Pocisk mysliwski ekspandujący przy niskich prędkościach

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 549
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Pocisk mysliwski ekspandujący przy niskich prędkościach

Post autor: Greenhard »

Szukam pocisku do polowania do .30 ekspandującego przy niskich prędkościach.
Wszelkie polimery odpadają bo ich ekspansja zaczyna się dopiero najniżej przy 1600 fps.
Szukam czegoś co przy 1000 fps ekspanduje choć w 70% od tego co zrobiłby normalnie przy 2500 fps
Zastanawiam się nad cięzkim pociskiem typu RN lub SP z oferty Hornady ewentualnie starego typu S&B.
Za wielką wodą mają tego od groma ale szukam czegoś co jest dostępne w Polsce lub ewentualnie za najbliższymi granicami.
Macie jakies doświadczenia z tego typu elaboracją? Może kmuś zdarzyło się strzelić na "granicznej" odległości z RN i efekt był i tak dobry.
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

Przy takiej prędkości (1000 fps) nawet pocisk w całości z miękkiego ołowiu miałby problemy z grzybkowaniem. Może jakiś głęboki hollow point całkowicie odlany z ołowiu?
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 549
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Pomyślałem o tym samym dlatego poszukałem w sieci i na stronach kolegów z łusa, oglądałem testy balistyczne pocisków odlanych całkowicie z ołowiu. Jest nawet jeden przykład jak zachowuje się po strzale w jelenia. Niestety zachowują się podobnie do FMJ i ich grzybkowanie jest podobne do pocisków z polimerem przy prędkości około 1500 fps a ponadto fala uderzeniowa jest znikoma głównie z racji mniejszych prędkości które są dopuszczalne przy tego typu pociskach. Akurat na efekt fali nie licze ale bazując na danych TKO to musi zadziałać zjawisko uszkodzenia głownych tkanek zyciowych a do tego potrzeba duzej ekspansji pocisku z jednoczesną penetracją. Także ołowiany ma mała predkośc co jest dla mnie ok, ma duża masę co jest ok, ma głęboką penetracje co jest ok ale grzybkowanie znikome co niestety wyklucza go całkowicie z rozważań.
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

miedziowany Frontier lub może H&N jak trafisz w cel, ewentualnie czeski HPC bardzo ekspansywny. RN do tego się nie nadaje.
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 549
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Co do HPC oto słowa z forum łowiecki.pl
"HPC zrezygnowałem - potworna eksplozja"

Co chyba stawia go korzystnie w świetle moich rozważań.

Tylko gdzie kupić te pociski, samą amunicje sprzedają.
Opposite Pole
Posty: 154
Rejestracja: poniedziałek, 20 maja 2019, 01:43
Lokalizacja: z wilgoci

Post autor: Opposite Pole »

Trudno będzie o taki pocisk. Tak ekspansywnych pocisków myśliwskich raczej się nie robi bo w tym kalibrze pocisk 165gr np. Sierra TMK strzelony z 308Win czyli z umiarkowaną prędkością będzie miał prędkość ponad 1000fps po przeleceniu kilometra. Tak miękki pocisk eksplodowałby przy normalnych prędkościach uderzenia na typowych dystansach. Ciężkie pociski są twardsze, a nie bardziej miękkie. Może poszukaj w drugą stronę, np. Speer HP 130gr (https://www.speer-ammo.com/products/bul ... llets/2005). Na krótkich dystansach ekspansja tego pocisku jest bardzo gwałtowna. Używałem tego pocisku w fabrycznej amunicji Federal przy kontroli populacji dzikich świń ale na dystansach nie większych niż 150m więc przy znacznie większych prędkościach (ponad 2x to o czym piszesz). Trudno powiedzieć jak ten pocisk zachowałby się przy tak małej prędkości. Mogę zapytać w jakim celu Ci to potrzebne? Zaintrygowałeś mnie. Sporo informacji na temat przewidywalnej ekspansji przy niższych prędkościach znajdziesz w książce "The Practical Guide to Long Range Hunting Cartridges", autor Nathan Foster.
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 maja 2019, 13:53 przez Opposite Pole, łącznie zmieniany 1 raz.
470NE416Rem375H&H9.3x74R8x57JRS308Win223Rem460S&W
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

Frontiery nawet przy 600m/s w ziemi nie grzybkują. Co więcej strzelam czasami z 230 grs pocisku ołowianego z formy lee i przy 350m/s jego deformacja byla nieznaczna więc śmiem twierdzić że przy elaboracjach subsonicznych nie ma co liczyc na jakieś sensowne grzybkowanie w celu.
Ostatnio zmieniony piątek, 24 maja 2019, 13:09 przez wojaskull, łącznie zmieniany 1 raz.
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

