Łuski .223

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Łuski .223

Post autor: azmoda »

Jakie macie obserwacje/odczucia co do tych najpowszechniejszych, walających się po strzelnicach w największych ilościach? Mam tutaj na myśli GGG, S&B i Fiocchi.

- S&B na plus jest brak crimpu wokół spłonki (jedna czynność mniej)
- Fiocchi mają nieosiowe kanały ogniowe (tak samo jest w 9x19 tej firmy)

Ciekawią mnie zwłaszcza obserwacje dotyczące wydłużania po kolejnych elaboracjach, trwałość, oraz tzw. "twardość na matrycach". I jeszcze czy jest jakaś różnica między łuskami S&B oznaczonymi jako "223 REM" i "5.56x45".
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Re: Łuski .223

Post autor: Bready »

azmoda pisze: Ciekawią mnie zwłaszcza obserwacje dotyczące wydłużania po kolejnych elaboracjach,.
Wydluzanie po kolejnych elaboracjach to efekt nadmiernego zbijania ramion w lusce ,czyli problem matrycy formatujacej i jej ustawienia.
Wykrec matryce troche wyzej ,albo zastosuj wyzszy shellholder i problem zniknie.
Pozdrawiam Bready
AlphaStr
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 23:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AlphaStr »

Nie wiem skąd opinia o nieosiowych kanałach w łuskach fiocchi, zarówno w 9mm jak i .223 to moje ulubione. Przerobiłem ich tysiące.
Również nie zawierają crimpu na spłonce, nowa osadza się miękko i lekko.
S&B - tu nie mam specjalnej opinii, są OK.

GGG też są ok, ale trzeb usunąć crimp. Sama w sobie ta czynność nie jest problemem, wystarczy ruch ręcznym urządzeniem, ale zawsze trzeba wyjąć łuskę z prasy, więc dochodzi te parę sekund co nabój.
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Re: Łuski .223

Post autor: azmoda »

Bready pisze:Wydluzanie po kolejnych elaboracjach to efekt nadmiernego zbijania ramion w lusce ,czyli problem matrycy formatujacej i jej ustawienia.
Wykrec matryce troche wyzej ,albo zastosuj wyzszy shellholder i problem zniknie.
Ale co tu jest do ustawiania? Mam komplet Lee (matryca + uchwyt) i łuska wchodzi do oporu, tzn. do zetknięcia się uchwytu z matrycą. Tak jest w instrukcji.
AlphaStr pisze:Nie wiem skąd opinia o nieosiowych kanałach w łuskach fiocchi, zarówno w 9mm jak i .223 to moje ulubione. Przerobiłem ich tysiące.
Z rzeczywistości. Zdjęcie co prawda z internetu, ale ja mam to samo. Jak widać crimp też jest...

Obrazek
adam531
Posty: 123
Rejestracja: sobota, 01 listopada 2014, 16:02

Post autor: adam531 »

Dołączę się do opinii kolegi @AlphaStr - też przerobiłem trochę łusek Fiocchi i takich jeszcze nie widziałem. To mi wygląda na celową robotę, w każdej przesunięcie jest mniej więcej takie samo. @azmoda - z jakich naboi pochodziły te felerne łuski - z tych najtańszych pakowanych po 50 szt w niebieskich pudełkach? I gdzie były kupowane? Ja wszystkie moje Fiocchi kupowałem w BH i na takie jeszcze nie trafiłem, chociaż spory zapasik leży jeszcze nie wystrzelany w sejfie więc nie wykluczam że gdzieś się pojawią.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Łuski .223

Post autor: likker_runner »

Może 1 na 50 łuska GFL .223 Rem ma niecentryczny kanał ogniowy.
azmoda pisze:I jeszcze czy jest jakaś różnica między łuskami S&B oznaczonymi jako "223 REM" i "5.56x45".
5.56 mają crimp gniazda spłonki.
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

