Pomoc w zmierzeniu komory w Krakowie

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Pomoc w zmierzeniu komory w Krakowie

Post autor: jkp44jkp »

Czy jest w Krakowie ktos doswiadczony kto moglby pomoc w dokladnym zmierzeniu komory mojego karabinu? Przymierzam sie do pierwszej elaboracji, czytalem tu info jak to zrobic w domowy sposob ale wolalbym aby zrobil to ktos doswiadczony, kto robil juz to nie raz a najlepiej posiada juz sprawdzony gadzet do takich pomiarow. NIe chce popelnic jakiegos bledu przed pierwsza elaboracja i chce miec 100% pewnosc ze chociaz ten pomiar bedzie bezbledny. Jesli ktos sie znajdzie to super. MOge podjechac gdziekolwiek i kiedykolwiek. Dzieki.
wryg
Posty: 124
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2018, 20:26
Lokalizacja: Prudnik

Post autor: wryg »

https://www.youtube.com/watch?v=mihQnzNjA2E

o ile się nie mylę to ten właśnie jegomość pochodzi z Krakowa
22 lr, 9x19 para, 45 acp, 223 rem, 308 win, 12 ga
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Jeśli chcesz zmierzyć długość komory by mieć odniesienie dla max długości BTO naboju to najprościej jest wziąść 'lekko' sformatowaną łuskę (minimalny zacisk na szyjce)
posmarować szyjkę od środka klejem dwuskładnikowym i delikatnie wsunąć pocisk, delikatnie przesmarować pocisk przy ogive olejem i zamknąć zamek. Pocisk oprze się o gwint, wciśnie w łuskę i z nią sklei. Po czasie potrzebnym do wyschnięcia kleju otwierasz zamek i masz nabój wzorcowy. Tu nie ma nic tajemniczego. Prosta czynność. Taki pomiar może być obarczonym błędem bo np. pocisk lekko się wetnie w gwint, ale to bez znaczenia bo to masz punkt odniesienia. Nawet jeśli komora jest faktycznie o 0.05mm czy dłuższa czy krótsza to nie zmienia to użyteczności tego pomiaru dla celu robienia amunicji o różnej długości.
Chyba, że chcesz zmierzyć długość komory dla samego pomiaru, wtedy ten sposób się nie sprawdzi.
Goostav
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Chodzi o elaboracje do precyzyjnego strzelania wiec wolal bym byc jak najdokladniejszy.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Chyba nie do końca rozumiesz słowa do precyzyjnego strzelania.
Co ma ci dać ten pomiar? to jest teoretyczna wartość w jakiej masz się obracać.
Amunicja jaką masz robić ma być powtarzalna jeśli chodzi o wymiary. TO JEST NAJWAŻNIEJSZE.
Teoretycznie jak wyjdzie ci jakaś przykładowo wartość 70mm, to co ci daje ten wymiar nic.
Czy ci wyjdzie mniej dokładnie 70,2mm albo coś około tego.
Jak będziesz robił amunicję to i tak musisz sprawdzić, przy jakim osadzeniu pocisku będzie ci najlepiej latało.
Jak ci wyjdzie coś około 70mm, to i tak osadzenia do sprawdzenia, musisz zrobić aby wiedzieć koło jakich wartość będziesz się obracał, przykładowo zmniejszone o 0,2mm 0,5mm 1,0mm 2,0 i 3,0mm
a potem będziesz szukał dokładnie wkoło wartości która da ci najlepsze skupienia. Jeśli to będzie przykładowo 1,0mm to polecisz co 0,1mm w górę i w dół i można tak sprawdzać co daje ci najlepszy efekt.
To wytłumacz co ci da, czy według ciebie pomierzysz z dokładności nie wiem 2-3 setek mm, pomijam że nikt raczej nie będzie wstanie z taką dokładnością pomierzyć.
Awatar użytkownika
pasjonat
Posty: 346
Rejestracja: poniedziałek, 15 marca 2010, 11:11
Lokalizacja: podkarpackie i Bayern

Post autor: pasjonat »

