Pociski 224 55gr - 65gr za darmo w każdej ilości !!!

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Gunfighter
Posty: 93
Rejestracja: niedziela, 08 stycznia 2012, 16:11

Pociski 224 55gr - 65gr za darmo w każdej ilości !!!

Post autor: Gunfighter »

Witam,

Po licznych zapytaniach i 3 latach rozmyślań mój projekt darmowych pocisków .224 "dla każdego" dobiega końca. Temat w sumie znany na świecie ale w moim wykonaniu jest to chyba najbardziej ekonomiczna wersja i to w wykonaniu "carbide".
Zachęcam do zapoznania się i dyskusji.

1. Surowce

Na każdej strzelnicy znajdziemy pełno darmowych surowców :

Obrazek

2. Koncepcja

Każdy szanujący się strzelec z pewnością posiada matrycę Lee Powder Thru Die. Żeby zmniejszyć koszty projektu wykorzystajmy ją jako oprawę dla naszych matryc, którymi zastąpimy oryginalny ekspander :

Obrazek

3. Zestaw matryc

Potrzebujemy 3 matryce:
- pierwsza przygotowuje płaszcz z łusek 22lr
- druga osadza rdzeń
- trzecia formuje pocisk.
Niestety nie znajdziemy ich na strzelnicy. Trzeba je zrobić lub kupić. Pociski są darmowe ale matryce niestety nie ....

Obrazek

4. Przygotowanie płaszcza

Recepta jest prosta : weź łuskę 22lr, nadziej ją na stempel i przepchaj przez matrycę 1, a otrzymasz doskonałe płaszcze do pocisków 224 :

Obrazek

5. Osadzanie rdzenia

Weź dowolny kawałek ołowiu o dobranej masie i stop go w łusce lub kawałek drutu ołowianego a następnie osadź go we wcześniej przygotowanym płaszczu :

Obrazek

6. Formowanie pocisku

To co uzyskamy w etapie poprzednim pakujemy do ostatniej matrycy ..... i GOTOWE .... można elaborować!

Obrazek

Serdecznie Pozdrawiam Wszystkich
Ostatnio zmieniony sobota, 18 marca 2017, 18:29 przez Gunfighter, łącznie zmieniany 1 raz.
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Re: Pociski 224 55gr - 65gr za darmo w każdej ilości !!!

Post autor: donpablos »

Łoł, jestem pod wrażeniem, temat też mi chodzi od dłuższego czasu po głowie

Sam robiłeś matryce ? bo takich gotowych nie widziałem nigdzie

Jakiej prasy do tego używasz ? Lee Classic Cast z wydłużonym ramieniem ?

Drut ołowiany - kupujesz gotowy czy prasa i własna produkcja ?

i najwazniejsze, kiedy testy na strzelnicy ?
Gunfighter
Posty: 93
Rejestracja: niedziela, 08 stycznia 2012, 16:11

Post autor: Gunfighter »

Dużo pytań, to dobrze, postaram się odpowiedzieć.

1. Matryce

Jeśli chodzi o matryce to na chwilę obecną nie ma firmy, która je wykonuje i sprzedaje dla "indywidualnych". Istnieją nieliczne firmy (aktywne są chyba 3 ...) które wytwarzają matryce na zamówienie .... koszt zestawu matryc stalowych od 1200$. Moja innowacja polega na tym, że matryce, które pokazuje są wykonane z węglika wolframu .... w teorii właściwie eksploatowane wytrzymują kilkadziesiąt milionów cykli. Pierwsze dwie matryce można spróbować z dobrym skutkiem wykonać samemu z gotowych elementów lub półproduktów przy niewielkiej pomocy tokarza. Matryca formująca pocisk jest najtrudniejsza do wykonania ale też takie robiłem sam. Matryce z węglika to skomplikowany projekt i realizacja w wysokospecjalistycznym zakładzie .... nieosiągalne do wykonania w Polsce, bynajmniej takie są moje doświadczenia.
Dla przykładu dla zainteresowanych i chętnych pokażę jak można zrobić pierwszą matrycę do przygotowania płaszcza 224 z łuski 22LR:

