Hollow Point

Moderatorzy: wierzba, P_iter

shizo
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 25 września 2018, 15:14

Hollow Point

Post autor: shizo »

Dzień dobry. Wczoraj coś mi odbiło i odlałem 1250 pocisków .359 hollow Point do 9mm. Pomalowalem proszkowo skalibrowalem na 356. Lałem z 4 krotnej kokilli mp molds. Teraz sobie tak myślę po co to robiłem? Mam również kokillę 8 krotną ale nie hollow point. Znaczy w tym samym czasie miałbym 2500 innych kul. Powiedzcie chociaż czy pociski hollow point mają jakieś inne właściwości balistyczne niż te nie HP? Czy po prostu taka mała moja fanaberia.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 maja 2020, 14:19 przez shizo, łącznie zmieniany 1 raz.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Re: Hollow Point

Post autor: wozzi »

shizo pisze:Powiedzcie chociaż czy pociski hollow point mają jakieś inne właściwości balistyczne niż te HP?
Tutaj chyba chciałeś zapytać, pociski hollow point mają jakieś inne właściwości balistyczne niż te NIE HP, prawda? :wink: Tak maj i to w dwóch rodzajach balistyki: zewnętrznej i przycelnej. Co do balistyki zewnętrznej, to są (najczęściej) celniejsze. O ile ma to jakieś znaczenie musi się wypowiedzieć ktoś, kto lepiej ode mnie strzela z broni krótkiej. W moim przypadku różnicy nie widać... :lol: Co do balistyki przycelnej to wolałbym nie oberwać żadnym pociskiem. :wink:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
shizo
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 25 września 2018, 15:14

Re: Hollow Point

Post autor: shizo »

wozzi pisze:
shizo pisze:Powiedzcie chociaż czy pociski hollow point mają jakieś inne właściwości balistyczne niż te HP?
Tutaj chyba chciałeś zapytać, pociski hollow point mają jakieś inne właściwości balistyczne niż te NIE HP, prawda? :wink: Tak maj i to w dwóch rodzajach balistyki: zewnętrznej i przycelnej. Co do balistyki zewnętrznej, to są (najczęściej) celniejsze. O ile ma to jakieś znaczenie musi się wypowiedzieć ktoś, kto lepiej ode mnie strzela z broni krótkiej. W moim przypadku różnicy nie widać... :lol: Co do balistyki przycelnej to wolałbym nie oberwać żadnym pociskiem. :wink:
Dokładnie o to chciałem zapytać już poprawiłem. Dzięki
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

Jesteś pewien że odlewane HP z założenia są celniejsze od pełnych? Z czego to ma wynikać? Przy pociskach karabinowych wytwarzanych fabrycznie sprawa wygląda inaczej bo HP są wykonywane w trochę innej technologii są dokładniejsze łącznie z równym pełnym spodem do tego mogą mieć lepszy BC w stosunku do masy bo są częściowo puste z przodu przez co mogą być bardziej wydłużone.
Przy pociskach ołowianych nie widzę logicznego uzasadnienia wręcz wydaje mi się zdroworozsądkowo że w warunkach domowych trudniej jest zrobić idealnie równy pocisk HP i jeszcze go równo pomalować. Ale chętnie dowiem się czegoś nowego.
Pytanie pewnie należałoby skierować do autora tematu z jakiego powodu kupował formę HP i dla czego po takim własnym wyborze pyta czy jest sens jej używać ;)
shizo
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 25 września 2018, 15:14

Post autor: shizo »

kuras999 pisze:Jesteś pewien że odlewane HP z założenia są celniejsze od pełnych? Z czego to ma wynikać? Przy pociskach karabinowych wytwarzanych fabrycznie sprawa wygląda inaczej bo HP są wykonywane w trochę innej technologii są dokładniejsze łącznie z równym pełnym spodem do tego mogą mieć lepszy BC w stosunku do masy bo są częściowo puste z przodu przez co mogą być bardziej wydłużone.
Przy pociskach ołowianych nie widzę logicznego uzasadnienia wręcz wydaje mi się zdroworozsądkowo że w warunkach domowych trudniej jest zrobić idealnie równy pocisk HP i jeszcze go równo pomalować. Ale chętnie dowiem się czegoś nowego.
Pytanie pewnie należałoby skierować do autora tematu z jakiego powodu kupował formę HP i dla czego po takim własnym wyborze pyta czy jest sens jej używać ;)
Już odpowiadam. Formę kupiłem bo mi się po prostu podobała ! i tylko tyle ! Ale zakładam, że ludzie kupujący takową, w swojej masie są jednak racjonalni. Jeśli chodzi o same HP to jedyne co mi do głowy przychodzi to rzeczywiście aerodynamika. Dokładnie taka sama jak z piłeczką golfową, na której powierzchni są małe wgłębienia. W porównaniu do piłeczki całkiem gładkiej ta z wgłębieniami ma znacznie lepsze osiągi. Problem polega tylko na tym, że mówimy o kuli, która ma znacznie gorsze właściwości niż wydłużony pocisk. Dlatego nie jestem do końca pewny czy W HP właśnie o to chodzi.
kuras999
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 24 sierpnia 2018, 10:37

Post autor: kuras999 »

W HP w broni krótkiej to tak na prawdę chodziło zawsze o grzybkowanie w miękkim celu. Jakoś trudno mi uwierzyć tak zdroworozsądkowo że HP w broni krótkiej ma lepszy BC.
Z tym grzybkowaniem pocisków ołowiowych to niestety filmiki na youtube pokazują że nie jest ono tak skuteczne jak normalnych płaszczowych pocisków HP.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

BC wcale nie przekłada się na celność w broni krótkiej. Wadcutter'y mają przykładowo słaby BC. A Hornady do pistoletów robi swoje HAP'y właśnie do strzelań tarczowych.
ODPOWIEDZ