Ja proponuję pogłębić wiedzę o elaboracji a potem zadawać pytania....
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Tak , ale chce znac dokladna dlugosc/glebokosc komory. Wszedzie pisza aby zostawic minimalna odleglosc miedzy pociskiem a komora dla wiekszej precyzji, wiec musze chyba znac dokladne wymiary komory aby przy probach nie przekroczyc tej dlugosci i jednak zblizyc sie jak najbardziej sie da. Kieruje sie tym co wypisywane jest na wszelakich forach elaboracyjnych. Prosilem o pomoc przy pomiarze poniewaz chcialem miec w miare pewny pomiar ktorego wiem ze nie moge przekroczyc. Czytalem o paru sposobach jak to zrobic, chodzilo mi jednak o to czy znajdzie sie ktos kto robil to juz wiele razy i ze tak powiem wie co robi. Jako swiezak zrobie ten pomiar pare razy ale i tak z tylu glowy bede sie zastanawial czy jest to zrobione poprawnie. Tyle.

Do pasjonata ; zapomnialem ze aby zadac pytanie musze najpierw wszystko wiedziec.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

jkp44jkp pisze: Wszedzie pisza aby zostawic minimalna odleglosc miedzy pociskiem a komora dla wiekszej precyzji,
To nie tak! Minimalną odległość musisz zostawić dla bezpieczeństwa. Pocisk nie może opierać się o gwint. W wielu przypadkach ten pomiar jest bez sensu bo i tak komora jest znacznie dłuższa od magazynka. Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to co napisał ci piotrjub. Optymalną długość naboju musisz znaleźć sam.

Napisz jaką masz broń i jaki sprzęt do elaboracji (prasa, matryce i narzędzia pomiarowe). Jeśli masz np. tanie matryce to próby zabawy w "precyzyjną" amunicję nie mają sensu bo i tak nie uzyskasz wymaganej powtarzalności.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

jkp44jkp pisze:Tak , ale chce znac dokladna dlugosc/glebokosc komory. Wszedzie pisza aby zostawic minimalna odleglosc miedzy pociskiem a komora dla wiekszej precyzji, wiec musze chyba znac dokladne wymiary komory aby przy probach nie przekroczyc tej dlugosci i jednak zblizyc sie jak najbardziej sie da. Kieruje sie tym co wypisywane jest na wszelakich forach elaboracyjnych. Prosilem o pomoc przy pomiarze poniewaz chcialem miec w miare pewny pomiar ktorego wiem ze nie moge przekroczyc. Czytalem o paru sposobach jak to zrobic, chodzilo mi jednak o to czy znajdzie sie ktos kto robil to juz wiele razy i ze tak powiem wie co robi. Jako swiezak zrobie ten pomiar pare razy ale i tak z tylu glowy bede sie zastanawial czy jest to zrobione poprawnie. Tyle.

Do pasjonata ; zapomnialem ze aby zadac pytanie musze najpierw wszystko wiedziec.
Błąd myślowy, by znaleźć optymalną głębokość osadzenia pocisku nie musisz znać dokładnej długości komory. Wystarczy przybliżona. Nie musisz wiedzieć dokładnie czy pocisk jest 0.02mm od gwintu czy 0.05mm, czy w istocie pocisk już będzie opierał się o gwint, czy sieę wetnie, czy będzie lekko od gwintu odsunięty, bo dla samego pomiaru nieistotne. Ważne aby była oczekiwana precyzja. Pomiaru komory nie dokonuję się dla dokładnego pomiaru, a dla znalezienia punktu odniesienia. To ZASADNICZA różnica. Do tego jak napisał piotrjub nie ma możliwości dokładnego pomiaru, będzie zawsze z tolerancją. Było już o tym tutaj na forum, a Ty zwyczajnie nie rozumiesz o czym piszemy. Przemyśl to jeszcze raz, nie długość komory, a punkt odniesienia dla wymiaru.

