6.5x55SE - osadzanie "na gwint"

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

piotrb
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2015, 14:14
Lokalizacja: Warszawa

6.5x55SE - osadzanie "na gwint"

Post autor: piotrb »

Ludkowie Sympatyczni,

Proch VV150
Pocisk Nosler CC HPBT 140gr
Bron CG 1900 sporter

OAL przy osadzaniu "na gwint" wyszedl mi 81.45mm, a wiec dluzszy niz specyfikacja dla kalibru (80.0mm). Pocisk jest niby osadzony w lusce na 6.4mm, ale 5.0mm z tych 6.4 to jest jego sciety tylek, wiec de facto trzyma sie w lusce na dlugosci 1.4mm. Pytanie pierwsze, to czy moze tak byc? I pytanie drugie, to o ile powinienem obnizyc nawazke maksymalna przy osadzaniu "na gwint" w porownaniu z tabelami podajacymi ladunki dla podobnego pocisku (HPBT Sierra Matchking 140gr) przy OAL 79mm? Z gory dzieki za pomoc.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Noslera CC 140 grains nie musisz osadzać na gwint. To nie jest Berger VLD, a i tam takiej konieczności nie ma. Przy tak długim naboju masz duże niebezpieczeństwo tego, ze dojdzie do nieosiowości przy załadowaniu, lub nawet juz przy transporcie. Otrzymasz wiec odwrotność tego, co chciałeś uzyskać. Jednakże "tak może być". Jako elaborant robisz jak chcesz i ponosisz wszystkie konsekwencje swoich czynów... :wink:

Co do drugiego pytania, to nie są mi znane tabele, które podają dane do tak długich naboi w tym kalibrze.

Piotrze, dobrze mi się wydaje, ze dopiero zaczynasz zabawę z elaboracja? Jeśli tak, to moja rada jest: zacznij od normalnej długości naboi, znajdź naważkę która daje Tobie dobre/bardzo dobre wyniki, a taka znajdziesz i wtedy zdecyduj, czy i jak daleko od normy chcesz odejść.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
piotrb
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2015, 14:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piotrb »

Wozzi,

Wedlug tego, co pisza ludzie na amerykanskich forach zajmujacych sie elaboracja precyzyjnej amunicji, to osadzanie na gwint, lub wrecz w gwincie, jest normalna procedura. Na ogol szuka sie podobno optymalnej dlugosci od 0.5mm przed gwintem do 0.5mm w gwincie. Sporo ludzi wyrazalo opinie, ze na ogol lepsze efekty przynosi osadzanie w gwincie, niz przed gwintem. Ciezko sie temu dziwic, bo wprowadzenie pocisku w gwint wymusza osiowosc, ktorej niektorym moze brakowac, jesli uzywaja matryc innych niz collet, ktora osiowosc wymusza. Zatem zamierzam zaczac osadzanie od 0.5mm przed gwintem i isc w kierunku gwintu wlacznie z wejsciem w niego, jesli taka bedzie potrzeba. Tylko nie mam zupelnie pojecia na ile trzeba zredukowac nawazke przy wejsciu w gwint. Czy moge zaczynac od tego co w tabelach jest podawane jako minimum, czy na poczatek zejsc jeszcze nizej? Na pewno ktos juz tu robil podobne eksperymenty z kalibrem 6.5x55SE i moze mi podac orientacyjny zakres nawazek...
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Piotrze, jak długo elaborujesz? Już o to pytałem, ale nie dostałem odpowiedzi... Raczej nikt tutaj nie poda Tobie gotowca na interesujące Ciebie pytanie, gdyż nie chce przyczyniać się do ewentualnej "nierównopalcowosci". Innym pytaniem jest jak długo i jak dobrze strzelasz? Jesteś w stanie wykorzystać możliwości Twojej broni? Jeśli nie, to nie będziesz nawet w stanie zauważyć ew. różnicy w skupieniu przy zmianie odległości osadzenia pocisku od gwintu. Jak dobrze tutaj na forum poszukasz, to znajdziesz wypowiedzi lepszych ode mnie na temat tego, ze osadzenie na gwint, czy tez w gwint wcale nie jest "non + ultra". Jakoś mi w łepetynie pozostało, ze się abersfelderami kiedyś na ten temat wypowiadał... Zacznij od normalnych naważek z tabeli, strzelaj na min. 200m, zobacz jakie wyniki uzyskasz i wtedy decyduj co dalej. Dlaczego na min. 200m? Bo 6,5x55se na 100m może jeszcze trochę dupa zarzucać. Jeśli chcesz strzelać LR, to musisz określić na jakie odległości, zobaczyć jakie masz podniesienie na lunecie i wyliczyć, jaka prędkość Vzero dla danego pocisku musisz uzyskać, aby ten cel osiągnąć. Osobiście do "wydłużonych" 6,5x55se używam prochu Norma MRP, ale nie podam wysokości naważki, bo wiem że jestem już w lekkim nadciśnieniu. Pociski to A-Max, łuska Norma, w poddźwięk przechodzą przy ~1300m. A propos poddźwięk: naważkę tak długo można uważać do zaakceptowania, jak długo wystrzelony za jej pomocą pocisk znajduje się w naddźwięku przechodząc przez cel i to z uwzględnieniem ew. zmian otoczenia, jak np. niska temperatura.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
piotrb
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2015, 14:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piotrb »

