pierwsza smodzelna elaboracja 9mm na RS12 - jak to widzicie

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

agrest
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 13 września 2018, 13:22

pierwsza smodzelna elaboracja 9mm na RS12 - jak to widzicie

Post autor: agrest »

Witam wszystkich.

Po ponad rocznym przyglądaniu się i czytaniu forum, podglądaniu kolegów, kursie elaboracji w końcu zabrałem się za pierwszą elaborację.

Na początek 9mm.

Naważki miałem policzone w QT, GRT a to co pasowało weryfikowałem też z tabelami elaboracyjnymi producenta prochu.
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują że nie powinno być kabum ale wolę podpytać doświadczonych kolegów.

kal. 9mm
pociski FMJ LimitZ 124gr 15,55mm (bardzo nierówne wagowo i kształtem)
proch RS12
lufa 104mm polygonowa
łuski różne
spłonki CCI 500

OAL zmierzony "plunk testem" pokazał wartość 31,45.
Postanowiłem zrobić trzy długości: 27.7, 28.7, 29.3 i dla każdej po około 5 różnych naważek.
Czy to miało sens nie wiem ale ponieważ to moje pierwsze elaboracje bardzo mi się spodobało takie spędzanie czasu.

Ok. Wyszło tak:
dla OAL: 27.7
naważki: od 2.9 do 3.7 z krokiem 0.2
dla OAL: 28.7
naważki: od 3.5 do 4.0 z krokiem 0.1
dla OAL: 29.3
naważki: od 3.6 do 4.1 z krokiem 0.1

Jeśli ktoś mógł by na to rzucić okiem i powiedzieć czy te zakresy wychodzą bezpiecznie oraz ewentualnie chciał by się podzielić uwagami. Wszystkie mile widziane i będę wdzięczny za pomoc.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 04 maja 2020, 21:39 przez agrest, łącznie zmieniany 1 raz.
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

A wejdą ci te naboje do magazynka?
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Nie bardzo widzę czemu miałyby służyć te krótsze OAL'e. Jeżeli amunicja ma być do dynamiki (na tym pocisku raczej precyzji się nie dostanie), to wypadałoby osiągnąć PF powyżej 125. Na relatywnie szybkim prochu, takim właśnie jak RS12, bywa to problematyczne, więc im więcej miejsca w łusce tym lepiej, przy zachowaniu odstępu od gwintu rzecz jasna, ale plunk test j.w. to chyba gwarantuje.
agrest
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 13 września 2018, 13:22

Post autor: agrest »

Tak

Zmierzyłem amunicję z której obecnie strzelam (Fiocchi 123gr). OAL ok. 29.3 +/- 0.07
Może dodam że naboje do pistoletu HK SFP9.
agrest
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 13 września 2018, 13:22

Post autor: agrest »

krotsze OAL'e chciałem zrobić dla testu. Kupiłem kiedyś polską elaborację która u mnie latała tragicznie. Co prawda to były CMJ'y a nie FMJ'y ale pomimo wielu testów na różnych jendostkach broni nie udało się znaleźć nic co dawało by jakiekolwiek sensowne skupienie. Strzelanie bardzo sympatyczne. Do dynamiki super ale wstyd mi było to dawać nawet kursantom :)
Chciałem zobaczyć czy uda mi się zrobić taki sam krótki nabój który będzie latał lepiej. A poza tym to moja pierwsza elaboracja więc też chciałem zobaczyć jak czuć taki OAL w ręku i jak to wygląda na tarczy.
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

likker_runner ma rację.

Nie ma sensu bawić się w drabinki "niedorobionymi" pociskami i używając naboje do dynamiki.
Warto się bawić jedynie dla precyzji
agrest
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 13 września 2018, 13:22

Post autor: agrest »

No właśnie dla mnie to zabawa i miło spędzony czas. To jest główny sens. Nie chciał bym tylko zacząć swojej przygody od jakiegoś błędu i wypadku dlatego proszę o opinię.
Na precyzje przyjdzie czas chociaż akurat ta broń ma swoje ograniczenia. Musze pomyśleć nad czymś nowym.

A tak swoją drogą to jakie pociski z "dynamicznych" jeszcze jako tako da się namówić do latania precyzyjnego. Czytałem tutaj o DMA. Miałem kiedyś ich naboje i byłem zadowolony.
A coś bardziej precyzyjnego ale bez napinki na mega wyniki? Co byście polecili?
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Dma sa w swojej cenie najlepsze, lepsze niz alsa. Z drozszych H&N ale nie wiele lepsze od DMA no i z wyższej półki hornady hap albo xtp. Jak z dma bedziesz regularnie strzelał 85-90 pkt to mozesz szukac lepszych
agrest
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 13 września 2018, 13:22

Post autor: agrest »

Dzieki Sokal. Mysle ze czas sie rozgladac za czyms lepszmy :)

