Jaką prasę wybrać

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

ggdela
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 18 października 2020, 08:39

Jaką prasę wybrać

Post autor: ggdela »

Witam serdecznie, chciałabym zwrócić się do szanownego grona o poradę. chcę zakupić prasę do elaboracji tylko niestety nie wiem jaka była by odpowiednia.. Na początku głównie będzie mi ona potrzebna do wykonywania amunicji dekoracyjnej (zbita splonka i bez prochu) - 9x19, 45acp, 223 i może jeszcze jakiś karabin. A później oczywiście do "normalnej" elaboracji. Teraz pojawia się pytanie czy lepiej wybrać opcję jedno czy wielostanowiskową? Lee czy może Hornady? Pozdrawiam.
szeryf2150
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 21 marca 2019, 00:30

Post autor: szeryf2150 »

Wszystko zależy od budżetu i ilości jaka chcesz robić
ggdela
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 18 października 2020, 08:39

Post autor: ggdela »

Do 1000 może 1500zł chciałabym się zmieścić, co do ilości to na chwilę obecną nie będą to setki tysięcy, póki co niewielkie ilości. A z czasem jak budżet się powiększy to będzie można pokusić się o jakiś konkretniejszy sprzęt na sporą już ilość pestek.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Ja posiadam prasę Talon. Mała, zgrabna i stabilna. Taki trochę klon prasy Turban tyle że 2x tańsza. Polecam.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
szeryf2150
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 21 marca 2019, 00:30

Post autor: szeryf2150 »

Ja mam najtańsza prasę z lee, ta typ C. Strzelam miesięcznie ok 300 9x19, robię na niej jakieś 30 sztuk 223 rem do mojego Varminta, na kulkach Hornady i prochu S060, przy standardowych matrycach lee schodzę spokojnie poniżej 0,5 MOA. 9x19 wytłukłem już jakieś 6 tys sztuk, nie widać żadnych luzów ani uszkodzeń. Tak więc jezeli nie bd strzelał dużo chcesz budżetowo strzelać to mogę polecić i takie rozwiązanie, gdyż sam takiego używam.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

Ultra3000 pisze:Ja posiadam prasę Talon.
Przecież kolega pisze jaki ma budżet. Nic nie pisze natomiast że zamierza na lr jechać więc po co ten Talon.

Kup Lee Breech Lock Challenger. Masz tam od razu spłonkarkę i spokojnie zrobisz większość elaboracji karabinowych, tyle że elaboracja "pistoletówki" trochę wolno idzie. Do pistoletu spokojnie wystarczą ci matryce Lee, do karabinu to radziłbym kupować od RCBS'a wzwyż.
szeryf2150
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 21 marca 2019, 00:30

Post autor: szeryf2150 »

Tak przy okazji wątku, zapytam się czy ktoś miał doświadczenia z matrycami hornady do 223? Chodzi o te podstawowe matryce
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Marekj pisze:
Ultra3000 pisze:Ja posiadam prasę Talon.
Przecież kolega pisze jaki ma budżet. Nic nie pisze natomiast że zamierza na lr jechać więc po co ten Talon.

Kup Lee Breech Lock Challenger. Masz tam od razu spłonkarkę i spokojnie zrobisz większość elaboracji karabinowych, tyle że elaboracja "pistoletówki" trochę wolno idzie. Do pistoletu spokojnie wystarczą ci matryce Lee, do karabinu to radziłbym kupować od RCBS'a wzwyż.
Talon kosztuje bodajze 1800 zl wiec warto sie zastanowic czy nie lepiej dolozyc kase i miec na przyszlosc fajna precyzyjna prase. Tym bardziej ze w planie ma zamiar elaborowac amunicje na dalsze dystanse.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

Ja mam - nawet z dokupionym mikrometrem.
Używam teraz Forstera i jakichś dramatycznych zmian (na 100m) nie widzę.
ggdela
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 18 października 2020, 08:39

Post autor: ggdela »

Marekj pisze:
Ultra3000 pisze:Ja posiadam prasę Talon.
Przecież kolega pisze jaki ma budżet. Nic nie pisze natomiast że zamierza na lr jechać więc po co ten Talon.

