Spłonkownica ręczna - jaka ?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

XDX68
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 19:34
Lokalizacja: Wielkopolska

Spłonkownica ręczna - jaka ?

Post autor: XDX68 »

Stoję przed wyborem spłonkownicy ręcznej. Jakie macie doświadczenia w przedmiotowym temacie i na co zwracać uwagę przy zakupie. Niestety obecny budżet trochę mnie ogranicza w zakupie tych z "wyzszej" półki. Generalnie interesują mnie spostrzeżenia co do trwałości osadzarek gdyż kupię raczej używaną.
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Ja wybrałem Smartreloader SR916.
https://www.youtube.com/watch?v=q-WO_OOu-B8

Jest tania i co najważniejsze działa ze zwykłymi uchwytami do łusek (ale nie wszystkimi, np. Lymana mają za duże średnice i by trzeba podpiłować spłonkarkę lub podtoczyć uchwyt). Ja wszystkie komplety matryc mam od Lee razem z uchwytami więc mi pasowało, że nie będę musiał żadnych dokupować.

Działa OK, jak z trwałością to ciężko mi powiedzieć bo zrobiłem na razie jakieś 10 tys. - bezawaryjnie.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Wygląda ciekawie. Co do zasady działania bardzo podobna do Lyman E-Zee Prime. Miałbym pytania:

- Czy tace są identyczne, czy jedna Small, a druga Large? W pierwszym przypadku - jak wygląda centrowanie małych spłonek?

- Gość na filmiku trzyma całość wajchą do dłoni, korpusem do palców, mimo że to wajcha ma wyżłobienia na palce. Czy instrukcja coś mówi w tym temacie?

Od siebie mogę powiedzieć że używam Lyman E-Zee Prime, też używa standardowych shellholderów, bywają w niej problemy z haczeniem spłonek o obwód gniazda, choć dojście z tym do ładu jest możliwe po nabraniu wprawy.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Polecam Hornady, używam od lat. Korzysta się ze standardowych uchwytów łusek. Zmiana na inny kaliber, czy też rozmiar spłonki jest bardzo szybka.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Kiedys myslelem aby taka kupic, ale rozmyslilem sie, najfajniej prezentowala sie w dotyku Hornady.

:wink:
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Mam RCBS i jest spoko. Żadnych zacięć ani problemów. Trochę mnie denerwowało zmienianie shell holderów. Kupiłem RCBS ze szczękami. Niestety jak zmieniasz z małej na dużą spłonkę trzeba trzpień wymienić. Za to shellholdery niepotrzebne. No i jakoś mam wrażenie że z osadzarką na shellholdery szybciej idzie odrobinę. Może kwestia przyzwyczajenia.
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Ja mam Hornady - działa dobrze i nie widać, żeby się wyrabiała, tak więc można szukać używanej
XDX68
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 19:34
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: XDX68 »

Dziękuję za opinie. W związku z tym, że rynek wtórny jest dość słaby, zapewne będę musiał zakupić LEE w najtańszej wersji.
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

likker_runner pisze:- Czy tace są identyczne, czy jedna Small, a druga Large?
Są dwie.
likker_runner pisze:- Gość na filmiku trzyma całość wajchą do dłoni, korpusem do palców, mimo że to wajcha ma wyżłobienia na palce. Czy instrukcja coś mówi w tym temacie?
Dziwnie on to robi, nie wiem czemu tak śmiesznie. Ja robię odwrotnie a więc zgodnie z założeniem producenta. Instrukcji niestety nie mam.
likker_runner pisze:bywają w niej problemy z haczeniem spłonek o obwód gniazda, choć dojście z tym do ładu jest możliwe po nabraniu wprawy.
Jak to napisałeś to mi się przypomniało, że też na początku trzeba było z moją dość do wprawy. Pierwsze 50-100 spłonek by wyłapać niuanse.
Ale parę razy robili sobie amunicję u mnie koledzy, na moim sprzęcie (na małych spłonkach - 223/9mm) i jak im pokazywałem o co chodzi i na co zwracać uwagę to potem spłonkowali bez problemu samodzielnie.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Jam mam RCBS na shelholdery i działa bardzo dobrze ale ma jedną wadę - pasują do niej tylko shelholdery RCBS a te są akurat dosyć drogie.
Dlatego też kupiłem Lee ale nie ręczną tylko tą "stołową" - Lee Auto Bench Prime z zestawem dedykowanych shelholderów.
Mam ją na podstawce drewnianej i nie trzeba jej przykręcać na stałe do stołu.
Działa naprawdę świetnie a przy długiej dźwigni wysiłek jest minimalny.
Choć sporo w niej plastiku to nie mam z nią żadnych problemów.
Pozdrawiam, Tomek
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

