Dillon XL 650

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Walles13
Posty: 67
Rejestracja: niedziela, 11 grudnia 2016, 14:30
Lokalizacja: Kraków

Dillon XL 650

Post autor: Walles13 »

Przymierzam się do zakupu Dillona XL 650 ,czy osoby posiadające tą prasę mogą mi podpowiedzieć jakie dodatkowe elementy warto dokupić ? ( na razie będę elaborował tylko 9mm )
TomaszMk
Posty: 196
Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
Lokalizacja: Bialystok

Post autor: TomaszMk »

Skoro kupujesz prase progresywna to nie oszczedzaj na podajniku lusek. Naprawde to pomaga w robocie.

Ja jeszcze wydrukowalem podajnik pociskow i matryce do tegoz podajnika hornady. Wlasnie do 9mm.

Przydaje sie lampka w dziure w glowicy. Pasuje prawie idealnie lampka z ikei na usb mala okragla ;)
Walles13
Posty: 67
Rejestracja: niedziela, 11 grudnia 2016, 14:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Walles13 »

Zastanawiam się nad czymś takim :
https://pl.strobl.cz/mini-mr-bulletfeeder-pistol-1/
A lampka to faktycznie dobry pomysł :)
TomaszMk
Posty: 196
Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
Lokalizacja: Bialystok

Post autor: TomaszMk »

Mnie podajnik pociskow kosztowal 400zl za wydruk w komercyjnej firmie. Ale zrobilem od razu takerzyk do pociskow 223.
Elektryka 100 ( silnik, stycznik, czujnik, zasilacz).
A matryca okolo 150 z tego co pamietam.

Dziala swietnie. Wrzucam 4 garsci pociskow i ;)
Walles13
Posty: 67
Rejestracja: niedziela, 11 grudnia 2016, 14:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Walles13 »

Dałbyś rade wrzucić jakieś zdjęcie bo może to będzie lepsze rozwiązanie i zastanowię się nad takim zestawem.
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Post autor: donpablos »

Walles13 pisze:Dałbyś rade wrzucić jakieś zdjęcie bo może to będzie lepsze rozwiązanie i zastanowię się nad takim zestawem.
zgaduję, że TomaszMK mówi o takim podajniku pocisków
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 85oUROW054

ps. jakby co, to mogę go taniej wydrukować :-)
TomaszMk
Posty: 196
Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
Lokalizacja: Bialystok

Post autor: TomaszMk »

Zgadza sie - to ten - link ponizej do projektu. Tylko, ze na video:
- zastosowalem inne przeniesienie pociskow - rurka do pneumatyki - te sprezynki sa malo dostepne albo relatywnie drogie.
- zastosowalem matryce hornady - ma lepsze opinie co do niezawodnosci. Dokladnie szukac "Hornady Lock n' Load AP Bullet Feeder Die"
- element przy matrycy przenioslem do miejsca przy podajniku, dzieki temu mam cala rurke pociskow, a nie 4-5.

https://www.thingiverse.com/thing:2504314

Wieczorem jak bede w domu zrobie zdjecia, a moze i video.

A i jeszcze przypomnialo mi sie - jak kupisz podajnik lusek to dostaniesz jedna plyte. Prawdopodobnie bedzie to "small pistol". Gdybys chcial robic kiedys np 223rem potrzebna bedzie inna plyta. I tu jest trik - pasuja plyty z hornady Lock-N-Load small rifle, i na dodatek sa sporo tansze, i bez wiekszych problemow dostepne w Polsce. Chociaz mi najtaniej wyszlo kupic w USA z amazona, nawet z clami i vatem niz u nas w Polsce.