A może spróbować użyć pocisków przeznaczonych do kalibru 30-30?
Są z założenia przeznaczone do amunicji ze znacznie mniejszą prędkością niż np. 308Win więc mają cieńszy płaszcz i najczęściej płaski czubek /bo magazynki rurowe/.
Sierra ma 3 takie pociski: 125gr HP/FN, 150gr FN i 170gr FN.
Hornady też robi taki pocisk do 30-30 150gr FP.
Na pewno robi takie pociski także PPU - 170gr FSP i są po 50 szt w pociski.eu więc można poeksperymentować bez nadwyrężania budżetu.
Piszesz, że polimery odpadają ale czy np. Hornady V-max 110gr nie będzie ekspandował aż za bardzo nawet przy tak małych prędkościach?
Albo Z-max 168gr choć tu chyba gorzej bo to najprawdopodobniej odpowiednik konstrukcyjny A-max.
Nie wiem tylko czy te akurat są dostępne w kraju.
Pozdrawiam, Tomek
hoghunter
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 23 stycznia 2015, 02:23
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: hoghunter »

Interesując się także tym tematem, sprowadziłem- kupiłem pociski Nosler BT RN 220grs. Są przeznaczone do kal 300AAC
. Niestety mój gwint 10" ich nie stabilizuje, są za długie. Potrzebny jest 8", taki w kal 308 występuje w kiplaufie Bergara z Incorsy, przynajmniej tak jest na stronie. pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony piątek, 24 maja 2019, 14:03 przez hoghunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

Jakbym miał coś kombinowac to z takim pociskiem choc ten mysle ze jest zbyt lekki
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (188.88 KiB) Przejrzano 1566 razy
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Ja bym sprawdził lekkie SST albo te https://sklep.hubertusprohunting.pl/poc ... 23010.html
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 549
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Co do pocisków od 300 blk to mam na uwadze ten temat gdyż owszem płaszcz jest cieńszy i może lepiej expandować przy mniejszych prędkościach.
W temacie lekkich pocisków i tak i nie :) zalezy jak na to patrzeć. Wolę skupić się na czymś od 150 g w górę w 308.
SST uzytkuję na co dzień ale jest jedno ale. Ich prędkość. Normalnie pięknie rozkwitają i działają w prędkościach bardzo dużych. Nigdy nie testowałem ich na mniejszych prędkościach i trochę boje się jak zachowają się kiedy spadnie nagle do 1000 fps lub jeszcze mniej.

Zostaje jeszcze jeden szalony temat. Na razie teoretyzuje ale pozwalam sobie na to gdyż historia zna przypadki takich kombinacji. Chodzi o modyfikację pocisku półpłaszczowego. Sa już za wielką wodą pociski myśliwskie które przystosowane są do pełnego rozwkiwtnięcia przy bardzo niskich prędkościach. Jest tylko jedno ale sa to modyfikowane pociski monolityczne.
Z balistyki wew. wiemy że cisnienie działa na dno pocisku. Tarcie działa na najgrusze częsci pocisku ale jeśli ograniczyć się do modyfikacji tylko do części gdzie średnica nie wynosi jeszcze 7.85 mm a np objąc nią tylko częśc od czubka do średnicy np 6 mm?
Unikniemy kontaktu z gwintem a tym sektorze można by np dokonać kontrolowanego nacięcia płaszcza. Czy w takiej sytuacji expansja pocisku nie będzie lepsza przy mniejszych prędkościach?

Ktoś ma patent na żelatynę balistyczną? :)
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Puki nie zmienią się przepisy, pamiętaj o wyrokach sądowych w sprawie stosowania pocisków monolitycznych w myślistwie.
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 549
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Przyznam nigdy nie stosowałem pocisków monolitycznych i nie znam nikogo kto by je uzywał. Sam nie miałem do tego chęci z uwagi na to że uważałem iż teoretycznie ich skutecznośc jest mniejsza niż półpłaszcza z ołowiem. Co do wyroków przybliżysz nieco sprawę?
Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Marcin.P. »

Gdybym potrzebował to zrobiłbym sobie przyrząd do robienia hollow pointów. W jakimś kawałku metalu wiercimy najpierw na wylot otwór np 3 mm, a następnie płycej otwór 0,308 tak żeby pocisk wszedł na styk. Wkładamy w przyrząd pocisk SP i z drugiej strony wiercimy wiertełkiem 3mm z ogranicznikiem. Powinno być osiowo i na powtarzalną głębokość.
Wolność
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Od strony technicznej najlepszym wyjściem jest wiercony hollow point z w miarę czystego ołowiu. Vide eksperymenty IraqVeteran8888 z wiatrówkami, co prawda w kalibrze .45.

Tym niemniej jest to u nas całkowicie nielegalne w łowiectwie. Nawet gdyby jakimś cudem odlać (skąd wziąć kokilę?) i ustabilizować 300gn HP, przy prędkości 1000fps energia będzie tylko ok. 900 J. Za mało wg. naszych przepisów.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Tu masz opisany wyrok sądowy w załącznikach jakie wstawiłem

https://reloading.pl/forum/viewtopic.ph ... highlight=
ODPOWIEDZ