Problem pociski 224 Sierra Matchking HPBT 52 gr - pomocy!

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wrc34
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 24 czerwca 2011, 22:48

Problem pociski 224 Sierra Matchking HPBT 52 gr - pomocy!

Post autor: wrc34 »

Witam bardziej doświadczonych kolegów

Niedawno zacząłem elaborację w kalibrze 222 rem, - służy Mi wyłącznie do strzelania do tarczy na strzelnicy.
Pojawił Mi się problem z pociskami sierry gdyż przy osadzaniu pocisków zauważyłem spore różnice w długości całego pocisku , po sprawdzeniu okazało się ( można zobaczyć poniżej)
, że pociski Sierry 224 HPBT 52 gr Matchking mają spore różnice w długości.

Grupa 55 szt. pocisków:
0,711 in - 3 szt.
0,712 in - 7 szt.
0,713 in - 6 szt.
0,714 in - 7 szt.
0,715 in - 3 szt.
0,716 in - 7 szt.
0,717 in - 5 szt.
0,718 in - 3 szt.
0,719 in - 9 szt.
0,720 in - 3 szt.
0,723 in - 1 szt.
0,724 in - 1 szt.

Czy ktoś ma doświadczenie co zrobić czy je zmienić na inne . a jeżeli tak to na jakie?
Nie wiem za bardzo co zrobić gdyż jak będę chciał uzyskać jednakowy wymiar całkowity pocisków to oprócz tego , że zajmie Mi to dużo więcej czasu to będą różnice w głębokości osadzenia pocisków.

Liczę na pomoc z waszej strony. Z góry dziękuję
Piotrek
MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

Najlepiej będzie zunifikować długość pocisków używając trymera:

http://www.sinclairintl.com/.aspx/pid=3 ... rs#skugrid

W kulkach HP wierzchołek zawsze jest nierówny. W pociskach Sierry bardziej niż np. u Bergera.

Gdybyś osadzał pociski mierząc OAL - nie będzie problemu. Niezależnie od długości pocisku, wymiar zawsze będzie taki sam. Jeśli jednak chcesz mierzyć długość całego naboju (która moim zdaniem w tym konkretnym przypadku jest bez znaczenia, bo ważne jest oddalenie od gwintu bądź osadzenie na nim), rzeczywiście może się wydawać, że różnice w długościach, ktore podałeś, to problem.

Miałem podobny, ale odkąd nie sugeruję się długością pocisku, tylko jego masą, a gotowe naboje mierzę na OAL a nie od "początku do końca" problem zniknął. I nie trymuję pocisków. Nie zaciskam też wierzchołków, choć podobno ta operacja poprawia.
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Over all length - OAL. Zawsze myślałem że to długość od wierzchołka mierzona... Nic już teraz nie rozumiem, to znaczy że długość z tabel podaną dla OAL mierzysz od o-give?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 01:47 przez sokal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

wrc34,
Pomierz pociski do ogive, powinno być znacznie lepiej. Jeśli różnice długości będą podobne, to poszukaj innych.
MADMAX pisze:... a gotowe naboje mierzę na OAL a nie od "początku do końca" problem zniknął. ...
Oczywisty błąd w sformułowaniu, powinno być a gotowe naboje mierzę do ogive a nie od "początku do końca"
darzbór!
Paweł Morawski
MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

Mój błąd. Pomyliłem OAL i ogive. Powinno być tak jak napisał Krakus.

Reasumując - nie przejmować się niewielkimi różnicami w OAL, a sprawdzać jedynie ogive. U mnie wahnięcia długości całkowitej są spore, a do ogive minimalne (setki).
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

trzeba mieć do tego specjalną suwmiarkę czy można sobie poradzić chałupniczo?
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

forester
wrc34
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 24 czerwca 2011, 22:48

Post autor: wrc34 »

No dzięki koledzy ale nie ma za bardzo jak zmierzyć do ogive bo nie da się zauważyć na oko ten punkt.
Może , któryś z kolegów zna inne pociski , które nie mają takich problemów do 222 re, - ja osobiście myślałem o Hornady Vmax 50 gr - Czy ktoś ich używał i może polecić?

Trochę Mi to wszystko zburzyło moją elaborację bo teraz nie wiem jak uzyskać zamierzone col.

Ps. Możecie polecić jakiś program , w którym można przerzucić wyniki strzelania drabinki na jedną tarczę?

Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

1. Myślę, że problem z tymi pociskami jest czysto wirtualny. Nie bardzo wiem, po co wiedzieć z dokładnością do 0.001" jaka jest OAL? Masz zrobione kulki i zobacz jak latają. Zapewne latają dobrze - nie masz problemu.
2. Program - GIMP, np.
wrc34
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 24 czerwca 2011, 22:48

Post autor: wrc34 »

No pewnie kolega ma racje , że za bardzo przeżywam tę różnice ale zaczynam i do wszystkiego przykładam podwójną uwagę.
Mam takie może oczywiste pytanie chodzi o wymiary COL , które podawane są w tablicach elaboracyjnych do poszczególnych pocisków.Jeżeli w tablicy podają wymiar 2,126 in jako col, a mój pocisk wzorcowy ( zmierzona komora - 0,5 mm ) wynosi 2,163 in to spokojnie mogę elaborować do mojego wymiaru.Czy też naważki prochu będzie trzeba pozmieniać lub coś innego.

