Lekki pocisk kontra ciężki pocisk - żywotność lufy

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Lekki pocisk kontra ciężki pocisk - żywotność lufy

Post autor: Marcin.P. »

Tak sobie teoretyzuję. Strzelam na maks 300 metrów. Zależy mi na jak najdłuższym użytkowaniu lufy (kaliber 6.5 creedmoor). Czy lepiej elaborować na lżejszych czy cięższych pociskach (przy założeniu że celność jest taka sama).
Niektórzy twierdzą że cięższy pocisk jest lepszy, bo ma mniejsze prędkości więc mniej żre lufę.
Inni natomiast uważają że najbardziej destrukcyjne działanie ma ciśnienie, a to jest wyższe przy cięższych pociskach. Do lekkiego pocisku możemy użyć szybszego prochu który lepiej pracuje( spala się) przy niższych ciśnieniach.
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Wolność
Awatar użytkownika
opornik
Posty: 686
Rejestracja: sobota, 28 lutego 2015, 13:51

Post autor: opornik »

Marcin, nie wiem czy to jest dobre zalozenie, ktore przedstawiasz.

Dla mnie osobiscie liczylo by sie skupienie a na dalszym miejsu postawil bym trwalosc lufy.
Jesli bylo by odwrotnie to lepiej wybrac taki naboj o ktorym wiadomo, ze obchodzi sie z lufa delikatnie np 6,5 SE
Ciezko powiedziec tez o ile trwalosc bedzie mniejsza w stosunku do tego czy innego wariantu.
Trzeba by wykonac takie badanie w praktyce.
Nie wiem czy ktos to dotychczas zrobil, zwlaszcza dla tego konkretnego kalibru.

Osobiscie jednak postawil bym teze, ze przy strzelaniu z pociskow o tym samym materiale plaszcza wieksze dzialanie niszczace bedzie mialo wysokie cisnienie i temperatura gazow prochowych.
Ale fakt jest taki, ze ktos inny moze miec inne zdanie na ten temat a zeby sie przekonac jak jest faktycznie nalezalo by wykonac doswiadczalny ostrzal przy zachowaniu calego rezimu metodologii dla tego typu badan.

Laduj tak aby bylo ciasno w tarczy, czysc lufe delikatnie a reszta sie nie przejmuj.
Lufa - rzecz nabyta, ma prawo sie w koncu zuzyc.
Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Marcin.P. »

Oczywiście celność jest moim priorytetem. Testuje ostatnio pociski 95 grain i na 100 metrów mam super skupienia. Jak powiedziałem to koledze to powiedział że przy tych prędkościach(powyżej 900m/s) bardzo szybko "zajeżdzę" lufę. Na 300 metrów jeszcze tymi pociskami nie strzelałem. Jeśli skupienie będzie lepsze przy lekkich to przy nich zostanę. Jestem świadom tego że lżejsze pociski są bardziej wrażliwe na wiatr, i być może będzie zauważalne przestabilizowanie ( skręt 1:8). Trzeba zrobić testy.
Wolność
Awatar użytkownika
opornik
Posty: 686
Rejestracja: sobota, 28 lutego 2015, 13:51

Post autor: opornik »

No wlasnie, zapytaj sie kolegi czy ma jakies konkretne informacje o ile szybciej zajezdzisz te lufe, bo to ze zuzyje sie szybciej jak bedziesz pedzil kulki powyzej 900 zamiast np 850 jest oczywiscie faktem.
No ale o ile szybciej sie to stanie ciezko jest uzytkownikowi takiej lufy precyzyjnie odpowiedziec...

Duzo tez zalezy od tego co to za lufa jest.
W broni wojskowej kladzie sie spory nacisk na zywotnosc luf i tam maja zastosowania roznego rodzaju "cuda, wianki i pomarancze" faktycznie wydluzajace okres eksploatacji luf calkiem znacznie.
W lufach dla nas, strzelcow cywilnych obowiazuja inne prawa- prawa rynku.
A to wiaze sie z tym, ze producenci unikaja raczej wytwarzania luf, ktore mialy by "zbyt duza" trwalosc.

Tutaj znajdziesz troszke informacji o czynnikach majacych wplyw na trwalosc luf.
Dla broni wojskowej takie badania sie robi i czesto sa one dostepne.
Ale tak jak wspomnialem lufa lufie nierowna.

http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/4003/MATLUF1.pdf
tytus160
Posty: 309
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2018, 09:17
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Post autor: tytus160 »

W kalkulatorach zużycia lufy waga pocisku nie występuje :) Jest kaliber, ciśnienie, prędkość, energetyczność prochu ("Powder heat potential). Znaczenie ma również temperatura lufy podczas strzelania.