Edit:
Obiecane zdjecia:
Bez swiatla
Ze swiatlem
Matryca hornady
Podajnik
Mocowanie
Wrzutka z czujnikiem



Przypomnialo mi sie jeszcze cos Rolling Eyes .
Z prasa przychodzi tylko po jednej rurce do zasypu splonek do podajnika- i tak jest jedna do malych i jedna do duzych.
Natomiast akcesoryjne rurki sa dosc drogie i slabo dostepne.
Wiec kupujemy rurke modelarska na portalu aukcyjnym "RURKA MOSIĘŻNA Mosiądz 1000 x 5,4 / 4,6 mm", tniemy ja na kawalki zeby wchodzilo 100-110 splonek, nacinamy jeden koniec zeby sie lekko zwezyl i .... mamy jakies 8 rurek do splonek za 33,70 z przesylka. Gdzie koszt oryginalu to 35 Euro + przesylka.
Walles13
Posty: 67
Rejestracja: niedziela, 11 grudnia 2016, 14:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Walles13 »

Dzięki za podpowiedzi...czekam na więcej :) .Jeszcze jedno pytanie : czy jest sens kupować matryce Dillona ? ( posiadam matryce RCBS Carbide )
TomaszMk
Posty: 196
Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
Lokalizacja: Bialystok

Post autor: TomaszMk »

Jak masz RCBS carbide to raczej bez sensu.

Sam kupilem piny do wybijania i leza - kupno nie doszlo do skutku.

Wiesz inne matryce przynajmniej sa lepiej dostepne niz dillon'a, a takie rzeczy jak chocby piny do wybijania splonki wole zakupic za 14zł lee :}
Awatar użytkownika
stah
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2016, 09:14
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: stah »

Walles13 pisze:Dzięki za podpowiedzi...czekam na więcej :) .Jeszcze jedno pytanie : czy jest sens kupować matryce Dillona ? ( posiadam matryce RCBS Carbide )
Matryce RCBS są bardzo dobre. Moim zdaniem lepsze od Dillona.

Z innych rzeczy warto:

- dorobić mocowanie toolhead (koszt wkładek samo-gwintujących i śrub 3mm ok 10PLN)
- dołożyć łożysko igiełkowe wzdłużne 12.7x23.8x1.98 do talerza (koszt 30PLN za japońskie i ok 12PLN za chińskie) + bieżnie (2 pierścienie oporowe 12,7x23,8x0,81)
- dokupić pokrętło do dozownika prochu (armanov) - to koniecznie, szczególnie jeśli się robi masę eksperymentów jak ja.

z innych rzeczy: mi nie podobał się kielich dla lugera robiony przez matrycę dozującą proch (kształt plus lekkie blokowanie nawet po polerce). Używam w wolnym miejscu oddzielnie matrycy do kielicha właśnie RCBS. Ale to akurat kwestia gustu.
    ReloadData.pl (admin)
    Awatar użytkownika
    stah
    Posty: 195
    Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2016, 09:14
    Lokalizacja: Mazowieckie
    Kontakt:

    Post autor: stah »

    Kontynuując wątek usprawnień. Dorwałem się do drukarki 3d i namalowałem kilka rzeczy. Szczególnie polecam "primer stop" czyli przełącznik pozwalajacy zatrzymać podawanie spłonek.

    https://www.thingiverse.com/stah/things

    Jak by ktoś potrzebował, jeszcze mam dostęp do drukarki.

    stah
    ReloadData.pl (admin)
    Walles13
    Posty: 67
    Rejestracja: niedziela, 11 grudnia 2016, 14:30
    Lokalizacja: Kraków

    Post autor: Walles13 »

    Prasa w końcu dotarła,teraz ustawianie i pojawił się problem:chciałem użyć matrycy Powder cop, bullet feeder oraz rozdzielic proces osadzania od crimpu...ale brak jednego stanowiska na matryce 🤨.Zastanawiam sie z czego zrezygnować powder cop czy osadzanie i crimp w jednym stanowisku i wszystko się zmieści ( wolałbym jednak rozdzielenie crimpu od osadzania bo kiedyś przy pociskach H&N zniekształcał mi pociski) co robić?
    Awatar użytkownika
    stah
    Posty: 195
    Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2016, 09:14
    Lokalizacja: Mazowieckie
    Kontakt:

    Post autor: stah »

