Prośba o sprawdzenie wypełnienia łuski 9x19 151gr D032

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Krz_siu
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2020, 17:12

Prośba o sprawdzenie wypełnienia łuski 9x19 151gr D032

Post autor: Krz_siu »

Witam wszystkich,
jestem nowym użytkownikiem forum.
Długo szukałem podobnego tematu ale niestety nic nie znalazłem pasującego więc proszę o pomoc.
Od razu wskoczyłem na głęboką wodę bo wybrałem pocisk nietypowy ołowiany
151gr .356 RNFP kryty powłoką podobną do Hi-tek coating.
Wybór prochu na Lovex D032 bo wychodzi bardzo ekonomicznie.
Katalog Lovexa podaje nadważke rekomendowaną dla pocisku ołowianego Ares 153gr RNSBBNG czyli podobnego
wagowo do tego którego będę używał i prochu lovex D032 2,9gr a maksymalną 3.4gr.
Zrobiłem pusty nabój żeby ustalić maksymalną całkowitą długość pocisku i dopiero
przy AOL 1.0595" nabój wpada i wypada luźno za każdym razem z lufy CZ P-10f.
W książce Lyman Cast bullet handbook dla bardzo podobnego pocisku kształtem z formy Lyman #356637 147gr
z rowkiem smarującym podają AOL 1.058".

Jakie było by napełnienie łuski dla
- pocisu 151gr .356 RNFP maksymalna długość pocisku jaką pomierzyłem 0.666"
- proch Lovex D032 2.9gr (z drobną korektą żeby uzyskać faktor)
-Długość całkowita OAL 1.058"

Boje się że przy tak głębokim osadzeniu i prochu który ma małą gęstość nasypową może być już ciasno w łusce
i lepiej by było zastosować jakiś inny proch np D036?
Bardzo był bym wdzięczny za pomoc.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Proponuje ściągnąć sobie GRT:

https://grtools.de/index.php

i popróbować samemu. :wink: 9x19 nie składam, wiec nic więcej pomoc nie mogę...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Cześć,
Jeśli mówisz o pociskach GMB to będzie jeszcze luz, ja sypie 3.2gn Ba91/2 przy długości naboju 28.05 mm.

Sprawdzone naukowo, przy potrząsaniu słychać proch :)
D032 ma ciutkę większą gęstość od Ba9 1/2, to bardzo podobne prochy (mam na myśli efekty spalana przy takich samych naważkach).
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Przepraszam, zagalopowałem się, 28 mm to nie 27 mm.

Bardzo krótko Ci wyszło, ja robiłem próby na 3 lufach:
CZ 75 TS - 28.50 mm
Glock 17 gen3 - 28.30 mm
S&W M&P M2.0 - 28.20 mm

Producent pocisków rekomendował 3.1gn Ba9 1/2 przy 1.140".
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Re: Prośba o sprawdzenie wypełnienia łuski 9x19 151gr D032

Post autor: lechu »

Krz_siu pisze:
Jakie było by napełnienie łuski dla
- pocisu 151gr .356 RNFP maksymalna długość pocisku jaką pomierzyłem 0.666"
- proch Lovex D032 2.9gr (z drobną korektą żeby uzyskać faktor)
-Długość całkowita OAL 1.058"

Boje się że przy tak głębokim osadzeniu i prochu który ma małą gęstość nasypową może być już ciasno w łusce
i lepiej by było zastosować jakiś inny proch np D036?
Bardzo był bym wdzięczny za pomoc.
Wypełnienie wg qla i pojemności moich łusek na poziomie 75 %, ja bym się bał natomiast ciśnienia.

zmniejszenie COL z 28,4 mm, z tabeli Lovex'a na 26,87 mm / 1.058" winduje wykres ciśnienia mocno na czerwone pole.

Wygląda to niebezpiecznie.

Nie mam praktycznego doświadczenia z ciężkimi ołowiakami na tak niskim COL z D032, ale ja:
1. zmieniłbym kulkę na jakąś RN - da CI to dużo większy COL
2. zmieniłbym proch
3. ewentualnie zacząłbym dużo niżej z naważką.

w tej kolejności.

