308Win prośba o poprawności założeń

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

jedjcent
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 17:27
Lokalizacja: Warszawa

308Win prośba o poprawności założeń

Post autor: jedjcent »

Szanowni Koledzy,

po długich teoretycznych przygotowaniach, kolekcjonowaniu sprzetu i wielu perypetiach przyszedł czas na wykonanie pierwszej elaboracji. Wolę 10 razy zapytać niż raz coś zpierdzielić w tej kwestii. Moje dna to:

CZ 557 varmint 308 Win
lufa 650 mm
skol 10:1
OLA: 68,53 (zmierzone na tych pociskach wychodzi mi 68,68)

Pocisk
Lapua Mega 185 grain

Łuski na początek GGG
objętość Łuski H2O 54,523 grain

Proch RS52
Spłonki CCI 200

No i teraz jak dobrać naważki na start :) Z GordonsReloadingTool jak nic nie popierniczyłem wychodzi mi coś takiego.

Dla naważki 41,7 graina wychodzi mi takie samo v0 jak dla fabrycznej amunicji Lapua z tym pociskiem 765m/s

I teraz od jakiej naważki zacząć i jaką drabinę zrobić :) Poniżej dwa moje przykłady - serdeczna prośba o konstruktywną krytykę :)






Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Jarek
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Witam. Tez sam niedawno robilem pierwsza elaboracje wiec wiem jak to jest, niby wiesz co trzeba ale jednak nie.

Czy luski sa nowe, czy odstrzelona amunicja? Ja mam ponad 200 z fabrycznej amunicji i zadna nie byla tak dluga, pytam z ciekawosci.

Zacznij od 42.6gr po piec naboi co 0.2gr a predkosciami sie nie przejmuj bo one nie beda sie pokrywac z rzeczywistoscia.

Powodzenia.
jedjcent
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jedjcent »

jkp44jkp pisze:Witam. Tez sam niedawno robilem pierwsza elaboracje wiec wiem jak to jest, niby wiesz co trzeba ale jednak nie.

Czy luski sa nowe, czy odstrzelona amunicja? Ja mam ponad 200 z fabrycznej amunicji i zadna nie byla tak dluga, pytam z ciekawosci.
Łuski odstrzelone z tej broni, po formatowaniu szyjki i skróceniu do 2,005 cala

Jeżłei moge zapytać to dlaczego akurat od naważki 42,6 ?
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

https://www.reload-swiss.com/en/media/e ... 20_web.pdf

Na stronach 106-107 ( lub 54/76 ). Podana z jakiej gościu strzelał: 2,92 g ( lub 45,1 grs ). Z lufy 570 mm dało prędkość 800 m/s.

Jak napisał poprzednik: zacznij od naważki mniejszej. Może być od 42 grs. Osobiście robiłbym skoki co 0,3 a nawet co 0,4 grs. Bo rozumiem, że amunicja do polowania a nie do tarczy. Zwierzątku raczej obojętne czy dostanie tu gdzie mierzysz czy 2 cm obok.

Pozdrawiam.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

jedjcent pisze:
jkp44jkp pisze:Witam. Tez sam niedawno robilem pierwsza elaboracje wiec wiem jak to jest, niby wiesz co trzeba ale jednak nie.

Czy luski sa nowe, czy odstrzelona amunicja? Ja mam ponad 200 z fabrycznej amunicji i zadna nie byla tak dluga, pytam z ciekawosci.
Łuski odstrzelone z tej broni, po formatowaniu szyjki i skróceniu do 2,005 cala

Jeżłei moge zapytać to dlaczego akurat od naważki 42,6 ?
Z mojego doswiadczenia wynika ze mniej niz 2-3 % ponizej 100% w GRT nie ma sensu marnowac komponentow.

Co do lusek to pytalem poniewaz w programie wprowadziles dlugosc 2.015".
jedjcent
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jedjcent »

jkp44jkp pisze:
Z mojego doswiadczenia wynika ze mniej niz 2-3 % ponizej 100% w GRT nie ma sensu marnowac komponentow.