Jak takie kupowałem, to usłyszałem, że "z wojska". Dokładnie takie niecentryczne.
Ostatnio zmieniony wtorek, 02 października 2018, 12:37 przez TommyT, łącznie zmieniany 1 raz.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Co do łusek GFL /Fiocchi/ to miałem podobnie - ok. 10% miało niecentryczny kanał, może nie wszystkie aż tak drastycznie jak na zdjęciu.
To mnie całkowicie do nich zniechęciło bo skrzywiłem pin w matrycy do odspłonkowania.
Łuski były zbierane na strzelnicy więc trudno powiedzieć z jakiej partii amunicji pochodziły ale zapewne z jakiej najtańszej.
Przy takim "skrzywieniu" odpada też możliwość stosowania najszybszych trymerów na wkrętarkę Lee i Lyman.
Przy S&B czasami trzeba mocniej naciskać przy spłonkowaniu /na ręcznej osadzarce łatwo wyczuć różnicę/ ale to chyba przypadłość tej firmy, że do ich gniazd dobrze pasują tylko ich spłonki /i to w każdym rozmiarze/.
Różnica pomiędzy 223 i 5,56 była taka, że czasami /nie zawsze/ w 5,56 był crimp na spłonce.
Na GGG amunicji jeszcze nie robiłem ale "obrobiłem" kilkadziesiąt łusek i pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne.
W mokrym tumblerze czyszczą się doskonale, crimp frezem od Hornady usuwa się łatwo i szybko /i to czynność tylko jednorazowa/.
Nie mierzę pojemności ale swoje łuski Hornady i Sako segreguję wagowo więc i te postaram się zważyć - zobaczymy jak z powtarzalnością.
Ale przy ich ogromnej ilości na każdej strzelnicy to pewnie można będzie wybrać dużą partię nawet do amunicji lepszej jakości.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Zdjęcie wyżej faktycznie jest trochę przesadzone, ale mając 400-500 szt. i stosując selekcję spokojnie da się takie "pudełko patologii" uzbierać.

Dawniej pakowane były tak
Obrazek

A obecnie tak
Obrazek
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

azmoda pisze: Ale co tu jest do ustawiania? Mam komplet Lee (matryca + uchwyt) i łuska wchodzi do oporu, tzn. do zetknięcia się uchwytu z matrycą. Tak jest w instrukcji.
Wez jakas luske ktorej szyjka nachodzi na szyjke luski .223 i opiera sie na ramionach ,najlepiej w srodku ich dlugosci (no chyba ze masz komparator to zrob to komparatorem) ,jak masz czym na koncu szyjki mozesz zrobic kielich.
Zmierz dlugosc luski wraz z "komparatorem" odstrzelonej z Twojej broni.
Zmierz to samo po sformatowaniu luski.
Jezeli roznica jest wieksza niz 0.002" (0.05mm) to matryca jest wkrecona za gleboko.
Lee zaleca ustawienie matrycy do styku z shellholderem ale mozna zignorowac te zalecenie i ustawic matryce wyzej ,albo zmierzyc te roznice i kupic wyzszy shellholder ,co jest jednak dosc kosztowne ,zwlaszcza ze sa sprzedawane w zestawach ,a pojedyncze wyzsze shellholdery trudno znalesc.
https://www.midwayusa.com/product/35954 ... -remington
To nie jest wina Lee ,po prostu komora w Twojej broni jest troche dluzsza niz minimum ,a oni robia matryce tak aby po formacie luska wchodzila do kazdej broni.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Bready pisze:To nie jest wina Lee ,po prostu komora w Twojej broni jest troche dluzsza niz minimum ,a oni robia matryce tak aby po formacie luska wchodzila do kazdej broni
Po pierwsze to 90% łusek z jakimi pracuje nie zostało strzelonych z mojej broni, bo mam je pozbierane na strzelnicy. Po drugie to w której broni mam dłuższą (głębszą?) niż minimum bo mam 4 szt. w tym kalibrze? To chyba właśnie o to chodzi żeby łuska po formacie wchodziła do każdej...
Desperado
Posty: 86
Rejestracja: środa, 10 sierpnia 2016, 23:35
Lokalizacja: CCH

Post autor: Desperado »

Której firmy łuski są jakościowo najlepsze ? ( do elaboracji w varmincie).
@mil
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 08 listopada 2015, 14:19
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: @mil »

Jak mam wybór to używałem tylko GGG. Najlepszy stosunek jakości i dostępności. Objętościowo równe Hornady, a jakościowo może nawet lepsze. W Hornadych zdarzyło mi się mieć luźną kieszonke spłonki a w GGG nigdy w S&B już po 2-3 razie częsty przypadek.
"Jestem Panem swego losu,Kapitanem swojej duszy"
kobza77
Posty: 42
Rejestracja: wtorek, 24 września 2019, 14:06

Post autor: kobza77 »

A co powiecie o 5.56 Nato z Mesko?
Awatar użytkownika
bobers
Posty: 287
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2018, 15:42
Lokalizacja: Szczecin i okolice

Post autor: bobers »

kobza77 pisze:A co powiecie o 5.56 Nato z Mesko?
Spłonka Bardan je dyskwalifikuje u mnie.
Ponadto ciężko by się je formowało, bo grube ścianki mają.
.308 Win, .223 Rem, 12 ga, .22 LR, 9x19
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

bobers pisze:Spłonka Bardan je dyskwalifikuje u mnie.
Dla niemiaszków robią .223 w boxerach...Obrazek
Awatar użytkownika
Smiglans
Posty: 93
Rejestracja: poniedziałek, 24 grudnia 2018, 14:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Smiglans »

Niestety wszystkie partie Mesko 223 i 9x19 z jakimi miałem styczność są na berdanach. Według katalogu robią również na boxerach. Może nowsze partie będą boxer. Pożyjemy, zobaczymy.
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 września 2019, 18:44 przez Smiglans, łącznie zmieniany 1 raz.
.308 WIN; .223 Rem; 9x19, 12GA
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Najlepsze luski to te ktore sa za darmo ! I generalnie nie gra roli jakiej sa firmy.

