Trymowanie szyjki luski - na jaka dlugosc?

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

0,07 mm zmiany CBTO i taki dramatyczne rozsypanie się grupy ? Generalnie chyba słabo to wyszło bo jak to napisałeś na sąsiednim forum "0.3 - 0.35 MOA to ja robilem na sklepowej ammo". Koniecznie strzel te elaboracje jeszcze raz bo coś mi mówi, że .... zostaniesz sformatowany po całości :whistle: :eeg/:
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

"Precyzja przed waga pocisku, przed predkoscia, nie mozna pogodzic wszyskich najlepszych komponetow, dlatego istnieje elaboracja.
Poprzedni koledzy maja racje
0,07 mm zmiany CBTO i taki dramatyczne rozsypanie się grupy ?
.
Moze proch nie jest odpowiedni, np: bierzesz dwa prochy, strzelasz grupy, jeden proch robi grupy mniejsze niz drugi,ten wybieram do dalszej elaboracji, to samo z pociskiem. Nie patrz na BC, precyzja zawsze wygrywa.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

taki proch jednoskladnikowy?
https://parabellum.pl/reload-swiss-rs60.html

Berger to chyba dobry pocisk wiec nie bede go zmienial raczej
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Ty jestes madry facet, ktory duzo czytal, wybrales co najlepsze, niestety zycie jest inne. O ile wiem Bready z tego forum strzelal benchrest z tego kalibru, moze doradzic wiecej.
RS60 zbytnio nie rozni sie od VV550, ale mozesz go uzyc, bedziesz widzial ktory generalnie daje mniejsze grupy, dokup np: 130 gr porownaj z 140, (musisz sie namyslic czy chcesz strzelac z magazynka czy wykorzystac twoja freebore. Objetnie ktora dlugosc wybierzesz bedzie dobra (pamietasz cyklicznosc)
Strzel na 200 m, wybierz cisnienie, proch i grupe (musi robic jakis optyczny sens).
Nastepnie dystans do gwintu (najmniejsza grupe) i to koniec szukania nawazki. Masz taka grupe na jaka te komponety, karabin i strzelca jest stac.

PS: masz czas, powoli.
Pocsk czym ciezszy tym bardzij podrzuca karabinem, tym bipod lepszy, tym lepsze wszystko. Pamietaj o precyzji.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Od siebie dodam, ze ostatnio szukalem ladunku do 6 mm Norma BR - ot tak przez prawie 1,5 roku. Igdyby nie kolega z tegoforum to bylbym c czarnej doopie.

Do Remingtona 700 takowa znalazlem juz w 3 -ciej seri 5 - ciu strzalow a do 6 mm Norma BR trwalo jak wyzej. Kluczem okazal sie nie puder ( zarowno RS 52 jak i N 140 daja takie same efekty ) a same pociski. Polecam Ci sprobuj Sierra Match King ( w moim przypadku w Remingtonie Hornady HPBT lataja niestety lekiej niz Sierra MK) to tez taka anomalia ktora moze sie trafic ! :mrgreen:

Moze bym i do tego sam doszedl, ale w koncu do czego mamy Forum.

Nie zawsze to co "najlepsiejsze " daje najlepsze wyniki. Jest jeszcze cost takiego jak zlosliwosc rzeczy martwych i kompatibylnosc ( mam nadzieje, ze to po polskiemu :mrgreen: ) komponentow.

Znajomy ktory :mrgreen: elaboruje zawodowo twierdzi, ze elaborujac amunicje, do danego kalibru uzywa z regoly 4 pudrow i na ktoryms ( absolutnie ) musi to latac ! :mrgreen:

Ultra 3000. Czytajac twoje posty na forach widze, ze strasznie brak Ci cierpliwosci ! A bez tej to doopa zbita ! Nie zawsze wszystko idzie gladko !

:wink:
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

przede wszystkim dziekuje Wam za konstruktywne rady...
troszke pewnie niecierpliwy jestem, fakt :) tym bardziej ze ze sklepowej ammo mozna powedziec ze mialem lepsze a napewno nie gorsze wyniki...
ale... skoro predkosci wylotowe mialem stale o 2-3 m/s roznicy (na 2 roznych splonkach i 5 roznych nawazkach) wiec wszystko powinno byc ok. Obstawiam ze wina lezy po mojej stronie: oddech i praca na spuscie jest OK ale celuje tu w brak powtarzalnego ustawienia oka do okularu lunety (blad paralaksy) a moze i zle ustawienia samej paralaksy. biore teraz 1 i ostatnie osadzenie i jade strzelac na 200 oraz 300 m. zobaczymy...
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Co do ustawienia paralaksy to poleganie na ostrości obrazu nie zawsze jest dobre. Pewnie oko czasami widzi inaczej. Aby mieć pewność ustaw krzyż na celu i sprawdź czy przy ruszaniu głową (najlepiej nie dotykając karabinu) nie schodzi on z celu. Wtedy masz brak paralaksy i czasami nie pokrywa się to z ostrością widzenia celu.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

