ustawienie matrycy szyjki lee collet

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Batko
Posty: 193
Rejestracja: wtorek, 23 września 2008, 20:57
Lokalizacja: Sanok

ustawienie matrycy szyjki lee collet

Post autor: Batko »

Po długim oczekiwaniu wreszcie dotarła.
Kal 30-06
Jak powinna byc ustawiona matryca?
Wiem ze musi dopchnąć tuleje zaciskowa tylko ile
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

A instrukcja dołączona do matrycy co o tym mówi?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
x-bolt
Posty: 149
Rejestracja: piątek, 21 czerwca 2019, 12:52
Lokalizacja: podlaskie

ustawienie matrycy

Post autor: x-bolt »

Witam, instrukcja jest w języku nieznanym.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Są dwie metody.
Jedną opisuje instrukcja - dokręcasz matrycę na styk z shellholderem, a potem od 1 pełny obrót (2 w przypadku pras z "przełamaniem", np Hornady). Moim zdaniem, metoda słaba, bo ciężko wyczuć moment, gdy wywieramy odpowiedni nacisk na dźwignię i dochodzi do formatowania szyjki (instrukcja mówi o nacisku około 25 funtów).

Ja ustawiam w taki sposób:
Zaczynam od zmierzenia średnicy niesformatowanej szyjki.
Wkręcam matrycę, aż dotknie shellholdera.
Formatuję łuskę - zazwyczaj nic z tego nie wychodzi, nie czuć nawet oporu prasy.
Wkręcam matrycę o 1/4 obrotu, znów formatuję i dokonuję pomiaru średnicy szyjki. Jeśli średnica szyjki pozostaje ta sama, powtarzam operację (wkręcam 1/4, format, pomiar).
Jeżeli średnica się zmniejszyła, wkręcam matrycę o 1/16 obrotu, formatuję i znów mierzę. Powtarzam to tak długo, aż średnica szyjki przestanie się zmniejszać, czyli dwa ostatnie pomiary będą takie same.

https://www.24hourcampfire.com/ubbthrea ... structions
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Ad matthius

Dla mnie pomysł przedni.

Dzięki za info.
x-bolt
Posty: 149
Rejestracja: piątek, 21 czerwca 2019, 12:52
Lokalizacja: podlaskie

matryca

Post autor: x-bolt »

Dzięki za info
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

@ Matthius

Sposób przedni, dzięki za podzielenie się. Mam tylko jedną wątpliwość - jak takie ustawienie reaguje na rozrzut grubości metalu szyjki?
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Dla mnie to mało istotne, używam cały czas tych samych łusek (Norma i Lapua). Zakładam, że grubość w okolicach szyjki nie zmienia się.
Awatar użytkownika
zgrzezly
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:31

Post autor: zgrzezly »

matthius pisze:Są dwie metody.
Jedną opisuje instrukcja - dokręcasz matrycę na styk z shellholderem, a potem od 1 pełny obrót (2 w przypadku pras z "przełamaniem", np Hornady). Moim zdaniem, metoda słaba, bo ciężko wyczuć moment, gdy wywieramy odpowiedni nacisk na dźwignię i dochodzi do formatowania szyjki (instrukcja mówi o nacisku około 25 funtów).

Ja ustawiam w taki sposób:
Zaczynam od zmierzenia średnicy niesformatowanej szyjki.
Wkręcam matrycę, aż dotknie shellholdera.
Formatuję łuskę - zazwyczaj nic z tego nie wychodzi, nie czuć nawet oporu prasy.
Wkręcam matrycę o 1/4 obrotu, znów formatuję i dokonuję pomiaru średnicy szyjki. Jeśli średnica szyjki pozostaje ta sama, powtarzam operację (wkręcam 1/4, format, pomiar).
Jeżeli średnica się zmniejszyła, wkręcam matrycę o 1/16 obrotu, formatuję i znów mierzę. Powtarzam to tak długo, aż średnica szyjki przestanie się zmniejszać, czyli dwa ostatnie pomiary będą takie same.

https://www.24hourcampfire.com/ubbthrea ... structions

powiedz Kolego czy tę nakrętkę na szczycie matrycy masz na maxa dokręconą, bo u mnie czasami muszę ją znacznie poluzować żeby wogóle szyjka łuski wjechała w matrycę
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Tak, dokręcona do oporu.
Faktycznie, łuski GGG trzeba formatować z wyczuciem, inaczej łatwo o harmonijkę.
Lapua, Norma - wchodzą bez problemu.
@mil
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 08 listopada 2015, 14:19
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: @mil »

Formatujcie po całości ;) oszczędzicie sobie kłopotów.
"Jestem Panem swego losu,Kapitanem swojej duszy"
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Formatowanie szyjki ma swoje miejsce. Stosuję je w dwóch przypadkach.
Pierwszy to formatowanie łusek, które po raz pierwszy odstrzeliwuję w swojej broni. Zazwyczaj fabrycznie nowa łuska potrzebuje dwóch strzałów, aby urosnąć do rozmiaru komory. Do trzeciej elaboracji formatuję już po całości.
Drugi powód to formatowanie dwuetapowe. Łuska, która została sformatowana najpierw matrycą do szyjki Lee, a potem „body”, zachowuje większą osiowość, niż formatowana matrycą FL. Trafiłem kiedyś na opracowanie, w którym autor opisał wyniki formatowania różnymi metodami. Przy okazji szyjka łuski jest mniej męczona (Sebastian ładnie to opisał w jednym ze swoich filmów).
ODPOWIEDZ