Na marginesie, piotrjub to chyba najbardziej 'precyzyjna' jeśli idzie o elaborację i dokładność osoba na forum.
Goostav
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Zrozumialem co napisal piotrjub, tylko do tej pory wyczytalem ze najlepiej bedzie dlugosc komory pomniejszyc minimalnie i w wiekszosci przypadkow to bedzie najlepiej dzialalo. Dlatego chce precyzyjny pomiar, zeby bylo bezpiecznie wlasnie. NIe chce sie oprzec o komore. Matryce i narzedzia mam dobre, wystarczajace do precyzyjnego pomiaru.

goostav pisze:
Błąd myślowy, by znaleźć optymalną głębokość osadzenia pocisku nie musisz znać dokładnej długości komory. Wystarczy przybliżona. Nie musisz wiedzieć dokładnie czy pocisk jest 0.02mm od gwintu czy 0.05mm, czy w istocie pocisk już będzie opierał się o gwint, czy sieę wetnie, czy będzie lekko od gwintu odsunięty, bo dla samego pomiaru nieistotne. Ważne aby była oczekiwana precyzja. Pomiaru komory nie dokonuję się dla dokładnego pomiaru, a dla znalezienia punktu odniesienia. To ZASADNICZA różnica. Do tego jak napisał piotrjub nie ma możliwości dokładnego pomiaru, będzie zawsze z tolerancją. Było już o tym tutaj na forum, a Ty zwyczajnie nie rozumiesz o czym piszemy. Przemyśl to jeszcze raz, nie długość komory, a punkt odniesienia dla wymiaru.

Na marginesie, piotrjub to chyba najbardziej 'precyzyjna' jeśli idzie o elaborację i dokładność osoba na forum.
Dziekuje, tylko to 0.02 jest bardzo czesto wymieniane jako najlepsza odleglosc. Dlatego chcialem znac doladne wymiary aby zaczac od tych 0.02 a przy tym nie zejsc ponizej. Jestem nowy w elaboracji . NIe jestem w stanie okreslic czy zdanie tego czy tamtego pana jest "lepsze" jesli jedna osoba mowi tak a druga inaczej.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Twoje podejście do tego jest błędne, nie szukaj dokładnie 0.2mm od gwintu, tylko szukaj najlepszego skupienia na tarczy bo przecież po to robi się amunicję.
Zrobisz jak chcesz, wszyscy popełniali błędy. Metodę dostałeś na znalezienie optymalnej głębokości osadzania. Jeśli chcesz zmierzyć komorę bez tolerancji to powodzenia.
Podziel się na forum informacją jak to zrobić i jakim narzędziem.

Chcesz być mega precyzyjnym a w poprzednim poście piszesz jedynie o 0.02. A co to jest mm, cm może cal? Robi różnicę 0.02" a 0.02mm i to zasadniczą.
Goostav
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Prosze pana, jeszcze nigdy tego nie robilem wiec moge do tego podejsc tylko w taki sposob o jakim przeczytalem. Chce byc precyzyjnym bo tak to opisuja aby byc, nieprawda? Kto powiedzial ze chce zmierzyc cokolwiek bez tolerancji. NIczym sie nie podziele bo nie mam jeszcze zadnych doswiadczen, wiec nie wiem po co te drwiny. Pisalem o precyzji w odpowiedzi do piotrajub poniewaz napisal ze to bez roznicy czy 0.05 mm czy inaczej. Do tej pory czytalem ze 0.02 to ideal i ze jest roznica nawet w 0.02 a co dopiero 0.05 wiec stad moja odpowiedz.

MOje pytanie brzmialo czy jest ktos w Krakowie kto juz to robil wiele razy powtarzalnie i moze pomoc? Jesli nie to dziekuje, odpowiedzi w stylu poczytaj wiecej zanim zadasz pytanie, lub pokaz mi lepszy sposob gdy jeszcze z zadnego nie skorzystalem raczej mi nie pomoga wiec prosze zachowac dla siebie.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

