Lee Collet a toczenie szyjki

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Daimon
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 03 sierpnia 2017, 19:42

Lee Collet a toczenie szyjki

Post autor: Daimon »

Cześć,

Do elaboracji 308win używam łusek lapua (odpuszczanych przed każdym osadzaniem).

Formatuje tylko szyjkę korzystając z matrycy Lee collet. Czy ktoś testował wpływ toczenia szyjki (w luźnej komorze) przy korzystaniu z matrycy Lee collet?

Nie chodzi mi o teorię, bo teoretycznie wiem że wpływa na równomierność siły osadzania, wiem co daje toczenie w komorze ciasnej, przy użyciu matryc z bushingami itd - chodzi mi o praktyczny wpływ toczenia w luźnej komorze razem z matrycą Lee collet.

Pytam bo zastanawiam się czy warto inwestować w sprzęt
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Cześć, ja używam łusek Lapua z toczoną szyjką.
Tu masz filmik z toczenia: https://www.youtube.com/watch?v=IR0PztBQPJM
A tu masz filmik dla czego toczyłem: https://www.youtube.com/watch?v=BNHITHib08E&t=8s
Szyjkę formatuję (a raczej prostuję, bo formatuję wstępnie czym innym) Lee Collet i komorę mam luźną bo strzelam z seryjnej CZ 557 Varmint
Z takim wynikiem 5 strzałów na 100m.

Obrazek

Czy warto toczyć i czy poprawiło to coś?
Nie potrafię odpowiedzieć, bo trzeba by było przeprowadzić wiele prób we wręcz laboratoryjnych warunkach. Na chrono poprawiła się powtarzalność prędkości (a raczej zmniejszył jej rozrzut)
Czyli chyba ma to sens.
Nie wiem co jeszcze napisać, jak będziesz miał jakieś pytania to śmiało pisz tu czy na pw. Jak będę znał odpowiedzi to chętnie pomogę.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Daimon
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 03 sierpnia 2017, 19:42

Post autor: Daimon »

Dzięki za odpowiedź czyli potencjalnie ma to sens bo przypadek masz podobny do mojego :)

To jeszcze pytanko o sam sprzęt. K&M, Sinclair czy może coś innego? Byłem przekonany do K&M ale gdzieś tu wyczytałem że Sinclair lepiej trzyma centryczność
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Nie odpowiem, bo nie miałem możliwości porównać. Ja mam Sinclair. Szukałem budżetowo a nie rozsądkowo ;)
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
.TT
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 02:31

Post autor: .TT »

Donkihot proszę o info co to za uchwyt łuski na wiertarkę i jak się sprawdza.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Uchwyt sprawdza się świetnie i kosztował około 1,5 zł. (tak właśnie, to nie jest błąd słownie 1 złoty i 50 groszy) Jet uniwersalny bo dałem radę zacisnąć w nim łuski od LR 22 aż do 30-06 (pistoletowe też)
Wszystko o uchwycie jest tu: https://www.youtube.com/watch?v=kwhgJkgIeC0&t=1s
Jakby kolega zasubskrybował mój kanał to byłby na bieżąco (tak co dwa tygodnie wstawiam nowy film)
Już kilka mniej lub bardziej ciekawych filmów jest a z czasem będę omawiał różne takie budżetowe myki przydatne w elaboracji.
Mój kanał: https://www.youtube.com/channel/UC2ir9a ... subscriber
Miłego oglądania, jak coś będzie warte to łapka w górę i subskrybuj.
ps. pod filmami(nawet tymi starszymi), w komentarzach możesz pisać, chętnie pogadam.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
.TT
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 02:31

Post autor: .TT »

Dziękuję za odpowiedź. A kanał już wczoraj zasubskrybowałem.
Fajny patent z tym przepustem!
Jedna uwaga ode mnie. Np. przy skrawaniu warto używać suchego smaru np. Imperial Dry Lube. Bez tego trzpień wchodzący do łuski się miedziował i rysowało szyjki od wewnątrz.

Pozdrawiam
Sławek
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

A to bardzo cenna uwaga.
Dziękuję Sławku.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
.TT
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 02:31

Post autor: .TT »

Wypowiem się do pytania twórcy tematu.
Używam matrycy lee collet i skrawam szyjki ale uważam, że przy tej matrycy nie jest to konieczne ze względu na „obciskanie” szyjki na żerdzi. Dzięki temu wymiar wewnętrzny jest zawsze identyczny.
Natomiast w przypadku matryc bushingowych skrawanie jest niezbędne, żeby wymiar wewnętrzny szyjki był powtarzalny. Grubość materiału na łusce Lapua jest nierównomierna.

Pozdrawiam
Sławomir
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

.TT pisze:Wypowiem się do pytania twórcy tematu.
Używam matrycy lee collet i skrawam szyjki ale uważam, że przy tej matrycy nie jest to konieczne ze względu na „obciskanie” szyjki na żerdzi. Dzięki temu wymiar wewnętrzny jest zawsze identyczny.
Natomiast w przypadku matryc bushingowych skrawanie jest niezbędne, żeby wymiar wewnętrzny szyjki był powtarzalny. Grubość materiału na łusce Lapua jest nierównomierna.

Pozdrawiam
Sławomir
Sławku, tak i nie.
Owszem masz rację że obciskając na żerdzi średnica wewnętrzna zawsze będzie ta sama, co nie znaczy że zacisk na pocisku jest ten sam. Na moim filmiku o skrawaniu szyjki widać na końcu jak stoją łuski po skrawaniu (z resztkami czarnej farbki) łuski z jednej partii i każda miała inną grubość ścianki szyjki. Mało tego, każda łuska miała szyjkę o zmieniającej się grubości po obwodzie (dobrze to widać na filmiku z pomiaru szyjek)
łatwo się domyślić że grubsza ścianka da mocniejszy zacisk niż cienka a co dopiero kiedy po obwodzie ta grubość się zmienia?
ja nie mam przyrządu żeby to zmierzyć i udowodnić empirycznie, ale jak ktoś nie wieży to niech poprosi kolegę Piotrjub, on ma taki fajny sensor (wygląda jak tabletka) wagi elektronicznej podłączony do komputera i może wykonałby test. (który z całą pewnością potwierdzi moją teorię)
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
.TT
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 02:31

Post autor: .TT »

Rozumiem o czym mówisz bo skrawam.
Może ma to jakiś wpływ przy formatowaniu LeeCollet ale znacznie mniejszy niż przy matrycach bushingowych, na których ma to znaczenie krytyczne.

Obrazek
ODPOWIEDZ