Pomoc program GordonsRelowading Hornady 55gr

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Pomoc program GordonsRelowading Hornady 55gr

Post autor: polpaj »

Witam !
Robię 223 pocisk Hornady 55gr FMJ 25 gr Lovexa 73,4 56,5 mm ale nie podoba mi się że nacięcia które jak rozumiem powinny poprawiać zacisk pocisku w łusce wystają z łuski.
Znajomy robi na takich pociskach 55,6 i i 22 gr wtedy ma sens zaciskanie na radełkowaniu pocisku ale on robi na Vectanie.
Próbowałem obliczyć jakie naważki trzeba by było dać żeby uzyskać podobne wartości. Nie mam pojęcia co oznaczają te linie na wykresie fioletowa czerwona zielona.
Załącze zdjęcia może ktoś pomoże mi objaśnić te dane programu.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
domel
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 23:14
Lokalizacja: Łosice/Podlasie

Re: Pomoc program GordonsRelowading Hornady 55gr

Post autor: domel »

polpaj pisze: Robię 223 pocisk Hornady 55gr FMJ 25 gr Lovexa 73,4 56,5 mm
A jakie masz ciśnienie i V0 przy tej naważce?, Jak jesteś sporo poniżej max to po prostu osadź pocisk głębiej i po temacie.
Wojtek
Posty: 371
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 22:06
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Wojtek »

Do obrzyna to robisz?
DB
SP9IUM
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

poza danymi jak do pistoletu albo obrzyna jest jeszcze inny poważniejszy błąd - initial pressure masz jak do pocisków ołowianych - wpisz tam 250bar
A co do kolorowych wykresów to chyba żartujesz masz przecież opisy w odpowiednich kolorach....
polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

Widzę że chyba nie mam aż takiej wiedzy żeby obsłużyć taki program. Liczyłem że wpisując podstawowe dane jak długość pocisku, głębokość osadzenia, waga pociski ilość prochu dostanę informację czy jestem w granicy bezpieczeństwa. ale widzę że jest to narzędzie dla większych profesjonalistów niż ja.
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

Wpisz właściwą długość lufy, popraw to ciśnienie o którym pisałem wyżej i z grubsza będzie ok. Ale pamiętaj że to tylko symulacja mi programy tego typu nie doszacowują przy prochu D73.4 i mimo że składałem nabój poniżej maksymalnych naważek to miałem objawy nadciśnienia ale to było powyżej 25gr jakie sypiesz.
polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

A co sądzicie o osadzeniu pocisku. Sugerować się tymi ząbkami żeby lepiej trzymała łuska czy robić jak najdłuższe jakie wchodzą do komory. ?
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

Ja jakbym składał na takich pociskach olał bym całkowicie te rowki. Ostatnio kupiłem pociski które mają rowki na różnej wysokości i jak miałbym wtedy dopasowywać długość? Jeśli stosujesz matryce crimpującą to rowki nie są potrzebne do solidnego zacisku.
polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

Ok. Czyli próbuje składać na 57,0 mm i zrobię kilka naważek do testów.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Wg manuala Hornady dla tego pocisku COL powinien wynosić 2,200" czyli ok. 55,9 mm.
Wtedy uzyskasz ustawienie końca szyjki łuski i rowka na pocisku we właściwej pozycji do zacisku.
Można oczywiście ustawić większy COL, lepiej dopasowany do komory i stożka w lufie, tylko po co wtedy kupować pociski w rowkiem crimp?
Jeśli zastosujesz matrycę zaciskającą crimp od Lee to wytworzy ona rowek do zacisku na płaszczu pocisku w dowolnym miejscu ale trzeba pamiętać, że płaszcz zostanie zdeformowany i być może będzie to miało wpływ na celność.
Trzeba też brać pod uwagę do jakiej broni będzie ta amunicja i jaki jest cel jej użycia.
Do uzyskania super celności te pociski raczej się nie nadają i do repetiera na strzelnicę chyba lepiej byłoby zainwestować w coś lepszego, no i można całkowicie zrezygnować z zacisku.
Jak do broni automatycznej i dynamiki albo do rekreacyjnego postrzelania to po co kombinować z dopasowywaniem do komory - chyba ważniejsza będzie niezawodność przeładowania i zacisk na fabrycznym rowku będzie OK.
A co do stosowania programów wspomagających elaborację to nie można ich traktować jako wyroczni, tym bardziej jak się nie ma doświadczenia.
To dobre narzędzie ale jak już się dokładnie wie o co chodzi i można właściwie interpretować uzyskane dane oraz wprowadzać dane startowe /długość lufy, pojemność łuski itp./.
Na początek przygody z elaboracją chyba bezpieczniejsze będą manuale firmowe, moim zdaniem najlepiej tej firmy, której pociski się stosuje.
A w razie wątpliwości najlepiej poprosić na forum o pomoc dla konkretnego zestawu komponentów - doświadczeni koledzy na pewno doradzą i pomogą.
Do tego program Gordons Reloading Tools nie jest zbyt powszechnie używany i nie wiadomo jak z jego dokładnością wyliczeń. QL jest bardziej "rozpracowany" a wyniki wiarygodniejsze.

A i jeszcze jedno pytanie - skąd wziąłeś COL 56,5 mm?
Podejrzewam, że z danych na butelce prochu albo w manualu Lovex. Tyle, że te dane są podawane dla pocisków S&B.
Jak się stosuje inny pocisk to niestety nie można się trzymać takich ustaleń.
Inny pocisk, inny COL, inne naważki. Nie ma łatwo ...
No i jeszcze pojemność łuski - w Lovexach są dane dla łusek S&B - inna firma=inna pojemność=inne naważki prochu.
Pozdrawiam, Tomek
polpaj
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 22 stycznia 2019, 09:16
Lokalizacja: okolice Kalisza

Post autor: polpaj »

56,5 wziołem z forum z danymi elaboracji. Ktoś już wypróbował taką konfigurację http://reloaddata.pl/pl/loginuser/?next ... _powder/1/
ODPOWIEDZ