.223 do HK mr

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

jeff56
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 07 stycznia 2019, 21:01

.223 do HK mr

Post autor: jeff56 »

witam
Mam pewien zgrzyt z elaboracją naboju do mr z lufą 14.5 " Składniki to proch D063 lovex,łuska GGG,spłonka fiocci.
Przy naważce prochu max wg.tabeli 19.8 gr. karabin nie za każdym razem przeładowuje.Wiekszych naważek nie robiłem.
Ten sam nabój w innych karabinkach śmiga aż miło.Pytanie czy mr223 tak ma? Zdąża sie ze przy fabrycznej GGG jeden na 100 tez nie przeładuje.Dodam ze w mojej wersji zamontowany jest wentylowany blok gazowy.
Za wszelkie podpowiedzi z góry dziekuje.
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

Obstawiam że karabinek ma wyjątkowo duże zapotrzebowanie ciśnienia. Ggg są jednymi z najmocniejszych na rynku fabrycznych 223 jeśli z tym są też problemy to trochę słabo.
U mnie przy 14,5 calowej lufie w ar bezproblemowo przeładowuje przy 16,5gr d063 niżej nawet nie próbowałem.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Jeff56, jak masz wentylowany blok gazowy to trzeba zmienić ustawienia wentylacji i będzie przeładowywał nawet na minimalnej naważce.

...
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
jeff56
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 07 stycznia 2019, 21:01

Post autor: jeff56 »

Problem w tym ze ten blok gazowy nie posiada żadnej regulacji ,jest tylko mała dziurka i to tyle.Bron ma przebieg ok 400 szt.
Czytałem na forach zagranicznych ze wentylowany blok ma zapobiegać lub jak zwał powodować równą prace karabinka przy rożnych dawkach prochu w naboju.Wydaje mi sie ze karabinek musi mieć mocny nabój.Jutro będę dzwonił do sklepu z pytaniem co z tym robić,bo jak dla mnie karabinek jest bardzo celny ale kapryśny na nabój.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

To samo miałem w HK SL-8. Poradziłem sobie w ten sposób, że uciąłem kilka zwoji ze sprężyny, tyle że w nowym karabinku to raczej nie wchodzi w grę.
jeff56
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 07 stycznia 2019, 21:01

Post autor: jeff56 »

Chodzi mi tez to po głowie ze problem może być w za twardej sprężynie lub ciężarze buffera.Tylko dla czego w nowym karabinku jest taka komedia?
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Marekj pisze:To samo miałem w HK SL-8. Poradziłem sobie w ten sposób, że uciąłem kilka zwoji ze sprężyny, tyle że w nowym karabinku to raczej nie wchodzi w grę.
Zakład wyrabiający sprężyny dorobi nową za 20-30 zł z wysyłką bez ingerencji w oryginalną. Podajesz parametry oryginalnej i mówisz, że chcesz 15-20% słabszą. Albo zmienią średnicę drutu albo ilość zwojów i tyle.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Sprawdzałeś inne prochy? np Lovex D073.4? Może za szybki proch masz i przyrost ciśnienia jest gwałtowny, ale krótki?
Jaka masa kulki?
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

azmoda pisze:
Marekj pisze:To samo miałem w HK SL-8. Poradziłem sobie w ten sposób, że uciąłem kilka zwoji ze sprężyny, tyle że w nowym karabinku to raczej nie wchodzi w grę.
Zakład wyrabiający sprężyny dorobi nową za 20-30 zł z wysyłką bez ingerencji w oryginalną. Podajesz parametry oryginalnej i mówisz, że chcesz 15-20% słabszą. Albo zmienią średnicę drutu albo ilość zwojów i tyle.
Który zakład? Podasz namiary? Mnie za taką sprężynę podano cenę ok. 150 zł a w SL-8 musiałbym dorobić jeszcze prowadnicę. Ostatecznie starą obciąłem i dokupiłem nową, oryginalną z prowadnicą. Teraz mam dwie na różne okazje.
jeff56
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 07 stycznia 2019, 21:01

Post autor: jeff56 »