:halo-
Ostatnio zmieniony środa, 13 maja 2020, 11:07 przez lechu, łącznie zmieniany 2 razy.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Jeżeli moje obliczenia nie kłamią, to kompresja może zacząć się w okolicach 2.8gn D032.

Dane j.w. dają 10mm odległość tył pocisku - czoło zamka (OAL - długość pocisku), co oznacza że wchodzi on do łuski (19.1mm długiej) na 9.1mm (0.91cm). Zakładając że objętość łuski jest 0.862ccm (nowsze, z pogrubionym mosiądzem, żeby wytrzymywały niepełne podparcie), po wejściu pocisku zostaje z tego 0.281ccm, co po pomnożeniu przez gęstość D032 równą 0.65g/ccm daje 0.1825g, a to przekłada się na 2.82gn. Wcale nie wiem też, czy taka naważka będzie bezpieczna, to szybki i energetyczny proch.

Ares 153gn RNSBBNG, dla którego Lovex podaje naważkę, ma istotnie większy OAL, a do tego jest typu NG, więc ma szanse być krótki jak na swoją masę. Nie znam jego długości, więc nie oszacuję na ile wchodzi do łuski.

Być może łuska ma większą objętość - wtedy granica kompresji się trochę zwiększy. Jednak jeżeli tak się okaże dla jakiegoś producenta, to przy zmianie wypadałoby znowu sprawdzić.

Zawsze można nasypać naważkę prochu, ustawić "żądło" suwmiarki na te 9mm i sprawdzić czy dotyka powierzchni prochu.

W tak ekstremalnym przypadku głebokiego wejścia ciężkiego pocisku w łuskę ja bym unikał D032 i zastosował coś wolnego o dużej gęstości, w typie właśnie D036 na początek.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Szukasz loadu do dynamiki ?
Pomysł z D036 jest jak najbardziej OK, ale będzie bardziej rzucało bronią niż przy D032 :)
Nabój 27.00 mm przy pocisku długości 152 gn 16.9 mm - to zły pomysł, naważki dające faktor są poza ciśnieniami dla kalibru 9x19 (chociaż P10F pewno długo podziała na +P+ 40 000 psi, w fabryce przechodzi test dopuszczający na 50 000 psi)
Ale już 28.00 mm przy naważce 2.9-3.0 gn D032 może całkiem dobrze sprawdzić się w dynamice, lepiej niż D036, oczywiście na własną odpowiedzialność.

Tak, wiem co QL pokazuje przy takiej kombinacji, polecam sprawdzenie bezpiecznej kombinacji w 9x19 i D032 z QL na chrono, potem wnioski odnośnie Burning Rate Factor QL value versus reality (najlepiej na forum, innym oszczędzi to kupę czasu i kasy).
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Przy tak skrajnie zredukowanej objętości czynnej łuski, D036 może spalać się w stopniu porównywalnym z D032 w normalniejszym naboju - tzn. osiągi (PF) mogą wyjść dla wcale niedużej naważki D036. W takim przypadku odrzut wcale nie będzie jakiś ogromny. Oczywiście zaczynałbym ostrożnie, od raczej niższych naważek nawet dla D036.
Krz_siu
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2020, 17:12

Re: Prośba o sprawdzenie wypełnienia łuski 9x19 151gr D032

Post autor: Krz_siu »

Dzięki, za rady.

Wozzi dzisiaj zobaczę ten program. Myślałem o QL ale miałem nadzieję,
że może da odłożyć ten wydatek na później.

Wierzba tak chodzi o pociski GMB. Też miałem nadzieję że OAL będzie 1.1".
Pisałem do producenta i zdaje sobie sprawę że przy CZkach i Tanfoglio OAL musi być
poniżej 1.1" dlatego pracują nad formami dzięki którym będą mogli produkować
pociski z okrągłym czubkiem.
W P-09 kumpla nabój z OAL 1.1" też się zawieszał. W CZ shadow chyba mieścił się bez problemu.
Niestety mam jeszcze z 994szt takich pocisków.
Nabój do amatorskiej dynamiki bo pozwolenie kolekcjonerskie ale fajnie jak by trzymała
faktor tak na wszelki wypadek :)

Tak jak napisał Lechu są 3 opcje
lechu pisze:
Nie mam praktycznego doświadczenia z ciężkimi ołowiakami na tak niskim COL z D032, ale ja:
1. zmieniłbym kulkę na jakąś RN - da CI to dużo większy COL
2. zmieniłbym proch
3. ewentualnie zacząłbym dużo niżej z naważką.

w tej kolejności.