    Odpuść czujnik prochu. Rozdzielenie crimpu ma duży sens. Poza ew. zagniataniem, dale też szansę poprawienia osadzenia.
    Dla pewności możesz ustawić światełko od góry i wizualnie kontrolować naważkę (bardzo zgrubne).
    Tym niemniej, jeszcze nigdy nie miałem (a przynajmniej nie stwierdziłem) źle odmierzonego prochu (na ponad 20k).
    Trzeba tylko dobrze ustawić i czasem czyścić mechanizm podajnika - raz na np. 1k szt. w zależności od prochu).
    ReloadData.pl (admin)
    TomaszMk
    Posty: 196
    Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
    Lokalizacja: Bialystok

    Post autor: TomaszMk »

    Ja tez nie uzywam sprawdzianu prochu.
    W to miejsce wolalem wpakowac matryce podajaca pociski.
    Walles13
    Posty: 67
    Rejestracja: niedziela, 11 grudnia 2016, 14:30
    Lokalizacja: Kraków

    Post autor: Walles13 »

    Z kilku rad skorzystałem :) a teraz kolejna sprawa.Matryca Mr bulletfeeder często zacina mi się (pewnie przez za mało giętki przewód podający pociski z podajnika i nie chce mi się już z tym rozwiązaniem walczyć .Macie coś innego sprawdzonego do polecenia ?
    TomaszMk
    Posty: 196
    Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
    Lokalizacja: Bialystok

    Post autor: TomaszMk »

    Ja uzywam hornady bullet feeder die. Jest ogolnie ok. I bylo troche zabawy z ustawieniem.
    mrq
    Posty: 37
    Rejestracja: niedziela, 25 marca 2018, 22:22
    Lokalizacja: Warszawa

    Post autor: mrq »

    Walles13 pisze:Z kilku rad skorzystałem :) a teraz kolejna sprawa.Matryca Mr bulletfeeder często zacina mi się (pewnie przez za mało giętki przewód podający pociski z podajnika i nie chce mi się już z tym rozwiązaniem walczyć .Macie coś innego sprawdzonego do polecenia ?
    Armanov robi zestaw usprawniający za 39€. Możesz zrobić sam ;) - użyłem kawałka drutu pod nakrętkę i gumki zaczepionej o mikroprzełącznik z drugiej strony.
    Walles13
    Posty: 67
    Rejestracja: niedziela, 11 grudnia 2016, 14:30
    Lokalizacja: Kraków

    Post autor: Walles13 »

    Wykonałem takie ulepszenie,ale też czasem przytnie się matryca...Zastanawiam się nad hornady bullet feeder bo nie porusza się w takim zakresie jak mr bulletfeeder i może to byłoby najlepsze rozwiązanie.
    andy7
    Posty: 1648
    Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
    Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

    Post autor: andy7 »

    Nie wiem czy jest w komplecie ale pierwsza rzecza jaka bym Dokupil to czujnik sprawdzajacy puder w luskach. Podobno sa akustyczne, visualne niewiele daja,
    ale daja :mrgreen:

    :wink:
    TomaszMk
    Posty: 196
    Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
    Lokalizacja: Bialystok

    Post autor: TomaszMk »

    To tez nie jest tak ze matyryca hornady podajaca jest taka super. Tez potrafi nie podac od czasu do czasu..

    Ruchome sa w niej dwa elementy wewnatrz i matrycy i nakretka.
    mrq
    Posty: 37
    Rejestracja: niedziela, 25 marca 2018, 22:22
    Lokalizacja: Warszawa

    Post autor: mrq »

    andy7 pisze:Nie wiem czy jest w komplecie ale pierwsza rzecza jaka bym Dokupil to czujnik sprawdzajacy puder w luskach. Podobno sa akustyczne, visualne niewiele daja,
    ale daja

    650XL ma 5 miejsc na matryce. Użyjesz sprawdzacza prochu i masz problem z konfiguracją. IMO wystarczy wizualna kontrola. Można zamontować oświetlenie. Na swojej prasie mam format+decapping(1), zasyp+kielich(2), podajnik kulek (3), matrycę osadzającą bez crimpu(4) i factory format+crimp(5). Jak chcesz czujnik prochu to rezygnujesz z podajnika kulek albo trzeba robić osadzanie+crimp. I tak źle i tak nie dobrze.
    Awatar użytkownika
    stah
    Posty: 195
    Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2016, 09:14
    Lokalizacja: Mazowieckie
    Kontakt:

