłączyć, nic nie jest opisane, czemu podłączenie jest na 3 kable skoro to silnik jednofazowy?? z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Patek
Posty: 175
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 10:57
Lokalizacja: okolice 100-licy,te z sosnowymi lasami krzywą rzeką
Kontakt:

Post autor: Patek »

Nie jestem co prawda elektrykiem, ale w tych kablach co widać jest plus+ , minus- ,zero 0 , i uziemienie,,, silnik jest jedno fazowy
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

to by było za proste, to jest silnik prądu zmiennego wiec nie ma plusa i minusa, jest faza i zero. Z tego co wyczytałem w sieci to silnik ma dwa uzwojenia, robocze i rozruchowe ale jak to ugryźć nadal nie wiem, a wole nie eksperymentować z wysokim napięciem.
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Proste: daj do podłączenia każdemu elektrykowi i masz problem z głowy. Z prądem "NIE KOMBINUJ" a pożyjesz tyle, ile Ci przysądzone.............
"Uwielbiam chorał ruski..."
okti
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 31 maja 2008, 11:39
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: okti »

masz tam trzy przewody, jeden łączysz z fazą drugi z zerem a trzeci poprzez kondensator 3mikro farady 250V też z fazą, przynajmniej tak można wywnioskować po zdjęciu i opisie, kondensator rozruchowy 3 mikro farady 250V kupisz w sklepie elektronicznym
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

okti,
podaj jeszcze które przewody z fazą a któe z "zerem". To co piszesz, to jest logiczne, jezeli chodzi o zasadę ale masz jeszcze przewód "róznicówki" i co dalej???????????????????
Zalecam ostrożność....
"Uwielbiam chorał ruski..."
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

jeżeli jeden z trzech przewodów jest cienki, to powinien to być przewód na uzwojenie rozruchowe i do niego podłączasz kondensator i dalej na fazę, z dwóch pozostałych jeden na fazę a drugi na "zero"...... W zależności jak będą podłaczone dwa pozostałe przewody będzie ruch silnika w lewo lub w prawo.....
"Uwielbiam chorał ruski..."
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

juz podłączyłem i działa. Między wsztstkimi przewodami był ten sam opór, podłączyłem j/w przez kondensator 3uF/450V i działa. Działa we wszystkich konfiguracjach podłączenia przez kondensator.
okti
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 31 maja 2008, 11:39
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: okti »

Działa bo tak naprawdę to silnik trójfazowy połączony w trójkąt, tam nie ma żadnego uzwojenia rozruchowego, kondensator powoduje przesunięcie fazowe potrzebne aby silnik się kręcił, takie rozwiązania sa bardzo popularne w USA ponieważ wystarczą do zasilania 2 przewody a nie 4 jak u nas, ma to tez zwoje wady w postaci większych strat mocy, co do różnicówki to przewód żółtozielony podłączyć do uziemienia
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

sokal,ile obrotów wyciąga sam silnik?
ODPOWIEDZ