Dzięki za pomoc.
Piotrek
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

.....Czy też naważki prochu będzie trzeba pozmieniać lub coś innego. ....Naważki prochu trzeba dostosować do swojej broni...
Piotr
wrc34
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 24 czerwca 2011, 22:48

Post autor: wrc34 »

Dzięki kolego dobrze , że Mi powiedziałeś bo bym nie wiedział , a tak na poważnie to miałem zrobioną drabinkę na wymiar 2,126 in i uzyskałem całkiem niezły wynik na skupienie.Ale można lepszy i dlatego pytałem czy zmiana rozmiaru może pomóc i czy od nowa muszę strzelać drabinkę.

Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Jak zmienisz głębokość osadzenia pocisku to zmienia się ciśnienie startowe, wszystko się rozjeżdża więc drabinkę strzelasz od nowa. Zmieniają się również naważki min i max ponieważ zmieniasz objętość przestrzeni w łusce więc musisz uważać jeśli chcesz osadzić głębiej.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

wrc34 pisze:/.../ miałem zrobioną drabinkę na wymiar 2,126 in i uzyskałem całkiem niezły wynik na skupienie.Ale można lepszy i dlatego pytałem czy zmiana rozmiaru może pomóc i czy od nowa muszę strzelać drabinkę.
Oczywiście, że zmienisz coś w układzie nabój - broń. Zmiana głębokości obsadzenia, siły zacisku, rodzaju spłonki, itp. może mieć wpływ na uzyskiwane skupienie. Także użycie matryc NS lub FS zmienia parametry naboju. Ogólnie wprowadzenie jakiegokolwiek odstępstwa od scalonej pierwotnie amunicji zmienia wypracowany układ i powinno skutkować ponownym sprawdzeniem naważek na strzelnicy. Przypadkiem a właściwie fartem będzie, jak po wprowadzeniu jakiejś modyfikacji uzyskamy takie samo skupienie i punkt trafienia na tarczy.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

wrc34 pisze:... bardzo przeżywam tę różnice ale zaczynam i do wszystkiego przykładam podwójną uwagę. ...
Zmierzyłeś długość pocisków do ogive? Jeśli są podobnej długości, to cała różnica leży we fragmencie pomiędzy ogive a czubkiem i jest niemal bez znaczenia. Jeżeli nie masz comparatora, to dość dokładnie możesz pomierzyć używając kawałek żelastwa lub twardego tworzywa z nawierconym otworem fi 4 mm.

P_iter pisze:... Przypadkiem a właściwie fartem będzie, jak po wprowadzeniu jakiejś modyfikacji uzyskamy takie samo skupienie i punkt trafienia na tarczy.
Tak, ale i tak nie zaczynałbym od całej drabinki. Sprawdzałbym grupy w okolicach poprzedniego sweetload.
darzbór!
Paweł Morawski
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

wrc34 pisze:Dzięki kolego dobrze , że Mi powiedziałeś bo bym nie wiedział , a tak na poważnie to miałem zrobioną drabinkę na wymiar 2,126 in i uzyskałem całkiem niezły wynik na skupienie.Ale można lepszy i dlatego pytałem czy zmiana rozmiaru może pomóc i czy od nowa muszę strzelać drabinkę.

Pozdrawiam
Piotrek
Oj...bardzo przepraszam że piszę o tak oczywistych rzeczach - ale skoro padają takie pytania.....
Piotr
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Kupujemy takie coś:
Obrazek







I problem z długością naboju mamy z głowy!
Dokładność +/-0,01mm.
MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

Najlepsze rozwiązanie. Sam używam i gorąco polecam. Warto jeszcze zamocować na suwmiarce, pod łuską, drugi element przyrządu (stopkę), dzięki której denko łuski lepiej się stabilizuje przy pomiarze.
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Obawiam się ze w przypadku Sierry mierząc po ogiv problem nie zniknie. :!:
U mnie rekord w różnicy ogiv pobiły pociski 142grn do kalibru 6,5mm
0,65mm tak nie ma pomyłki :D różnica w milimetrach. :bh|:
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

W jednej paczce?
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

WOW :shock:
forester
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

ale pewnie i tak latały świetnie :)
DamianC
Posty: 193
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 20:40
Lokalizacja: dolnośląskie/Lubań

Post autor: DamianC »

U mnie w ostatnich 50 szt. zmierzyłem wszystkie różnica na OAL była od 57,00 do 57,16 skrajne wymiary były po 1 szt. znaczna większość trzymała się w przedziale 57,04 do 57,08.
Comparatorem nie mierzyłem, nie mam gdzie go zrobić :wink: :cry:. Kulki latają świetnie, nigdy na nie nienarzekałem.

DamianC
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

DamianC pisze: znaczna większość trzymała się w przedziale 57,04 do 57,08.

0,04 mm. Doskonale. Sprawdź sobie różnice w długości samego pocisku. Wyszły Ci doskonałe naboje.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
DamianC
Posty: 193
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 20:40
Lokalizacja: dolnośląskie/Lubań

Post autor: DamianC »

Samych pocisków nie mierzyłem, ale z ciekawości dzisiaj sprawdzę.
DamianC
Posty: 193
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 20:40
Lokalizacja: dolnośląskie/Lubań

Post autor: DamianC »

Zostało mi z paczki 38 szt. wymiary od 18,11 do 18,24 80% kulek 18,18_18,20.
ODPOWIEDZ