.38 Special - szukam info o naważce

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

.38 Special - szukam info o naważce

Post autor: Arturo78 »

Cześć

Nie mogę wygrzebać z tabeli a nie mam w tym kalibrze doświadczenia.

Pocisk CMJ FP 125grs
Proch Lovex D032

Pytanie jaka ma być naważka - w tabeli mam info do innych pocisków niestety :(

OAL 37mm będzie ok?

Podpowiedzcie coś proszę :)
Sobol
Posty: 392
Rejestracja: piątek, 17 stycznia 2014, 00:35
Lokalizacja: Mazowieckie / Garwoliński

Post autor: Sobol »

Dyspnuje stosownymi tabelami, wieczorem jak wrócę do domu wrzucę ci je na pw.
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Jakby co ja chętnie też przygarnę :)

pzdr. Łukasz
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Sobol pisze:Dyspnuje stosownymi tabelami, wieczorem jak wrócę do domu wrzucę ci je na pw.
Dziękuję- czekam z niecierpliwością :)
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

D032 to blisko Vectana Ba 9 1/2 a to blisko VV N320. Na Ba 9 1/2 robię z tym pociskiem Frontiera wg tabelki VV :

125gn FP Rainier COL:36,5mm 1.437" Min: 4.5gn max: 5.2gn

Naważyłem 4.9-5.0 i lata całkiem dobrze chociaż same pociski idealne nie są. Dosyć mocny crimp.

Z 2" lufy zostaje trochę prochu, z 6" już spala się ładnie
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Patrzyłem na różne prochy które opisywane są jako podobne do tego Lovexa.
Rozpiętość naważek dla tej masy pocisku jest spora. Tabele które widziałem mają w tej masie pocisk XTP , mój jest CMJ
Zacznę od 4gn testowo i zobaczymy.
W jednej tabeli widziałem też 3,4 gn- trochę wydaje mi się mało- dużo wolnego miejsca w łusce. Naczytałem się o SEE itp....

Czekam nadal na tabelki od kolegi Sobol- może tam będzie coś więcej.

Pozdr.
Artur
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

To amunicja o rodowodzie czarnoprochowym, o wypełnieniu zapomnij. Accurate No.2 sypałem 1,6 gr. Po wszelkich doświadczeniach i próbach obecnie sypię 3,2 gr, czyli dalej w łusce jest niewiele.
Wojtek
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Mam ten sam pocisk (najtanszy dostępny ;-)) płaszcz jest gruby i wszyscy których czytałem traktują go jak fmj.
Ja zaczynałem od 4.2 i ledwo wylatywało, jeden niestety został w lufie.
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Masz rację co do ilości :)
Po pierwszych testach niestety stwierdzam że naważka 4 i 4,2 gn jest za słaba.
Wychodzą szmaty nisko na tarczy i czasem sieje po bokach. Sprawdzę na twoich wartościach od 4,5 do 5.
Nie wiem jeszcze jak z crimpem- zaciskać mocno i wyraźnie ?
Może go trochę jeszcze skrócę z z 37 na 36,8.

Dużo zabawy jeszcze zanim się uda coś dobrego zrobić.
Sobol
Posty: 392
Rejestracja: piątek, 17 stycznia 2014, 00:35
Lokalizacja: Mazowieckie / Garwoliński

Post autor: Sobol »

Obrazek
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Dzięki - tą tabelkę mam- tyle że masa pocisku który teraz robię jest inna. Niestety twórcy lovexa nie opisali żadnego 125 grs.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Jak nie masz danych dla Lovexa D032 to szukaj dla Accurate No.2
Te dwa prochy to w zasadzie to samo bo kiedyś Czesi robili proch dla Accurate a teraz ten sam ale już pod swoją marką.
Myślę, że dane dla Accurate znajdziesz bez problemu bo w USA nadal jest bardzo popularny.
Można zacząć od danych "firmowych":
http://www.accuratepowder.com/load-data/
Pozdrawiam, Tomek
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Wiem, ze dam troche " glupia " rade ale w tym pudrze i tej gramaturze pocisku aczalbym od 2,5 grain'a w gore nie bedzie wiekszych problemow, ostroznosc nie zawadzi idac w dol.

:wink:
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Ostatnio składałem:

LOS 158 grs SWC
Lovex D032 4-4,1 grs
COl 1,465''

Ledwo to latało - tak więc lżejszą kulkę próbowałbym od 4 do góry.
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Mam już zrobione w opcji 4,5 i 4,8. Zobaczymy w połowie tygodnia :)
@ Andy - 4 ledwo lata i to krzywo więc 3 bym się nie odważył do tego a co dopiero 2,5 :)
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Arturo78 pisze:Mam już zrobione w opcji 4,5 i 4,8. Zobaczymy w połowie tygodnia :)...
To bedzie bardzo dobra i w miare mocna amunicja i do tarczy i do blaszek.
Napisz o efektach
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

4.5 też da radę - nie sprawdzałem celności która z nich lepsza, bo się tak podjarałem pierwszymi działającymi pestkami, że wywailiłem wszystko na hejnał do blaszek i gongów :-D
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Ja nie rozumiem idei sypania nowoczesnych prochów o ziarnach kulistych do takich staroświeckich czarnoprochowych naboi.