azmoda pisze: Dziwnie on to robi, nie wiem czemu tak śmiesznie. Ja robię odwrotnie a więc zgodnie z założeniem producenta. Instrukcji niestety nie mam.
Być może chodzi mu o to, żeby trzymać łuskę w kierunku "od siebie" w czasie spłonkowania, jednak z pochyleniem w stronę zapobiegającą cofaniu się spłonek. Spłonkarki ręczne Lee mają tacę po przeciwnej stronie, a RCBS dla odmiany z boku. Ja nie wiem w którą stronę eksplozja spłonki jest groźniejsza - w stronę tacy, czy przez kanał ogniowy. Jak do tej pory nie miałem takiego zdarzenia. Kilka się zgniotło, ale żadna nie wybuchła. Poza tym, dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

XDX68 pisze:Dziękuję za opinie. W związku z tym, że rynek wtórny jest dość słaby, zapewne będę musiał zakupić LEE w najtańszej wersji.
Jezeli juz Lee ,to stara wersja z okraglymi lub troche gorsza z kwadratowymi tackami.
Nowa z trojkatnymi tackami rozleci Ci sie po kilku uzyciach.
I jezeli duze splonki to wersja "Ergo Prime" ,"Auto Prime" ma krotsza dzwignie i potrzeba uzycia sily dwoch rak aby duza splonke wcisnac do konca.
Pozdrawiam Bready
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Daj sobie spokój z Lee. Lepiej już dołożyć i wziąć coś porządnego albo na początek na prasie spłonki wciskać.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Arek_78 pisze:Daj sobie spokój z Lee. Lepiej już dołożyć i wziąć coś porządnego albo na początek na prasie spłonki wciskać.
Pod tym moge sie tylko podpisac !

:wink:
XDX68
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 19:34
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: XDX68 »

OK czyli na początek robię na prasie a z czasem jak znajdzie się kasa lub okazja to biorę osadzarkę dobrej firmy. :D
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Początkowo spłonkowałem na prasie. Po awarii końcówki podającej spłonke, mając w perspektywie wyjazd za 20-kilka godzin, pobiegłem do sklepu i na cito kupiłem Hornady... po kilkuset sztukach wciśniętych "z ręki" szybko dokupiłem uszkodzony diwajs do prasy i znów spłonkuje na prasie. Może nie mam pary w łapach, a może dłuższe ramie wajchy na prasie daje jednak płynniejszą prace i komfort...
Opisuje doświaczenia z dużīmi karabinowymi, nie wiem jak jest z pistoletowymi.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Akraw pisze:... po kilkuset sztukach wciśniętych "z ręki" szybko dokupiłem uszkodzony diwajs do prasy i znów spłonkuje na prasie.
To samo mialem na splonkarkach Lee ,zarowno auto jak i ergo prime.
Dochodzilo do tego ze splonkowalem splonkarka a dociskalem splonki na prasie.
Teraz mam splonkarke Frankford Arsenal ,i ona wreszczie daje rade.
https://www.youtube.com/watch?v=x6YUA6mJygI
Tacki na splonki pasuja od nowej Lee (trojkatne) ,wiec nie musze wysypywac splonek z tacki ,a tylko tacki zmieniam.
Pozdrawiam Bready
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