Obrazek

a). Na początku można użyć matrycy Lee do kalibrowania pocisków 224. Trzeba będzie do niej dorobić stempel dolny (oryginał jest za gruby i krótki .... ale za to jest po drobnej obróbce dobry do 2 matrycy i praktycznie idealny bez poprawek do 3 matrycy). Musi on być stosunkowo twardy i gładki by łuska nie klinowała się na nim. Jako materiał na stemple używam stali HSS. Najnowsze wersje moich matryc będą już miały stemple z węglika. Pierwszy stempel matrycy Lee wykonałem z pręta HSS osadzonego w trzymaczu lutem twardym.
Niedogodnością wykorzystania matrycy Lee jest trochę zbyt duża średnica zewnętrzna płaszcza co czasami może stwarzać problemy w następnych etapach formowania. Druga niedogodność to niezbyt dobre panowanie nad geometrią płaszcza. Do pewnego momentu to nie przeszkadza ale .....

b). Żeby rozwiązać ten problem wykonałem praktycznie kopię matrycy Lee z mniejszym otworem wewnętrznym. Poprawiłem też stożek wejściowy - dwa kąty 30 i 60 stopni.

c). I ostatni stopień matryca z węglika .... wysoka twardość, niski współczynnik tarcia, wszystkie wymiary pod kontrolą, stożek wejściowy zastąpiłem łukiem (mam nadzieję, że widać to na rysunku) idealna praca i produkt.

2. Prasa

Nadaje się każda zwykła pojedyncza prasa do elaboracji typu O bez przeróbek. Siły które są odczuwalne dla pocisków 224 nie są wyższe niż przy formowaniu łusek 223.

Aha i jeszcze jedno .... dobrze jest płaszcz przed następnymi etapami obróbki rozhartować tak jak to się robi dla szyjek łusek ... będzie lżej.

3. Przygotowanie rdzenia

Trzy metody:
- kupić formę Lee Mould Blanks nawiercić wiertłem otwory o średnicy trochę mniejszej niż użyty stempel i odlewać ..
- kupić drut ołowiany o średnicy trochę mniejszej niż użyty stempel i ciąć na kawałki o odpowiedniej długości ...
- ustawić płaszcze na np. kuchence elektrycznej i włożyć do każdego jakieś resztki ołowiu (np. śruciny ze strzelnicy pneumatycznej)
o wymaganej masie i podgrzać .... po ok 5 min ołów się wytopi w "formie z łuski" i już .....

4. Strzelnica

Płaszcze z łusek 22LR mają ścianki o grubości ok 0,2mm. Standardowy płaszcz to ok 0,25 mm. Z tego względu pociski takie nadają się bardzo dobrze do broni o niższych ciśnieniach i gwincie lufy : praktycznie wszystkie karabinki AR'owate, Beryle etc wykorzystywane np w IPSC. Można je także używać z powodzeniem w karabinach o niższych parametrach.

Jeśli ktoś myśli o wykorzystaniu technologii w strzelaniach długodystansowych to wiem że istnieje taka opcja .... i wielu strzelców ją wykorzystuje. Zamiast płaszczy z 22LR trzeba kupić (są dostępne na rynku) / lub zrobić płaszcze standardowe. Przy użyciu tej samej matrycy formującej można wykonać cały typoszereg wagowy pocisków, a drobnym polerowaniem pastą diamentową można matrycę a tym samym pocisk dostosować do średnicy lufy. Osobiście nie mam tu doświadczeń.

Natomiast wiem, że mój Beryl 223REM łyka pociski z 22LR jeden za drugim, żadnej różnicy w celności w stosunku do amunicji fabrycznej czy elaborowanej innymi pociskami nie widzę .... a skoro nie ma różnicy to po co przepłacać !!!

Pozdrawiam,
@mil
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 08 listopada 2015, 14:19
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: @mil »

A można by zamówić u ciebie partie tych pocisków?;d Ile wyszedł Cię koszt całego projektu, liczyłeś może?
"Jestem Panem swego losu,Kapitanem swojej duszy"
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

Gunfighter a czy jak będziesz miał chwilę czasu to możesz dać jakieś fotki pocisków na kolejnych etapach produkcji ?
Szczególnie mnie interesuje moment po sadzeniu rdzenia - jak to wygląda i jak po formowaniu wygląda podstawa pocisku i jak masz zrobiony stempel do tego.