    Post autor: stah »

    mrq pisze:
    andy7 pisze:Nie wiem czy jest w komplecie ale pierwsza rzecza jaka bym Dokupil to czujnik sprawdzajacy puder w luskach. Podobno sa akustyczne, visualne niewiele daja,
    ale daja

    650XL ma 5 miejsc na matryce. Użyjesz sprawdzacza prochu i masz problem z konfiguracją. IMO wystarczy wizualna kontrola. Można zamontować oświetlenie. Na swojej prasie mam format+decapping(1), zasyp+kielich(2), podajnik kulek (3), matrycę osadzającą bez crimpu(4) i factory format+crimp(5). Jak chcesz czujnik prochu to rezygnujesz z podajnika kulek albo trzeba robić osadzanie+crimp. I tak źle i tak nie dobrze.
    Moim zdaniem, jak już to wystarczy czujnik prochu ale na zbiorniku. Jest takie coś Dillona.

    Jak w zbiorniku jest proch to praktycznie nie ma opcji, żeby nie podał, więc ta kontrola w łusce jest niejako zbędna. Kontrola wizualna w zupełności wystarczy. IMHO.
    ReloadData.pl (admin)
    Walles13
    Posty: 67
    Rejestracja: niedziela, 11 grudnia 2016, 14:30
    Lokalizacja: Kraków

    Post autor: Walles13 »

    Czujnik sprawdzający proch już został odrzucony i zamontowałem podajnik pociskow (jest też oświetlenie i sprawdzam wizualnie...moim zdaniem najlepsza opcja). Zastanawiam się nad matryca hornady bullet feeder albo jest jeszcze opcja przewodu sprężynowego który jest giętki i rozwiąże problem.I tu pojawia się dylemat bo cena matrycy i przewodu jest podobna...
    TomaszMk
    Posty: 196
    Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
    Lokalizacja: Bialystok

    Post autor: TomaszMk »

    Walles13 pisze:albo jest jeszcze opcja przewodu sprężynowego który jest giętki i rozwiąże problem.I tu pojawia się dylemat bo cena matrycy i przewodu jest podobna...
    Albo i przewod(sprezyna) tanszy :}
    LINK
    Dokladnie opcja 2x15x1000mm.
    Mam jeszcze z drutem 0,8mm ale jest juz za sprezysty i nie dziala tak jak trzeba.

    Sprawdza sie swietnie do 9x19.
    KrisSz
    Posty: 216
    Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

    Post autor: KrisSz »

    Pierwsze wrażenia po przesiadce na Dillona XL650 : Dlaczego nie kupiłem go od razu?

    W stosunku do wersji podstawowej dołożyłem stoper podawania spłonek i łusek (i inne drobiazgi od snowshooze), podajnik łusek daa, walający się endoskop do podglądu zasypania prochu i podajnik prochu Hornady bo Dillonowski mi nie nie odpowiadał. Ze względu na to, że nie mam stałego miejsca do elaboracji zamontowałem prasę na podwyższeniu Dillon Strong Mount (żeby można było siedzieć przy elaboracji) na płytach sklejki (przykręcam prasę do solidnego stołu ściskami stolarskimi).

    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek

    Po odrobinie przyzwyczajenia można spokojnie i sprawnie ustawiać matryce do nowych przepisów. Prasa raz ustawiona pozwala bardzo szybko i płynnie robić amunicję. Jedne co zauważyłem, to że OAL zmienia się na początku i końcu pracy gdy nie wszystkie matryce "mają co robić" ale w dalszym ciągu nie są to zmiany drastyczne / akceptowalne do 9mm do IPSC.

