Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Głębokość osadzenia pocisku wg. Erika Cortiny
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Greenhard
Odpowiedz z cytatem
RS-52. Tylko to było jakieś 2 lata temu i 5 prochów wstecz Smile Czyżby wadliwa partia?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty GreenhardWyślij prywatną wiadomość
matthius
Odpowiedz z cytatem
Mam kilka nabojów na tym prochu, zrobionych w połowie lipca. Jak nie zapomnę, to za kilka miesięcy sprawdzę, czy zawartość uległa zbryleniu.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty matthiusWyślij prywatną wiadomość
larky
Odpowiedz z cytatem
abersfelderami napisał:
EC, nic nowego ani kontrowersyjnego nie powiedzial.
Hard jam robimy z zaciskiem szyjki, z ktorym strzelamy.
Zaletami jest to, ze wskazuje max cisnienie, idze w jednym kierunku, sprawdza jam i jump.
Erykowi chodzi tylko o jedno, aby nie podawac odleglosci od gwintu, czy hard jam, tylko dlugosc calkowita naboju.

Cześć,

Dzisiaj trochę się nudziłem popołudniu i postanowiłem zmierzyć ten hard jam metodą Cortiny.
Mam zmierzony CBTO za pomocą komparatora Hornady i wynosi on 2.265"
Przygotowałem łuskę tak jak to zwykle robię, zbicie ramion body die o .002 oraz lekki zacisk szyjki Lee Collet.
Odkręciłem dosyć mocno matrycę osadzającą i po zmierzeniu CBTO wyszło mi 2.336
Idąc za jego radą posmarowałem pocisk, włozyłem do komory gotowy nabój i oczekiwałem, że nie zamknę zamka i będę musiał jeszcze nieco bardziej osadzić pocisk.
Zamek zamknąłem, może nieco ciężej poszło ale udało się. Wymiar się nie zmienił, nadal był 2.336 no i teraz mnie trochę zdziwko wzięło.
Zrobiłem coś źle, czy osadzilem pocisk za krótko?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty larkyWyślij prywatną wiadomość
abersfelderami
Odpowiedz z cytatem
Nic nie musisz smarowac (kto smaruje, ten jedzie).
Zrob dlugosc naboju (cbto) ktory nie pozwala na normalne zamkniecie zamka, zamknij ten zamek na sile (wieksza niz sila zacisku) i zmierz teraz dlugosc naboju (zrob to np: 3 razy, nie chodzi o precyzyjne wyliczenie), masz teraz max cisnienie (ktore cie interesuje).
Teraz idziesz z odlegloscia (cbto) na dol do momentu az koniec cylindrycznej czesci naboju jest .02" czy .03" nad ramionami, jest to min na jakie sie zgadzasz (na styku ramion i szyjki robi sie zgrubienie, oprocz tego chcesz nie ograniczac pojemnosci luski, itp ). Hard jam cbto nie strzelasz, (ja sprawdzam tez gdzie jest poczatek gwintu, z doswiadczenia wiem, ze nawazka bedzie okolo .01" w gwincie, albo .01" skok do gwintu (ogolnie mowiac).
Masz max nawazke nawet kiedy ogive dotknie gwintu, masz min i max cbto (przedzial dlugosci cbto).
W tym przedziale szukasz nawazki.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty abersfelderamiWyślij prywatną wiadomość
donkihot
Odpowiedz z cytatem
Właśnie a propos tego smarowania pocisku Cortina wstawił filmik, ale ja nie o tym. Pokazuje na tym filmie jakimi matrycami formatuje łoski i nie ma tam żadnych nadzwyczajnych (robionych na zamówienie)Jak myślicie, czy na zawody też robi na takich?

rethempthoor
Odpowiedz z cytatem
Oglądam jego kanał na Patreonie, tam informuje o tym, że inaczej robi ammo do PRS a inaczej do F-Class.
Wiąże się to z ilością zużywanej amunicji. Do PRS robi przy użyciu matryc po kolei, formatuje FL type S na Reddingu, expadrer szyjki 21st century i osadza na Forster Ultra.
Do F-Class formatuje FL matrycą własnej roboty i osadza na Wilsonie, proch odmierza Prometheusem.