Jeszcze jedno czy to zdanie:
Najnowsze wersje moich matryc będą już miały stemple z węglik
Można interpretować w ten sposób że korzystając z doświadczeń i kanałów możesz zrobić małą serię ? Byłbym zainteresowany do hamarykańskie rozwiązania odstraszają mocno ceną :roll:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 marca 2017, 11:09 przez wujko, łącznie zmieniany 1 raz.
Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Marcin.P. »

Zastanawiam się jak by zachowywały się pociski bez ostatniej fazy, czyli coś w rodzaju wadcutterów. Satysfakcjonowało by mnie skupienie 5 cm na 100metrach. Wykonanie ostatniej matrycy to jednak największy problem, a powlewać ołów do skalibrowanych łusek to nie problem.
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Post autor: donpablos »

wujko pisze:Gunfighter a czy jak będziesz miał chwilę czasu to możesz dać jakieś fotki pocisków na kolejnych etapach produkcji ?
Szczególnie mnie interesuje moment po sadzeniu rdzenia - jak to wygląda i jak po formowaniu wygląda podstawa pocisku i jak masz zrobiony stempel do tego.
no ale Gunfighter wrzucił te zdjęcia - zobacz wyżej, można ewentualnie w jakimś powiększeniu je jeszcze pokazać, ale to wszystko tam jest
ładne krok po kroku, razem z matrycą która służy do danego kroku

Generalnie "wielki szacunek" bo zrobił to chyba jako pierwszy w Polsce,

przymierzałem się do tego, chodzę wokół tematu jak dookoła jeża
podstawowe problemy które widzę są 2

A) aby uzyskać dobry , powtarzalny pocisk , trzeba się przy nim naprawdę sporo narobić - wartość "materiału" do produkcji jest znikoma, ale pracy sporo

B) cena matryc i dodatkowego osprzętu- trzeba sporo strzelac lub potraktować to jako zakup "na lata"
ew "natłuc" pocisków na wiele lat zapasu i odsprzedać komplet matryc

oczywiście jestem w tym temacie tylko "teoretykiem" a Gunfighter zrobił to w realu,

ale z tego co myślę to sensowny cały proces aby wyszły powtarzalne pociski to :


- na dzień dobry sortowanie łusek 22LR (ten sam producent żeby była w miarę ta sama waga, grubość ścianek itd)
- potem mycie łusek 22LR (mokry tumbler)
- suszenie
- smarowanie
- formowanie jacketa (1sza matryca "derim")
- mycie (ze smaru , oraz resztek nagaru którego wcześniej nie dało się umyć, a teraz kubeczek jest "otworzony")
- suszenie
- odpuszczanie łusek - kubeczków 22LR
- produkcja rdzeni ołowianych :
--albo odlewanie, czyli kokilka kociołek
--albo cięcie drutu ołowiowego o średnicy ok .187"
---skąd drut ? albo kupowanie gotowego , albo prasa hydrauliczna , specjalna matryca i wytłaczanie drutu
-- albo wytapianie w kubeczkach - tyle że najpierw trzeba precyzyjnie odważyć potrzebną partię do każdej łuski , ale jak odważyć ołów ?
granulat ołowiany ?
- jeśli mamy drut ołowiany to następnie należy go pociąć na odpowiedniej długości kawałki - ok -2-3 grain więcej,
i wypada skorzystać jeszcze z matrycy "ubijającej" rdzeń do wymaganej wagi (nadmiar wycieka małym otworkiem)

ponoć przy odlewaniu rdzeni powyższy krok można pominąć, bo rdzenie z kokili są dość dokładne wagowo

- potem ubijanie rdzenia w jackecie (2ga z matryc Gunfightera)
- formowanie pocisku (ostatnia matryca)
- finalne mycie,

(jeśli chcemy mieć pocisk z tipem lub "boat tail" to jeszcze dodatkowe 2 matryce i dodatkowe procesy


znając życie coś się z tego da wyrzucić, być może kosztem niewielkiego spadku jakości,

Tak więc sprawa jest ciekawa , ale też mocno czasochłonna.