    Oprożnianie systemu podawania spłonek jest upierdliwe, alarm kończących się spłonek koliduje mi z podajnikiem prochu (więc nie używam go) ale generalnie jakość i szybkość pracy jest zupełnie inna niż na Lee Turret którego używałem do tej pory. Mam jeszcze gdzieś podajnik pocisków hornady, zobaczę czy jest sens się bawić.

    Reasumując: Szybko i bezporoblemowo (przynajmniej na razie ;-))
    Awatar użytkownika
    piotrjub
    Posty: 1444
    Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
    Lokalizacja: 3 Miasto
    Kontakt:

    Post autor: piotrjub »

    Co to za regulacja w dozowniki? Nigdy takiej nie widziałem
    KrisSz
    Posty: 216
    Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

    Post autor: KrisSz »

    Mikrometryczna z blokadą z ebayów. Niestety wykonanie nie do końca jak trzeba (wydruki z PLC są miękkie). Ale daje radę :-D
    TomaszMk
    Posty: 196
    Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
    Lokalizacja: Bialystok

    Post autor: TomaszMk »

    Super.
    Fajna maszynka.

    Podajnik hornady dziala i to calkiem dobrze.

    Natomiast co ci nie pasowalo w oryginalnym podajniku prochu??
    Mi dziala calkiem dobrze.
    KrisSz
    Posty: 216
    Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

    Post autor: KrisSz »

    Dwie rzeczy:

    Podajnik Hornady już miałem i jestem z niego bardzo zadowolony.

    Robię amunicję 9mm Major z użyciem prochów typu Vectan SP2, Lovex 37.1, VV 3N38 oraz zwykłą 9 z Lovexem D032. Praktycznie wszystkie te prochy są bardzo drobne, wręcz w formulacji drobnej soli która "przecieka" gdzie tylko może i jeszcze się elektryzuje. Po dołożeniu uziemienia Hornady podaje bardzo dokładnie, mam do niego pokrętła z mikroregulacją, mam zrobioną wkładkę do rury podajnika która ogranicza efekt wagi słupa prochu na dozowanie. Wszystko pewnie, powtarzalnie i bez niespodzianek.

    Po drugie - zanim kupiłem Dillona poważnie zastanawiałem się czy nie zostawić Dillona a Hornadyego sprzedać. Ale porozmawiałem z paroma użytkownikami (robiących ładunki na tych samych prochach) i niestety większość z nich miała kłopoty których w Hornadym nie mam. Żeby podajnik Dillona dobrze działał z takimi sypkimi prochami większość użytkowników "upgrejduje" podajnik o precyzyjnie wykonaną szufladkę do prochu i pokrętła zamiast ori śruby etc. Plus trzeba go odtłuścić, nasmarować grafitem, etc. Czyli podajnik wymagał dodatkowych inwestycji i miał gorsze opinie od tego co miałem.

    Reasumując : wygoda, funkcjonalność i ekonomia spowodowała, że zostawiłem podajnik Hornadyego. W najgorszym razie wyjmę go z szafy i zacznę używać.
    KrisSz
    Posty: 216
    Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

    Post autor: KrisSz »

    Nowa dla mnie sytuacja która nie występowała w LEE Turret a która po raz pierwszy objawiła się w Dillonie (przy tej samej matrycy do usuwania spłonek).

    Przy wybijaniu spłonek z łusek 9mm (przed myciem) okazało się, że mimo że pin wybija spłonkę to "cudowanie" wraca ona do gniazda i po przejściu do kolejnej stacji jest ponownie osadzana ! Wnioski po oględzinach : pin matrycy blokuje się w spłonce i wciąga ją z powrotem.

    Usunięcie przyczyny - spolerowanie pinu wybijającego spłonkę i zmiana kształtu końca na lekko zaokrąglony lub ścięty praktycznie do zera ogranicza ten fenomen.
    Kontrola - lampka świecąca z góry, wtedy w stacji 3/4 (gdy łuska jedzie na karuzeli) widać czy łuska ma dziurkę czy nie. Poza tym osadzanie zużytej spłonki stawia opór na wajsze.

