Stożek przejściowy

Moderatorzy: wierzba, P_iter

oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Stożek przejściowy

Post autor: oryks »

Jest niby takie zjawisko jak wypalanie się stożka przejściowego. Pewnie wielu już sprawdzało swoje maksymalne CBTO po jakiś czasie eksploatacji. Czy mogę prosić o przykładowe wartości o ile przesunął się ten stożek, jakiego rzędu są te zmiany ? Szczególnie interesuje mnie kaliber 223.
Sprawdziłem to właśnie u siebie (Tikka varmint) po przebiegu 3600 strzałów i jestem zaskoczony - 1,4 mm mierzone taką samą metodą i przyrządem. Czy to możliwe ?
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

To czy stożek się przesunął wypalił można stwierdzić patrząc za pomocą boroskopu,będzie widać postęp wypalenia,jego stan.
Przy takim przebiegu,zjawisko wydłużania freebora na pewno ma miejsce.
Ale jest też możliwe że Twoja tikka o ile posiada skok gwintu 8",ma wywierconą komorę do cięższych pocisków do 75gr z przewidzianym dłuższym osadzeniem c.o.l.-64.5mm.


http://www.compasslake.com/images/Chamber.jpg
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Nie chodzi o obecny czy pierwotny wymiar komory ale jej zmianę. Mając boroskop mógłbym obejrzeć stan stożka ale nie zmierzyć a mi chodzi o zmianę odległości do gwintu. Mierząc ponownie długość do styku z gwintem po takim przebiegu ta długość urosła o 1,4 mm i zastanawiam się czy to może być aż tyle, obstawiałem kilka dziesiętnych mm.
Jeżeli ktoś (z pewnością tak) robił takie sprawdzenia to proszę o podzielenie się informacją jaka była zmiana długości do gwintu.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Tu na temat badań uciekania stożka,choć w innym kalibrze.
https://www.ballisticstudies.com/Knowle ... tical.html

cyt;"Ubytek gardła dla Practical wynosi około .1 mm / .004 "na 400 rund z ogólnym polowaniem i lekką praktyką - pod warunkiem, że gardło jest utrzymywane w stanie polerowanym, aby zamknąć pory wewnątrz stalowej stali. 1200 rund Po tym, najbardziej agresywne zużycie, jakie widzieliśmy do tej pory, to jeden karabin, który wzrósł o 0,040 "w 400 rundach w wyniku ciężkich sesji strzelania gongiem. Kolejny wzrost wyniósł 0,040 "w 700 rundach z wysoką liczbą rund polowych i bez opieki gardła, w przeciwnym razie karabin kompozytowy trafił ostatecznie na True-Flite po nową rundę po wystrzeleniu 2000 rund, kiedy właściciel powiedział, że karabin nadal strzelał dobrze do 800 metrów, ale nie dalej.
Większość strzelców uważa, że ​​polerowanie ścierne dosłownie niszczy otwór, ale jest odwrotnie, jeśli chodzi o gardła. Bardzo ważne jest utrzymywanie porów w stali zamkniętej, tak jak w innych praktykach inżynieryjnych, takich jak nierdzewne naczynia do żywności i stal nierdzewna. Zapoznaj się z moją książką Praktyczny przewodnik po ryglu strzelania, który zawiera informacje dotyczące akupcji i konserwacji, aby uzyskać więcej informacji na ten temat."

Według tych założeń co w opisie wygląda że sie zgadza,tyle właśnie uciekł. :(
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

husky,
Dzięki za materiały.

No ale czy nikt u nas nie mierzył ponownie komory po jakimś tam przebiegu ?!
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

oryks pisze:husky,
Dzięki za materiały.

No ale czy nikt u nas nie mierzył ponownie komory po jakimś tam przebiegu ?!
Zmierze po pracy w moim starym Savage 6.5 Creedmoor .poniewarz w tej chwili nie pamietam o ile ,ale po okolo 2500 strzalach ucieklo chyba porownywalnie jak u Ciebie.
Zalezy to jeszcze od kata (dlugosci ) stozka ,im dluzszy stozek tym szybciej ucieka.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

W moim 30.06 custom mam przebieg dopiero 400sztuk,więc jeszcze się dociera,stożek jest na swoim miejscu :D .
DamianC
Posty: 193
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 20:40
Lokalizacja: dolnośląskie/Lubań

Post autor: DamianC »

W 308 po 2700 strzałach przesuną się o 0,2mm przy ciężkim pocisku
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Czyli nie ma wyjścia tylko trzeba od nowa zrobić drabinkę ? Ale czemu elaboracja na "starych" parametrach nie rozjechała się po tarczy mimo tak dużej zmiany odległości od gwintu … ? Może 223 tak ma ?
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Czyli nie ma wyjścia tylko trzeba od nowa zrobić drabinkę ? Ale czemu elaboracja na "starych" parametrach nie rozjechała się po tarczy mimo tak dużej zmiany odległości od gwintu … ? Może 223 tak ma ?
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

oryks pisze:Czyli nie ma wyjścia tylko trzeba od nowa zrobić drabinkę ? Ale czemu elaboracja na "starych" parametrach nie rozjechała się po tarczy mimo tak dużej zmiany odległości od gwintu … ? Może 223 tak ma ?
Ja zrobilem drabinke ,i na starych parametrach lata najlepiej ,tak ze nic nie zmieniac.

P.S.
Jeszcze nie pomierzylem ,moze dzisiaj znajde czas.
Pozdrawiam Bready
ODPOWIEDZ