Taki proch jest przystosowany do naboi typu 9mm Para o małej łusce i wysokim ciśnieniu - kuliste zbite ziarna, trudne do zapalenia, wymagające dużego ciśnienia żeby się wszystko dopaliło jak należy, bez dużych wahań prędkości i stopnia spalenia prochu, zwłaszcza że 125 gn to raczej niska masa pocisku jak na .38 SP, więc pocisk będzie słabiej "dociskał" palący się proch.

Do tego wysoka gęstość usypowa, sprawiająca że w .38 SP dostajemy wypełnienie rzędu 25 - 30%, przy którym łatwo przeoczyć podwójny nasyp, który skończy się prawdopodobnie bardzo źle.

Pytanie co ma być z tych naboi - czy kręcenie na maksymalną energię, czy naboje do rekreacji i tarczówki. W pierwszym przypadku bez QL i chrono bym nie podchodził, a poza tym lepiej wyposażyć się wtedy w broń w kalibrze .357 Mag. W drugim sugerowałbym oldschool'owy proch najlepiej gładkolufowy - dobrze palący się pod niskim ciśnieniem i o niskiej gęstości usypowej. Sam stosuję w takich celach D013 - dobrze dopala się pod pociskiem o niskiej masie, i pozwala przy tym na rekreacyjne prędkości. Wady - ma formę płatków więc źle odmierza się w dozownikach objętościowych, i kopci trochę za dużo jak na mój gust, ale Lovexy tak już mają, również w firmowej amunicji np. S&B.

Podobno dobre do takich zastosowań są Vectany Ba10 i Ba9 1/2, ale sam nie próbowałem więc nie polecam.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Arturo78 pisze:Mam już zrobione w opcji 4,5 i 4,8. Zobaczymy w połowie tygodnia :)
@ Andy - 4 ledwo lata i to krzywo więc 3 bym się nie odważył do tego a co dopiero 2,5 :)
148 WC w .38 SPL i na tym pudrze laduje 2,7 grain'a.

2,4 tez juz ladowalem i bez obawy.

:crossy:
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Z pociskami WC masz trochę inną głębokość osadzenia, albo powinieneś mieć...
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Dokładnie- wszystkie tabele podają pocisk WC właśnie w tych okolicach
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

148 gn WC praktycznie cały siedzi w łusce, i ze wszystkich chyba pocisków zostawia najmniejszą objętość pod sobą. Mam starą instrukcję Lee Precision od matryc .38 SP, i nawet dla staromodnego pocisku 200gn naważki są wyższe niż dla wadcutter'a. Dlatego jest to słaby punkt startowy do lekkiego pocisku z normalnym czubkiem.
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Arturo78 pisze:Masz rację co do ilości :)
Po pierwszych testach niestety stwierdzam że naważka 4 i 4,2 gn jest za słaba.
Wychodzą szmaty nisko na tarczy i czasem sieje po bokach. Sprawdzę na twoich wartościach od 4,5 do 5.
Dla pocisku 158gn, też płaszczowego, masz zakres naważek 4.3 - 5.1gn. Dlatego dla znacznie lżejszego pocisku należałoby raczej sypnąć odważniej, w okolicach góry podanego zakresu.

Przykładowo dla dwubazowych Hodgdon'ów naważka maksymalna dla pocisku XTP 158gn jest zwykle w okolicach naważki startowej dla pocisku 125gn też XTP. W większości przypadków startowa dla 125gn jest nawet minimalnie (0.3gn) wyższa niż maksymalna dla 158gn.

Zobacz też czystość spalania - czy nie zostają kłaki z niespalonych do końca ziaren.
Arturo78 pisze: Nie wiem jeszcze jak z crimpem- zaciskać mocno i wyraźnie ?
Pytanie czy pocisk ma rowek crimpujący. Crimp robiłbym najmocniejszy jak się da, ale bez deformowania pocisku.
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Testy jutro- zobaczymy jak wyszło
Pocisk nie ma rowka, jest gładki- zacisnąłem trochę mocniej niż w pierwszym wykonaniu.
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Jak pocisk nie ma rowka, to jest lekki problem z roll-crimp'em, który trudno ustawić tak, żeby dał dokładnie takie zaciśnięcie jak trzeba - minimalnie powyżej zlikwidowania kielicha, ale bez deformowania pocisku. Zwłaszcza w sytuacji kiedy łuski nie są skrócone na tę samą długość ew. są różnych producentów i mają różną grubość ścianki. Roll-crimp jest jednak dostosowany do pocisków ze specjalnym rowkiem - ja go przykładowo robię głównie po to, żeby przednia krawędź łuski schowała się w owym rowku i nie dochodziło do zacięć lewarka. No i jeszcze po to, żeby mieć zabezpieczenie przed wbiciem pocisku głębiej do łuski.