    Tak to działa po poprawkach

    https://i.imgur.com/rz1La9X.mp4
    logigun
    Posty: 24
    Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2019, 21:50

    Post autor: logigun »

    Fajny wątek. @KrisSz czy oprócz https://pl.strobl.cz/dillon-xl650-razem ... iem-lusek/ coś jeszcze trzeba dokupić (ze sprzętu) by zacząć działać? Jak rozumiem to nic. Następne kalibry wiadomo trzeba.
    KrisSz
    Posty: 216
    Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

    Post autor: KrisSz »

    Tak naprawdę nic więcej nie trzeba. Ja zmieniałem kulkę i sprężynkę pod talerzykiem bo sypię prochu pod sam brzeg i rozsypywał się proch. Pozostałe elementy do wyłączania podajników łusek i spłonek to ułatwiający życie ale niekonieczny dodatek. Podajnik łusek i pocisków można dołożyć później ale bez tego też da się działać. Tylko odrobinę wolniej ;-)
    TomaszMk
    Posty: 196
    Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
    Lokalizacja: Bialystok

    Post autor: TomaszMk »

    logigun pisze:coś jeszcze trzeba dokupić (ze sprzętu) by zacząć działać? Jak rozumiem to nic.
    Przydala by ci sie:
    - waga,
    - mlotek do rozcalania ammo,
    - splonki,
    - proch,
    - pociski.
    To taki minimum zestawik.

    Sama prasa jest juz z z tego co widze z zestawem konwersyjnym i matrycami - tu warto sie dowiedziec jaki dokladnie to zestaw matryc Lee.
    Wiesz w 9x19 czy 223rem jednak sporo lepsze sa carbide(weglikowe) matryce.
    logigun
    Posty: 24
    Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2019, 21:50

    Post autor: logigun »

    KrisSz pisze:Tak naprawdę nic więcej nie trzeba. Ja zmieniałem kulkę i sprężynkę pod talerzykiem bo sypię prochu pod sam brzeg i rozsypywał się proch. Pozostałe elementy do wyłączania podajników łusek i spłonek to ułatwiający życie ale niekonieczny dodatek. Podajnik łusek i pocisków można dołożyć później ale bez tego też da się działać. Tylko odrobinę wolniej ;-)
    Fakt, można kupić https://pl.strobl.cz/dillon-xl-650-14/ i dokładać :)
    TomaszMk pisze:
    logigun pisze:coś jeszcze trzeba dokupić (ze sprzętu) by zacząć działać? Jak rozumiem to nic.
    Przydala by ci sie:
    - waga,
    - mlotek do rozcalania ammo,
    - splonki,
    - proch,
    - pociski.
    To taki minimum zestawik.

    Sama prasa jest juz z z tego co widze z zestawem konwersyjnym i matrycami - tu warto sie dowiedziec jaki dokladnie to zestaw matryc Lee.
    Wiesz w 9x19 czy 223rem jednak sporo lepsze sa carbide(weglikowe) matryce.
    Tak, te trzeba ale o maszynę pytałem ;)

    Amo planuje: 9x19 (dużo), .45acp (tu pewnie nie warto bo mało), .223, .308/6.5CM (do decyzji) i .357mag i tyle :)
    TomaszMk
    Posty: 196
    Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
    Lokalizacja: Bialystok

    Post autor: TomaszMk »

    Maszynka xl650 jest fajna, ale jezeli masz zamiar robic male ilosci danego kalibru to czasem sie bardziej oplaci kupic nawet najtansza prase lee.
    Mi po kalkulacji wyszlo ze dla .32 s&w jednak zakupie zamiast zestawu konwersyjnego najtansza prase jednostanowiskowa.
    Ilosc robionej amunicji bedzie na tyle mala, ze najtansza praska wyjdzie korzystniej. Dillin xl650 jest fajna prasa, ale jak sie robi spore ilosci. Dla pojedynczych naboi warto rozwazyc nawet najtansze lee - ok 300zl.
    logigun
    Posty: 24
    Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2019, 21:50

    Post autor: logigun »

    Myślę nad progresywną bo ta ogarnia większość. Plus chce zrzucać się z 2 kumplami. Pewnie 2-3tyś 9mm miesięcznie bedzie. Plus inne.

