Sabatti Saphire - przykra niespodzianka

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Sabatti Saphire - przykra niespodzianka

Post autor: wojaskull »

Witam szanownych kolegów

Po dzisiejszej wizycie na strzelnicy nie jestem uradowany. Amunicja która jeszcze miesiac temu strzelała w punkt dziś strzelała 12cm wyżej a jedna z moich grup wyglądała w ten sposob

Obrazek


Pomyślałem o lunecie i montażu może coś tam nie trybi. Moje roczne sabatti 308 win wystrzelilo około 200 razy, ma szyne picatinny i założoną na nią lunecie u skawińskiego (obejmy konus)

motylki odkręciły się raczej luzno bez stosowania duzej siły. Jakbym chciał je dokręcać to myślę, że troche jeszcze bym dokręcił gołymi rękami. No ale odkręciłem, zdjąłem lunetę i moim oczom ukazała się masakra


Obrazek


Obrazek


What the fuck tu sie wyprawia? Nigdy nie zdejmowałem lunety od kupna, jak w "sprzedawcy rusznikarni" dokręcili tak do tej pory było. Na szynie są wgnioty jak widać, dość głębokie mocno wyczuwalne na obejmach zaś nie ma tego.

Teraz moje pytanie co dalej z tym robić ? Gwarancja to uwzględnia czy zwalą, że moja wina bo nie sprawdzałem dokręcenia śrub...
Jeśli ktoś miał podobną historię proszę się wypowiedzieć
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sobota, 28 grudnia 2019, 19:18 przez wojaskull, łącznie zmieniany 2 razy.
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

A z kolei ta śrubka jest całkiem luźna


Obrazek
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

Ta szyna z założenia ma przekazywać obciążenie przez tą powierzchnie czołową, która mi się "zepsuła" czy poprzez tarcie na klinie szyny dzięki mocnemu dokręceniu śrub obejm?
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
Minion
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 20 marca 2018, 19:48

Post autor: Minion »

Zakładam, że szyna jest aluminiowa, a montaż stalowy. To nigdy nie idzie w parze.
Dobrze myślę?
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

Szyna aluminiowa i obejmy tez, ale widocznie twardsze.
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Ten montaz to 2-czesciowy szybko zdejmowalny?
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

Tak, są dwie osobne obejmy odkręcasz motylek i schodzi
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Kurde szkoda ze pan nie sprawdzil, zawsze na wszelakich filmach o broni przestrzega sie przed tym ze karabiny ktore maja szyny fabrychne trzeba zawsze rozebrac gdyz czesto bywa tak ze na srubach i gwintach jest duzo smaru jak to z fabryki. Dodatkowo z tego co widze to te montaze KOnus do najlepszych nie naleza. DZiwne tylko ze podczas ostatniego strzelania nie zauwazyl pan zadnych nieprawidlowosci bo jesli wszystko bylo luzne to juz wczesniej powinno to bylo widac. Moze po ostatnim strzelaniu karabin upadl.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Jesli tak to jest to montaz stalowy bo nie widze u skawinskiego ani jednego aluminiowego z motylkami, jedyny dwu czesciowy aluminiowy ma sruby do mocowania.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Jesli rzeczywiscie jest stalowy to ktos panu zle go dobral , no chyba ze to pan wybral montaz. Jesli to w sklepie panu montowano lunete to moim zdaniem powinni wyczyscic sruby mocujace szyne i dac tam po kropli loctite. Mimo to jesli strzelal pan nim przez ponad rok to raczej watpie aby ktos sie poczul winnym ze cos sie poluzowalo. Jesli rzeczywiscie sruba byla kompletnie luzna to jednak powinien pan to poznac wczesniej i ja dokrecic gdyz musialo to byc widac na wczesniejszych strzelaniach. Jedyne co mozna zarzucic sprzedajacemu to stalowe pierscienie na aluminiowej szynie ale to tylko jesli to sklep je dobral i to tez troche naciagane, bo zapewne byl pan informowany ze trzeba uwazac i nie dociskac na maksa montazu do szyny.
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