No a ja zawsze patrzyłem na ostrość. Przy najbliższej okazji przetestuje Twoją metodę.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Witam, po chwili ciszy postanowiłem odnowić temat. Dziś testowałem 10 osadzen pocisku. Osadzenia zacząłem od 0,003" odległości od stożka (komora oczywiście zmierzona), każde kolejne osadzenie co 0,003". Komponenty bez zmian. Odległość 100 m, po 4 strzały do tarczy. Łuski użyte wcześniej 2x, myte raz, formatowane po całości jak zawsze, szyjki formatowane, jeszcze nie wyżarzane. Poniżej wyniki testów...

Obrazek

Tarcza nr 1 - pojawił się 1 odskok ale pozostałe 3 strzaly bardzo ładnie. Do ponownego przetestowania.
Nr 2 - odpada
Nr 3 - odpada
Nr 4 - odpada
Nr 5 - odpada

Obrazek

Nr 6 - całkiem ok. Do przetestowania ponownego
Nr 7 - wg bardzo ok. Ten odskok to mój zerwany strzał. We wcześniejszych próbach to osadzenie zawsze mi się sprawdzało. Obstawiam że to będzie mój faworyt. Oczywiście do ponownego przetestowania.
Nr 8 - całkiem ok, jeden odskok. Do przetestowania.
Nr 9 - również dobry wynik. Do przetestowania
Nr 10 - odpada.

Tak to mniej więcej wyglądało. Osadzenia nr 1, 6, 7, 8 i 9 będą nast. razem powtarzane, po 6 strzałów do tarczy. Obstawiam osadzenie nr 7. Mam nadzieję że już jestem blisko finału elaboracji :D
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

6,7i8 wygląda obiecująco. Ja bym szukał w tym zakresie.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Może i racja żeby zawęzić testy do tych osadzen i zrobić np po 2 tarcze, 5 strzałowe dla każdego osadzenia...
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Pomiedzy 6 i 7. Wszystkie tarcze robia sens.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Tak myślę teraz żeby uśrednić osadzenie nr 6 i 7 czyli 0.018" i 0.021" co da mniej więcej 0.02" czyli 0.5 mm i już nie kombinować. Już wcześniej to osadzenie mi się sprawdzalo.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Tez tak bym zrobil.
.., a jak wygladaly nawazki z rS 60?

PS: widzilem z VV550, a Rs 60 nie widzialem.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Nie używałem innego niż N550. Przy nim zostanę na tę chwilę. Za jakiś czas może poprobuje z innym.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Po pierwsze jest dwuskladnikowy, po drugie jest wysoko energetyczny, po trzecie czuly na temperature, po czwarte ze wzgedu na energie i predkosc niszczy lufe, ale rozne sa zyciowe sytuacje i kazdy robi tak jak uwaza.

PS: wiem ze VV uwaza inaczej.
Precyzja przed predkoscia.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Wiem o tym ale jako że zacząłem dopiero elaboracje jak i strzelanie na dalsze odległości to w nadchodzącym sezonie postrzelam z VV, zdobędę doświadczenie itd a później przeskocze na RS
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Mozesz zostac przy VV, ale jednoskladnikowym.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

A jakie oznaczenie on ma?
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Zalezy od wagi pocisku ...................w twoim przypadku np: N150.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Musisz przemylec co Ty chcesz robic, od tego bedzie zalezaly dalsze kroki.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Tzn?
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Bez sensu zaczynać na VV, a potem przechodzić na RS. Można powiedzieć, że zaczynasz bawić się od nowa (z delikatnym uproszczeniem zdobytej już wiedzy).
Jak dopasujesz VV to na nim pozostań albo od razu zacznij na RS.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

wiem, ale to jak pisalem juz wczesniej, nadchodzacy sezon na VV a pozniej sprobuje na RS. Zawsze moge pozniej wrocic do VV bo paramtery juz mam
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Myślisz, że masz. A tak na prawdę będziesz korygował bo serie prochu też nie są równe. Ja korygowałem VV o 0,1gn a RS o 0,07gn.
RS bardziej trzyma parametry od VV przy produkcji. Chociaż za mało przerobiłem pudełek aby to stwierdzić na 100%
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Chodzi mi o to że mam parametry do VV I jak coś to będę mógł do niego wrócić. Jeśli chodzi o RS to faktycznie zabawa będzie od nowa.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