Co do lusek to pytalem poniewaz w programie wprowadziles dlugosc 2.015".
Dziękuję za odpowiedź i zwrócenie uwagi :) Warto pytać :)
Obrazek
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

NIe ma sprawy. Sam dopiero sie ucze, wiec moje info mozna jeszcze sprawdzic z kims bardziej doswiadczonym.

Na razie na 3 roznych pociskach i luskach kazda grupa ponizej 98% zaladowania byla kiepska, wiec stad moja rada. Oczywiscie u pana moze byc inaczej ale na poczatek moze pan zaczac tak jak pisalem, nie od slabej ale tez nie od bardzo mocnej.
jedjcent
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jedjcent »

jkp44jkp pisze:NIe ma sprawy. Sam dopiero sie ucze, wiec moje info mozna jeszcze sprawdzic z kims bardziej doswiadczonym.

Na razie na 3 roznych pociskach i luskach kazda grupa ponizej 98% zaladowania byla kiepska, wiec stad moja rada. Oczywiscie u pana moze byc inaczej ale na poczatek moze pan zaczac tak jak pisalem, nie od slabej ale tez nie od bardzo mocnej.
Dziękuję zatem zacznę od 43,1 i czekam na rady bardziej doświadczonych kolegów :)
shizo
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 25 września 2018, 15:14

Post autor: shizo »

Tak tylko pytam. Dlaczego od razu w pierwszej elaboracji używa kolega GRTool? Nie lepiej zacząć od tabel elaboracyjnych producenta prochu? Jest tam naważka minimalna, maksymalna dla danego pocisku. Pracując z tabelami raczej trudno aby poszło coś nie tak. Z mojego doświadczenia wznika, że dane naważki maksymalne producenta prochu dają spory zapas bezpieczeństwa i bywają słabsze niż nabije kupione w sklepie. Programy takie jak GRT bazują na modelu teoretycznym, który jest no właśnie teoretyczny! Dlatego Gordon prosi użytkowników aby udostępniali dane swoich elaboracji i mierzone prędkości do dokładniejszej kalibracji modeli. Życzę bezpiecznej i udanej elaboracji.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Poniewaz na stronie RS nie bylo danych dla zadnego z moich pociskow.
jedjcent
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jedjcent »

shizo pisze:Tak tylko pytam. Dlaczego od razu w pierwszej elaboracji używa kolega GRTool? Nie lepiej zacząć od tabel elaboracyjnych producenta prochu? Jest tam naważka minimalna, maksymalna dla danego pocisku. Pracując z tabelami raczej trudno aby poszło coś nie tak. Z mojego doświadczenia wznika, że dane naważki maksymalne producenta prochu dają spory zapas bezpieczeństwa i bywają słabsze niż nabije kupione w sklepie. Programy takie jak GRT bazują na modelu teoretycznym, który jest no właśnie teoretyczny! Dlatego Gordon prosi użytkowników aby udostępniali dane swoich elaboracji i mierzone prędkości do dokładniejszej kalibracji modeli. Życzę bezpiecznej i udanej elaboracji.
Niestety producent prochu dla tych pocisków nie ma nic prawie do powiedzenia.... W materiale który nawet tutaj udostępniał kolega powyżej dla moich pocisków podana jest naważka 45,1 z adnotacją HP. Jak bym miał tabele producenta to na pewno bym od nich zaczoł. Niestety nie ma i dlatego tutaj wolę 3 razy zapytać bardziej doświadczonych kolegów.