Kulka to standardowo GGG 55gr,naboje robione na 55gr Frontier.Innego prochu nie próbowałem jeszcze,d073.4 jest dedykowany do naboju .223,proch d063 jest szybkim prochem i tabela podaje 19.8 max dla naboju.Przy strzelaniu z taka naważką odczuwalna siła naboju jest do fabrycznego naboju GGG.Ale dalej sa zacięcia w postaci nie wprowadzenia naboju do komory i moje pytanie czy może zwiekszyć do 20 gr. i sprawdzic jak to będzie strzelać.Nurtuje mnie tez to czy hk 14.5 takie ma wymagania czy trafił mi sie taki egzemplarz.Bron za 10 tys. i śmiech ze to nie strzela tak jak powinno ,gdzie przy moim wyborze tej marki miała być niezawodność !
Dzwonię dziś do Incorsy z pytaniem co robić.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Jeżeli chcesz reklamować to sprawdź na amunicji fabrycznej, to że karabinek nie działa na elaboracji nie jest za bardzo podstawą do reklamacji.
Miałem HK SL8, nic nie ciąłem, nie dorabiałem, działał zawsze, ale sypałem wolniejsze prochy, również z dolnych naważek.
Nawet na Tubalu 3000, który nie jest zbyt energetyczny, wszystko działało.
wryg
Posty: 124
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2018, 20:26
Lokalizacja: Prudnik

Post autor: wryg »

Coś ewidentnie jest nie tak, jeśli blok gazowy jest bez regulacji i nie przeładowuje nawet na fabrycznej elaboracji to gdzieś jest problem. GGG jest faktycznie dość mocnym nabojem więc tu nie powinno być problemu, ja sypałem 18,4 grein Lovex d063 i czułem, że automatyka słabo chodziła ale jednak chodziła. Gdzieś para idzie w gwizdek.
22 lr, 9x19 para, 45 acp, 223 rem, 308 win, 12 ga
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

jeff56 pisze:proch d063 jest szybkim prochem i tabela podaje 19.8 max dla naboju.Przy strzelaniu z taka naważką odczuwalna siła naboju jest do fabrycznego naboju GGG.
Twoje odczucia pewnie mają mało wspólnego z rzeczywistością też składam 223 na frontierach z maksymalną naważką d063 i niestety przy 14,5 calowej lufie prędkość pocisku jakieś 790m/s gdzie ggg daje ponad 910m/s to jest kolosalna różnica. Co prawda ggg mierzyłem jak było trochę cieplej a moją amunicję koło 0 ale to aż takiego wpływu nie ma.
KrisSz
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

Post autor: KrisSz »

Jeżeli chodzi o sprężyny to ja dorabiałem w zakładzie na grzybowskiej 47a w warszawie (w podwórku). To były akurat sprężyny do rewolweru ale to nie powinno mieć znaczenia. Pan pomierzył średnicę drutu, odstępy między zwojami i zapytał ile słabsza /mocniejsza ma być sprężyna.
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Ja tutaj: http://www.adachsprings.com

Wszystko mailowo/wysyłkowo. Średnice i grubości mierzyłem suwmiarkę, do tego załączałem zdjęcie sprężyny w celu policzenia ilości zwojów. Bardzo atrakcyjnie cenowo.
jeff56
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 07 stycznia 2019, 21:01

Post autor: jeff56 »

Informacje ktore otrzymałem ze sklepu to taka ze nie było reklamacji odnośnie broni,każdy nabój z fabryki powinien być łykany przez karabinek.Propozycja jest taka żeby wyczyścić ,przesmarować i sprawdzić na innym fabrycznym naboju i dać znać jak to wyglada.
Więc broń wyczyszczona i w sobotę będę spr.na innych napojach.Kupie również d073.4 i też przetestuje.Zegara niestety nie posiadam i ciężko co kolwiek powiedzieć na temat prędkości pocisków przy max.naważce d063.Startowalem od 17.5 ale przy 18.5 dopiero karabinek chciał wyrzucić łuskę,ale nie przeładowywał.
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 549
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Nigdy nie słyszałem o żadnych probelemach z HK rodziny MR. Czy to dużych czy małych braci. Mój HK MR308 łyka wszystko jak młody pelikan a w tańcu sie z nim nie ... Ja bym reklamował bo coś jest na pewno nie tak. Może miałeś pecha i trafiłeś na wadliwą sztukę a w jakości HK to jest nie dopuszczalne żeby samemu coś dorabiać i kombinować lub poprawiać za fabrykę. Toż nie po to się Hakaśke kupuje żeby przy niej grzebać.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Czy przy czyszczeniu sprawdziles system gazowy? moze jest zapchany albo nieszczelny (przedmuchy).
Sklep dobrze radzi.
smoczy
Posty: 124
Rejestracja: środa, 29 sierpnia 2018, 16:36

Post autor: smoczy »

Ja bym sugerował testowanie na fabrycznych elaboracjach, to na nich musi działać i jeśli nie - to to jest podstawą do reklamacji.