Czy to ty strzelałeś z Savage Tactical'a w osadzie MDT w Bochni?
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Panowie, skoncentrujcie się na pytaniu w temacie. Kolega szuka osoby a nie metody. Nie kasuję offtopowych wypowiedzi, bo pewnie komuś mogą się przydać, ale proszę już nie zamieszczać wpisów odbiegających od meritum tematu.
Mod.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Każdą broń traktuj inaczej, sprawdź co będzie ci pasowało.
Te twoje 0,02 to w USA podają ............. ale w calach to jest wymiar ponad 0,5mm.
Odległość pocisku zależy od samego pocisku i od naszej broni.
Przykładowo pociski berger Hebrid czy VLD, możemy tak nazwać lubią dość bliskie osadzenia przykładowo 0,2-0,3mm ale mam kolegów którzy osadzają 0,1 a mam którzy osadzają 1,0mm każdy świetnie strzela.
Dalej pocisk sierra (sierra generalnie wolą trochę dalsze osadzenie) przykład 6mm 107gr HPBT już w USA piszą że ten pocisk lubi dalsze osadzenie w granicach 0,03 ale cala czyli około 0,75mm.
Mój 308Win z pociskiem Lapua L 175gr lubi osadzenie w granicach 1,2mm.
Znajdź swoja odległość, i to co już wielokrotnie była mowa nie pomiar komory jest najważniejszy, TYLKO ABYŚ KOLEJNĄ AMUNICJĘ JAKĄ BĘDZIESZ ROBIŁ, BYŁA ONA TAKA SAMA - JEŚLI CHODZI O WYMIARY.
Kolega ostatnio kupił broń wraz z amunicją, robioną przez sprzedającego i przyszedł pokazać mi że ta amunicja robiona strasznie się różni od siebie, osadzenia były różne i to nawet o około 0,8mm.
Jak zależy nam na precyzji to na to zwracaj uwagę. Ja zawsze powtarzam że wielu z nas nie robi dobrej amunicji dla naszej broni ale robi jedną najważniejszą rzecz, robi każdą sztukę taką samą.
Ja standardowo jak mam nową broń i szukam do niej naważek i pocisków, osadzam do pierwszych prób zawsze pociski odsunięte o 0,5mm, znajdę naważkę zaczynam bawić się osadzeniami. Jak znalazłeś osadzenie możesz jeszcze raz pobawić się z lekkimi korektami naważek.
Dam ci kolejny przykład wszyscy sobie chwalą amunicję GGG w kalibrze 308WIN gramatura 165gr 168gr i 175gr. Ludzie mają świetne wyniki z niej i jakoś nie wydaje mi się że wszyscy maja identyczne komory w swoich broniach.
Taki wniosek aby nie popadać w paranoje.
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Nie ustalisz osadzenia pocisku na "setki" od gwintu bo nawet dokładność pocisków i metody pomiarowe na to nie pozwalają. Możesz je posortować i uśrednić. Ale na początek elaboracji nie polecam. Osadzić na +- 0,5mm od gwintu to możesz określić sam metodami przedstawionymi z tego wątku i strzelać.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Dziekuje, jesli nie musze a przede wszystkim nie moge tak precyzyjnie tego okreslic to sobie poradze ktoras z tych metod . Dziekuje

Tak to ja @Marekj

piotrjub pisze:
Taki wniosek aby nie popadać w paranoje.
Heh z doswiadczeniem przyjdzie pewnosc siebie w tym co sie robi. Na razie wole sie martwic na zapas niz cos przeoczyc. Dziekuje za rady.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

:D lekarstwem na paranoje jest lenistwo, ja spłonki segregowałem prędzej co 0,02gr a teraz ............. po prostu mi się nie chce.
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Post autor: donpablos »

piotrjub pisze::D lekarstwem na paranoje jest lenistwo, ja spłonki segregowałem prędzej co 0,02gr a teraz ............. po prostu mi się nie chce.

