konserwacja matryc

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Fedi
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 02 kwietnia 2020, 17:12

konserwacja matryc

Post autor: Fedi »

pewnie temat był "gdzieś" omawiany, ale może warto odświeżyć :D
chodzi o konserwacje matryc, przede wszystkim czym je smarować?
np. matryca reading bump ma w środku kilka elementów, które ze sobą współpracują.

podzielcie się proszę swoimi doświadczeniem.
KrisSz
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

Post autor: KrisSz »

Ja matryce myję zmywaczem do tarcz hamulcowych albo zmywaczem protech (weapon cleaner w sprayu) i smaruję smarem Liquid Wrench do bram garażowych (smar suchy). Proch nie lepi się potem bo smar zostawia suchą warstwę. Używałem też Hornady One Shot i działał podobnie tylko był dwa razy droższy i czasami proch lepił się minimalnie w matrycy do sypania prochu.
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

proch lepił się minimalnie w matrycy do sypania prochu.
Sorki za pytanie,ale która służy do sypania prochu.
Ja takiej nie mam. :( :( :(
Szaddam
Posty: 57
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2018, 16:35
Lokalizacja: Będzin

Post autor: Szaddam »

snajper pisze:Sorki za pytanie,ale która służy do sypania prochu.
Ja takiej nie mam. :( :( :(
W zestawach Lee jest to matryca do robienia kielicha i jednocześnie do zasypu prochu.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Czyszczenie tak ale konserwacja ?

Nie wiem gdzie przechowujesz swoje matryce, moje leza w mieszkaniu, rudej brak.

:wink:
KrisSz
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

Post autor: KrisSz »

np do 9mm masz dedykowane matryce lee (takie przelotowe) co robią kielich i jednocześnie "przy okazji" przez lejek możesz nasypać prochu.

W dozownikach prochu (np Hornady LNL, dozownik prochu Dillon, etc) przy amunicji pistoletowej możesz od razu zrobić kielich i nasypać prochu specjalną końcówką poruszającą się wewnątrz matrycy.

Końcówka robiąca kielich ma przelotowy otwór przez który przelatuje proch z dozownika powyżej i dodatkowo krawędź robiąca kielich która styka się z prochem w łusce (jeżeli sypiesz go więcej). Jak posmarowałeś olejem matryce to albo "dodasz" go do prochu w łusce i wtedy proch nie będzie "działał" jak trzeba) lub sypiąc drobny proch typu Vectan SP2, Lovex 37.1 / D032 będzie lepił się do krawędzi robiącej kilich i raz w łusce będzie więcej, raz mniej prochu albo przy wstrząsach prasy będzie się osypywał na prasę.

Dlatego smaruje się smarem suchym do którego się proch nie lepi i który nie zostanie "skażony" smarem. Ja końcówki trące czasami smaruję proszkiem grafitowym żeby dodatkowo nie było ładunków elektrostatycznych (przy prochach bardzo sypkich potrafią się lepić w różnych miejscach przy plastikowych podajnikach.

Smary o których pisałem (i które sprawdziłem) powyżej załatwiają problem czystości, konserwacji i ładunków elektrostatycznych. Jak z innymi - nie wiem.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

KrisSz, o którym konkretnie smarze pisałeś? Jak wklepałem w google Liquid Wrench to wyskoczyły mi jakieś odrdzewiacze?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Fedi
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 02 kwietnia 2020, 17:12

Post autor: Fedi »

moja matryca osadzająca (reading Com.), ma w środku "tłok", który jest czymś posmarowany, zastanawiam się czym to smarować, olej odpada bo wycieknie na prase. potrzebne coś gęstszego.
KrisSz
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

Post autor: KrisSz »

donkihot pisze:KrisSz, o którym konkretnie smarze pisałeś? Jak wklepałem w google Liquid Wrench to wyskoczyły mi jakieś odrdzewiacze?
Liquid Wrench smar do bram garażowych. Np petrostar.pl je miał na swojej stronie.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

OK. dzięki znalazłem. A próbowałeś tym smarować łuski przed formatowaniem?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
KrisSz
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

Post autor: KrisSz »

łuski 9mm smaruję roztworem IPA+lanolina (10:1). Karabinowe elaboracje - będę dopiero zaczynał 223 do dynamiki i planowałem użyć tego samego (lonoliny). Czekam na razie na conversion kit do Dillona więc nie mogę przeprowadzić próby. Liquid wrench po wyschnięciu IMHO nie powinien zabrudzić prochu ale nie testowałem. One Shot przy spryskiwaniu też jest na początku płynny. Reasumując LW - nie wiem nie próbowałem (ale chętnie się dowiem ;-) - chociaż jak na matrycach jest ok to na łuskach też powinien)
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Ja takiej nie mam. :D :D :D
Dzięki za wyjaśnienie,nie mam bo robię tylko karabinową.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Fedi pisze:moja matryca osadzająca (reading Com.), ma w środku "tłok", który jest czymś posmarowany, zastanawiam się czym to smarować, olej odpada bo wycieknie na prase. potrzebne coś gęstszego.
Matryce wogole sie nie smaruje, obojetnie czy bushingowe, czy nie.
Jezeli je nie bedziesz uzywac to mozesz je zakonserwowac np: kosmolina, umyc plynem do mycia hamulcow przed uzyciem.
ODPOWIEDZ