:halo-


Zacznę chyba od jakiegoś innego znanego pocisku z czubkiem RN i normalnym OAL.
Ewentualnie jak zdobędę chronograf można by spróbować z sporo zredukowaną nadważką w stosunku do rekomendowanej w katalogu Lovexa.
Zrobić wyliczenie w QL od powiedzmy 2.0gr D032 i monitorować, wypełnienie łuski, prędkość, wygląd łuski. Może przy 2.5gr coś by z tego było tylko ciekawe co?
Drugą kwestią jest że posiadam dozownik Lee Auto-drum i ciekawe jaka dokładność by była na tym prochu gdybym zaczął już robić większe ilości.
Katalog Lovexa dla Ares 153gr RNSBBNG rekomenduje 4.3gr D036 więc też trzeba by na początek pewnie z 20% zredukować albo więcej.
Nie wiem czy gra jest warta świeczki.

Tu jeszcze wycinek z książki Lymana Cast bullet handbook. Tylko nie mogłem znaleźć jego długości ale pewnie jest krótszy.

Obrazek

Na filmie YT widziałem jak koleś mierzył taki pocisk odlany bez powłoki . Wyszło mu 0.659" drobne zmiany mogą być ze względu na skład i temperaturę odlewania, rodzaj powłoki. Z tego wynikało by że najdłuższy pocisk GMB jest jakieś 0,18mm dłuższy.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Wg. analizy fotografii kokili ten Lyman ma ok. 0.65" długości:

http://castboolits.gunloads.com/showthr ... 9mm-design

Gdzieś widziałem też narzekania, że komuś ten pocisk wszedł tak głęboko w łuskę, że ją zdeformował w miejscu gdzie mosiądz jest grubszy niż przy szyjce.

W każdym razie takie długie pociski osadzane na krótki OAL to dość ryzykowna zabawa.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

likker_runner napisałeś że gęstosć nasypowa prochu Lovex D032 jest 0,650 g/cm a ja znalazłem ze ta gęstośc wynosi 0,610 g/cm ( program GTR ). Moje pytania .

1. Z jakich zródeł kofrzystasz?
2. Czy można opierać się na danych z tego programu ?

Pozdrawiam
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Korzystam z broszury "Explosia Propellants", którą kiedyś skądeś ściągnąłem. Sa tam dane odnośnie gęstości większości prochów Lovex.

Kto ma rację - program czy broszura - nie wiem. Przeciw broszurze świadczy fakt że jest tam proch o oznaczeniu D032-03. Jak jest naprawdę to nie wiem, bo jeszcze nigdy nie miałem potrzeby kupić D032. Factor w 9mm bezpieczniej idzie dostać na S020 albo N340, były doniesienia o sypaniu sadzą, a ja generalnie nie lubię prochów dwubazowych jako dających wyższą temperaturę płomienia, wypalających lufy i dających bardziej "przywarty" nagar w lufie i okolicach. Zaobserwowałem też (na D013) więcej bluzgania ołowiem przez szczelinę rewolweru i zaołowienia szkieletu. Dlatego do słabych ładowań rewolwerowych wolę na razie N320 a w przyszłości może Ba10 albo N310.

Jeżeli to program ma rację, to kompresyjna naważka D032 jeszcze się zmniejsza względem moich obliczeń powyżej. Dlatego zresztą sugerowałem ich weryfikację "żądłem" suwmiarki.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Explosia jest nazwą producenta, a Lovex jest nazwą handlową produktu. Aktualne tabele elaboracyjne dla Lovex-a znajdują się tutaj:

https://explosia.cz/app/uploads/2019/07 ... en_new.pdf

Prawdopodobnie "gdzieś" tam na tej stronie Explosji można znaleźć dane poszczególnych prochów, ale mi się to nie udało.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Szkoda, ze zanim kupiles ten puder, nie sprawdziles, czy wogole przewidziany jest do tych pociskow a zwlaszcza do ich wagi.

