Komponenty do polowania - 7x64

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Dragan
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 27 czerwca 2017, 05:20
Lokalizacja: Wrocław

Komponenty do polowania - 7x64

Post autor: Dragan »

Cześć

Przymierzam się do złożenia pierwszych naboi do polowania w kalibrze 7x64przy pomocy sprzętu znajomego. Chcę sprawdzić czy elaboracja jest dla mnie, dlatego wszystko odbędzie się na sprzęcie kolegi.

Myślałem o użyciu takich komponentów:

Proch Vectan Tubal 5000
Spłonki Fiocchi duża karabinowa
Łuski Geco, Norma
Pociski Nosler Ballistic Tip Hunting 7mm 150 gr, Sierra Gameking 175 gr #1940.

Broń
CZ 557 7x64
Skok gwintu 8,7"
Dł. lufy 52 cm

Browning Acera 7x64 dwutakt
Dł. lufy 56 cm
Nie wiem jaki jest skok gwintu, ale się dowiem.

I teraz mam parę pytań. Czy ten proch będzie ok do tych pocisków co podałem ? Z tego co wiem nie ma go w QL, ale są dane w manualu i z nich zamierzam skorzystać, tutaj manual http://www.lhs-germany.de/en/service/lo ... or-rifles/. Czy może wybrać zupełnie inny proch do tych dwóch pocisków ? Czy spłonki Fiocchi są ok czy może wziąć CCI 200 ?
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Stosując naważkę max. Tubal 5000 z tych samych tabel miałem manko prędkości na co najmniej 200fps (naważka firmowa była ponoć mierzona z takiego samego karabinu). Generalnie ten proch jest dość mało żwawy, za to czysto się spala i generuje mniejszy odrzut - daje coś na kształt ładowania lekko zredukowanego. Dla naważki startowej miałem w ogóle bardzo rekreacyjny nabój. Oczywiście nie polecam sypania od razu max - wypadałoby zacząć od startowej, bo może inna partia prochu będzie zachowywać się inaczej. Tak czy siak bez chrono bym nie podchodził nawet do tego prochu.

Problem w tym, że w tej cenie alternatywą są Lovexy. Nie wiem jak jednobazowe, ale D073.6 (polecany w tym kalibrze tylko do lekkich pocisków) jest dość wrażliwy na temperaturę komory - z ciepłej daje sporo większy wygar.
specmisiek
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 10 lipca 2014, 22:28

Post autor: specmisiek »

Z Lovexów polecam S065 i S070-jednobazowe. Jak zależy Ci na dobrych osiągach (prędkości) to Reload Swiss 60 a do cięższych Sierra GameKing dobry będzie też RS 70. Te dwa ostatnie droższe od Lovexów ale to pierwsza liga.
Pozdrawiam
Dragan
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 27 czerwca 2017, 05:20
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dragan »

Dostępu do chrono niestety nie mam. Czyli jak rozumiem bez tego to lepiej do elaboracji na Tubalu 5000 nie podchodzić ? W sensie można na nim uzyskać przyzwoity wyniki na tarczy, ale nie wiadomo czy uzyskane prędkości będą ok do polowania.

W takim razie chyba zdecyduję się na Lovexa S070. Przynajmniej dane z QL będzie można uzyskać.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Chrono przydaje się zawsze - żeby przykładowo ocenić czy nie ma przeginki w drugą stronę, a więc że naważka niby w zakresie, a prędkość wyższa niż w tabelach. Miałem tak kiedyś (Lovex), co prawda w pistolecie - skończyło się na trzymaniu się naważki startowej. QL też raczej radził żeby ponad startową nie wychodzić, poza tym on robi symulacje dla wahań prędkości spalania prochu - bez pomiaru prędkości pocisku nie wiemy gdzie znajduje się na tej osi nasza partia prochu.

Bez chrono to sobie można co najwyżej np. sprawdzić opad pocisku o znanym BC na 300m i porównać z kalkulatorem balistycznym, jednak takie strzelnice nie wszędzie są - chrono wyjdzie taniej niż benzyna na kilka takich wypraw. Z kolei analiza wyglądu spłonki pod kątem ciśnienia - sporo może zależeć od grubości bądź składu metalu z jakiego dany producent ją zrobił, więc jest problem z kalibracją metody oceny.

Co do Tubalu 5000 - wg. tabeli LHS dla pocisku Sierra 175gn z lufy 24" naważka max. powinna dać 2575fps, co odpowiadałoby ok. 3500J . Krótsza lufa zabierze z tego coś niecoś, a jeżeli jeszcze potwierdzą się moje obserwacje co do mniejszej energetyczności T5000, kto wie czy rzeczywista prędkość nie zejdzie w okolice 2250 - 2300fps. Tak więc można spodziewać się energii już tylko 2700J, a w odległości przepisowych 100m jeszcze mniej. Jak to przełoży się na zachowanie pocisku w tuszy - nie wiem.
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

Składam 7x64 na lovexie S70, przy lekkich pociskach 140-150 gr widać, że okapca szyjkę łuski, przy cięższych pociskach spala się jakby czyściej (hornady 175grs). Ogólnie amunicja jest skuteczna i jestem z niej zadowolony. Też miałem dylemat czy nie brać tubala ale jednak zdecydowałem się na lovexa
Dragan
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 27 czerwca 2017, 05:20
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dragan »

Dzięki za opis zastosowania chrono. W takim razie dopiszę je sobie do listy rzeczy, które w przyszłości zakupię do elaboracji.

Z Vectana zrezygnuję. Pierwszą elaborację zrobię na Lovexie S070.
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Ja również robię 7x64 na lovex s070 spce wszystko jest ok prócz przeszacowania prędkości przez QL
sauer 1
Posty: 135
Rejestracja: poniedziałek, 21 maja 2012, 17:56
Lokalizacja: krajenka

Post autor: sauer 1 »

na Vectanie 5000 składałem 7x64 pociski hornady - hrono pokazało dużo mniej niż w tabelach
ODPOWIEDZ