Odchyłki prędkości ...

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Odchyłki prędkości ...

Post autor: TommyT »

Witam,
pytanie do kolegów którzy mierzą swoje elaboracje na chrono.
Jakie odchyłki prędkości są powiedzmy "normalne" dla .223 rem?
Dla 1-szych 5 pomiarów wyszło mi jakoś tak:
1. 808.8 m/s (zupełnie pierwszy pomiar)
2. 835.9 m/s
3. 835.9 m/s
4. 841.2 m/s
5. 830.7 m/s
Przy czym łuski i pociski nie sortowane (jak leciało). Łuski GGG, pociski Hornady 68gr BTHP Match, Lovex D73.5 23gr
Mierzone polskim chrono-R2H w trybie Low (bez "tarczy").
Będę oczywiście się bawił z selekcjonowanymi łuskami i pociskami (różnica w łuskach GGG to 0.1 grama), ale zastanawiam się gdzie jest granica "szaleństwa" :)
Tym bardziej, że to tylko na 100m a i tak na razie szukam sweetloaadu ;)
A z tych 5 wyszło tak:
Obrazek
likker_runner
Posty: 1566
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

12 fps odchylenia standardowego (dla strzałów 2 - 5) to nie jest jakiś bardzo zły wynik. Tym niemniej wrażliwość na temperaturę komory w postaci różnicy 90fps między ciepłą a zimną to trochę słabo dla odmiany. Spotkałem się już z takim zachowaniem Lovexów D073.x
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Według mnie, wyszło Ci całkowicie normalnie na tych składnikach.
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

likker runner - ciekawe to co piszesz o wrażliwości na temperaturę komory.
A co do fps - to więcej będzie bo to m/s - czyli ponad 30fpsów różnicy.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

TommyT pisze: A co do fps - to więcej będzie bo to m/s - czyli ponad 30fpsów różnicy.
Dobrze ci przeliczyl ,mniej wiecej razy 3.
Jak chcesz dokladniejszych wynikow to podawaj dane w fps i gr ,a nie w jednostkach SI.
Tez mi sie wydaje ze jest nie najgorzej jak na taka elaboracje jak opisales.
Co do sortowania lusek co 0.1g to troche slabe wymagania ,ja np sortuje co 1gr w kalibrze 6.5CR ,a to znacznie wieksza luska ,wiec i odchylki wieksze.
W .223 zalecal bym grupowanie co 0.5 gr.
Pozdrawiam Bready
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Robię 7x64 na s070 na takich pociskach i łuski geco FL spłonki s&b nic nie segregowane różnica w prędkości 5 strzałów ok 1,5m/s między najniższa i najwyższą.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

evo10 pisze:Robię 7x64 na s070 na takich pociskach i łuski geco FL spłonki s&b nic nie segregowane różnica w prędkości 5 strzałów ok 1,5m/s między najniższa i najwyższą.
Chyba te pociski osadzasz w sabocie :wink: :mrgreen:
W te roznice ponizej 5 fps tez nie wierze 8-)
Pozdrawiam Bready
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Bready dlaczego miał bym cię kłamać?
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Mimo to skupienie nie robi furory ale ok 5-cio złotówki na 100m więc do polowaczki jest jak najbardziej ok. Ale czego się spodziewać od pocisków poniżej 1zl. Przepraszam rozpisalem się nie na temat.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

evo10 pisze:Robię 7x64 na s070 na takich pociskach
Nie mow ze robisz amunicje do 7x64 na pociskach o srednicy .224 i masie 68gr :mrgreen:
Jezeli nawet robisz na Hornady BTHP Match ,to na innych ,o innej srednicy ,masie i BC.
Pozatym piszesz o zupelnie innym kalibrze ,gdzie zarowno masa prochu ,luski jak i pocisku jest o wiele wieksza ,i roznica np 1 gr masy luski ,czy 0.2gr prochu nie ma takiego znaczenia jak w .223rem.
A 5 fps roznicy predkosci ,daruj ,waze proch z dokladnoscia do 1 ziarenka ,i osadzam co do 0.02mm roznicy ogive ,specjalnie kupilem do tego metryczny czujnik zegarowy do porownywania ,poniewaz calowy mial rozdzielczosc 0.001" ,czyli okolo 0.025mm a metryczny ma 0.01mm ,ale takich cudow nie widzialem ani u siebie ,ani u kolegow.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

Faktycznie, chyba trzeba będzie się "przeprosić" z imperialnymi.
Już to w sumie zrobiłem przy naważkach i mierzeniu COAL etc.
To 0.1 g to różnica min-max przeważonych łusek.
Przed następną elaboracją miałem zamiar pogrupować właśnie w zakresie 0.02-0.04 g czyli jakieś 0.3-0.6 gr
A korzystając z okazji - jak grupowalibyście pociski? Te oczywiście też nie są idealne. :lol:
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Pociski grupuje wedlug ogive ,ma to wieksze znaczenie niz masa.
No i pociski Sierra maja znaaacznie mniejsze rozrzuty ogive i masy niz Hornady ,i praktycznie nie trzeba ich grupowac.
W HPBT czy BTHP przed mierzeniem i wazeniem jeszcze uzywam czegos takiego : http://www.6mmbr.com/MCRmeplat.html
zmodyfikowanego do uzycia z wkretarka i trymerem Wilsona ,poniewarz w oryginalnym rozwiazaniu byl problem z utrzymaniem stalego OAL pocisku.
Po obcieciu tulei sluzy ona teraz tylko do trzymania pocisku ,a OAL ustawiam na trymerze ,prowadzenie frezow tez przejal trymer.
Wracajac do tematu ,0.5 gr przy selekcji lusek wystarczy w .223rem.
Ostatnio zmieniony czwartek, 03 maja 2018, 23:04 przez Bready, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Bready
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Bready mój post tyczył sie postu likker_runner który mówił o prochu lovex innej serii ale mimo to się wypowiedziałem odnośnie swoich doświadczeń na lovexie w kal. 7x64
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