Edit: W prostych kalkulatorach jest tylko kaliber, naważka, rodzaj prochu i ciśnienie.
Awatar użytkownika
opornik
Posty: 686
Rejestracja: sobota, 28 lutego 2015, 13:51

Post autor: opornik »

No, tak naprawde to wieksze badz mniejsze znaczenie ma tez wiele innych czynnikow o ktorych mozna poczytac w podlinkowanym wyzej pdf-ie.
Ale najogolniej mozna przyjac, ze aby wydluzyc resurs lufy to rzeczywiscie nalezy szukac takich elaboracji, ktore daja mniejsza predkosc wylotowa.
Dodatkowo, stosowanie prochow jednobazowych o ujemnym bilansie tlenowym wplywa na wydluzenie czasu eksploatacji lufy.
No i co nie mniej wazne strzelac tak aby nie przegrzewac lufy o co w sumie latem jest bardzo latwo.
Czyscic delikatnie, konserwowac i tyle.

Jesli sie chce cos wiecej to mozna sie zastanowic nad zakupem lufy wykonywanej specjalnie pod katem wydluzenia jej resursu np takie:
http://fabrykabroni.pl/uslugi-2/specjalne/lufy/

Ale to sobie trzeba skalkulowac bo takie lufy czesto nie beda odpowiadaly nam pod wzgledem oferowanego skupienia, choc nie musi to byc regula.
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Ogólnie z tego co rozumiem. Pierwsza rzecz która zużywa się w lufie precyzyjnej i uniemożliwia osiągania skupień takich jak w przypadku kiedy lufa była nowa to erozja stożka przejściowego (lub uszkodzenia korony lufy). Erozja stożka (throat erosion) następuje z powodu komponenty termicznej i chemicznej. Sama zmiana temperatur wywołuje pogłębiające się mikropęknięcia a zwiększanie temperatury dodatkowo przyśpiesz procesy erozji chemicznej. Dlatego różne prochy różnie niszczą stożek (różne temperatury i różny skład chemiczny). Przechodząc do sedna sprawy. Porównując pocisk lekki(szybszy) i ciężki(wolniejszy) przy tej samej naważce tego samego prochu napewno erozja będzie zachodziła szybciej przy pocisku ciężki. Stożek dłużej będzie narażony na działanie wysokiej temperatury. W przypadku zastosowania pocisku lżejszego i cięższego ale z takim samym ciśnieniem maksymalnym (różne naważki) sprawa nie jest tak oczywista. Pocisk lekki będzie miał za sobą więcej ładunku prochowego. Do tego proces spalania będzie zachodził prawdopodobnie jeszcze po opuszczeniu lufy przez pocisk. Do naszych celów badania wojskowe nie zawsze się nadają. Dla wojska istotne bardziej kiedy gwint się zrypie na tyle że przestanie kule stabilizować niż to kiedy z 0.5 moa zrobi się 1moa ;)
Rudy
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 25 czerwca 2012, 20:26

Post autor: Rudy »

Erozja stożka przejściowego następuje wskutek przepływu gorących gazów. Im większa prędkość, ciśnienie i temperatura tym szybciej nastąpi zużycie erozyjne stożka przejściowego. Gazy wzdłuż lufy poruszają się z różną prędkością. Największą prędkość mają przy dnie pocisku, im bliżej dna komory spalania, tym prędkość jest niższa. Można przyjąć z niewielkim błędem, że jest to zależność liniowa. Dlatego w kalkulatorach podaje się ilość prochu, siłę prochu, ciśnienie i prędkość pocisku. To jest główny czynnik zużywania się lufy. Oczywiście nie bez wpływu jest materiał lufy, temperatura lufy i powłoki jakie są nałożone, ale to jest bardzo trudno ująć we wzory. Także niskie ciśnienie, niska temperatura (prochy jednobazowe mają niższą temperaturę spalania) i niskie prędkości będą miały pozytywny wpływ na trwałość lufy. O ile? Nie wiadomo, każda lufa jest inna. To można tylko empirycznie stwierdzić. Wszystkie te wzory są mocno zgrubne.
Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Marcin.P. »

Czyli ogólne stwierdzenie że wyższa prędkość pocisku szybciej zniszczy lufę nie jest takie oczywiste. Jeśli użyjemy mniej i niskoenergetycznego prochu (niższe ciśnienie) lufa może nam posłużyć dłużej.
Wolność
Awatar użytkownika
opornik
Posty: 686
Rejestracja: sobota, 28 lutego 2015, 13:51

Post autor: opornik »

Tutaj chcialbym kolegom martwiacym sie o trwalosc lufy podpowiedziec, ze jest jeszcze jedna mozliwosc, ktora pozwala "wydluzyc" resurs dobrej lufy.
Jesli lufa od nowosci byla znakomita i sie juz "wystrzelala" to mozna rozwazyc taka rzecz:

- O ile profil geometryczny lufy przy komorze zamkowej to umozliwia, mozna odciac tutaj okolo 3 centymetrow lufy, ponownie nagwintowac pod komore zamkowa i nawiercic nowa komore nabojowa.
W ten sposob usuniety zostanie stary odcinek, ktory byl najbardziej zuzyty, wypalony.
Dodatkowo trzeba takze odciac, mniejszy jak poprzednio (bo na wylocie lufa zuzywa sie mniej jak na poczatku) koncowy odcinek lufy i wykonac tu nowa korone.
Takie skrocenie lufy np o 5 cm wiazac sie bedzie oczywiscie z koniecznoscia opracowania nowych elaboracji ale lufa bedzie znacznie celniejsza jak przed zabiegiem.
Chociaz nie ma zadnej gwarancji, ze po zabiegu powroci ona do skupien dokladnie tak samo dobrych jak wtedy gdy byla nowa.
Trzeba byc realista...

Problemem glownym jest tutaj aspekt ekonomiczny.
Oplaca sie to zrobic jedynie jesli usluga ta bedzie odpowiednio tania w stosunku do nowej lufy.
Na moim terenie cos takiego jest niestety nieoplacalne z uwagi na horrendalnie wysokie stawki jakie zycza sobie rusznikarze.
Ale byc moze w Polsce dalo by sie to zrobic w rozsadnych pieniadzach.
Bo jesli chodzi o strone techniczna takiej operacji to jest ona bardzo prosta i stosunkowo szybka do zrobienia.
Młynek
Posty: 309
Rejestracja: wtorek, 08 marca 2016, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Młynek »

To chyba niewiele drożej i na pewno o wiele pewniej kupić surówkę firmy jakiej chcemy o parametrach jakie chcemy i dać ją do rusznikarza.
Twoja metoda to się nadaje dla kogoś, kto to zrobi za przysłowiową "stówkę" + dobrą flaszkę.
Wszyscy bardziej doświadczeni, podają jedno wyliczenie - lufa żyje powiedzmy 5tyś strzałów - koszt jednego strzału koło 4zł - co daje 20tyś zł - czyli o czym my dyskutujemy.
Jak Cię stać na taką ilość strzałów, to stać Cię na drugi karabin, lub nową lufę.

Ps.
Uprzedzając komentarze :wink:
Mnie nie stać - więc strzelam mało i z kalibru który nie zjada lufy w zawrotnym tempie.
22, 9X18, 9X19, 38/357, 22Hornet, 223, 308, 12/70
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Młynek, świetna odpowiedź, i o ile pytanie było z cyklu "ciekawe czy?" o tyle nic z niego nie wynika dla pytającego. Coś na zasadzie: " słuchajcie kupiłem nowy samochód, czy jak będę jeździł 20km/h to dłużej mi posłuży niż jak będę jeździł 120km/h?"
Ja też tak na początku kombinowałem (po zakupie sztucera) ale szybko się ocknąłem, po co go kupiłem? Kupiłem go żeby strzelać, a nie mieć jak najdłużej.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
tomajk
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 02 lipca 2018, 08:25
Lokalizacja: Rudnica

Post autor: tomajk »

Do tych 20tyś za amunicję, dodałbym jeszcze co najmniej 50 wyjazdów na strzelnicę, średnio po 150zł łącznie z paliwem, a jak jakieś startowe w zawodach dojdzie, to się robi taka kwota, że wymiana lufy to jest bździna. Najczęściej widać, że ludzie nacieszą się karabinem po oddaniu 500-1000strzałów i sprzedają z różnych powodów, ale nie z powodu zużycia przewodu lufy.
Witus
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 07 stycznia 2019, 01:19
Lokalizacja: Canada

Post autor: Witus »

https://www.fieldandstream.com/story/bl ... -shot-out/
Znalazlem ciekawy artykol zwiazany z tematem. Jezeli znasz jezyk angielski to warto przeczytac.
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

Panowie

Nie śmiało przypominam o molibdenowaniu lub kryciu siarczkiem wolframu . Pociski z takim pokryciem przedłużają resurs lufy o ok 30 %. Oczywiście przyjmujemy że naważki prochowe pozostają bez zmian. Dla czepialskich wyjaśniam że większe podsypki przekładają się na celność bo takie są zalecenia. Pocisk molibdenowany stawia mniejszy opór w lufie więc niejako ciśnienie spada ale.... ja przyjąłem ze jak stosuję naważki nazwijmy to średnio- wysokie to molbdenowanie sprawia że zachowują się jak średnio - niskie. Mi to pasuje a lufa dłużej potrzyma
Snipper
ODPOWIEDZ