U mnie w klubie mamy GECO w 9 Para i tych mam kilka tysiecy.

W kal. .38 i .357 mamy Fiocci i te sa moimi ulubionymi choc mam tez CBC, czy troche S&B i wiele innych.

W .223 kupilem od kogos z Forum 500szt GFL, zformatowalem je i leza czekajac na " wsjakij sluczaj " :wink:

Na strzelnicy regularnie dostaje GECO, S&B, IMI, GGG, PPU, Mesko.

Mesko sa fajne, bo maja podobna strukture metalu jak GFL myciu maja ladny kolor tak samo jak GFL.

GECO sa troche twardsze ale tez daja rade, sa b. dobre jakosciowo.

Oczywiscie Mesko sa w Boxer'rze.

JAk dotad nie spotkalem sie z tym, aby Kanal ogniowy nie byl centralnie ! Definitywnie w zadnym kalibrze i w zadnej firmie.

Wyjatkiem sa luski S&B 9Para Non Toxic, te Maja znacznie mniejszy Kanal ogniowy i pin wyciskajacy zostaje w kanale, co jest bardziej niz upierdliwe.

Luski w 9 Para przechodza wiec najpierw selekcje na Non Toxic :mrgreen:

:wink:
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 września 2019, 13:35 przez andy7, łącznie zmieniany 1 raz.
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

Co wy opowiadacie?! Jeszcze nie spotkałem mesko berdana poniżej zdjęcia 223 i 5,56 mesko
Obrazek
Awatar użytkownika
Smiglans
Posty: 93
Rejestracja: poniedziałek, 24 grudnia 2018, 14:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Smiglans »

Mówię o partiach wojskowych dla uściślenia.
Berdan to standard. Sprawdzę jeszcze 308 przy najbliższej okazji.
.308 WIN; .223 Rem; 9x19, 12GA
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Smiglans pisze:Mówię o partiach wojskowych dla uściślenia.
Berdan to standard. Sprawdzę jeszcze 308 przy najbliższej okazji.
Nie musisz, wojsko ma swoja filozofie i wojsko zawsze wie lepiej !

DLatego wojsko nie uzywa zaplonu boxer'a :mrgreen:



:wink:
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Ja już myślałem, że Skarżysko-Kamienna od któregoś roku przeszło na boxera nawet dla wojska. Chociażby tutaj na zdjęciu kolegi kuras999 - łuska z 2014. Mam taką samą i też boxer.
Do tego mam właśnie w ręku łuski 5.56x45 "21" z Meska - roczniki 1999, 2001, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008 i 2009 - w berdanie. Myślałem, że mając łuski z roczników 2010-13 mógłbym ustalić w którym roku przeszli na boxera.

Ale wszystko psuje łuska 5.56x45 "21" rocznik 2017. Berdan...
HAKKR
Posty: 91
Rejestracja: środa, 28 lutego 2018, 20:29
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: HAKKR »

Witam,
A jakie jest Wasze zdanie o łuskach "GROM"? Pojawiły się takie na naszej strzelnicy w kal. 9x19 i 223Rem. Czy są/będą dobre do elaboracji?
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

HAKKR pisze:A jakie jest Wasze zdanie o łuskach "GROM"? Pojawiły się takie na naszej strzelnicy w kal. 9x19 i 223Rem. Czy są/będą dobre do elaboracji?
Sprawdź magnesem, czy nie są z żelaza.
HAKKR
Posty: 91
Rejestracja: środa, 28 lutego 2018, 20:29
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: HAKKR »

Nie, są z mosiądzu.
Awatar użytkownika
bobers
Posty: 287
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2018, 15:42
Lokalizacja: Szczecin i okolice

Post autor: bobers »

Pierwsze partie były stalowe, pokryte mosiądzem.
Klienci ich prawie zlinczowali i już robią normalne z mosiądzu.
.308 Win, .223 Rem, 12 ga, .22 LR, 9x19
Awatar użytkownika
seBOOL
Posty: 588
Rejestracja: środa, 26 września 2012, 21:11
Lokalizacja: Śrem Wlkp

Post autor: seBOOL »

Stalowe były chyba tylko 9x19...Ta 223 bardzo dobrze zrobiona choć twarda i bardzo mocny crimp na spłonce ,nawet po sfrezowaniu crimpu spłonka fiocchi wchodziła bardzo ciasno.
...
ODPOWIEDZ