Rozumiem ze jesli chodzi o nawazki i OAL nie macie zadnych uwag (poza bezsensownoscia ich robienia w takiej konfiguracji) i kabum raczej mi nie grozi o ile czegos nie zjeb...lem :) ?
shizo
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 25 września 2018, 15:14

Post autor: shizo »

agrest pisze:Dzieki Sokal. Mysle ze czas sie rozgladac za czyms lepszmy :)

Rozumiem ze jesli chodzi o nawazki i OAL nie macie zadnych uwag (poza bezsensownoscia ich robienia w takiej konfiguracji) i kabum raczej mi nie grozi o ile czegos nie zjeb...lem :) ?
2.9gr troche mało. Moje ołowiaki 115 gr najlepiej latają przy 4.3 A kule 147gr nie polecam więcej niż 3.5gr.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Trochę robisz sobie pod górkę :wink:
Prawdopodobnie w żadnym z tych zakresów nie będzie faktora, a łuski będą brudne.
to:
dla OAL: 27.7
naważki: od 2.9
prawdopodobnie nie przeładuje.

btw, sprawdź pociski czy nie są "magnetyczne"...
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Kolego,

generalnie wszystkie proby jekie zrobiles mozesz sobie o kant doopy rozbic - moze i do dynamiki nie gra roli ale moim zdaniem powinienes byl zrobic wszystkie testy na jednych luskach a nie na kazdej z innej parafi.

Tyle odemnie.

:wink:
KrisSz
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

Post autor: KrisSz »

Robiłem kiedyś próby na RS12 i mimo sypania powyżej max nie byłem w stanie uzyskać wymaganych prędkości (PF do dynamiki).

Pytanie dodatkowe czy to ma być amunicja do dynamiki czy tarczowa.

Proponuję ustalić Ci najpierw OAL na akceptowalny dla komory i magazynka np 29.0 mm i sypać prochu od minimum w górę co 0,2 graina i mierzyć na chrono czy osiągą to wymagane prędkości i ewentualne skupienie (obserwujemy działanie automatyki broni tzn czy przeładowuje i nie ma squibów w lufie, patrzymy na łuski - jak okopcone to za mało prochu i nie doszczelnia łuski i spłonki - jak wypycha ślad po iglicy i spłaszcza spłonki to ciśnienie za wysokie za dużo prochu lub OAL za mały).

Ja po żużyciu na eksperymenty 1kg Rs12 kupiłem Lovexa D032 i problemy ustąpiły. Może trafiłem na trefną partię ale proch drogi, mało wydajny i jak widać nie sprawdził się u mnie.
shizo
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 25 września 2018, 15:14

Post autor: shizo »

lechu pisze:Trochę robisz sobie pod górkę :wink:
Prawdopodobnie w żadnym z tych zakresów nie będzie faktora, a łuski będą brudne.
to:
dla OAL: 27.7
naważki: od 2.9
prawdopodobnie nie przeładuje.

btw, sprawdź pociski czy nie są "magnetyczne"...
u mnie z pociskiem 147gr przeładowywał z 2.9 gr RS12 ale rzeczywiście łuski okopcone strasznie. Ja tam nie strzelam na faktory albo inne takie, strzelam bo lubię i lubię również jak skupienie na tarczy jest ładne. Z tego co wiem, to problem z precyzją 9mm luger leży w tym, że pocisku muszą latać z prędkością wyraźnie poniżej albo powyżej bariery dźwięku. Problem zaczyna się jak pociski rzeźbią na granicy. Wiadomo, że prochu nie nasypie się z dokładnością co do ziarenka więc cześć przekroczy barierę cześć i masz schody.
agrest
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 13 września 2018, 13:22

Post autor: agrest »

Dzięki za udział w wątku.

Mi nie zależy na faktorach, bardziej na skupieniu na tarczy ale tutaj na tych pociskach raczej szału nie będzie. Do precyzji to będę chciał się pobawić w kalibrze .38SPL ale też jest dupa bo nasza strzelnica zabrania używania pocisków WC.
Tak czy siak, zobaczymy jak będzie z tymi moimi wynalazkami :) Dla mnie samo składanie tego do kupy to już jest fun. Niestety nie mam jeszcze chrono. Chętnie jakieś kupie. Ktoś coś poleci (poza tym z beżowego bo to znam)?

Co do łusek to większość starałem się robić na raz odstrzelonych G.F.L. (łuska po fabrycznej fiocchi) ale trafiło się też parę innych. Głównie S&B.

Przy okazji skoro już marudzę. Do precyzji .38 SPL jaki proch byście polecali do rewolweru z 6" lufą? Jaki pocisk inny niż WC?

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

aaa... jeszcze tylko dodam że według programów faktory pojawiały się w każdym OAL dla paru naważek. Tylko czy tak faktycznie będzie nie wiem bo nie mam jak zmierzyć :(
ODPOWIEDZ