Collet 223 do ar15

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

szeryf2150
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 21 marca 2019, 00:30

Collet 223 do ar15

Post autor: szeryf2150 »

Witam kolegów,
Panowie... Czy można elaborowac amunicję 223 rem do AR15 matryca Collet, która formatuje tylko szyjkę? Nie chodzi mi absolutnie o jakieś wyniki, tylko awari ulegla moja matryca FL, ze względów finansowych (nowa jaka udało mię się nalesc ok 200 zł) nie mogę pozwolić sobie w najbliższym czasie na zakup nowej matrycy. Chodzi mi tylko o względy bezpieczenia czy można czy też nie?
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Można. Akurat matryca Lee Collet formatuje do standardowego zacisku jak matryca FL.

Przed załadowaniem sprawdź tylko czy łuski wchodzą do komory.
szeryf2150
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 21 marca 2019, 00:30

Post autor: szeryf2150 »

I tak w nieskończoność? Czy po jakims czasie będzie trzeba zrobić FL?
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

U mnie do 2 razy. Potem pojawiły się problemy z wyciąganiem łusek i zaprzestałem dalszych eksperymentów.
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

Komory w broni z automatyką są luźniejsze, aby owa automatyka, która działa jednak nieco szybciej niż ręczne przeładowanie, nie miała problemów z wprowadzeniem naboju i ekstrakcją łuski. Po każdym kolejnym strzale łuska sformatowana tylko na szyjce będzie się coraz bardziej rozprężać w części butelkowej i po którymś kolejnym odstrzeleniu mogą być problemy z wprowadzeniem lub co gorsza z ekstrakcją, z zerwaniem kryzy włącznie. Ile odstrzeleń ta sama łuska wytrzyma, to już zależy od konkretnej broni, jakości łuski. Z raz można spokojnie sformatować tylko szyjkę, osobiście 2. raz już bym nie ryzykował z tymi samymi łuskami. Zwłaszcza że kaliber najpopularniejszy z karabinowych i z dostępem do świeżych łusek raczej nie ma większych problemów.
koks
Posty: 279
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: koks »

Formatuje matrycą Collet do Ar-a, łuski odstrzelone do 2 razy potem idą na złom jak na razie zero problemów z podawaniem i ekstrakcją. W moim zestawie matryca collet słabiej obciska szyjkę niż matryca FL, przykładowo po formacie collet średnica wewnętrzna szyjki 5,60mm po FL 5,45
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Jest ryzyko zebrania nie swojej łuski, strzelonej z luźniejszej komory.
szeryf2150
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 21 marca 2019, 00:30

Post autor: szeryf2150 »

Idzie gdzieś kupić ta najtańsza matrycę z lee do FL, nigdzie jej nie mogę znaleac...
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

szeryf2150
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 21 marca 2019, 00:30

Post autor: szeryf2150 »

A coś w Polsce? Z dostawą wychodzi bardzo drogo...
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Pogadałbym z Parabellum, zwłaszcza jeżeli matryce były kupione u nich. Może i nie mają od ręki w sklepie, ale mam pozytywne doświadczenia z ich indywidualnym podejściem do klienta. Tylko być może trzeba uzbroić się w cierpliwość na wypadek gdyby się zgodzili.

A można przejrzeć ofertę innych rzeczy u Strobla i w ten sposób rozłożyć koszty przesyłki na więcej towaru. Ew. zrobić zamówienie grupowe z kimś jeszcze.
szeryf2150
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 21 marca 2019, 00:30

Post autor: szeryf2150 »

Już do nich napisałem, ale jak by ktoś miał na sprzedaż chętnie kupię 😉
ODPOWIEDZ