4 lata elaboruje, a 5 lat strzelam. Do tej pory elaborowalem bron krotka, ale ostatnio zaczalem strzelac KDW z KBKSu i poniewaz udaje mi sie z pasa strzelac tarcze powyzej 90 pkt, wiec stwierdzilem, ze musze sobie kupic karabin centralnego zaplonu i zaczac robic precyzyjna amunicje, zeby sprobowac szczescia.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Wybacz Piotrze, ale nie chciałem komuś, kto ew. dopiero zaczyna doradzać użycia QL-a, albo GRT. Prawdopodobieństwo ze się dam pomyli jest spore... Weź któryś z tych programów, Twoja obecna naważkę i sprawdź jak by sprawa się miała, gdybyś "wydłużył" nabój. Z cala pewnością będziesz musiał dosypać prochu, aby znaleźć się znowu na podobnym ciśnieniu jak obecnie. Uważałbym jeszcze uwagę na to, aby uzyskać możliwie pełne spalanie w lufie, albo przynajmniej spalanie powyżej 95%. Czy uzyskasz jednak lepsze wyniki, niż z obecna naważką, tego nikt nie jest w stanie Tobie powiedzieć.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

A napisali może na tych amerykańskich forach jakie maja komory ?
Pocisk ma się trzymać w łusce na 1,4 mm albo i 0,9mm ?! Scal sobie taki nabój na pustej łusce i zobacz jak to się trzyma, załaduj i rozładuj karabin. Mam obawy czy da się taką amunicję w całości chociaż dowieźć na strzelnicę.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
piotrb
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2015, 14:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piotrb »

Oryks,

Oczywiscie, ze zrobilem atrape naboju i o dziwo trzyma sie toto dosc mocno, choc wewnetrzna srednica szyjki po formacie colletem jest tylko 0.04mm mniejsza od srednicy pocisku. Musze uzyc sporej sily, zeby reka taki naboj rozcalic. W razie czego moge jeszcze bardziej sformatowac szyjke i zwiekszyc tym samym troche sile trzymania pocisku. Amerykanie twierdza, ze takie naboje wepchniete w gwint (jammed) po zamknieciu zamka trzeba odstrzelic, bo inaczej nie da sie rozladowac karabinu bez rozsypania prochu. Pocisk klinuje sie w gwincie mocniej niz w lusce i ulega rozcaleniu przy probie ekstrakcji calego naboju i trzeba go potem wybijac z gwintu wyciorem. I u mnie atrapa naboju zrobiona w ten sposob zachowuje sie wlasnie tak, jak opisuja.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Piotrze, to wyobraź sobie następująca sytuacje: jesteś na LREC, zawody trwają, nagle ktoś krzyczy "Przerwać ogień, żubry na linii strzału!". No i co robisz? Rozładować musisz, masz proch w komorze i zawody dla Ciebie poszły w pi... Sytuacja zresztą wcale nie jest zmyślona. Już się tam nie raz zdarzało, ze trzeba było karetki na sygnale do przodu wysłać, aby "tot" przegoniły, a i to trudnym było... "Bo to panoczku poligonowe żubry. One są już ostrzelane..." ;)
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

