Wybór prasy

Moderatorzy: wierzba, P_iter

polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Wybór prasy

Post autor: polpaj »

Witam.Mam zamiar zacząć przygodę z elaboracją tylko w przeciwieństwie do niektórych kolegów szukam opcji oszczędnościowej dlatego mam pytanie czy prasa RCBS Partner będzie wystarczająca do elaboracji 9x19, 223 32 WC i w przyszłości 308 i 45.
Ilość amunicji nie będzie przekraczać w ciągu roku 2000 9x19, 1000 223 i może 500szt 308.
Prasa mi się podoba tylko ten lekki stop.
Oglądam jeszcze Lee Tureta trochę droższa ale stalowa.
Bardzo liczę na podpowiedź co jeszcze na start muszę złożyć.
shizo
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 25 września 2018, 15:14

Post autor: shizo »

Jeśli masz zamiar ładować kalibry karabinowe to raczej potrzeba coś kalsy RCBS Rock Chucker. Do pistoletowych ujdzie to co proponujesz.
Młynek
Posty: 309
Rejestracja: wtorek, 08 marca 2016, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Młynek »

Lee nie jest zły, pisze o Lee - Prasa Classic Cast, wystarczy dokupić system Hornady z wymiennymi tulejami i każdą matrycę masz szybko mocowaną - kosztuje to trochę, ale ułatwia życie.
Użytkujemy 3 szt tej prasy, jedna ma przebieg koło 15tyś kulek, głównie 9X19 i 38, ostatnio trochę 233 i 308 - spokojnie daje radę robić powtarzalną ammo.
22, 9X18, 9X19, 38/357, 22Hornet, 223, 308, 12/70
rado
Posty: 121
Rejestracja: czwartek, 23 października 2014, 11:52
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: rado »

od dwóch lat tłukę na tej prasie zarówno kalibry pistoletowe jak i karabinowe... daje radę, choć czasami jest mało wygodna i musiałem przedłużyć rączkę.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Nie wiem jakie zakonczenie ma dzwignia prasy Partner.

Rock Chucker ma ebonitowa kule i ta jest naprawde zajefajna.


Mozesz w razie czego kupic starsza JR3


:wink:
polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

rado pisze:od dwóch lat tłukę na tej prasie zarówno kalibry pistoletowe jak i karabinowe... daje radę, choć czasami jest mało wygodna i musiałem przedłużyć rączkę.
Rozumiem że chodzi o prasę Partner ?
Jakie kalibry na niej robiłeś ?
rado
Posty: 121
Rejestracja: czwartek, 23 października 2014, 11:52
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: rado »

polpaj pisze:
rado pisze:od dwóch lat tłukę na tej prasie zarówno kalibry pistoletowe jak i karabinowe... daje radę, choć czasami jest mało wygodna i musiałem przedłużyć rączkę.
Rozumiem że chodzi o prasę Partner ?
Jakie kalibry na niej robiłeś ?
303 Brit, 8x57 IS, 7,62x54R, 6,5x55 .223 Rem, 9x18, 9x19, 38 Spl


zakończenie też jest ebonitowa kula, poprostu postarałem się o 10 cm dłuższą wajhę....


Prasa potrzebuje stabilnego i mocnego podłoża
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

Za 570zł są lee value turret z głowicą na 4 matryce i ramionami do osadzania spłonek. Całość jest stalowa poza ramionami do spłonek i głowicą. Ta prasa działa także jako jednostanowiskowa. Mam taką, składam 9x19, 9x18, 45acp i 223. Przez ostatnie kilka miesięcy złożyłem ponad 5000 sztuk różnej amunicji na niej bardzo fajny sprzęt. Składam raczej tanie kulki do zabawy i dynamiki więc nie wiem czy ta prasa nadaje się do składania super precyzyjnej amunicji karabinowej.
polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

kuras999 pisze:Za 570zł są lee value turret z głowicą na 4 matryce i ramionami do osadzania spłonek. Całość jest stalowa poza ramionami do spłonek i głowicą. Ta prasa działa także jako jednostanowiskowa. Mam taką, składam 9x19, 9x18, 45acp i 223. Przez ostatnie kilka miesięcy złożyłem ponad 5000 sztuk różnej amunicji na niej bardzo fajny sprzęt. Składam raczej tanie kulki do zabawy i dynamiki więc nie wiem czy ta prasa nadaje się do składania super precyzyjnej amunicji karabinowej.
Tak ale Volue jest do pistoletu tak przynajmniej napisane jest na stronie sklepu i karabinowe mogą się nie zmieścić.
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