    Tylko 1500 euro i można jechać :) a ta serio to by mieć full automat itd to 2-2.5tys euro by pewnie wyszło na główne kalibry.
    Załączniki
    Zrzut ekranu 2020-01-2 o 20.08.25.png
    Zrzut ekranu 2020-01-2 o 20.08.25.png (171.81 KiB) Przejrzano 2327 razy
    KrisSz
    Posty: 216
    Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

    Post autor: KrisSz »

    U mnie generalnie dodatkowo specyficzny jest układ matryc bo ja elaboruję 9mm MJAOR (czyli sypię pod 10grn Lovexa 37.1 i pociski są płytko osadzone a OAL to 30mm+ plus pociski miedziowane żeby nie ołowić kompensatora)

    Z dodatków do prasy które mam:

    - zatrzymywanie spłonek - w sumie nieobowiązkowe - najwyżej odbieramy niezużyte spłonki ze "skoczni" i dajemy do rurki przy następnym ładowaniu. Przydatny gadżet kiedy cykl ładowania nam się spsuł albo mamy np zaspłonkowane łuski "z odzysku"

    - skocznia na niewykorzystane łuski z wyższym brzegiem - konieczny dodatek (albo doklejamy pasek gąbki na końcu) bo spłonki latają po całym pokoju. Szukanie ich to duży problem.

    - pędzelek od DAA podpierający pełne prochu łuski 9mm - koniecznie !

    - zatrzymywanie łusek - to dobry dodatek i razem z prętem z łożyskiem prasa działa płynniej i rzadziej musimy smarować. Przydatne jak np testujemy receptury.

    - Wylot zużytych spłonek do rurki / butelki - bardzo przydatny dodatek. Ponieważ odspłonkowuję przed myciem 1000-3000 łusek to wyciąganie ori koszyczka to męka. A tak co jakiś czas wymieniamy butelkę od coli 0,5 l :-)

    - podajnik łusek rewolwerowy (DAA Universal Case feeder) - super przydatne - mieści chyba ok 130 szt łusek 9 mm. Po wydrukowaniu talerza do wsypywania łusek ładuje się szybko i co najważniejsze jest kompaktowy,mobilny i cichy (z wyjątkiem momentu dosypywania lusek).

    Teraz matryce : ich specyfika u mnie wynika z kalibru 9 mm Major.

    -Matryca formatująca Lee undersize - formatuje mocniej i nisko łuskę co zapobiega wbijaniu pocisku do łuski przy płytkim osadzeniu pocisku. Mocniejsze / ciaśniejsze formatowanie zapewnia dostateczne trzymanie pocisku.

    - Podajnik Hornady LNL z wkładką do robienia kielicha od DAA (inny profil pozwalający obsadzać pociski miedziowane dość płytko)
    - Matryca podająca pociski LNL (zrezygnowałem bo kielich był zbyt głęboki i pociski trzeba było dodatkowo zaciskać i tak wypadały)
    - Matryca osadzająca Hornady
    - Matryca LEE FCD

    Miałem różne matryce Lee, Hornady, rcbs, Redding i Lyman. Zostawiłem te które mi pasowały ergonomicznie (np matryce do odspłonkowania mam bodajże RCBS bo mają wymienne końcówki)- system wymiany żerdzi w LEE to IMHO porażka.

    Co do innych dodatków : zamiast młotka polecam matrycę do wyciągania pocisków od RCBS (działa ciszej, czyściej i pewniej niż młotek kinetyczny i przy 100 pociskach człowiek o jego otoczenie się tak nie męczy). O dodatkach typu, tumbler, suwamiarka, waga etc oczywiście nie wspominam bo to nie część XL650.

