Magnetospeed Sporter vs Shooting Chrony F-1

Moderatorzy: wierzba, P_iter

mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Magnetospeed Sporter vs Shooting Chrony F-1

Post autor: mkowalczuk »

Może komuś się przyda zestawienie pomiarów. Stanowisko testowe na zasadzie: strzelam jednocześnie przez Magnetospeed i ustawione na 1 metrze chrono bramowe wymienione w tytule.

Trzy różne amo.
Seria I to amunicja zrobiona na pocisku Sierry MatchKing 140 gn. Amo rozscalone, bo nie bardzo mi się układało na tarczy z moim karabinem. Następnie przeważony ładunek na wadze analitycznej aptecznej i użyty pocisk "odzyskany".
Druga amunicja to fabryczna Lapua Scenar.
Trzecia amunicja - własna produkcja w oparciu o Lapua Scenar 139 gn i ładunek odważany na Lyman 1200 dps 3.
Cel testu: porównanie wyników pomiarów, porównanie potencjalnych błędów amo i wstęp do robienia amunicji możliwie stabilnej.



Obrazek
Misfire
Posty: 38
Rejestracja: środa, 03 maja 2017, 21:56

Post autor: Misfire »

Wydaje mi się, że 1m dla Chrony to zdecydowanie za mało i wyniki mogą być niewiarygodne, instrukcja podaje 10-15 stóp. Generalnie im większa pojemność łuski tym dalej, ale poniżej 3m nie polecam schodzić. Ciekawe porównanie, a jeśli zdecydujesz się na sprawdzenie wpływu odległości to nawet bardzo ciekawe będzie.

Pozdrawiam!
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

Dzieki za sugestię. Mam trochę amo do przetestowania, więc warto i to zbadać.
Mam hamulec, wiec 1 m jak dotychczas ten aspekt pomijalem w swych działaniach. Może błędnie.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Bardzo ciekawe, jak dobrze odczytałem Twoja tabelkę to najlepiej wyszła trzecia próba.
Tak z ciekawości zapytam, jakiego proszku używasz?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

V550, ale to w tych testach nie ma znaczenia. Celowo też nie podałem np marki czy modelu karabinu :-)
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Zapytałem bo myślałem że używasz jakiegoś mało stabilnego prochu.
W najlepszej serii wyszedł Ci rozrzut prędkości 8-10 m/s
Ja jak się przyłożę i wszystko (łuski, pociski, proch) dobrze powarzę i pomierzę mam około 3,5 m/s tyle że nie wiem jak precyzyjne jest chrono którego używam?
Do testów pożyczam od kolegi chrono Radeckowe (prawie nowe) i choć mam kompensator ustawiam je 5m. od stanowiska.
ps. ostatnio zmieniłem kompensator https://www.youtube.com/watch?v=jfBv6vk9z1U&t=211s
nie ma wpływu na prędkość, za to jak fajnie teraz broń się zachowuje. \:D/
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

Może moje testy przekonają Cię do zakupu? Ja chyba wolę Magneto, ale głównie za wygodę, bo zdaje się, że Shooting Chrony złe nie jest.
Zrobiłem przymiarkę do mierzenia pojemności łusek. Woda w jednych wpłyneła do gniazda spłonki, ale czasem więcej, czasem mnie. W innych - nie wpłyneła wcale. Ma ktoś patent jak to zrobić powtarzalnie?
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

mkowalczuk pisze: Ma ktoś patent jak to zrobić powtarzalnie?
Obsadź spłonkę odwrotnie. Czyli denkiem do kanału ogniowego.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

Tak zrobię.
Dzięki.
Awatar użytkownika
bobers
Posty: 287
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2018, 15:42
Lokalizacja: Szczecin i okolice

Post autor: bobers »

Koledzy, absolutnie tu nie chcę się wymądrzać...
Wspomnę tylko, że w książkach do elaboracji radzą nie mierzyć objętości wodą (ze względu na menisk).
Piszą, że wystarczająca jest segregacja łusek na podstawie ich wagi.