abersfelderami pisze:Musisz przemylec co Ty chcesz robic, od tego bedzie zalezaly dalsze kroki.
Czy chcesz strzelac sportowo (jaki art)?, czy rekreacja, jaki dystans, itp?
Chodzi mi o to że mam parametry do VV I jak coś to będę mógł do niego wrócić. Jeśli chodzi o RS to faktycznie zabawa będzie od nowa.
Jezeli te same pociski to juz masz dystans do gwintu.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Strzelanie statyczne, rekreacyjne. Dystans jaki się da w zależności od możliwości. Obecnie będzie to Marynino bo tam najbliżej: 300, 400 i 500 m jak na razie. Komponenty amunicji będą bez zmian: Lapua, Berger, N550.

Mam jeszcze pytanie: co z przesunięciem stożka po np kilkuset strzałach? Czy mam co jakiś czas mierzyć jego odległość i korygować osadzenie o to moje ustalenie czyli zawsze -0.020"?
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Istnieja dwie metody: jedna to dosypywac proch, druga to trzymanie dystansu do gwintu i zwiekszanie nawazki - wiekszosc.
Problemem jest, ze stozek wypala sie nierowno. Stozek wypala sie caly czas, od prochu, nawazki, ilosci strzalow. Poniwaz strzelasz rekracyjnie ta odleglosc od gwinu nie jest tak wazna jak dla sportowca. W momencie kiedy nawazka rozlatuje sie na tarczy - jest czas zmierzyc stozek.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Sportowiec czy nie - wyniki i skupienia chce robić jak sportowiec, tyle że .. nie startować w zawodach :)
A wracając do tematu, to nie łatwiej jest skorygować (dopasować) ponownie osadzenie do nowego stożka?
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Tej pierwszej metody nie probowalem, chociaz robi to jeden z najlepszych strzelcow na swiecie (moj byly rusznikarz), ale glownie pilnowac distans do gwintu (przesuwajac pocisk do przodu zmieniamy cisnienie ).
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Zgadza się - zmiana osadzenia zmienia ciśnienie. Wprawdzie nie mierzyłem prędkości na poszczególnych osadzeniach ale myślę że znacząco się jakoś nie różnią, ważne żeby osadzenia i nawazki nie robiły nadciśnienia ale jednak żeby prędkość pocisku była optymalna. Na mój chłopski rozum jeśli stożek się przesunie o te od 0.003" do nawet 0.030" (tyle właśnie wyszedł mi zakres 10-u osadzen, co 0.003" przy testowaniu ich) i nie wykryjemy nadciśnienia to nawet jak prędkość zmieni się o te kilka m/s a osiągniemy skupienie jakiego oczekiwaliśmy to znowu mamy sukces i bezpieczną elaboracje. Nie chcę znów się bawić w dobieranie czy modyfikowanie nawazki bo trochę mi czasu zajęło zanim uporałem się z nadciśnieniem. Gdy już myślałem że jest ok to nagle na 40 nabojów znów zaczęły się pojawiać dziury w splonkach w kilku sztukach. Teraz mam prędkość w granicach 845 m/s I jeśli mi spadnie nawet do 840 czy wzrośnie do 850 przy dobrym skupieniu i braku nadciśnienia to też będzie ok.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Szczegolnie przy twoim prochu robienie nawazki w zimie moze doprowadzic do nadcisnienia w lecie.

Ps: poniewaz miales dziury w splonkach to umyj spust w nafcie, a jeszcze lepiej to go rozbierz, to samo zrob z zamkiem.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Nawazki robione były w lecie więc w zimie tym bardziej nie będzie nadciśnienia.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

abersfelderami pisze:Szczegolnie przy twoim prochu robienie nawazki w zimie moze doprowadzic do nadcisnienia w lecie
A czym się różni składanie amunicji w zimie od lata? Jaki ma to wpływ na ciśnienie. Ktoś może to wyjaśnić?

Wg nie nie ma to znaczenia jak składamy amunicję w domu. Natomiast jeśli na dworze to można by się pokusić o kilka zmiennych jak temperatura i wilgotność.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Tu jest wyjasnienie https://gundigest.com/more/how-to/train ... let-flight
Mozna temu czesciowo zaradzic poprzez wybor prochu, nawazki, niektorzy strzelcy trzymaja naboje w pojemniku z lodem inni w kieszeniach itp.
ODPOWIEDZ