Żaden producent nie daje gwarancji na elaboracje własne użytkownika. Mało tego - niektórzy producenci i ich przedstawiciele cofają gwarancję, jeśli próbuje się reklamować nieprawidłowe działania związane z używaniem elaboracji własnych.

( Wiec moja rada jest taka, by w oficjalnej korespondencji z producentem/przedstawicielem/sprzedawcą po porostu nie powoływać się na fakt strzelania z własnej amunicji. Uprości to komunikację.
I jeszcze raz - jeśli karabin, w konfiguracji zakupionionej w sklepie, działa źle na komercyjnej amunicji - to to jest podstawa do reklamacji )
jeff56
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 07 stycznia 2019, 21:01

Post autor: jeff56 »

A wiec jestem po strzelaniu i sprawy się tak mają:
Nie pisałem wcześniej ale podczas rozbiórki i czyszczenia karabinka wypatrzyłem jedna żecz .Mianowicie na tłoczku wszystkie trzy uszczelniające pierścienie zamkami były prawie ustawione w jednej lini.Ustawilem je przy składaniu tak żeby zamki były o 120 stopni między sobą
Wystrzeliłem dziś 150 szt. S&B 55gr i GGG 55 gr. Bez żadnych najmniejszych zacięć,luski spadały w jedno te same miejsce,dla obu marek naboi,karabinek odzyskał witalność.Co do elaboraciji to niestety naważka 19.8 d063 jest za mała dla tego karabinka,jedynie co stwierdziłem ze poprawił się wyrzut łusek ale i tak za mała siła żeby poprawnie przeładować.
Wniosek wydaje mi sie taki ze przyczyna tkwiła w nieszczelnym tłoku ,cześć gazów uciekała między pierścieniami ustawionymi w jednej lini.Dziwne jest to ze karabinek na początku strzelał dobrze,ale najwidoczniej pierścienie fabrycznie musiały być ustawione pod małym katem lub musza się jakos przesuwać w czasie pracy tłoka.Za jakiś czas rozbiorę i sprawdzę te przypuszczenia.
Mam pytanie odnośnie prochu d063 do jakiej naważki bezpiecznej dla łuski GGG,spłonka fiocci i pocisk 55gr frontier można jeszcze podnieść.Czy dać spokój z d063 i sprawdzić na d073.4 bo taki teraz zakupiłem.
.TT
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 02:31

Post autor: .TT »

Maksymalnie &#8222;doszłem&#8221; do 20,2gr d063, łuska ggg, spłonka Fiocchi, pocisk Hornady 55gr.
Na moim SW MP15S2 nawet przy takiej naważce też ciął co któryś strzał i zawsze suwadło nie zostawało w tyle.
Zmieniłem sprężynę powrotną na tą wypasioną JP i się okaże czy teraz działa.
Ale... mam też inne podejrzenie. Kurek spustu ma bardzo mocną sprężynę, na tyle, że ciężej się przeładowuje.
Na d073.5 nie miałem żadnego problemu z pracą automatyki?
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

jeff56 pisze:Czy dać spokój z d063 i sprawdzić na d073.4 bo taki teraz zakupiłem.
Na Twoim miejscu zrobiłbym:

1.amo na D073.4 z pociskiem Frontiera i jak masz to także z fmj'otem.
2. sprawdziłbym prędkości dla tych elaboracji, dla wcześniejszej na D063 również.
Jeżeli nie masz chrono, to poszukaj kogoś w Twojej okolicy, z tym urządzeniem jest łatwiej i bezpieczniej.

P.S. Frontiery nie lubią wysokich prędkości i krótkich skoków gwintu.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

lechu pisze:P.S. Frontiery nie lubią wysokich prędkości i krótkich skoków gwintu.
Nieprawda.