    Co do "pełnego automatu": IMHO prasa progresywna umożliwia powtarzalne i szybkie robienie dość dużej ilości amunicji. Niemniej przezbrajanie z kalibru na kaliber oraz regulacje po przezbrojeniu nie muszą być ani szybkie ani tanie. Modułowość Dillona pomaga (np głowice z zestawami matryc i dedykowanym podajnikiem prochu) ale i tak zawsze trzeba coś "podregulować" plus przy masowej produkcji trzeba mieć dedykowane miejsce na prasę żeby nie demontować jej i osprzętu (np podajniki łusek i pocisków) oraz żeby hałas zautomatyzowanych podajników nie przeszkadzał innym. Oczywiście mogę się mylić ;-)
    logigun
    Posty: 24
    Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2019, 21:50

    Post autor: logigun »

    A dasz linki do tych dodatków co wypisałeś lub pełne komercyjne nazwy i sklep pls?
    KrisSz
    Posty: 216
    Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

    Post autor: KrisSz »

    Proszę :

    Upgrady z Ebay Snowshooze (Alaska ;-)) -

    https://www.ebay.pl/itm/Dillon-Grand-Sl ... crkcpgA-_Q

    Wylot zużytych spłonek (można też drukować)
    https://armanov.com/eu-shop/armanov-pro ... lon-xl650/

    Pędzelek i podajnik łusek i robienie kielicha do Hornady LNL

    https://www.doublealpha.biz/mini-xl650-case-feeder
    https://www.doublealpha.biz/daa-psp-brush
    https://www.doublealpha.biz/hornady-lnl-powder-funnel

    Drukowane gadżety - skocznia i talerz do podajnika łusek

    https://www.thingiverse.com/thing:3286423 - uchwyt do "locator pinów"
    https://www.thingiverse.com/thing:3496028 - nakładka na podajnik łusek
    https://www.thingiverse.com/thing:957426 - skocznia z podwyższoną ścianką i rampą ułatwiającą zdejmowanie spłonek

    Matryce

    https://leeprecision.com/undersize-sizing-die-9mm.html - Lee Undersize die 9mm
    https://sklep.hubertusprohunting.pl/mat ... rnady.html - matryca zaciskająca i osadzająca - ja używam tylko części osadzającej bo miała wkładki pasujące do pocisków - nie deformowały go mocno
    https://sklep.hubertusprohunting.pl/bul ... rnady.html - matryca do podawania pocisków - u mnie działa ale nie używam :-)
    http://www.cel.sklep.pl/?34,matryca-rcb ... a-pociskow - matryca do rozcalania amunicji
    http://www.cel.sklep.pl/?580,tuleja-rcb ... -.38.-.9mm - tuleja do matrycy do rozcalania
    Chochla
    Posty: 111
    Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

    Post autor: Chochla »

    Oooo, a juz mialem osobny watek zakladac a tutaj widze dobre miejsce.
    Pytania nie dotycza samej prasy tylko osprzetu do niej.

    1. Wlasnie drukuje podajnik pociskow. Piszecie o problemach z podajnikiem pociskow MBF spowodowanych sprezyna. Mozecie podac jej parametry? Bo jutro jestem umowiony ze slusarzem, zeby mi sprokurowal sprezyne i nie chcialbym wtopic kasy w cos co bede musial za chwile poprawiac.

    2. Jak sie sprawuja te podajniki pociskow od MBF? Ja od 3 lat dzialam na podajniku Hornady (do 9mm) ale zaczynam sie powoli wkurzac na niego. Z blizej nieznanych mi przyczyn masowo peka mi ten dolny pierscien (typu A). Do dnia dzisiejszego wywalilem do kosza szczatki chyba szesciu. Z tego co czytalem na forach za oceanem inni tez maja podobne problemy (czesc osob pisze o przehartowaniu tych elementow). Oficjalnie Hornady zrzuca problem na pociski platerowane ale to nie jest to - pomierzylem niedawno moje CMJty i maja mniejsze wahniecia wymiarow niz FMJty Alsy (na tych drugich pierscien polecial mi po niecalym tysiacu pociskow i nigdy nie pracowal z CMJ). Badam jeszcze jedna mozliwosc ale na razie za wczesnie, zeby wysnuwac jakies wnioski.
    ODPOWIEDZ