CI którzy robią z tego "prawdziwą sztukę" bawią się jeszcze w trymowanie łusek , kubeczków aby super precyzyjnie kontrolować wagę
Jeszcze jedno czy to zdanie:
Najnowsze wersje moich matryc będą już miały stemple z węglik
Można interpretować w ten sposób że korzystając z doświadczeń i kanałów możesz zrobić małą serię ? Byłbym zainteresowany do hamarykańskie rozwiązania odstraszają mocno ceną :roll:

na wersję "atrakcyjną cenowo" też bym się zapisał - może przy kilku sztukach dałoby się zejść z ceną kompletu ?
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

donpablos pisze:
no ale Gunfighter wrzucił te zdjęcia - zobacz wyżej, można ewentualnie w jakimś powiększeniu je jeszcze pokazać, ale to wszystko tam jest
ładne krok po kroku, razem z matrycą która służy do danego kroku
Właśnie najbardziej mnie interesuje jak wygląda zakończenie płaszcza i jak on jest zawinięty na rdzeniu (podstawa pocisku) tego na fotkach nie ma. Chyba że źle to interpretuje i to są hollow point z małą dziurką, więc podstawa jest w koszulce. Na fotkach nie widać którą stroną to wchodzi w matrycę ;-)
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Post autor: donpablos »

wujko pisze:
donpablos pisze:
no ale Gunfighter wrzucił te zdjęcia - zobacz wyżej, można ewentualnie w jakimś powiększeniu je jeszcze pokazać, ale to wszystko tam jest
ładne krok po kroku, razem z matrycą która służy do danego kroku
Właśnie najbardziej mnie interesuje jak wygląda zakończenie płaszcza i jak on jest zawinięty na rdzeniu (podstawa pocisku) tego na fotkach nie ma. Chyba że źle to interpretuje i to są hollow point z małą dziurką, więc podstawa jest w koszulce. Na fotkach nie widać którą stroną to wchodzi w matrycę ;-)

Z innych matryc wychodzą takie "hollow pointy" jak na poniższych zdjęciach,
więc podejrzewam że u Gunfightera podobnie


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale tak jak pisałem wyżej, jak się uprzesz, to są też matryce do robienia "ballistic tip" czy nawet "boat tail"
tylko to kolejne drogie matryce, kolejne czynności do zrobienia
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

czy byłaby szansa na rysunek techniczny matryc?
nug
Posty: 62
Rejestracja: niedziela, 02 lutego 2014, 21:42

Post autor: nug »

donpablos szacun!
Gunfighter
Posty: 93
Rejestracja: niedziela, 08 stycznia 2012, 16:11

Post autor: Gunfighter »

Witam,

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie i pytania. Cieszę się że odzew jest tak duży. Elaboracja pocisków to bardzo ciekawy temat.
W tygodniu mam trochę mało czasu. Tak więc bardziej obszernie będę się wypowiadał w weekendy. W ten weekend idąc za ciosem, chcę pokazać jak się robi pociski .40 S&W z łusek 9mm PARA. Zapraszam ....

Jeśli chodzi o postawione powyżej pytania :

1. Pociski na próbę

Wydaje mi się, że to świetny pomysł by w praktyce dać możliwość wszystkim chętnym dotknięcia pocisków elaborowanych i ich wypróbowania. W chwili obecnej samych płaszczy mam sporo i jeśli będą chętni ... to mogę wysłać dla porównania z matrycy 224, mojej starej matrycy i matrycy do płaszczy z węglika. W moich poprzednich postach nie wspomniałem, że istnieje również możliwość wykorzystania matrycy 2 osadzającej jako matrycy 1 . To ciekawa opcja pozwalająca na zmniejszenie kosztów projektu (zamiast 3 matryc tylko 2). Mogę dorobić te płaszcze ...

Jeśli chodzi o pociski to na chwilę obecną w 224 mam ich niewiele, trzeba będzie poczekać aż zechce mi się je zrobić ....

2. Koszt projektu

Tak liczyłem i wiem .... drogo .. wszystko to prototypy, na specjalne zamówienie .... ale i tak wyszło 50% ceny zakupu gotowych matryc u dostawców z USA. No i przy tym doświadczenie, które się zyskuje ...

Pracuje nad opcją cenowo dostępną dla wszystkich za matrycę formującą pocisk ... ta jest najtrudniejsza i najkosztowniejsza do wykonania. Jak będę gotów to dam znać. Matrycę do płaszczy i osadzania rdzenia można zrobić we własnym zakresie. Jak się robi matrycę do płaszczy (rdzenia) pokazałem, mogę też pokazać jak się robi w stali matrycę formującą pocisk przy pomocy specjalnych rozwiertaków. Gdzieś mam jeszcze jeden komplet nieużywanych rozwiertaków jakby ktoś chciał się sam pobawić i pokazać nam efekty swojej pracy to zapraszam ...


