Pociski Lapua .32 S&W

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

filler
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2020, 15:18

Pociski Lapua .32 S&W

Post autor: filler »

Elaboruję od pewnego czasu . .357 i 9-kę. Zabrałem się za .32, kupiłem pociski Lapua .32 WC i... zastanawiam się czy mam je smarować przed scaleniem? A jeśli tak, to czym?
Z góry dziękuję za pomoc!
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

W jakim celu zamierzasz jesmarowac ?

:wink:
filler
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2020, 15:18

Post autor: filler »

Bo, z tego co wiem - H&N są smarowane, pewnie w konkretnym celu. Lapua nie są smarowane, a pierwsza partia, którą zrobiłem zaołowiła mi lufę zaraz za komorą.
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Też się kiedyś o to pytałem.
Nie trzeba smarować i tyle. Składasz jak normalną amunicję z tym, że trzeba uważać i rozdzielić proces osadzania i Crimpu - albo umieć idealnie ustawić matrycę aby wykonała to za jednym razem. Dodatkowo niestety 32 S&W LWC trymowanie łusek do jednakowej długości.
filler
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2020, 15:18

Post autor: filler »

Arek_78 pisze:Też się kiedyś o to pytałem.
Nie trzeba smarować i tyle. Składasz jak normalną amunicję z tym, że trzeba uważać i rozdzielić proces osadzania i Crimpu - albo umieć idealnie ustawić matrycę aby wykonała to za jednym razem. Dodatkowo niestety 32 S&W LWC trymowanie łusek do jednakowej długości.
Dzięki! Powiedz jeszcze jaki powinien być crimp?
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Crimp bardzie zależy od pistoletu, np Pardini na małym może się ciąć, GSP to nie przeszkadza, do rewolweru robiłbym symboliczny ( w tym kalibrze)....
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Mam Pardiniego. Kupiłem 2 matryce osadzające i jedną ustawiłem tylko na crimp. Zauważyłem, że jak wcześniej robiłem crimp "na oko" to naboje pomiędzy elaboracjami latały inaczej. Teraz trzymają skupienie.
Co do braku przeładowania - nie miałem tego problemu nigdy.
filler
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2020, 15:18

Post autor: filler »

lechu pisze:Crimp bardzie zależy od pistoletu, np Pardini na małym może się ciąć, GSP to nie przeszkadza, do rewolweru robiłbym symboliczny ( w tym kalibrze)....
Głównie do Pardiniego. Rozumiem, że zacięcia mogą być spowodowane "ciasnotą" komory?
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Lepsza byłaby raczej matryca crimpująca, ale jak działa u Ciebie to nie ma co psuć ; )
filler
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2020, 15:18

Post autor: filler »

Na razie mam stalowy komplet Redding'a. Formatująca i crimpująca Lee powinny dotrzeć w tym tygodniu. Ustawianie crimpu na osadzającej jest dla mnie trochę frustrujące...
filler
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2020, 15:18

Post autor: filler »

Czy jest zatem możliwe, że zaołowienie lufy było spowodowane zbyt dużą naważką? Na dzień dobry pomyliłem tabele i zamiast korzystać z .32 S&WL NP (dla VV N310 - 1,1gn), wziąłem dla "zwykłego" .32 S&W (1,7gn)... Efekt był taki, że przy drugim strzale w Pardinim wyleciał magazynek... Zmniejszyłem nieco naważkę i przetestowałem w rewolwerze - po strzelaniu z lufy wypchałem ołowianą obrączkę oraz zniszczyłem 3 szczotki na usuwaniu stalaktytów z komór.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

1,1 gr VV310 to raczej za mało....
https://www.vihtavuori.com/reloading-da ... rtridge=32
filler
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2020, 15:18

Post autor: filler »

lechu pisze:1,1 gr VV310 to raczej za mało....
https://www.vihtavuori.com/reloading-da ... rtridge=32
W takim razie VV coś nie może się zdecydować, bo w tabelach, które mam podają dla N310 zakres 1,7-1.8gn dla S&W L (pocisk Lapua 98gn) i 1,1-1,2gn dla S&W L N.P., ten sam pocisk. Na stronie nie ma w ogóle N.P., a dla "zwykłego" - 1,4gn.
I bądź tu mądry...

Edit: jest na stronie naważka do N.P.:
https://www.vihtavuori.com/reloading-da ... rtridge=31
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

filler pisze:
Arek_78 pisze:Też się kiedyś o to pytałem.
Nie trzeba smarować i tyle. Składasz jak normalną amunicję z tym, że trzeba uważać i rozdzielić proces osadzania i Crimpu - albo umieć idealnie ustawić matrycę aby wykonała to za jednym razem. Dodatkowo niestety 32 S&W LWC trymowanie łusek do jednakowej długości.
Dzięki! Powiedz jeszcze jaki powinien być crimp?
Kolego,

to jaki ma byc crimp musisz niestety znalesc sam ! Nikt Ci tego niestety nie jest w stanie podac, bo nawet dwa Pardiniaki jeden po drugim moga strzeac inaczej.,

Znajduje sie to metoda prob i bledow !

filler pisze:Na razie mam stalowy komplet Redding'a. Formatująca i crimpująca Lee powinny dotrzeć w tym tygodniu. Ustawianie crimpu na osadzającej jest dla mnie trochę frustrujące...
Dlaczego frustrujace ? Ustawiasz matryce na osadzanie, potem na crimp. JAk juz ustawiles na crimp, to wkrecasz mniej weicej 1/4 obrotu trzpien osadzajacy aby osadzal glebiej. Robisz sztuke i sprawdzasz jak gleboko osadziles. Jezeli masz leszcze przestrzen do crimp'u to wykrecasz trzpien az momentu do ktorego chcesz.

Robi sie to bez zasypywania luski pudrem, kilka sztuk mozna " poswiecic " na prawidlowa regulacje naboju ktory bedzie Cie sytysfakcjonowal.

Ja sypie od razu i koryguje w trakcie.

N310 mozna zaczac od 1,0 a zakonczyc na 2,3 wszystko zalezy od crimpu i broni.



:wink:
Lukas1214
Posty: 111
Rejestracja: czwartek, 08 września 2016, 15:53

Post autor: Lukas1214 »

Jaki crimp robicie? Roll crimp czy taper crimp? Pociski jak osadzacie- na równo z luska ?
ODPOWIEDZ