D032 -> 153 gr -> optimum 2,9 gr max.3,4 gr



:wink:
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

A czy mogę zapytac co to jest ten,, faktor"? &#128513;
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Factor (Power Factor) to fizycznie nic innego jak pęd pocisku zaraz po opuszczeniu lufy. Tylko że jest wyrażony w jednostkach kgn*fps. Bierzemy masę pocisku w grainach (gn), zmierzoną na chrono prędkość w fps, mnożymy jedno przez drugie, dzielimy przez 1000 i mamy factor.

Bez osiągnięcia minimalnej wymaganej wartości w zawodach IPSC można zostać zdyskwalifikowanym. Procedura pomiarowa jest dość skomplikowana, ale mierzy to na podstawie losowo wybranych naboi z zapasu amunicji zawodnika. Tak czy siak w broni krótkiej minimum to 125 (pocisk 125gn musi mieć prędkość ponad 1000fps), punktację Major dostaje się powyżej 160 - 170 zależnie od kategorii sprzętowej. W karabinie jest 150 minimum, 320 Major o ile dobrze pamiętam.

Chodzi o to, żeby zawodnicy nie osiągali przewagi przez strzelanie słabą, niskoodrzutową amunicją.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Czyli dla zwykłego, szarego użytkownika broni nie ma to znaczenia?
Do moich potrzeb (mysliwstwo) nie jest mi potrzebne jego wykiczanie?
wryg
Posty: 124
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2018, 20:26
Lokalizacja: Prudnik

Post autor: wryg »

Z dziewiątki będziesz polował? :shock:
22 lr, 9x19 para, 45 acp, 223 rem, 308 win, 12 ga
Krz_siu
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2020, 17:12

Post autor: Krz_siu »

andy7 nigdzie nie pisałem, że kupiłem ten proch. Co nie zmienia, że mam prawie 1000 takich pocisków które będę musiał pewnie sprzedać.
Ale tak jak zresztą napisałeś producent podaje naważki dla pocisku ołowianego o 2gr cięższego dlatego nie wiem za bardzo o co Ci chodzi.
Zresztą proch to nie problem bo zawsze można by go wykorzystać na innych pociskach.

Ma ktoś możliwość sprawdzenia w QL jak wyglądało by ciśnienie i prędkość wylotowa dla poniższych parametrów?
- pocisu 151gr .356 RNFP maksymalna długość pocisku jaką pomierzyłem 0.666"
- proch Lovex D032 2.5gr (z drobną korektą żeby uzyskać faktor)
- długość całkowita OAL 1.059"

oraz dla prochu D036 3.0gr?
Chronograf by się znalazł.
Mam jeszcze forme Lee TL356-124-TC ciekawe jaki tam wyjdzie OAL.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

A nie da sie? :lol:
Krz_siu
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2020, 17:12

Post autor: Krz_siu »

Wozzi ten program GRT jest świetny bardzo intuicyjny.

Zrobiłem jeszcze raz pusty nabój. Tym razem jak zrobiłem Lee factory crimp wyszło OAL:
- 1.072" jeszcze o coś haczył
- 1.066" jest wszystko w porządku i trochę luzu ma (27,08mm)

Teraz pocisk powinien być płycej zagłębiony w łusce niż jest to w przypadku zaleceń w Lymana #356673,
więc jeden problem z głowy. Siedzi 8,99mm w łusce dla najdłuższego pocisku jaki znalazłem.
Zrobiłem symulacje w Gordons Reloading Tool dla Lovex D032 wynik poniżej:

Obrazek

Nie wygląda to tragicznie. Plan jest taki zrobię 3 próbne ładunki:
-2.1gr
-2.2gr
-2.3gr
Teoretycznie przy 2.3gr mam prawie 25% zapasu do ciśnienia maksymalnego i wypełnieni na poziomie 74,3%
ale skontroluje wszystkie suwmiarką czy te 9mm pocisku bez problemu się zmieści bez dotykania prochu.
Dla 2.3gr prędkość wychodzi 231,6m/s i faktor 115. Zmierzę prędkość chronografem i podam co wyszło z tych ładunków.
Teraz tylko czekam na proch.
ODPOWIEDZ