3. Zdjęcia pocisków

Bez problemu mogę zrobić. Wyglądają dokładnie tak samo jak te ze zdjęć zamieszczonych przez Kolegę donpablos. Konstrukcja mojej matrycy jest taka sama ...

Swoją drogą wielki szacunek dla tego Kolegi. Widać, że zgłębił temat i trochę poczytał. Brawo !!! Świetna robota !!!


4. Rysunek techniczny matryc

Tak .... to pytanie musiało paść. Mam profesjonalnie rozpracowane i rozrysowane wszystkie matryce. Rysunki te traktuję jako mój dorobek intelektualny i na chwilę obecną nie planuje dzielenia się nim.

Niemniej chętnie podzielę się teoretycznymi założeniami technicznymi:

a) Matryca do płaszcza:
-> MATRYCA : średnica 0,2170"-0,2200" - po wykonaniu otworu wiertłem wykończyć na wymiar rozwiertakiem 7/32"
(jakby był problem takiego rozwiertaka to powinienem mieć) - stosuje się również płaszcze z matrycy .2230" i .2240"
i też jest dobrze .....
-> STEMPEL: średnica .1950", nie większy niż średnica wewnętrzna łuski 22LR
-> DŁUGOŚC PŁASZCZA (z łuski 22lr) : standardowo 0,704" (do pocisków lekkich może być krótszy do cięższych dłuższy)
wszystko zależy od stosunku średnicy matrycy do średnicy stempla

b). Matryca do osadzania rdzenia
-> MATRYCA : średnica 0,2200"-0,2300" - po wykonaniu otworu wykończyć na wymiar rozwiertakiem zgodnym z oczekiwanym
wymiarem najlepiej .2230"
-> STEMPEL dolny : średnica .1950" nie grubszy niż średnica łuski 22LR
-> STEMPEL górny : średnica 0,2200"-0,2300"


c). Matryca formująca pocisk
-> MATRYCA : średnica 0,2235"-0,2450" - po wykonaniu otworu wykończyć na wymiar rozwiertakiem zgodnym z oczekiwanym
wymiarem
-> STEMPEL dolny: średnica .2235"
-> STEMPEL gólny : średnica 1/16 "
-> Promień ostrołuku: 6s (s- średnica pocisku) dla zastosowań standardowych i 9s dla strzelectwa długodystansowego ...

Materiał : na matryce stal 4140 (40HM) czyli taka jak na lufy, ulepszona cieplnie do 47HRC następnie utwardzona powierzchniowo przez azotowanie (jest to też recepta na matryce do elaboracji amunicji firmy RCBS), na stemple które nie współpracują bezpośrednio z matrycą coś możliwie najtwardszego, a na te współpracujące coś bardziej miękkiego niż matryca.

Wykończenie powierzchni : wszystkie powierzchnie mające kontakt z płaszczem/pociskiem, muszą być wypolerowane "na lustro" polerską pastą diamentową. Ufff .....

Wszystko co wyżej dotyczy się matryc stalowych ... węglik to inna bajka, narzędzia diamentowe etc .....

To chyba wszystko, jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie i serdecznie pozdrawiam zachęcając do zgłębiania tematu i kolejnych pytań ...
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

Gunfighter, dzięki za tony informacji !
Zainspirowany znalazłem zakład co to takie zlecenia może wykonać i tan fragment jest faktycznie problematyczny, powiedzieli że tej nie zrobią:
matrycę formującą pocisk ... ta jest najtrudniejsza i najkosztowniejsza do wykonania. Jak będę gotów to dam znać.
Gdybyś był gotów i dał znać to by było super. Chętnie bym tę matrycę kupił jeśli zechciałbyś, robiąc swoją, puścić serię 2 sztuk a nie jednej ;-)
Gunfighter
Posty: 93
Rejestracja: niedziela, 08 stycznia 2012, 16:11

Post autor: Gunfighter »

Jeśli kogoś temat zainteresował i chciałby pobawić się w samodzielne wytwarzanie pocisków płaszczowych 224 to proszę o kontakt na PW. Jeśli znajdzie się ok 5 chętnych to przygotuję serię matryc formujących pocisk 224 z węglika. Ta matryca jest kluczowa dla projektu bo jej wykonanie jest bardzo trudne we własnym zakresie ....
Ostatnio zmieniony wtorek, 04 kwietnia 2017, 21:01 przez Gunfighter, łącznie zmieniany 1 raz.
Gunfighter
Posty: 93
Rejestracja: niedziela, 08 stycznia 2012, 16:11

