Artykuł o 8x60S - do zredagowania

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
snoob
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 30 stycznia 2014, 00:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Artykuł o 8x60S - do zredagowania

Post autor: snoob »

Witam, popełniłem artykuł o kalibrze 8x60S.
Poproszę o ewentualne uwagi oraz o informacje czego brakuje co można dodać.
http://polunek.pl/index.php/artykuly/20 ... ny-kaliber
polch
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 01 stycznia 2017, 22:23
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Chyba nic dodać nic ująć, ale gdybyś potrzebował

Obrazek
Awatar użytkownika
snoob
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 30 stycznia 2014, 00:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: snoob »

Dziękuję, potłumaczę sobie :)
Awatar użytkownika
domel
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 23:14
Lokalizacja: Łosice/Podlasie

Post autor: domel »

moje uwagi
1.nie utrudniono produkcji tylko wprowadzono limity ilościowe na amunicję w kalibrze wojskowym a co za tym idzie cała produkcja amunicji dopuszczonej limitami szła na potrzeby armii (jak dobrze pamiętam ten limit to było 30000szt/rok)
2. Kaliber 8x60 powstał też w wersji 8x60 (pocisk .318) oraz 8x60R (318) oraz 8x60RS (323) - wypadało by wspomnieć
3. Zamiast porównywać go do kalibru 8x57 i 8x68 wybrał bym kalibry 8x57 i 8x64 Brenekke - 8x68 to nie ta liga
4. Z systemu M98 w kalibrze 8x60 bez problemu i bezpiecznie można wystrzelić z naboju 8x57 efektem będzie łuska o bardzo krótkiej szyjce (mam takie w swojej kolekcji)
5. zamieścił bym rysunek z wymiarami 8x57 i 8x60 np z norm CIP
6. Broń w tym kalibrze nie tylko przerabiano z 8x57 ale i produkowano fabrycznie do lat 80 XXw (np ZG47, Mannlicher GK, czy Sauer 80)
7. Zanik kalibru 8x60 wynikał iż był tylko kilka - kilkanaście procent(w zależności od producenta) bardziej energetyczny od 8x57 oraz z konkurencji 8x64 który powstał kilka lat wcześniej i oferował jeszcze lepsze parametry a po II WŚ przegrał z 30-06
8. "Tak powstał kaliber 8x60S, stworzony z myślą o użyciu cywilnym" - ja bym napisał stworzony z myślą obejścia ograniczeń traktatu Wersalskiego i łatwością przekalibrowania z 8x57 - o czym wspomniałeś wcześniej ale te informacje niepotrzebnie zamieściłeś w różnych zdaniach
9. "a nowoczesnym i piekielnie szybkim 8x68S" nie taki znowu nowoczesny bo jego korzenie sięgają 1938 roku czyli tylko 20 lat mniej i te piekielnie to jest trochę przesada
Awatar użytkownika
snoob
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 30 stycznia 2014, 00:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: snoob »

domel pisze:moje uwagi
1.nie utrudniono produkcji tylko wprowadzono limity ilościowe na amunicję w kalibrze wojskowym a co za tym idzie cała produkcja amunicji dopuszczonej limitami szła na potrzeby armii (jak dobrze pamiętam ten limit to było 30000szt/rok)
2. Kaliber 8x60 powstał też w wersji 8x60 (pocisk .318) oraz 8x60R (318) oraz 8x60RS (323) - wypadało by wspomnieć
3. Zamiast porównywać go do kalibru 8x57 i 8x68 wybrał bym kalibry 8x57 i 8x64 Brenekke - 8x68 to nie ta liga
4. Z systemu M98 w kalibrze 8x60 bez problemu i bezpiecznie można wystrzelić z naboju 8x57 efektem będzie łuska o bardzo krótkiej szyjce (mam takie w swojej kolekcji)
5. zamieścił bym rysunek z wymiarami 8x57 i 8x60 np z norm CIP
6. Broń w tym kalibrze nie tylko przerabiano z 8x57 ale i produkowano fabrycznie do lat 80 XXw (np ZG47, Mannlicher GK, czy Sauer 80)
7. Zanik kalibru 8x60 wynikał iż był tylko kilka - kilkanaście procent(w zależności od producenta) bardziej energetyczny od 8x57 oraz z konkurencji 8x64 który powstał kilka lat wcześniej i oferował jeszcze lepsze parametry a po II WŚ przegrał z 30-06
8. "Tak powstał kaliber 8x60S, stworzony z myślą o użyciu cywilnym" - ja bym napisał stworzony z myślą obejścia ograniczeń traktatu Wersalskiego i łatwością przekalibrowania z 8x57 - o czym wspomniałeś wcześniej ale te informacje niepotrzebnie zamieściłeś w różnych zdaniach
9. "a nowoczesnym i piekielnie szybkim 8x68S" nie taki znowu nowoczesny bo jego korzenie sięgają 1938 roku czyli tylko 20 lat mniej i te piekielnie to jest trochę przesada
Dzięki za uwagi, cześć poprawek wprowadziłem.
1. poprawiłem
2. piszę o 8x60s więc pocisk .323 ale pomyślę jak to wpasować
3. 8x64 nie brałem pod uwagę do porównania bo mało producentów robi amunicję
4. czytałem na forach że w niektórych sztucerach zrywało łuskę z zamka
5. tych rysunków nikt nie analizuje (albo prawie nikt)
6. napisałem że produkowano
7. ok
8. ok
9. ok poprawiłem
Awatar użytkownika
domel
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 23:14
Lokalizacja: Łosice/Podlasie