Jak składam 223 to mam jeszcze spory zapas miejsca.
zobacz tutaj:
https://youtu.be/bS_4D48yQeo?t=371
polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

Muszę przyznać że filmik daje do myślenia :-)
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

Zobacz jaki jest prześwit przy naboju 7,62x54r nie mam 308 ale ona jest mniejsza. Nie mam właściwego shellholdera więc jest on wyżej niż powinien być. Myślę że bez problemu można składać amunicję nawet większą.
Obrazek
cezarycezary
Posty: 103
Rejestracja: środa, 19 października 2016, 11:19

Post autor: cezarycezary »

Też mam lee turret value, idealna prasa do wszelkiej amo pistoletowej rewolwerowej i pośredniej / stosunek jakości do ceny/ z amo pełnokarabinową może być kłopot ale wystrarczy wyjąć środkowy pręt odpowiedzialny za automatyczne przesuwanie sie matryc i przesuwać matryce ręcznie i można składać. Jeśli chcesz składać automatycznie pełnokarabinowe naboje to weż kup lee turreta clasic. Te prasy lee mają opinie prostych i niezawodnych, poczytaj fora.
polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

Jedno mnie tylko martwi po obejrzeniu kilku filmów. Czy ten luz głowicy na frezach w momencie dociskania pocisku nie jest problemem. Zmienia się chyba ustawienie matrycy względem naboju ?
cezarycezary
Posty: 103
Rejestracja: środa, 19 października 2016, 11:19

Post autor: cezarycezary »

Niewielki luz musi być, elaborujesz na odstrzelonych łuskach zazwyczaj z różnej broni, różne komory nabojowe i długości łusek, niewielkie ale wystarczające by na ścisło spasowanej prasie dochodziło do zakleszczeń, dla tego też uchwyty łusek schelodery też maja luz by w czasie docisku łuski do matrycy samoistnie ustawiała sie ona centralnie.
polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

Chodziło mi bardziej o luz pionowy czyli podnoszenie się głowicy w momencie docisku.
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

jakiś tam luz jest ale matrycę ustawiasz już z tym luzem wiec jest on powtarzalny dla każdego naboju i nie ma znaczenia
polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

Przekonaliście mnie i już Turet Value zamówiony. Ciekawy jestem jakie wrażenie zrobi jak przyjdzie. Dzięki za podpowiedź.
polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

Mam i Ja :-)

Następny bardzo zadowolony klient


Należy wam się duży drink za pomoc !

Obrazek

A jak już mam na kablu fachowców to zapytam. Potrzebuje instrukcji ustawienia tej matrycy z dozownikiem automatycznym do prochu, może jakiś filmik najlepiej po polsku. Jak robię mały kielich to nie podnosi mi do końca automatyczny dozownik i Lee - Auto-Drum Powder Measure.
Dlatego zastanawiam się jaka jest procedura ustawiania tej matrycy ?

Obrazek
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

TommyT pisze:A nie potrzebujesz czasem tego:
https://parabellum.pl/lee-przyrzad-regu ... wnika.html
Ale stosuje się tą przedłużkę kiedy dozownik jest za nisko i zahacza o inne matryce a nie obligatoryjne przy matrycach lee zaopatrzonych w miejsce na dozownik.
Tak mi się wydaje.
shizo
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 25 września 2018, 15:14

Post autor: shizo »

polpaj pisze:
TommyT pisze:A nie potrzebujesz czasem tego:
https://parabellum.pl/lee-przyrzad-regu ... wnika.html
Ale stosuje się tą przedłużkę kiedy dozownik jest za nisko i zahacza o inne matryce a nie obligatoryjne przy matrycach lee zaopatrzonych w miejsce na dozownik.
Tak mi się wydaje.
Przedłużkę stosuje się w pprzypadku, gdy masz zamontowany na prasie podawacz spłonek lee. Inaczej dozownik prochu będzie o niego haczył w gdy głowica będzie się obracać.
polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

Sprawa dozownika wyjaśniona. Przemiły Pan z Parabellum rozwiał moje wątpliwości. Przy okazji bardzo dziękuje za fachową poradę.
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

Zamontowałeś ramię z uchwytem dość niestandardowo, nie będzie wygodniej tak jak pokazują na zdjęciach?
polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

kuras999 pisze:Zamontowałeś ramię z uchwytem dość niestandardowo, nie będzie wygodniej tak jak pokazują na zdjęciach?
Nie przeszkadza to w robieniu 9x19 a stolik mam blisko grzejnika i haczył. To taki półśrodek. Ale działa.
ODPOWIEDZ