Porównanie "progresywnej" -"matchowej" amunicji rewolwerowej

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Porównanie "progresywnej" -"matchowej" a

Post autor: donpablos »

Ciekawy test - porównanie amunicji elaborowanej na prasie progresywnej z robioną dość precyzyjnie (proch odmierzany tricklerem) itd
w przypadku amunicji do rewolweru (choć pewnie dla pistoletu wynik będzie podobny)


https://ultimatereloader.com/

Przy okazji , pod tym adresem jest też bardzo ciekawe porównanie 14stu różnych pras jednostanowiskowych

Facet konsekwentnie realizuje te wszystkie testy które chyba każdemu z nas chodzą po głowie, ale brak czasu, możliwości itd ogranicza możliwość przeprowadzenia czegoś takiego .
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Ten test niestety niewiele wnosi. W innym egzemplażu tego samego modelu wyniki będą inne.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

tomp pisze:Ten test niestety niewiele wnosi. W innym egzemplażu tego samego modelu wyniki będą inne.
Jeszcze nie obejrzalem tego testu ale,

wrevolverach dobrj marki i jakosci wyniki elaboracji beda b. zblizone.

:wink:
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Test pras miałem na myśli :p
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Prasa, jak prasa, kazdy ma osobiste preferencje. NA kazdej da sie skladac, jedna bedzie wygodniejsza inna mniej.

Najbardziej waznym faktorem jest aby tolerancja miedzy prowadzeniem tloka byla jak najmniejsza.

:wink:
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Pewnie. Mam coaxa i rock chuckera. Coax produkuje lepszą koncentryczność i równiejsze DL. W tym teście RCBS wypada lepiej. Myślę że mi się trafił lepszy coax i słabszy rcbs poprostu.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Kupilem uzywana JR3 prase. i w porownaniu do Rock Chucker'a wypada znacznie lepiej, tolerancja tloka znacznie mniejsza, moze dla tego, ze przez moja przeszly na oko ze 200 000 kulek ( o ile nie wiecej) a JR 3 byl dluuuuuuuuuuugo lezakowany i przebieg znacznie mniejszy !


:wink:
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

JR3? Jaka to prasa?
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

RCBS

:wink:
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Post autor: donpablos »

tomp pisze:Ten test niestety niewiele wnosi. W innym egzemplażu tego samego modelu wyniki będą inne.

coś jednak wnosi
zresztą idąc takim tokiem myślenia, to nie dałoby się zrobić żadnego testu porównawczego - zawsze istnieje ryzyko że dany egzemplarz nie jest "reprezentacyjny" dla danego modelu - czy to samochód, czy sprzęt AGD czy prasa do elaboracji

test nie jest doskonały, ale jest ciekawy
jego wyniki "czystym przypadkiem" - ale jednak są dość zgodne z "powszechną wiedzą" - zwyciężyły te prasy które są uważane za najbardziej precyzyjne ,

mi w tym teście pras zabrakło takiego postawienia kropki nad "i" na ile dokładność wykonanej na tej prasie amunicji przekłada się na "wynik na tarczy"
podejrzewam że tego nie wykonał, bo to dość trudne do zrealizowania przy karabinowej amunicji

częściową odpowiedź daje test amunicji rewolwerowej
ten sam nabój (łuska, pocisk, naważka prochu, spłonka) - składany na prasie progresywnej, bez specjalnego przykładania się do dokładności, wyszedł nawet minimalnie lepiej (w praktyce tak samo)
jak składany z dużo większą starannością


ciekawy byłby taki test dla amunicji karabinowej - choć podejrzewam że wynik będzie również zgodny z "powszechnym odczuciem" i przy dystansach rzędu 100-200m, nie wyjdą żadne wielkie różnice
między amunicją składaną "precyzyjnie" oraz trochę mniej precyzyjnie.


całość moim zdaniem ciekawa, bo każdemu z nas zrealizować tak rozległy test byłoby bardzo trudno a trochę to systematyzuje wiedzę
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Moim zdaniem prasa w calej elaboracji to najmniej wazny vektor

:wink:
ODPOWIEDZ