Dziękuję :D
likker_runner
Posty: 1566
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

@ TommyT,

Jednostki imperialne dają lepszą porównywalność - w moim zeszycie z pomiarami prędkości wszystko jest w fps, dlatego Twoje wyniki wrzuciłem do kalkulatora jak były, ale wynik (odchylenie standardowe) przeliczyłem z m/s na fps dzieląc przez 0.3048. Factor do zawodów IPSC też liczy się z fps (i grain'ów pocisku), więc jest to kolejny argument za jednostkami imperialnymi. Za to niektóre tanie wagi elektroniczne z jakichś niewyjaśnionych powodów lepiej ważą w gramach niż w grains, dlatego jeżeli już gdzieś odchodzić od jednostek imperialnych to właśnie tu.

Nie piszesz czy ta elaboracja ma być do jakiegoś varminta (na to mogłaby wskazywać wzmianka o sweet-load) czy jednak do półautomatu typu AR-15 czy Beryl.

W każdym razie jak widzisz Lovex D073.5 ma problem z kompletnym rozrzutem zarówno prędkości jak i wysokości przestrzelin w zależności od tego czy nabój wchodzi do komory zimnej czy nagrzanej poprzednim strzałem, i zgadza się to z moimi obserwacjami - też na pierwszym strzale jest "szmata" a potem chyżość rośnie. Możesz sprawdzić tę hipotezę jeszcze raz, ew. wyznaczyć zależność prędkości od czasu pomiędzy strzałami i stygnięcia komory ew. czasu między załadowaniem a oddaniem strzału (kiedy nabój leżakuje w komorze i się nagrzewa).

Jeżeli hipoteza się potwierdzi - to skoro nawet ten pierwszy strzał trzyma factor z dużym zapasem, do IPSC ten proch jest dobry. Jeżeli chcesz jednak na tym strzelać precyzję, szukałbym innego.
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

@likker_runner
Dziękuję za wyjaśnienia.
Strzelane z Rem 700 SPS Tactical.
Wybrałem go na pierwszy karabin do nauczenia się jak sobie z tym radzić.
Celem dla mnie są powtarzalne koniczynki na 100m :)
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

No I jak Ci to powtarzanie koniczynki idzie?

W ostatnim poscie podalej z jakiej broni robisz te dziury a to jest b. istotne. Bys mogl dostac bardziej pelna opinie powinienes nam napisac, jak formatujesz luski, jak je czyscisz, czy byly odpuszczane i jak dawno, jak osadzasz pocisk. Wszystko to czego nie podales ma istotny wplyw na te Toje predkosci.

Do fabrycznego remchestera segregowanie lusek do 0.02-0.04 g to zwykle szalenstwo.
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

Rem z wymienionym spustem na Timney'a i osada z regulacjami i aluminiowym blokiem od Adimy.
Na razie "jadę" na łuskach GGG, odstrzelonych z mojego karabinu. Teraz będzie 2ga elaboracja.
Odspłonkowywuję, mokry tumbler, trymuję (Hornady).
Prasa: Lee Classic Cast Breech Lock
Format: NS matrycą Lee Collet
Odmierzanie prochu: mechaniczna Hornady + trickler RCBS, trochę eksperymentuję z tanimi elektronicznymi
Osadzanie : matryca Hornady
Do tej pory nie robiłem selekcji łusek ani pocisków.
likker_runner
Posty: 1566
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Ciąg dalszy eksperymentów z dwubazowymi Lovex'ami, konkretnie to D063. Naważka 19.3gn (1.25g), pocisk 55gn, wymagana prędkość dla osiągnięcia factora to 2728 fps. Temperatura otoczenia ok. 25C, lufa 16" 1:7.

Strzał z zimnej komory 2650 fps, przeładowanie OK.

Potem 3 strzały w miarę szybko, żeby jeszcze sprawdzić czy przeładowuje (na 1.20g były z tym problemy): 2699 ; 2704 ; 2726 - wszystkie poniżej factora, ale lepiej niż z zimnej komory.

Następnie poszły 3 strzały "leżakowane" w ciepłej komorze ok. 15s: 2807 ; 2743 ; 2766 - factor jest, nawet z zapasem, ale zaczynają się obawienia co do ciśnień.

Potem jeszcze 3 raczej szybkie: 2726 ; 2704 ; 2726 - znowu poniżej factora.

Fanem dwubazowych Lovexów raczej nie zostanę.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 714
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Mam podobne odczucia do D063, jak dla mnie to proch jedynie do taniej elaboracji do dzika w przebiegu (albo innej dynamiki na nieduże odległości).
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
ODPOWIEDZ