Precision Measurement Station czy po troche od kazdego ?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Precision Measurement Station czy po troche od kazdego ?

Post autor: jkp44jkp »

Mam pytanie a raczej pare pytan.

Po pierwsze czy ktos ma i uzywal tej stacji od Hornadego https://sklep.hubertusprohunting.pl/pre ... rnady.html ?

Jesli ktos ma to czy moglby porownac do wygody i precyzji pomiaru wzgledem zwyklego comparatora , concentricity tool czy headspace kit od Hornadego

Czy uzywajac comparatora ( zwylkego na suwmiarke) w pomiarze szukacie wymiaru w mm czy raczej powtarzalalnosci amunicji ? Chodzi o to ze comparator mocuje sie na suwmiarke ktora oprocz powtarzalnosci mozna pobrac takze dokladny pomiar. W tej stacji do pomiaru uzyty jest tylko zegar ktorym mozna porownac jeden wymiar do drugiego.

Po drugie jesli zalozymy ze potrzebuje sprzetu tylko do porownywania amunicji to czy taka stacja bedzie lepszym wyborem czy jednak lepiej za porownywalna cene kupic sprzet do kazdego pomiaru osobno. Jak wiadomo stacja jest jedna i wszystko jest od Hornadego . Musze powiedziec ze przemawia do mnie wizualnie , wiadomo wszystko w jednym miejscu itd. Mam tylko jeden problem bo comparator czy ewentualnie headspace kit i tak bym kupil od Hornagego , chyba ze ktos ma porownanie i wie ze sa zdecydowanie lepsze, jednak do mierzenia koncentrycznosci zdecydowanie przypadl mi do gustu ten sprzet Reddinga https://www.redding-reloading.com/onlin ... city-gauge . Naprawde mi sie podoba i choc wydaje sie nie byc tak dopracowany jak sprzet 21st century to kosztuje dwa razy mniej i tylko troche wiecej niz Hornady concentricity tool

Informuje ze do tej pory nie posiadam zadnego z tych produktow ( nie wiem jak to sie stalo ze do dzis nie mam comparatora ) wiec zaczynam od zera.
dinopd
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 05 czerwca 2020, 08:15

Post autor: dinopd »

Witaj

Sam jestem w trakcie kolekcjonowania sprzetu pomiarowego. Tak wiec tez troche od zera zaczynam.

Stacja wyglada zacnie i chyba jest tam wszystko w jednym miejscu (co jest dlamnie OK)

Jesli chodzi o comparator to mozesz miezyc dlugosc naboju (dokladnie odleglosc pocisku do poczatku gwintu) i to przy kazdym innym uzytym naboju przed elaboracja ( co uwazam ze comparator powinienem miec)
Comparatorem miezysz jaka jest glebokosc osadzenia pocisku aby potem tak dobrac to osadzenie zeby pocik byl w jak najbardzie odpowiedniej odleglosci od poczatku gwintu (jesli dobrze pamietam 0,025 mm wg Ejsmonta)

Headspace tool - to raczej do miezenia luski a z tego co kiedyc obejzalem ze wazniejsze jest zmierzenie odleglosci pocisku od poczatku gwintu bo pociski nie maja takiej samej dlugosci wiec po osadzeniu wystepuja roznice w dlugosci ( co wplywa na OAL)

Hornady ma tez urzadzenie do pomiaru osiowosci ktore tez pozwala na poprawki gdy masz zbyt duze bicie na pocisku.

Czy uzywajac comparatora ( zwylkego na suwmiarke) w pomiarze szukacie wymiaru w mm czy raczej powtarzalalnosci amunicji ? Chodzi o to ze comparator mocuje sie na suwmiarke ktora oprocz powtarzalnosci mozna pobrac takze dokladny pomiar. W tej stacji do pomiaru uzyty jest tylko zegar ktorym mozna porownac jeden wymiar do drugiego.

Taka moja opinia. jesli ktos moze cos dodac to chetnie poslucham
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Wiem do czego sluza te rzeczy tylko nie wiem do czego starsi i madrzejsi uzywaja go na codzien? Czy do dokladnego pomiaru czy do powatrzalnosci amunicji. Czy zwracaja uwage na okreslony wymiar ktorym operuja czy po prostu chodzi o to aby 50 sztuk bylo o takim samym wymiarze ( oczywiscie o dlugosci wczesniej ustalonej przy mierzeniu komory) .

Mnie nie interesuje czy pocisk jest odsuniety o 0.025 czy 0.100 , poniewaz i tak mam juz naboj na wymiar jaki mnie interesuje i pasuje do magazynka mimo ze z niego nie strzelam to i tak chce aby naboj sie do niego miescil.