Mój błąd- faktycznie obejmy są stalowe. To co proponowali to ja wziałem, wersja budżetowa wiadomo, a potem kończy się jak na załączonym obrazku. Nie mam czasu jeździć i to naprawiać, przypuszczam że wrzuce lunetę na drugie ząbki dalej, solidnie skręce i od tej pory bede sprawdzał to

Z tego co tu widzę to ta luźna śruba jest od prowadzenia zamka bo szyny ona nie trzyma. Tutaj szyna jest jednolitem z całą komorą zamkową :/
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

To tylko prosze nie zaciskac zbyt mocno a srube i tak osadzic na loctide. NIe bedzie problemu w przyszlosci. Powodzenia.
Minion
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 20 marca 2018, 19:48

Post autor: Minion »

Ten Konus to stalowy montaż i jak przykręcisz go jeszcze raz to za jakiś czas będzie podobnie.
Wymień szynę na stalową i będzie po kłopocie.
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

Wymień szynę na stalową w tym przypadku oznacza zmień karabin :D

JA juz współczuje tym co mają te gówno w 30-06 albo jakimś magnumowym kalibrze
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
Minion
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 20 marca 2018, 19:48

Post autor: Minion »

No to załóż montaż Alu i też będzie dobrze.
Tak to powinno być zrobione od początku.
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

Minion może polecisz mi jakieś ? Z tych aluminiowych to chyba mały wybór jest
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

https://kolba.pl/product/26211,montaz-v ... -1-26-1-54
To tak na szybko. Jeśli Pan może to lepiej wydać więcej na dobry montaż który będzie Pan mógł przekładać z karabinu na karabin bez problemu.
Minion
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 20 marca 2018, 19:48

Post autor: Minion »

Nie pomogę w aluminiowych.
Sam, używam contessy stalowej, szyn i montaży.
Wiem tylko tyle, że jakościowo dobre i niekrytycznie drogie są montaże recknagel.

Mam pytanie. Jeśli montaż jest zintegrowany z komorą to do czego jest ta śruba w montażu? Co ona trzyma?
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

Ta śruba "robi" za prowadnik zamka, wystaje od wewnetrznej strony komory zamkowej i wchodzi w wpust na korpusie zamka. Jakby jej nie bylo mozliwe by byly ruchy ryglujące na przyklad w polowie suwu zamka
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Czy te ślady na szynie są tylko przy jednej części montażu? Jeśli tak /a tak wygląda ze zdjęć/ to najprawdopodobniej był źle dobrany rozstaw obejm na lunecie i "nie zgrywał się" z rozstawem ząbków na szynie. W takim przypadku całe obciążenie przy odrzucie działało tylko na jeden ząbek /ten na którym są ślady/ a druga cześć montażu mogła nie być oparta o ząbek i miała możliwość minimalnego przesuwu /była trzymana tylko siłą docisku do boków szyny/.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

ślady są na dwóch belkach przedniej i tylnej także rozstaw był odpowiedni. Zmieniam obejmy na alu bo znów bieda się narobi
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
Minion
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 20 marca 2018, 19:48

Post autor: Minion »

Według mnie żadne kleje tu nie pomogą.
Każdy strzał to wstrząs i bardziej miękki materiał się podda, to tylko kwestia czasu.
Montaż alu dokręcony z odpowiednią siłą (producent zazwyczaj podaje siłę) do alu szyny załatwi ten problem.
Nie jesteś pierwszą osobą, która popełniła ten bląd, ale że sklep Ci w tym pomógł to mnie dziwi.
Dla mnie to podstawa doboru montaży do szyny. Stalowy do stalowej, alu do alu.
Już przy samym zaciskaniu jest szansa na zagniecenie alu, nieznacznie ale jednak.
Potem masa lunety z montażem i tak zrobią swoje, luz się będzie powiększał z powyższych powodów.
Awatar użytkownika
wojaskull
Posty: 142
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 19:19
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: wojaskull »

Wywiozłem to do "sprzedawcy" no i usłyszałem, że montaż ekstra, był super dobrany i że moja wina bo nie dokręcałem... W międzyczasie usłyszałem też że za dużo strzelam itp :D ręce opadają. Wzieli to na gwarancje, zobaczymy co dalej będzie
.223 rem , 7x64 , .30-06, .308W
ODPOWIEDZ