Post autor: Gunfighter »

..... trudne ale możliwe. Jeśli ktoś nosi się z zamiarem samodzielnego wykonania matrycy stalowej to będzie potrzebował specjalne rozwiertaki : wstępny i wykańczający :


Obrazek
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

Byłbym chętny, wysłałem priva.
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

I ja wysłałem =D>
Będę na strzelnicy to zrobię zapas łusek od 22LR bo nigdy ich nie zbierałem :oops:
SkyAlo
Posty: 3
Rejestracja: środa, 05 kwietnia 2017, 09:54

Post autor: SkyAlo »

Również zainteresowany jestem, na priv wysłałem i w kolejce stoję;-) pozdrawiam
SkyAl
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Gunfighter

szacunek !

Bede sledzil temat. Pytanie jakie bym postawil, to jak wyglada sprawa tych pociskow wagowo. Mnie interesowaly by takie od 70 grain'ow w zwyz

pozdro

:wink:
Gunfighter
Posty: 93
Rejestracja: niedziela, 08 stycznia 2012, 16:11

Post autor: Gunfighter »

Dziękuje bardzo Wszystkim za zapytania oraz propozycje poprawy / ulepszenia mojego projektu.

W trakcie realizacji kilka matryc formujących pocisk dla chętnych.

Na chwilę obecną jest dostępna także jedna matryca do przygotowania płaszcza.

Pozdrawiam,
Gunfighter
Posty: 93
Rejestracja: niedziela, 08 stycznia 2012, 16:11

Post autor: Gunfighter »

Witam,

Projekt jest ukończony. Dziękuje wszystkim za uwagi i komentarze.
Oto najważniejsze zmiany:

1. Matryca osadzająca rdzeń:
- została dodana opcja umożliwiająca oprócz osadzania rdzenia również wykonywanie płaszczy co eliminuje konieczność
posiadania matrycy do płaszcza, płaszcz wykonany przy pomocy tej matrycy będzie wizualnie niższej jakości - na powierzchni
płaszcza czasami widoczna będzie rysa po prostowaniu dna łuski - generalnie to nie przeszkadza pociski latają normalnie ale ...
płaszcze z matrycy dedykowanej tej wady nie mają, matryca ta jest również mniej produktywna od dedykowanej, czasami płaszcz
będzie "przylepiał się" do stempla co spowalnia proces ...
- został dodana opcja formowania rdzenia podczas osadzania, co eliminuje konieczność precyzyjnego przygotowania rdzenia
do osadzenia, w stemplu dolnym wykonanym z HSS znajduje się otwór przez który nadmiar ołowiu podczas formowania
znajduje ujście
- dodano precyzyjny stempel górny z zabezpieczeniem przed wypadaniem wraz z śrubą przelotową do mocowania matrycy
- dzięki użyciu węglika i zmniejszeniu tarcia możliwa jest praca bez użycia smaru przy przygotowaniu płaszcza i osadzaniu rdzenia

Obrazek

2. Matryca formująca pocisk :
- została dodana śruba prowadząca wyrzutnik pocisku
- został wykonany nowy wyrzutnik pocisku, ułatwiający ekstrakcje pocisku z matrycy, jego konstrukcja umożliwia współpracę
z sprężyną cofającą wyrzutnik do pozycji startowej oraz/lub wyrzutnikiem automatycznym (oba rozwiązania są w
takcie realizacji).
- został zmieniony stempel dolny na dostosowany do ekstrakcji ręcznej pocisku (stempel współpracujący z wyrzutnikiem
automatycznym jest dostępny)
- również została dodana opcja formowania płaszcza, aczkolwiek wykorzystanie tej matrycy do przygotowania płaszcza jest
najmniej wydajne i jednocześnie jakość płaszcza będzie najsłabsza ...

Obrazek

Cały zestaw :


Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 czerwca 2017, 11:28 przez Gunfighter, łącznie zmieniany 1 raz.
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

No i pięknie :D Jak będzie wszystko na tip top to pierwszy ustawiam się w kolejce 8-)
SkyAlo
Posty: 3
Rejestracja: środa, 05 kwietnia 2017, 09:54

Post autor: SkyAlo »

jest MOC!! w kolejce drugi :-)
SkyAl
Gunfighter
Posty: 93
Rejestracja: niedziela, 08 stycznia 2012, 16:11

Post autor: Gunfighter »

..... nowa seria matryc formujących pocisk z wyrzutnikiem i stemplem dolnym .....