@ piotrb, na jaki dystans chcesz strzelać?
piotrb
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2015, 14:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piotrb »

lechu pisze:@ piotrb, na jaki dystans chcesz strzelać?
Na razie to ja chce zrobic jakakolwiek dzialajaca amunicje, sprawdzic ja na chrono i na 100m osi,a potem sie zobaczy. W wojewodztwie mazowieckim nie ma chyba w tej chwili ogolnodostepnej osi dluzszej niz 300m, wiec to pewnie bedzie moj gorny limit.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Na 100m składam coś co nie bardzo jest zgodne z regułami:
pocisk 120 HPBT PPU
długi COL, ale na pewno nie na gwincie.
mało wolnego prochu, RS70
wypełnienie kiepskie, łuski okopcone
na chrono nie sprawdzałem
Na 100m robi jedną większą dziurę, treningowo na mały dystans fajnie.
Na 300m to się nie nadaje, tam już trochę popędzone Hornady 140 HPBT i RS60/62.
I nie trzeba dużo kombinować, ani straszyć kolegów osadzaniem na gwint :lol:
:halo-
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

piotrb pisze:
lechu pisze:@ piotrb, na jaki dystans chcesz strzelać?
Na razie to ja chce zrobic jakakolwiek dzialajaca amunicje, sprawdzic ja na chrono i na 100m osi,a potem sie zobaczy. W wojewodztwie mazowieckim nie ma chyba w tej chwili ogolnodostepnej osi dluzszej niz 300m, wiec to pewnie bedzie moj gorny limit.
Masz Marynino, byłem (nawet filmik tam robiłem) masz świetne warunki i oś do 500m.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

piotrb pisze:
lechu pisze:@ piotrb, na jaki dystans chcesz strzelać?
Na razie to ja chce zrobic jakakolwiek dzialajaca amunicje, sprawdzic ja na chrono i na 100m osi,a potem sie zobaczy. W wojewodztwie mazowieckim nie ma chyba w tej chwili ogolnodostepnej osi dluzszej niz 300m, wiec to pewnie bedzie moj gorny limit.
Po nowym roku na Marynino ponoc będzie os 500 m..
Donkihot, oficjalnie nie ma stałej osi jeszcze tam, choć można czasem strzelać na 500 a nawet chyba 550 m ale po nowym roku mają już być stałe stanowiska na 500 m
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Ultra3000 pisze:
piotrb pisze:
lechu pisze:@ piotrb, na jaki dystans chcesz strzelać?
Na razie to ja chce zrobic jakakolwiek dzialajaca amunicje, sprawdzic ja na chrono i na 100m osi,a potem sie zobaczy. W wojewodztwie mazowieckim nie ma chyba w tej chwili ogolnodostepnej osi dluzszej niz 300m, wiec to pewnie bedzie moj gorny limit.
Po nowym roku na Marynino ponoc będzie os 500 m..
Donkihot, oficjalnie nie ma stałej osi jeszcze tam, choć można czasem strzelać na 500 a nawet chyba 550 m ale po nowym roku mają już być stałe stanowiska na 500 m
No to nie ma zgody [-X
Obejrzyj mój filmik: https://www.youtube.com/watch?v=gfORzpD3ynM
Zatrzymaj w czasie 1:42 minuty i powiększ ekran, w centralnym kadrze widać namioty na 300m. a po prawej stronie namiot na 500m.
Na ich Facebooku jest wpis z 31 października (nie mogę wstawić linka, ale łatwo znaleźć) zacytuję fragment posta:
"Witamy, po miesięcznej przerwie wracamy i strzelamy z INCORSĄ.
Zapraszamy wszystkich 16.XI.2019 na V edycję ''Treningu z Incorsą" rozpoczynamy o 8.00, strzelamy 3 dystanse 300, 400 i 500m."
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Tylko chyba chodzi o coś innego, nie można jednocześnie strzelać 300m i 500m Wychodzi na to że po nowym roku będą to osie niezależne.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Wiem, wiem ale teraz ma miejsce poważna przebudowa strzelnicy i w nowym roku ma już być pięknie. Wiadomość z pierwszej ręki :)
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Ultra3000 pisze: i w nowym roku ma już być pięknie
Chyba nie do końca bo planują kasować za oś 500m - 70 zł za godzinę. Czarno to widzę.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

piotrjub pisze:
Ultra3000 pisze: i w nowym roku ma już być pięknie
Chyba nie do końca bo planują kasować za oś 500m - 70 zł za godzinę. Czarno to widzę.
A to że teraz przebudowa, to ja nie wiedziałem, no i ta cena jest odstraszająca. Może pójdą po "rozum do głowy" i nie będą przesadzać?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

70 zł? O masz! to trochę przegięcie. 50 zł to jeszcze rozumiem...
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
ODPOWIEDZ