Mam trzy karabinki:
- Beryl (1:9") - 915 m/s
- CMMG (1:7") - 882 m/2
- PAC-15 (1:7") - nie sprawdzałem jeszcze na nim V0, ale spodziewam się czegoś w okolicy 830 m/s, bo to krótka lufa 10.5"

Nie zaobserwowałem na nich ani zrywania gwintu, ani dezintegracji pocisku.
Naważka 25.3gr D073.5, OAL 57.4mm.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Kwestia ustalenia co jest wysoką prędkością i krótkim skokiem gwintu ; )

P.S. producent rekomenduje pociski do gwintu 1:11", to nie jest tak, że w innym przypadku nie będzie działać, bo działa, ale warto mieć to na uwadze.

https://fmp-bullets.com/collections/cmj ... -flat-base
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

Niestety na d063 nie da się wyciągnąć dużych prędkości. Jaki proch koledzy mogą polecić do ar z 14,5 calową lufą - pocisk 55gr? D073.4 czy D073.5? Wydaje się że 4 jest lepsza patrząc na osiągi i zużycie ale kolega Matthius używa 73.5. Do treningów D063 dla mnie jest bardzo dobry - tani i bezproblemowy ale 790m/s to daleko do faktora.
Wczoraj sprawdziłem prędkości fiocchi i barnaula 55gr i u mnie wychodziło barnaul 869m/s fiocchi 840m/s. Fiocchi jest słabsze od b-n, najmocniejszą jest ggg.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Używam D073.5, bo równolegle elaboruję .223 Rem z pociskami PPU 62gr FMJ BT i tutaj lepiej się sprawdzał odrobinę wolniejszy proch.

D073.4 dawał bardzo dobre rezultaty z pociskami 55gr (Sierra, PPU, Frontier). Dla 62gr optymalne naważki tego prochu dawały latem objawy nadciśnienia (spłaszczone spłonki z kraterami).
D073.5 nieźle sobie radzi w obu zakresach.

Wracając do Frontierów - kilka lat temu też miałem wątpliwości. Zanim kupiłem pierwszą paczkę, napisałem do producenta, jakie V0 uznają za bezpieczne dla 55gr CMJ. Odpisali mi, że spokojnie mogę elaborować te pociski tak samo, jak zwykłe FMJ. O skok gwintu nie pytałem, ale przez kilka lat wszystkie wylatywały z lufy w jednym kawałku.
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

Wielkie dzięki, kupię 73.4 w takim razie. Też używam frontierów sypie im maksa d063 - latają aż miło. Chciałem tylko uzyskać te 840-850m/s na d063 to nie jest możliwe mimo że QL twierdzi inaczej.
jeff56
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 07 stycznia 2019, 21:01

Post autor: jeff56 »

Jestem już po strzelaniu na lovex d073.4 i powiem ze karabin przeładowuje od 24gr,łuska ggg,frontire 55gr,splonka fiocci mniejszej nawazki nie próbowałem.Czy ktoś ma jakaś sprawdzona recepturę do mr 14.5&#8221; na takich składnikach?
Qazi
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 05:51

Post autor: Qazi »

HK mr223 jest zoptymalizowany do pracy w ciężkich warunkach. Pył, kurz, piach itd..
W związku z tym ma bardzo mocną sprężynę. A jak mocna to szybka.
Na poligonie wielokrotnie okazywało się że są problemy - z magazynkiem. Słaba sprężyna nie nadążała podawać.
Magi magpula 1gen miały zawsze ten problem. Wysłużone stare również.