donkihot
Odpowiedz z cytatem
Dzięki, teraz jasne jak słoneczko ;) Widziałem filmiki Prometheusa robią wrażenie, ale cena robi większe Razz

larky
Odpowiedz z cytatem
abersfeldami niestety nie do konca pojmuję tok rozumowania, może sposób w jaki to napisałeś nie jest dla mnie zbyt czytelny Smile

Kontynuując te moje próby pomiaru dzisiaj podczas osadzania testowego naboju odsunąłem go jeszcze bardziej bo aż do odległości CBTO 2.386
Po włożeniu do komory udało mi się zamknąć zamek i po zmierzeniu okazało się, że mam wymiar 2.332. Uznałem, że powtórzę tę operację i włożyłem po raz drugi.
O dziwo wymiar się zmniejszył do 2.322 czyli pocisk jeszcze się wsunął. Trzecia próba dała identyczny wymiar jak druga czyli 2.322
Uznaję więc, że moj hard jam to 2.322 i powinienem wystartować od wymiaru 2.302 z naważką trzymając się rad Cortiny.
Niestety musiałem parę razy wydostać pocisk za pomocą młotka więc czubek ELDM się nie uchował Smile

Trochę mnie te wymiary zadziwiają bo jak wspomniałem wcześniej mój CBTO mierzony przyrządem Hornady to 2.265

[/img]
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty larkyWyślij prywatną wiadomość
abersfelderami
Odpowiedz z cytatem
Tok myslenia jest zwiazany z doswiadczeniem, pokazuje go w skrocie, gdybym chcial go ukazac na %100, nie wystarczylo by mi czasu (w ogole to nie lubie pisac, nie pisalem po polsku prawie 30 lat), biore pod uwage calosc elaboracji, a nie jej czesc jaka jest robienie osadzenia.
Cytat:
powinienem wystartować od wymiaru 2.302 z naważką trzymając się rad Cortiny.

Po pierwsze nie zawsze mam takie same zdanie jak Cortina, po drugie Cortina nie mowi jaki pocisk, mowi ogolnie.
Hard jam zalezy od sily zamykania, sily zacisku, itp, trudno jest byc "doskonalym".
Cytat:
Trochę mnie te wymiary zadziwiają bo jak wspomniałem wcześniej mój CBTO mierzony przyrządem Hornady to 2.265

O cbto mowimy, kiedy ta ta dlugosc, tego pocisku, tego prochu, przy tym freebore, daje nam najlepsza precyzje na tarczy.
Cytat:
Niestety musiałem parę razy wydostać pocisk za pomocą młotka więc czubek ELDM się nie uchował Smile

Dlatego te .02" od hard jam nie jest zawsze praktyczne, nie chcemy walczyc z ladowaniem, czyli zaczynamy od strony hard jam, ale zwracajac uwage na stabilizacje karabinu podczas ladowania, czy jest to .02" czy .03" nie gra roli. Ja (z doswiadczenia) zaczynam .01" jam, liczac od poczatku gwintu (moze byc wiecej niz mowi Eric od hard jam).
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty abersfelderamiWyślij prywatną wiadomość
matthius
Odpowiedz z cytatem
Ciekawe opracowanie dotyczące optymalnej głębokości osadzania.
https://precisionrifleblog.com/2020/04/28/bullet-jump-research-and-load-development-tips/

Wygląda na to, że najbardziej tolerancyjne jest osadzenie w odległości 1-2mm od gwintu.
abersfelderami
Odpowiedz z cytatem
To jest artykul o PRS, a nie o benchrest czy fclass.
Najwieksza roznica to jest w tym, ze w PRS chcesz trafic w cel bez probnych, nie chcesz aby POI sie zmienialo,
w fclass masz probne, chcesz wszystko wsadzic w X.
matthius
Odpowiedz z cytatem
Niezupełnie. Artykuł opisuje relację głębokości osadzania i odległości od gwintu. Zastosowanie takiej a nie innej metody autor zostawia nam, wskazując na czynniki warunkujące decyzję.
abersfelderami
Odpowiedz z cytatem
Napisalem o summa summarum.
Cytat:
Niezupełnie. Artykuł opisuje relację głębokości osadzania i odległości od gwintu. Zastosowanie takiej a nie innej metody autor zostawia nam, wskazując na czynniki warunkujące decyzję.

W jaki sposob moja wypowiedz temu zaprzecza?
Głębokość osadzenia pocisku wg. Erika Cortiny