Pytanie czy matryca Lee Factory Crimp coś tu poprawi, wg. tego co piszą w katalogu Lee, jest to nadal roll-crimp. Chyba że tuleja z węglików spiekanych ma z jednej strony roll-crimp, a z drugiej Taper Crimp w stylu pistoletowym. Wtedy można by ją obrócić, jednak nie mam takiej matrycy do .38 SP, więc nie powiem jak jest.

Generalnie w kalibrze .38 SP wszyscy raczej zakładają, że pocisk ma jednak mieć rowek na crimp. Takie wymaganie jest nawet w opisie matrycy Lee Taper Crimp, jednak jest to chyba lekkie zamieszanie nazewnicze, bo ona ma taki sam crimp jak matryce osadzająco - crimpujace wyprodukowane po 1986r. i jest zalecana wyłącznie jako uzupełnienie starszych matryc osadzających.

Na amerykańskich forach piszą o przejściu na Taper Crimp jak ktoś chce wysadzić nieco wadcutter'a, tak żeby zmniejszyć dystans do stożka przejściowego, wtedy crimp wypada na części pełnokalibrowej pocisku. Tak czy siak wygląda że trzeba by się w takim przypadku rozejrzeć za specjalną matrycą od droższego producenta typu RCBS czy Redding ew. liczyć na opcję Taper Crimp w Lee FC.

Moja metoda kontroli crimpu robionego na pełnokalibrowej części pocisku (co prawda w .45 ACP) wygląda tak - ustawiam suwmiarkę elektroniczną na 0.468" i próbuję ją rozepchnąć nabojem, a konkretnie to minimalnie stożkowym po crimpie końcem łuski. Jeżeli nie udaje mi się wejść tym stożkowym fragmentem między obie szczęki suwmiarki, wtedy rozepchnięcie się nie udaje, a przednia krawędź łuski ma powyżej 0.468" (zależy mi żeby nie przekroczyć 0.465" - poniżej tego łuska pistoletowego naboju bez kryzy może wejść w gwinty). W części cylindrycznej łuska ma zwykle 0.470", więc wartość do kontroli należałoby wziąć taką jak łuska na pocisku (tam gdzie na pewno nie ma już kielicha) minus 0.002". Ta wartość wynika co prawda z bezpieczeństwa naboju bez kryzy, może nawet trochę większa deformacja pocisku CMJ nie wpłynie na celność, jednak IMO warto mieć powtarzalność tej operacji.

Insza inszość że taki taper crimp bez deformowania pocisku niewiele pomoże w kwestii dociśnięcia gazów przy zapłonie. Co do ew. przemieszczania się pocisku pod odrzutem, to są tacy którzy się tego boją w rewolwerach, więc można wziąć tyle naboi co w bębnie, wszystkim dokładnie zmierzyć COL, potem pójść na strzelnicę, załadować, strzelić jeden albo dwa, a pozostałe wyjąć do ponownego pomiaru. Nie sądzę żeby coś się stało, ale ostrożności nigdy za wiele.
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

likker_runner pisze:
Pytanie czy matryca Lee Factory Crimp coś tu poprawi, wg. tego co piszą w katalogu Lee, jest to nadal roll-crimp. Chyba że tuleja z węglików spiekanych ma z jednej strony roll-crimp, a z drugiej Taper Crimp w stylu pistoletowym. Wtedy można by ją obrócić, jednak nie mam takiej matrycy do .38 SP, więc nie powiem jak jest.
Podpowiesz jak to porównać?

Co do moich testów- nadal nie jestem zadowolony z celności, latało lepiej ale jednak nie tak jak bym chciał. Może błąd zaciśnięcia (deformacji pocisku), nie wiem...
Spróbuję na tych naważkach delikatniej z zaciskiem i zobaczę.

Ale raczej w przyszłości ten pocisk odpuszczę i przejdę na WC
mariusz.w
Posty: 93
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2016, 21:54
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: mariusz.w »

. :oops:
Ostatnio zmieniony czwartek, 24 listopada 2016, 08:30 przez mariusz.w, łącznie zmieniany 1 raz.
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Rozebrałbym matrycę przez wykręcenie śruby regulującej crimp, i delikatnie wytrząsnąłbym tuleję z węglików. Obejrzałbym koniec który fabrycznie odpowiadał za crimp, oraz ten drugi.