Dzięuję za życzenia :)

Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Podaj długość pocisku,zmierz z pudełka i podaj wymiar długości w 00,00mm? i nr.kat.z boku pudełka.
jedjcent
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jedjcent »

huskys pisze:Podaj długość pocisku,zmierz z pudełka i podaj wymiar długości w 00,00mm? i nr.kat.z boku pudełka.
Długość pocisku 28,87 zmierzonych kilka sztuk
Lapua Mega 185 gr nr katalogowy 4PL7213
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Re: 308Win prośba o poprawności założeń

Post autor: huskys »

CZ 557 varmint 308 Win
lufa 650 mm
skol 10:1
C.O.L.- 68,53

Pocisk
Lapua Mega 185 grain(28.87mm)

Łuski na początek GGG
objętość Łuski- H2O 54,523 gr
dł.łuski-51.0mm
Proch RS52
Spłonki CCI 200

RS52
1.43.4gr -naważka jedynie słuszna.Vo796m/s

MAX.LOAD-45.4gr.tyle NIE SYPAĆ!!!

Są to dane symulacji w programie QL po podstawieniu podanych parametrów.






:halo-
jedjcent
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: 308Win prośba o poprawności założeń

Post autor: jedjcent »

Bardzo serdecznie koledze dzięuję !
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Husky's - dlaczego jedyna słuszna naważka to akurat 43.4, a nie jakaś inna z zakresu?
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

matthius pisze:Husky's - dlaczego jedyna słuszna naważka to akurat 43.4, a nie jakaś inna z zakresu?
Tam wyżej wszystko jest opisane,przeczytaj jeszcze raz wolniej,zamień "jedynie słuszna" na optymalna.
Użyłem pierwszego zwrotu by nie było pytań....Ty zapytałeś "dlaczego",odpowiedż-bo ja tak robie mając wszystkie dane i takiej użyję do łowiectwa z uwzględnieniem prędkości i energii przycelnej na 120m dla kal.308Win.,gdy sztucer jest poprawnie poskładany rozrzut trzech dziurek 27mm nie przekracza.
Wypada poczekać na Kolegę jak zrobi próbę i nie spitoli strzelania będziemy mieli odpowiedzi w najwłaściwszej wersji ;;pelenluz .
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Matko z córką, na starość robię się coraz bardziej leniwy i mniej spostrzegawczy.
Spodziewałem się jakiejś tajnej formuły, uwzględniającej fazy księżyca i okres lęgowy ptactwa wodnego.
Dopiero jak napisałeś, zwróciłem uwagę na założenie utrzymania określonego V0. :D
Dzięki i przepraszam za głupie pytanie.
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

NO,jak jeszcze raz zapytasz "dlaczego" to Cię mniej lubić zacznę.
:lol: :halo-
jedjcent
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jedjcent »

huskys pisze:
matthius pisze:Husky's - dlaczego jedyna słuszna naważka to akurat 43.4, a nie jakaś inna z zakresu?
Wypada poczekać na Kolegę jak zrobi próbę i nie spitoli strzelania będziemy mieli odpowiedzi w najwłaściwszej wersji ;;pelenluz .
Kulki już zrobione, naważki od 43,10 do 44,00 co 0,3 i czekam jak się strzelnice otworzą... Fabryczna lapua z tym pociskiem ma katalogowo V0 765 i u mnie sie sprawdza. Jak tylk przetestuje dam znać.

Jeszcze raz Koledzy dziękuję za pomoc.
jedjcent
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jedjcent »

Koledzy,

serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc, dziś udało się zrobić testy naważek a efekty poniżej. Serdeczne podziękowania dla Darka huskys :)

Zgodnie z sugestimi Darka pierwsze 3 strzały na przeczyszczenie lufy amunicja fabryczna S&B FJM 180Gr


Obrazek

Następnie strzelanie do tarczy po kolei od najmniejszej jeden strzał z każdej naważki około minuty przerwy między strzałami. Pięć minut przerwy i kolejna seria tym razem od najwyższej do najniższej i tak jeszcze 2 razy efekty poniżej:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec jeszcze 3 strzały kontrolne z amunicji takiej jak rozgrzewkowa:


Obrazek


Chyba mam faworyta :) Jak widac i pociski myśliwskie potrafią latać :) Jakie kolejne kroki sugerujecie ?

Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Gratulacje za poprawne wykonanie i odrobienie lekcji =D>
Dziękuję za "hołdy" :oops: :lol:
:halo-
ODPOWIEDZ