Podobnie jak koledzy zdecydowanie odradzam Lee. Kupiłem ergo prime i udało mi się nią zaspłonkować 5 szt. łusek do Mosina po czym w spłonkarce coś trzasło i spłonkarka przestała działać. Od tej pory leży gdzieś uszkodzona i czeka lepszych czasów, które pewnie nigdy nie nadejdą.
Jeśli masz prasę z funkcją spłonkowania to zastanów się czy nie lepiej kupić do prasy podajnik spłonek zamiast spłonkarki.
HAKKR
Posty: 91
Rejestracja: środa, 28 lutego 2018, 20:29
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: HAKKR »

tomp pisze:Mam RCBS i jest spoko. Żadnych zacięć ani problemów. Trochę mnie denerwowało zmienianie shell holderów. Kupiłem RCBS ze szczękami. Niestety jak zmieniasz z małej na dużą spłonkę trzeba trzpień wymienić. Za to shellholdery niepotrzebne. No i jakoś mam wrażenie że z osadzarką na shellholdery szybciej idzie odrobinę. Może kwestia przyzwyczajenia.
tomp - jakie szczęki masz na myśli? Co to za patent? Można to dokupić? Mam również RCBS i działa na zasadzie przekładania holderów. Z góry dzięki za wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Mam również Frankford Arsenal Platinum Series Perfect Seat Hand Priming Tool. Jak na tą cenę jest ok wykonane i z tych tanich napewno najlepsza, ale wole te z 21 center perfekcyjnie wykonane. Jak mam więcej do zrobienia to mam takie osadzarki z najdokładniejszą śrubą mikrometryczną do ustawiania głębokości osadzenia spłonki.
Mam jeszcze inne ustrojstwo Frankford ale to taka zabawka

https://m.youtube.com/watch?v=Z3BLV3YjWeQ

Zamiast tego stosuje dużo lepsze rozwiązanie

https://m.youtube.com/watch?v=dKh9IQHe-Qo

a dalej do ustrojstwa do osadzania, najszybsze i bardzo precyzyjne

https://m.youtube.com/watch?v=wZknRfAQiRo

https://m.youtube.com/watch?v=zOfLkKAnl_U

W tej czarnej kostce widać taki czerwony pierścień, to śruba mikrometryczna do regulacji głębokości osadzenia spłonek.
TomaszMk
Posty: 196
Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
Lokalizacja: Bialystok

Post autor: TomaszMk »

Piotrjub, to zabawek do osadzania masz chyba sporo.
Sadzac po samej rt100 to juz mi wystarczy.

Sam chcialem kupic/wykonac cos podobnego do tego pierwszego frankforda, ale jakos nie moge sie przybrac. Bo na RT100 to jednak szkoda mi pieniedzy - to kosztuje juz jak calkiem niezla prasa jednostanowiskowa.

Natomiast ta ostatnia osadzarka-> to wyglada na proste i latwe, ale to w sumie dedykowane przemyslkane urzadzenie. Zastanawia mnie jedno - luska skierowana jest w obslugujacego, nie zachodzi niebezpieczenstwo w przypadku detonacji splonki??
Wiekszosc osadzarek jest jednak skierowana "od" elaboranta.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Mam taki sprzęt
https://images.app.goo.gl/o4p175Fbu5EQFpS68
Precyzyjny ale spłonkowanie oczywiście pojedyncze. W zestawie trzpień na małe i duże spłonki. Shelholder standardowo na .308 zawiera. Wg mnie bardzo fajna osadzarka.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Mam w sumie az trzy rzeczy Lee, jedna to wlasnie " matryca " do osadzania splonek.

TAk wyglada i pracuje to ustrojstwo, mozna to naprawde idealnie ustawic mimo braku sruby mikrometrycznej.

https://www.youtube.com/watch?v=ZpnKlAhcwYo

:wink:
Załączniki
r03-wiela-32.jpg
r03-wiela-32.jpg (53.6 KiB) Przejrzano 1908 razy
r03-wiela-24.jpg
r03-wiela-24.jpg (81.41 KiB) Przejrzano 1909 razy
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Podasz linka gdzie można takie coś dostać? Powiem, że super sprawa z powtarzalnością siły osadzania spłonek
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Niestety ,od lat nie jest juz produkowane ,a z drugiej reki brak ofert.
Pozdrawiam Bready
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Dzięki. Mam jakiś gadget od Reddinga. Zobaczę jak to działa. Chociaż z siłą nacisku będzie kiepsko bo nie da się ustawić.
ODPOWIEDZ