Sam mam Lee FC tylko dla .45 ACP, i koniec oryginalnie ustawiony do crimpowania ma ewidentny Taper Crimp - łuska wchodzi do tulei na co najmniej 1mm, a kąt pod jakim w końcu styka się z łuską jest niewielki.

Z drugiej strony kąt jest znacznie agresywniejszy, nastawiony na szybkie wygięcie czoła łuski prostopadle do osi naboju. Oczywiście w .45 ACP nie zależy mi na roll-crimp, więc nawet nie próbowałem odwracać tej tulei. Tylko zgaduję że drugi koniec mógłby służyć do roll-crimpu, być może w naboju .45 Auto Rim, do którego te matryce też są przewidziane.

PS. Nie rozbierałem Lee FC .38Sp / .357 Mag, więc nie wiem jak wygląda ta tuleja w takim przypadku.
Załączniki
factory_crimp.GIF
factory_crimp.GIF (1.85 KiB) Przejrzano 1288 razy
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Super- dzięki za obrazek- już wiem co sprawdzić.
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Mogę potwierdzić że w matrycach LEE ( zestaw 4 sztuk) do .38 spec/375 mag jest w matrycy FC tuleja o której wspomina kolega.
Jeszcze raz dzięki za podpowiedź.
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

No i jak - ma nadający się do czegoś taper crimp z drugiej strony? Oni potrafią czasem robić takie tuleje jako uniwersalne dla kalibrów blisko siebie, więc nie zawsze dostaniemy to czego byśmy chcieli.
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Przełożyłem na drugą stronę i będę testował.
Ogólnie nie idzie mi z tym pociskiem- teraz nie zaciskałem w tej partii i widać po okopceniu że nie trzymały ciśnienia.
Będę walczył dalej- spróbuję delikatny zrobić właśnie po przełożeniu wkładki.
koks
Posty: 279
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: koks »

Odwróciłem tuleje na drugą stronę w matrycy Lee FC, przy delikatnie mocniejszym dociśnięciu efekt jak na zdjęciu
Obrazek
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Matryca taper crimp do .38 SP to 150 PLN, dlatego tylko zasugerowałem pomysł z odwróceniem tulei - na zasadzie że a nuż się uda. Po co zresztą płacić za nietypową matrycę specjalnie do pocisku który wcale niekoniecznie musi dać zadowalające rezultaty nawet z taper crimpem.

Ja bym zaczął sprawdzanie od próby wsunięcia sformatowanej łuski do tej tulei od strony łagodnego zwężenia (jeżeli takowe w ogóle tam jest). Jeżeli nie wejdzie na chociaż 1mm albo nawet głębiej, to jest szansa że zahaczy i zdeformuje łuskę.
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Jeszcze nie sprawdzałem na łuskach ale po fotach kolegi widać że chyba nie będzie to dobry pomysł.
A może matryca/ tuleja FC od 9mm Para ?
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

caly czas piszece o wad cutterach? troche się pogubilem
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Nie, problem jest z pociskiem CMJ bez rowka na crimp.
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Arturo78 pisze:Jeszcze nie sprawdzałem na łuskach ale po fotach kolegi widać że chyba nie będzie to dobry pomysł.
A może matryca/ tuleja FC od 9mm Para ?
Teoretycznie tuleja od 9mm Para może zadziałać, niby kaliber pocisku minimalnie mniejszy, ale ścianka łuski grubsza, w rezultacie czego średnica szyjki naboju się zgadza z dokładnością do 0.001". Pytanie czy korpus matrycy jest kompatybliny.

Cała matryca FC 9mm Para - jeżeli bym próbował, to tylko przy okazji, jeżeli masz w planach elaborację również tego kalibru. Wolałbym zapłacić 149 PLN za matrycę Taper Crimp Redding'a niż 102 PLN za coś co może zadziała a może nie.
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

9 mm to robię i to w dużych ilościach :) matryce więc mam.
Teraz na to wpadłem czytając nasze dyskusje. Sprawdzę jak tylko wrócę do domu z wyjazdu.
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

OK- sprawdzone i tak:
1. Matryca FC od 38 spec niby ma z drugiej strony tulejki delikatny frez ale efekty z tego są jak na foto od kolegi- czyli nie do tego jest.
2. Matryca FC od 9 Para daje radę - można ustawić taper jak się chce- wymaga jednak wykręcenia wysoko samej matrycy i później już końcowo regulacji śrubą siły zacisku.
3. Nie sprawdziłem czy można przenieść samą tulejkę z jednej matrycy do drugiej- nie wiem czy ma to sens.

Zrobiłem kilka sztuk robiąc TC na matrycy od 9mm - po strzelaniu dam info jakie efekty.
ODPOWIEDZ