Obrazek
Awatar użytkownika
kuchartek
Posty: 151
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 20:38
Lokalizacja: Borne Sulinowo

elaborka

Post autor: kuchartek »

Czy powstałe pociski nadają się do luf ze skokiem gwintu 1/9
Ostatnio zmieniony sobota, 17 listopada 2018, 21:05 przez kuchartek, łącznie zmieniany 1 raz.
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

Się nie odzywałem, ale nie bardzo miałem czas, później dorabiałem stempel a następnie nie miałem czasu przetestować.
Niemniej jednak zrobiłem na matrycy Kol. Gunfighter testową partię 20 pocisków i je wystrzelałem z różnymi naważkami.
Co do samej produkcji pocisków to doszedłem do wniosku że muszę sobie kupić blank moud 6cio dziurowe do odlewnia rdzeni w zadanej wadze. Pierwszą partię robiłem ważąc ołów i topiąc go w łuskach przy okazji je odpuszczając. Jak będę miał rdzenie, których nie będę musiał ważyć to robota będzie błyskawiczna.
Co do prasy to w moim subiektywnym odczuciu nacisk na wajchę wystarcza mniejszy niż przy FF niektórych łusek .224.
Jeśli chodzi o same pociski to oczywiście ze względu na zastosowaną technologię wagowo wyszły identyczne 55gr. sztuka w sztukę.
Okazuje się też że mam idealną broń do produkcji płaszczy. Zbierałam swoje łuski z Buckmarka i trochę z Margolinów i iglice walą w łuskę na tyle mocno że po prostowaniu kryzy czasem w tym miejscu prawie ołów prześwituje. Mam też łuski ze swojego Taurusa 94 i ten zostawia dość szeroki, ale nie głęboki ślad po iglicy, tak że po prostowaniu praktycznie nie widać gdzie uderzyła.
Co do celności to na 50m wydaje mi się że nie ma różnicy między GGG czy moją produkcją na CMJtach Frontiera. Na ten temat będę mógł powiedzieć więcej w momencie zrobienia większej partii na znalezionej naważce. Do dynamicznego strzelania i plumkania dla przyjemności pociski są lepsze niż dobre.
Z problemów upierdliwych to to że w łuskach mi się klinują satelitki i po pierwszym myciu miałem dużoooooo zabawy. Wydaje mi się też że następnym razem muszę namoczyć łuski przez jakiś czas przed myciem. Może dzięki temu zostanie mniej syfu w kryzie. W kwestii pracochłonności to szacuję że potrzeba jakieś 10-15 sek. na pocisk (realnej pracy).
I jeszcze jedna sprawa jaką zaobserwowałem. Wygląda na to że trzeba cisnąć praktycznie na maksa żeby zacisnąć pocisk na tyle mocno żeby się nie wysuwał w trakcie przeładowania. Zdecydowanie mocniej niż Frontiery na przykład trzeba je zaciskać. Wygląda na to że przydały by się cannelury na tych pociskach.

Może się komuś moje spostrzeżenia do czegoś przydadzą :med/:
Należy jeszcze dodać że .224 po ~40 groszy - bezcenne miny ludzi na strzelnicy :shock:
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Jestem pod wrazeniem. Pociski wygladaja bardzo ladnie.

Jedyne, co udalo mi sie zrobic bardzo prymitywnymi narzedziami, to kalibrator .451 do pociskow 45ACP - dziala :) .

A gdyby tak topic olow za pomoca ZVS'a, czyli piecyka indukcyjnego? wpada luska do cewki z olowiem i za chwile juz olow roztopiony, a za moment chlodny, ale puki cieply mozna formowac czubek.
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

@wujko, jak robiłeś płaszcze? Pytam o użytą matrycę - kalibrator .224 Lee czy może od Gunfightera?
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

