Pomoc w doborze pierwszej nawazki 308. Wyniki GRT vs QL

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Pomoc w doborze pierwszej nawazki 308. Wyniki GRT vs QL

Post autor: jkp44jkp »

Witam nadszedl czas na moja pierwsza elaboracje i potrzebuje potwierdzenia od starszych i madrzejszych czy nie robie jakiejs glupoty. Czy ktos moglby pomoc mi w potwierdzeniu wynikow jakie mi wyszly na GRT. Wyczytalem na tym forum ze GRT zwykle odbiega od wynikow QL a do tego drugiego nie mam dostepu.
W GRT przy 44.5gn pokazuje sie ostrzezenie ze zblizam sie do limitu a przy 45.8gn ze go przekraczam. Czy ktos moglby potwierdzic jakiej nawazki nie powinienem przekraczac w QL.

Karabin to Savage TActical 110
Dlugosc lufy to 24"
Skret 1:10
proch RS52
Pocisk Hornady ELD-M 178
Dlugosc pocisku 1.325"
Splonki CCI LR 200
Luski GGG oo pojemnosci 3.5386cm3
CAlkowita dlugosc pocisku wzorcowego to 2.875" . Tutaj mam pytanie, zmierzylem komore wedle porad uzyskanym na tym forum i taka dlugos ma ten wzorcowy naboj. Czy mam podawac ta miare w pomiarach czy skrocic to o 0.002" aby nie opierac sie o gwint . Wiem ze to moze nie byc idealna glebokosc osadzenia ale aby ja znalezc musze gdzies zaczac. Czy lepiej bedzie zaczac od najwiekszej mozliwej dlugosci pocisku i schodzic w dol w poszukiwaniu najlepszego osadzenia czy na odwrot?

Dziekuje
WuWu
Posty: 53
Rejestracja: środa, 20 lipca 2016, 12:30
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: WuWu »

Hmmm, chciałbym pomóc...
Moje skromne 3 grosze: jak to Twoja pierwsza elaboracja, to ja zrobiłbym amunicje na standardową długość równą np. amunicji fabrycznej, albo zalecaną w tabelach. Nie robiłbym kierując się odstępem od gwintu. Dlaczego? Jak piszesz to Twoja pierwsza elaboracja, więc zacznijmy od czegoś prostrzego, nie wprowadzajmy od razu zamieszania i kilku zmiennych... Po drugie: ja nie znam tego pocisku, ale znam inne i wiem, ze czasem odstęp od gwintu jest tak daleko, że pocisk zrobiony tak, żeby opierał się o gwint prawie wypada z łuski. Po trzecie osadzenie "na gwint" zwieksza ciśnienie maksymalne, może lepiej poeksperymentowac w bardziej bezpiecznym zakresie? Po czwarte - ja używam amunicji głównie do celów łowieckich, osiąganie doskonałego skupienia na 1000 metrów nie jest mi potrzebne -nie wiem jaki jest Twój cel jeśli chodzi o skupienie.... QL nie mam, więc tu nie pomoge... Życze powodzenia w próbach :D
Darz Bór! WuWu
Misfire
Posty: 38
Rejestracja: środa, 03 maja 2017, 21:56

Post autor: Misfire »

Zgadzam się z WuWu, zrób na standardowa długość i to nie tylko dlatego że to Twoja pierwsza elaboracja. Po prostu 308 win i wiele innych kalibrów nie potrzebuje osadzana na gwint żeby dawać znakomite skupienie.
Użyj dobrych komponetów, postaraj się nie pokrzywić łuski przy formacie (polecam Lee collet), to na pewno zwiększy szansę na wynik.
Jaka długość wychodzi na tym pocisku kiedy koniec ścięcia jest na początku szyjki? Zmieści Ci się to do magazynka?
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Zmiesci , ten wzorcowy naboj jest dokladnie na styk z dlugoscia magazynka a do poczatku sciecia jest jeszcze ok 4mm pocisku. Luski mam raz odstrzelone wiec bede robil tylko format szyjki. Dzieki.
ODPOWIEDZ