Ja w to uwierzyłem, bo skoro wymiary zewnętrzne (po formatowaniu) i waga jest taka sama, to różnice objętości wewnętrznej musiałby by wynikać z różnic w stopie mosiądzu.
Jeśli porównujemy ten sam rodzaj od tego samego producenta - cóż może się tu nie udać ?
Pomijam oczywiście uszkodzenia wewnętrzne ze względu na overpressure. Używamy przecież łusek, z których chcemy dalej bezpiecznie strzelać.
No i wygoda nieporównywalna...
.308 Win, .223 Rem, 12 ga, .22 LR, 9x19
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Tu raczej nie chodzi o segregację, tylko o pomiar objętości do QLa.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Do spłonek proponuję zmniejszyć napięcie powierzchniowe tj. Dodać do wody odrobinę płynu do naczyń i powinno wszystko wypełniać w 100%. Osadzanie odwrotnie może być kłopotliwe i czasochłonne.
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

No to mam dylemat ;-)
Dzięki za podpowiedzi.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

evo10 pisze:Do spłonek proponuję zmniejszyć napięcie powierzchniowe tj. Dodać do wody odrobinę płynu do naczyń i powinno wszystko wypełniać w 100%.
Ale naprawdę tylko odrobinę. Wszystko zależy od użytego płynu. U mnie wygląda to tak, że biorę pół kropli na palec, czyli tylko lekkie dotkniecie palcem i "myję" palec w wodzie którą wypełniam łuski.
evo10 pisze: Osadzanie odwrotnie może być kłopotliwe i czasochłonne.
Proszę skreślić "może". :wink:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Odkopię temat Magnetospeed.

Wersja Sporter według instrukcji jest na lufy maksymalnie 1 cal średnicy. Czy ktoś używa / próbował tej wersji na grubszej lufie (Sabatti 1,1") ? Wiem, że grubsze lufy obsługuje wersja V3 ale cena zdecydowania większa za zbędne bajery jak dla mnie.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Mam pytanie odnosnie Magnetospeed, czy nie jest problemem mocowanie czegos na lufie?

Wszyscy wiemy ze drgania lufy zmieniaja punkt trafienia? Czy po znalezieniu odpowiedniej nawazki i zamocowaniu Magneto grupy sie nie rozjada ?
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Pytałem o to jednego użytkownika na ostatnich zawodach. Jego zdaniem nie ma wpływu na PT lub skupienie. Swoją drogą wymyślamy jakieś dociążanie i strojenie lufy a powieszenie takiego ustrojstwa nie ma wpływy ? Magia jakaś. Z drugiej strony przecież cały czas nie strzela się z chrono, wystarczy kilka strzałów. Chyba, że ktoś robi doktoraty z elaboracji a nie elaboruje aby strzelać.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Osobiscie nie wierze ze to nie ma wplywu( wierze , poniewaz nie uzywalem i potwierdzic nie moge). Kazdy jeden hamulec czy inne ustrojstwo wylotowe ma wplyw na drgania.

To fakt ze nie uzywa sie caly czas ale uzywa sie napewno gdy szukasz / potwierdzasz najlepsza nawazke. Robiac jedna dziure na sto , chcesz zmierzyc wariacje predkosci itd.

Jesli to jednak wplywa( w co wierze) na drgania lufy to nigdy nie bedziesz w stanie potwierdzic switnego wyniku na tarczy z minimalnymi roznicami w predkosci , no chyba ze bedziesz mial farta i akurat w twoim karabinie wszystko sie zgra.

Troche to dziwne ze sprzet jest do precyzyjnego pomiaru a producenci nie wzieli pod uwage tak istotnego czynnika jak wplyw na drganie lufy tego urzadzenia.

Oczywiscie mozna miec juz ustalona nawazke i potem po prostu zmierzyc predkosci ignorujac tarcze.
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

jkp44jkp pisze:Oczywiscie mozna miec juz ustalona nawazke i potem po prostu zmierzyc predkosci ignorujac tarcze.
Zdecydowanie tak. Jak chcesz strzelać grupy i mierzyć prędkości to labradar albo shooting chrony.
Dawid
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Dokładnie tak, jak napisał rethempthoor. Magnetospeed używam do pomiarów i nie przejmuje się tym, gdzie wówczas trafiam... o ile jest to kulochwyt. :wink:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

wozzi,

Robisz tak bo stwierdziłes wpływ MS na grupy albo punkt trafienia ?
A wracając do tego co mnie interesuje to powiedz mi jeszcze czy kiedyś używałeś MS na lufie grubszej od 1 cala ( ile masz wersję Sporter a nie V3) ?
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
ODPOWIEDZ