Troche sam sobie odpowiedzialem na to co mnie jest potrzebne ale moze moje podejscie jest zle i zostane poprawiony.
dinopd
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 05 czerwca 2020, 08:15

Post autor: dinopd »

Moje wnioski z tych wszystkich filmików odnośnie tych narzędzi/ stacji/oprzyrządowania są takie, że starsi chcą uzyskać jak najbardziej optymalny nabój do uzyskiwania jak najlepszego skupienia.

A że dość często zmieniają się pociski (wprowadza się nowe) lub też prasa się zużywa to takie narzędzia się przydają.

Jest taki reloader na youtube vaughn precision. dość ciekawie mówi otych narzędziach i wyjaśnia sens ich posiadania
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Narzędzie wygląda bardzo atrakcyjnie, ale czy jest warte swojej ceny?
Prosta kalkulacja: 5x 25zł. tulejki do mierzenia OGIVE = 125zł
5x 40zł. tulejka do mierzenia Headspace = 200zł.
Czujnik zegarowy 0,01mm. (cena All...o) 40zł.
Czyli za stolik + 2x plastikowa podstawka z kulkami łożyskowymi producent każe dopłacić sobie ponad 1000zł.
Chyba trochę dużo?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Ok ale tak patrzac na wszystko to wogole nic sie nie oplaca kupowac. Po co kupowac sprzet 21st century za 1.6 do mierzenia centrycznosci skoro mozna kupic zegar za 40 pln z allegro i przymocowac go na podstawie od tostera.

Poza tym chodzi mi o porownanie tego urzadzenia jako kompleksowego do urzadzen stworzonych do jednej czynnosci od roznych producentow.

Oszczednos jest fajna ale nie popadajmy w skrajnosci.

Patrzac na sam sprzet Hornady , Camparator ok 275pln , Headspace 200pln , Koncentrycznasc 660pln . Wychodzi ok 1.1k wiec roznica w cenie ok 300pln.
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Ile kalibrów chcesz na tym mierzyć?

Urządzenie służy bardziej do sprawdzania powtarzalności jak do mierzenia.
Jeżeli myślisz o jednym kalibrze to wziąłbym Redding Instant Indicator - mam i nie znalazłem niczego co bardziej przyspiesza prace, ale produkowany jest do jednego kalibru np. robiąc .30 kupujesz do .30, chcesz robić .264 kupujesz drugi.

kolega donkihot ma rację - nie ma w tym nic wartego swojej ceny no poza lansem :)
Ostatnio zmieniony piątek, 21 sierpnia 2020, 17:48 przez Arek_78, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

jkp44jkp pisze:Ok ale tak patrzac na wszystko to wogole nic sie nie oplaca kupowac. Po co kupowac sprzet 21st century za 1.6 do mierzenia centrycznosci skoro mozna kupic zegar za 40 pln z allegro i przymocowac go na podstawie od tostera.
A dla czego popadasz w skrajności? Wszystkie elementy (oprócz zegara, bo ten Hornady jest kiepski) to były ceny z tego samego sklepu co linkowałeś. Ja tylko je zsumowałem i wyszło że za stolik trzeba zapłacić 1000zł. Wystarczy zrobić rysunek i udać się z nim do pierwszego zakładu tokarsko-frezerskiego. Myślę że max 300zł. (w kieszeni zostaje 700)
Ale nie będzie lansu, bo zabraknie czerwonej literki "H" :eeg/:

ps. Arku, ja jestem taki inny Donkihot (z błędem ortograficznym, bo bez "c") :lol:
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Sorki - poprawiłem ](*,)

Nie chodzi o koszty, tyko o komponenty. Hornady ma dobre comparatory. Do mierzenia bicia szyjki niestety Sinclair jest o wiele lepszy. Miałem to ustrojstwo ale sprzedałem ponieważ nie mierzę bicia samej szyjki tylko gotowego naboju i tu znowu Hornady mi podpasował.
Ale ta podstawka za tysiaka odpada bo nie będzie na pewno przydatna w 100%
dinopd
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 05 czerwca 2020, 08:15

Post autor: dinopd »

Witam
Z wieczora

Widzę że koledzy bardziej doświadczeni i miło posłuchać. Więc stanę z boku i posłucham.
Chodź w mojej opinii też sądzę że wiele urządzeń za wiele mniej peso robi ta sama robotę co markowe.

Trzeba przemyśleć czy to się opłaca i do czego tego użyję i jak często

I reszta to już w decyzji osobistej
ODPOWIEDZ