Zmień magazynek powinno pomóc.
jeff56
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 07 stycznia 2019, 21:01

Post autor: jeff56 »

Karabinek ma wystrzelone ponad 500 kulek od momentu poprawienia pierscieni na tłoku i nie było ani jednego mikro zacięcia!!
Magazynki to HK i Mag 2,elaboracja na prochu D073.4
Tak na marginesie to miałem okazje przetestować nabój 5.56 ze spłonką berdan i tu niestety lipa ,na 10 naboi 2 brak strzału przy pierwszym zbiciu spłonki.Karabinek kolegi POF i DD podobnie brak strzału,kolejne przeładowanie potrzebnezeby zbić spłonkę. Ale budrzetowe ARy tak jak S&W,Diamondback i Grot bez zająknięcia połykały naboje.
Wyglada to na słabą sprężynę spustu.Tylko niby MR223 wywodzi się z 416 o typowo wojskowym charakterze.
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Posty: 145
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2015, 13:26
Lokalizacja: Wysokie Przestworza

Post autor: Tom-Gun »

Heja! Odświeżam temat: mam HK MR223-A1 (16.5"). Elaboruje nabój na Lovex D063 (19,8 gr), pocisku 55gr FMJ-BT, łuska GGG .223.
Niestety nie przeładowuje ze względu na bardzo mocną sprężynę buffera w HK. Na innych AR-ach lata aż miło.
Ktoś zrobił coś z tym?
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

a HK MR223-A1 ma tłok?
AlphaStr
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 23:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AlphaStr »

Każda generacja mr223 (jak i hk416) ma tłok.

Tom-Gun kolejny raz zagadujesz o to samo. Nie złożysz do tego karabinu (bez przeróbek) działającej amunicji na d063 bez mocnego przekraczania bezpiecznego ciśnienia.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

OK, to mam wtedy tak rozwiązane w SIG SG 550 tez tłokowy.

http://www.sg550.de/index.php/cID/7/pID ... se-sa.html

standardowo mam w tym zaworku otworki tak jak widać na zdjęciu

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Do bardziej precyzyjnej regulacj stosują takie kombinacje 1.0/1.1 lub 1.1/1.2 u mnie jak widać mam 1,3/1,6 (dwie sztuki mam takie a jedna miała być 1,1/1,4)

Po prostu musisz sobie dopasować to co ci będzie pasowało
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Posty: 145
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2015, 13:26
Lokalizacja: Wysokie Przestworza

Post autor: Tom-Gun »

AlphaStr pisze:Każda generacja mr223 (jak i hk416) ma tłok.

Tom-Gun kolejny raz zagadujesz o to samo. Nie złożysz do tego karabinu (bez przeróbek) działającej amunicji na d063 bez mocnego przekraczania bezpiecznego ciśnienia.
Proponujesz przerzucić się na inny proch, np. VV? Czy lepiej zmodyfikować sprężynę buffera?
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

Nawet na Lovexie D073.4 lub .5 powinno być dobrze. Co prawda nie bawiłem się elaborką do tłokowca, ale za to pod regulowany blok gazowy DI. Przy minimalnym ustawieniu gazu pod amunicję fabryczną, na D063 przeladowywały tylko naważki pow. 19,3 gn (gdzie max to 19,8). Za to na D073.5 bez problemu chodzą naważki 22,0 gn, tj. ponad 1,5 gn poniżej rekomendowanej minimalnej - na tym samym ustawieniu bloku gazowego.
AlphaStr
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 23:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AlphaStr »

Tom-Gun pisze:
AlphaStr pisze:Każda generacja mr223 (jak i hk416) ma tłok.

Tom-Gun kolejny raz zagadujesz o to samo. Nie złożysz do tego karabinu (bez przeróbek) działającej amunicji na d063 bez mocnego przekraczania bezpiecznego ciśnienia.
Proponujesz przerzucić się na inny proch, np. VV? Czy lepiej zmodyfikować sprężynę buffera?
Tak (inny proch). Ja do mr223 składam na pociskach 62gn i 23.5gn lovexa d073.5. Działa bez zarzutu, choć, oczywiśćie kulka kopie bardziej niż na d063 (i kosztuje parę groszy więcej). Jeśli chcesz zostać przy pociskach 55gn to na 25gn d073.5, też będzie śmigać.
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Posty: 145
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2015, 13:26
Lokalizacja: Wysokie Przestworza

Post autor: Tom-Gun »

AlphaStr pisze:Tak (inny proch). Ja do mr223 składam na pociskach 62gn i 23.5gn lovexa d073.5. Działa bez zarzutu, choć, oczywiśćie kulka kopie bardziej niż na d063 (i kosztuje parę groszy więcej). Jeśli chcesz zostać przy pociskach 55gn to na 25gn d073.5, też będzie śmigać.
Ok, popróbujemy.
ODPOWIEDZ