ekhm, segregowanie spłonek......... dobra nie mam więcej pytań,

szanuję i podziwiam
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

piotrjub pisze::D lekarstwem na paranoje jest lenistwo, ja spłonki segregowałem prędzej co 0,02gr a teraz ............. po prostu mi się nie chce.
Segregowałeś SPŁONKI?!?! :shock: Naprawdę? :!--!
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Powinniście widzieć moje dłuuugie przemilczenie jak Piotrek mi powiedział że segreguje spłonki....jakieś 4 sezony temu :roll:
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Nie widzę nic dziwnego w pytaniu kolegi Jkp44jkp
Sam jestem początkujący w elaboracji i trochę już wiem ale też i dużo nie wiem. Moim zdaniem należy znać odległość zerową od stożka przejściowego żeby wiedzieć jakie zrobić startowe osadzenie i nie strzelić "z gwintu". Ja początkowo zrobiłem 10 osadzen co 0.003" od stożka. Wyniki na tarczy były bardzo różne. Finalnie wybrałem 2 osadzenia do ostatecznych testów: 0.009" i 0.021" z czego na tę chwilę stawiam bardziej na to drugie. Poza tym trzeba pamiętać że po kilkuset strzałach stożek się przesuwa do przodu więc należy wtedy skorygować osadzenie. Ale jak to powiedział Piotrjub ważne aby nie popadać w paranoję :)
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Ultra3000 pisze:.... Ja początkowo zrobiłem 10 osadzen co 0.003" od stożka.....
A jesteś pewny, że to było dokładnie 0,003" a nie np 0,002 albo 0,004"? A może wierzysz, że było jak piszesz a w rzeczywistości strzelałeś z gwintu?
Podziel się jak z taką dokładnością pomierzyłeś komorę?
Goostav
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Zrobiłem 2 nacięcia wzdłuż szyjki łuski, pocisk z lekkim oporem się w niej poruszał, włożyłem do komory i zaryglowalem zamek. Ostrożnie wyciągnąłem łuskę z pociskiem. Zrobiłem z 30 pomiarów w sumie. Wynik był zawsze taki sam, może z wyjątkiem 2-3 pomiarów gdzie roznica była na suwmiarce 0.001" Jeśli chodzi o moją komorę to do stożka jest 2.259"
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Czyli określiłeś sobie jedynie tzw. punkt odniesienia. Wymiar od którego określasz głębokość osadzania.
Czemu nie zmierzyłeś głębokości komory? Bo skoro pocisk jak piszesz poruszał się z lekkim oporem, tzn, że po wyjęciu naboju z komory
i manipulacji comparatorem i suwmiarką BTO musiało się zmieniać. Jeśli pocisk miał opór to wbijał "odkształcał" się też w gwinty (mówimy o setnych mm).
Do tego dołóż błąd suwmiarki, błąd każdego pomiaru, sumę tych błędów, za każdym razem różna siłą zacisku szyjki itp itd,
więc dalej nie ma możliwości mówienia o precyzyjnym pomiarze długości komory.


Czyli jest tak, komora nie zmierzona (albo z dużym błędem), Tobie się wydaje, że osadzasz 0.003" od gwintu, ale na 100% w rzeczywistości jest inaczej.
Nie ważne jak inaczej, ważne, że amunicja zrobiona i działa. I o to chodzi.
Goostav
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Robie wlasnie swoja pierwsza amunicje. Mam pytanie, czy roznica w calkowitej dlugosci naboi o wartosci 0.002" mozna uznac za dopuszczalna czy musze to koregowac i zejsc do zera w miar mozliwosci?
Awatar użytkownika
Raphael27
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 20 kwietnia 2014, 06:16
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raphael27 »

Chociaż napisz czym i do czego robisz tą amunicję.
U siebie zmierzyłem komorę i tak wygląda amunicja dostosowana do komory:
Obrazek

A przecież z ar15 nie będę robić repetiera.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

To raczej bez roznicy czym robie, chodzi o to ze 50 sztuk amunicji miesci sie w wymiarach 2.799" - 2,801.5" co daje roznice 0,002.5" od najkrotszego do najduzszego ( komora ma 2.875"). Czy ta robieznosc jest zbyt duza czy jest ok? NIe mam juz zadnej paczki sklepowej amunicji zeby sprawdzic czy tam rozbierznosci sa mniejsze czy wieksze.

PS. Jezu ta amunicja wyglada jak jakis potworek(bez obrazy, dzis zrobilm swoja pierwsza w zyciu wiec moze sie nie znam ). Na pierwszy rzut oka wyglada nie tak. Bedzie pan z tego strzelal? Nawet golym okiem widac ze pocisk siedzi nie osiowo. Ja bym sie bal.
Awatar użytkownika
Raphael27
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 20 kwietnia 2014, 06:16
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raphael27 »

Robić na lee loader a rcbs to jest duża, bardzo duża różnica.
Pocisk .224 ELD Hornady 80Gr dł naboju 65,5mm zalecana przez VV
Dł komory 65,6mm Dł naboju 65,5mm i co 0,1mm krócej
3 konfiguracja z mojej tabeli zrobiła 26mm na tarczy.
Gdybym osadził pocisk na długość 77, 75gr pocisków to ten 'monster' schowałby się do łuski.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Czyli strzelal pan z tej amunicji. Ja bym sie bal ale jak pisalem wczesniej ja nic jeszcze nie wiem. Czy ta amunicja po lewej jest juz osadzona czy tylko tak przygotowal pan sobie amunicje przed osadzeniem? Pytam dlatego ze nawet golym okiem widac tam ze pociski sa krzywo wzgledem luski.