No i nie moglem sie powstrzymac, nie ma co siedziec i podziwiac, trzeba sprobowac tez cos zrobic, 3 godzinki w garazu i pierwszy krok zrobiony.
https://drive.google.com/open?id=0B1f7U ... kUyYU5oSzA
Kolejne ekperymenty z przepychaniem, dobierania srednicy pina, szlifowanie ksztaltu etc.
https://drive.google.com/file/d/0B1f7UA ... RqQ0U/view
Zaczynam zbierac 22'ki :) . Luski przepychane w imadle, bo nie mam prasy uniwersalnej.
Wszystko bez zadnego parku maszynowego, reczna robota, wkretarka, wiertla, szlifierka katowa, imadelko modelarskie (nawet nie mam porzadnego imadla), papier scierny itp.
Srednica idealna, jak fabryczne Frontiery 223 i pol.
https://drive.google.com/open?id=0B1f7U ... EZnRzU1d0E
Pin przepychajacy z gwozdzia 5mm,
Matryca, kawalek stali okretowej.
Maly eksperyment garazowy a ile radosci, i spokojnie rokuje na przyszlosc :) .
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

Pomysłowy Dobromir =D> Z ciekawości jaka jest średnica otworu, który służy za matrycę?
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

marcin1984 pisze:Pomysłowy Dobromir =D> Z ciekawości jaka jest średnica otworu, który służy za matrycę?
Prawie .224 na wyjsciu, wejscie stozka ponad 7mm
Troche popracowalen nad polerka "matrycy" i pinem, i teraz wychodza plaszcze jeszcze ladniejsze :) , mnie samego wprawilo to w zdumienie :)
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

To jeszcze jakbyś mógł napisać jakiego wiertła użyłeś, że wychodzą prawie idealnie wymiarowe płaszcze?
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

marcin1984 pisze:To jeszcze jakbyś mógł napisać jakiego wiertła użyłeś, że wychodzą prawie idealnie wymiarowe płaszcze?
Najpierw wiertlo stozkowe co milimetr, wywiercony stozek 3 - 7mm, potem rozwiercanie srodka 4mm , 5mm , 5,5mm , i na koniec pilniki i papier scierny 500 do 1200 na koniec, na precie we wkretarce - aby wyrownac "progi" w stozku.
Teraz kiedy juz wiem co i jak, nie uzyl bym wiertla stozkowego-stopniowego, tylko rozwiercil calosc do 5,5mm a potem stozkowe pilniki i papier scierny na stozek wejsciowy, bylo by mniej roboty.
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

Dzięki za info. Może sam coś pokombinuję w tej materii.
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

Ja przeciskałem kryzy przez kalibrator Lee.
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Eeech, nie lubię Was :) , przez Was zamówiłem wczoraj wiertarkę stołową :) .
Będzie zabawa, w chińczyku przesmarować, luzy pokasować, i próbować brnąć dalej.
Gunfighter , co trzeba zrobić, żeby na jakiś czas wejść w posiadanie tych frezów/rozwiertakow wykańczających do ostatniej matrycy ?
Gunfighter
Posty: 93
Rejestracja: niedziela, 08 stycznia 2012, 16:11

Post autor: Gunfighter »

remzibi - jestem pod wrażeniem - PW poszła.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 17:46 przez Gunfighter, łącznie zmieniany 1 raz.
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Ile kosztował by komplet matryc do robienia takowych pocisków?
Awatar użytkownika
kuchartek
Posty: 151
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 20:38
Lokalizacja: Borne Sulinowo

A co z kalibrem .223

Post autor: kuchartek »

Ponawiam moje zapytanie odnośnie zastosowania tego rodzaju zestawu matryc do produkcji .223 . Wydaje mi się że w kalibrze .224 strzela się raczej na kilogramy , natomiast w .223 zdecydowanie na tony i to tu jest zdecydowanie '' ekonomiczna potrzeba ". Jeśli jest to realne to w przypadku pojawienia się takiego zestawu matryc deklaruję zdecydowaną chęć jego zakupu. Może zamiast topić ołów w łusce-płaszczu ( jak to nazwać ? ) może znawcy tematu pomyślą nad opracowaniem prostej kulolejki (do odlewów odpowiednich rozmiarów walców ołowianych ). Montowanych np. na sprawne szczypce z kulolejki LEE. Osobiście jestem zero techniczne i w tym temacie odróżniam jedynie klucz od młotka ( nie po kolorze oczywiście ). Pozdrawiam mądrzejszych kolegów.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Re: A co z kalibrem .223

Post autor: lechu »

kuchartek pisze:Ponawiam moje zapytanie odnośnie zastosowania tego rodzaju zestawu matryc do produkcji .223 .
Tego kalibru dotyczy ten wątek. Elaborujesz ten kaliber?
ODPOWIEDZ