Post autor: domel »

Ja bym zaczął tak:
Po przegranej przez Niemcy I wojnie światowej na konferencji w Paryżu w 1918 roku znaną bardziej jako konferencja Wersalska m.in wprowadzono Niemcom limity na produkcję amunicji wojskowej w tym strzeleckiej typu7,92 mm M88 i 7,92 mm M98. Z racji że oba naboje świetnie sprawdziły się na niwie łowieckiej i już przed IWŚ były chętnie używane do polowań. Na rynku cywilnym otrzymały one oznaczenia 8x57I i 8x57IS. W związku popularnością ww kalibrów zaczęto produkować na dużą skalę sztucery myśliwskie w ww kalibrach.
Niestety ale z powodu że amunicję 8x57I i 8x57IS można było stosować w broni wojskowej limity objęły także te naboje a że cały limit szedł na produkcję amunicji dla armii produkcji amunicji myśliwskiej praktycznie zaprzestano i została cała masa broni do której nie była dostępna amunicja. W związku z powyższym firma Deutsche Waffen und Munitionsfabriken (DWM) opracowała nowy nabój wydłużając o 3 mm łuskę 8x57 pod oznaczeniem 8x60. Pozostałe wymiary pozostały bez zmian. Taka"kosmetyczna" zmiana spowodowała że broń można było bez najmniejszego problemu przekalibrować na nowy nabój i nie pasował on do broni wojskowej i "wymknął się" spod ustaleń konferencji Wersalskiej. Nowy nabój występował zarówno w wersji "I" jak i "IS" (pocisk 318 i 323) oraz w wersji z kryzą (R) dla każdego pocisku do zastosowań w broni łamanej. Do dzisiejszych czasów, poza pojedynczymi egzemplarzami broni, praktycznie zachował się tylko 8x60 S i na nim się skupię w dalszej części artykułu.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Ja bym prosił o zmianę jednostek na sztuki, egzemplarze, strasznie mnie razi słowo "jednostka" w odniesieniu do broni.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
snoob
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 30 stycznia 2014, 00:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: snoob »

wierzba pisze:Ja bym prosił o zmianę jednostek na sztuki, egzemplarze, strasznie mnie razi słowo "jednostka" w odniesieniu do broni.
Już zmienione :)
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

I wniósłbym, jeżeli mi wolno swoje pięć groszy: w nazwie nie "I" (to dawniej oznaczało "Infanterii" piechota ( dyskretnie przemianowany na "J" -"Jagd" - "polowanie" co by nie mniej i nie więcej znaczyło do polowań a "R" to znaczy "Rand" - kryza . Pozostało S - wynikało by to od momentu wprowadzeniu pocisku o nazwie "Spitzer"....
"Uwielbiam chorał ruski..."
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Stepan Bazyluk pisze:I wniósłbym, jeżeli mi wolno swoje pięć groszy: w nazwie nie "I" (to dawniej oznaczało "Infanterii" piechota ( dyskretnie przemianowany na "J" -"Jagd" - "polowanie" co by nie mniej i nie więcej znaczyło do polowań a "R" to znaczy "Rand" - kryza . Pozostało S - wynikało by to od momentu wprowadzeniu pocisku o nazwie "Spitzer"....
Tu będę się spierał Stepanie... ;) To "J" to dalej jest "I", tylko w starej czcionce. Nie jestem w tej chwili w stanie podać nazwy tej czcionki, ale jest to dawniej bardzo często w Niemczech używana czcionka drukarska. Mialem kiedyś kilka tomów jakiejś niemieckiej encyklopedii z lat 1907-1909 i za cholerę nie bylem w stanie nic tam przeczytać. Pisana była właśnie ta czcionka... Z czasem uzytkowanie tej czcionki zanikło i bardzo dużo ludzi, również Niemców myśli, ze mamy tutaj do czynienia z litera "J" i dla wytłumaczenia sobie jej używa słowa Jagd.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
ODPOWIEDZ