W takim razie napisze ze uzywalem prasy rcbs i matryc reddinga. Planuje strzelac na 100-400m na poczatek.
Awatar użytkownika
Raphael27
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 20 kwietnia 2014, 06:16
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raphael27 »

Amunicja na tacce przygotowana do osadzenia pocisku i crimpu.
Dzięki koledze orkidez, już wiem że wew. szer. magazynka w semi auto jest ważniejsza od komory.
Obrazek
Zrób sobie coś takiego i śmiało mierz komorę.
Tylko pamiętaj że przy innym typie pocisku będzie inna dł komory.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Dzieki juz zmierzylem. podpiolem sie pod wlasny watek z kolejnym pytaniem nie chcialem tworzyc nowego. CZy ta rozbierznosc miedzy nabojami 0.002.5" jest ok?
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

Można wiedzieć czym mierzysz nabój z dokładnością do 0,0005 cala? :shock: Zwracam uwagę że to ok. jednej setnej mm i suwmiarką nie da się mierzyć tak dokładnie.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Wlasnie suwmiarka. Pokazuje tyle na skali a czy to poprawny pomiar to moge juz tylko zgadywac. Jest powtarzalny, za kazdym razem wskazuje ten sam wynik wiec co moge wiecej powiedziec. Ta 0.0005" wystepuje tylko w gradacji co 0.0005. W milimetrach ten pomiar juz nie wystepuje i mierzy tylko do 0.01 mm.

Obrazek

Obrazek


0.06mm to dokladnie 0.00236" a ze suwmiarka nie jest tak dokladna to zakragla do 0.0025" . Gdyby wymiar byl np. 0.00295 to zakladam ze zaokraglilo by do 0.003
Ostatnio zmieniony sobota, 28 grudnia 2019, 20:30 przez jkp44jkp, łącznie zmieniany 1 raz.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

BTO odnosi sie do samego pocisku
CBTO odnosi sie do calego naboju
Poniwaz jest to magazynek robimy amunicje pod magazynek, tak aby najdluzsze CBTO nie bylo za dlugie, np:.01" od sciany magazynka i robimy co .002" CBTO krotsze az znajdziemy dobra dlugosc.
Limitem jest cylinder pocisku, ktory powinien byc powyzej preciecia ramion z szyjka, aby nie dotykac tkzw "paczka" (w Stanach paczki maja dziure w srodku) i zeby nie zabierac pojemnosc luski, mozna tez strzelac pojedynczo, kladac naboj na magazynek (jak sie da), albo istalujac zamiast magazynka podajnik (wtedy jest wazna dlugosc naboju, ze wzgledu na wypalanie sie stozka- co kilkaset pociskow zmierzyc dystans do gwintu).
CZy ta rozbierznosc miedzy nabojami 0.002.5" jest ok?
Co to znaczy?
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Dublet.
Ostatnio zmieniony sobota, 28 grudnia 2019, 21:08 przez abersfelderami, łącznie zmieniany 1 raz.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

To znaczy ze z pierwszej parti mojej amunicji calkowita dlugosc 50 naboi waha sie miedzy 2.799" a 2,801.5. Wiekszosc ma 2.800" tak jak zamierzalem ale niektore odbiegaja od tej wartosci.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

.....mowisz o dlugosci naboju do czubka czy "ogive"? (COAL czy CBTO)?
PS: napisz od twojej broni, kalibrze, skoku lufy i pocisku.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

COAL do czubka.
Savage tactical 308
skok 1.10
pocisk hornady eld match 178
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

................segregujesz pociski? jest to wina dlugosci pocisku, czy glebokosci jego osadzenia, czy tez nierownosci zacisku szyjki?
ODPOWIEDZ