Kup Lee Breech Lock Challenger. Masz tam od razu spłonkarkę i spokojnie zrobisz większość elaboracji karabinowych, tyle że elaboracja "pistoletówki" trochę wolno idzie. Do pistoletu spokojnie wystarczą ci matryce Lee, do karabinu to radziłbym kupować od RCBS'a wzwyż.
Koleżanka* ;)

Dziękuję za radę :)
ggdela
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 18 października 2020, 08:39

Post autor: ggdela »

Ultra3000 pisze:
Marekj pisze:
Ultra3000 pisze:Ja posiadam prasę Talon.
Przecież kolega pisze jaki ma budżet. Nic nie pisze natomiast że zamierza na lr jechać więc po co ten Talon.

Kup Lee Breech Lock Challenger. Masz tam od razu spłonkarkę i spokojnie zrobisz większość elaboracji karabinowych, tyle że elaboracja "pistoletówki" trochę wolno idzie. Do pistoletu spokojnie wystarczą ci matryce Lee, do karabinu to radziłbym kupować od RCBS'a wzwyż.
Talon kosztuje bodajze 1800 zl wiec warto sie zastanowic czy nie lepiej dolozyc kase i miec na przyszlosc fajna precyzyjna prase. Tym bardziej ze w planie ma zamiar elaborowac amunicje na dalsze dystanse.
Niestety nie mogę sobie pozwolić na nic drozszego na ten moment A potrzeba jest żeby kupić A wiem że w takim przedziale cenowym mogę właśnie dostać Lee która jest polecana.
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Kup tanią prasę Lee. Jak dostaniesz bakcyla i zaczniesz szukać precyzji to kupisz sobie porządną prasę, a tą wykorzystasz jako brudną.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

ggdela pisze:
Niestety nie mogę sobie pozwolić na nic drozszego na ten moment A potrzeba jest żeby kupić A wiem że w takim przedziale cenowym mogę właśnie dostać Lee która jest polecana.


Na wiadomym portalu mozesz kupic co chcesz. Ja kupilem m/i RCBS za bodajze 73 € plus wysylka !


:wink:
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Gdybym miał dziś zaczynać zabawę w elaborację, jeszcze od deko, to bym rozważył Lee APP. Relatywnie niedroga, mocno uniwersalna, później idealna na prasę brudną skoro "atakuje" matrycą z góry a nie tłokiem z dołu - wszelki śmieć nie będzie się sypał na gładź tłoka, tylko do butelki pod shellholderem. Do tego umożliwia wiele ciekawych opcji, łącznie ze zdejmowaniem crimpu gniazda spłonki - w .223 Rem rzecz dość cenna.
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

Poleciłbym Lee Classic Turret. Momentalna zmiana kalibrów, brak konieczności ustawiania każdorazowo matryc. Wystarczająco dokładna do robienia amunicji na 1000 m. Ewentualnie któraś z jednostanowiskowych, ale koniecznie pod system tulej do matryc (u Lee nazywa się to Breach Lock, u Hornady Load'n'Lock, wiele pras jednostanowiskowych da się na to skonwertować) - dokładne ustawianie matryc za każdym razem to zabawa dla masochistów.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 października 2020, 16:27 przez de Fresz, łącznie zmieniany 1 raz.
shizo
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 25 września 2018, 15:14

Post autor: shizo »

de Fresz pisze:Poleciłbym Lee Classic Turret. Momentalna zmiana kalibrów, brak konieczności ustawiania każdorazowo matryc. Wystarczająco dokładna do robienia amunicji na 1000 m. Ewentualnie któraś z jednostanowiskowych, ale koniecznie pod system tulej do matryc (u Lee nazywa się to Breach Lock, u Hornady Lock''n'Lock, wiele pras jednostanowiskowych da się na to skonwertować) - dokładne ustawianie matryc za każdym razem to zabawa dla masochistów.
W pełni popieram. Jakbym zaczynał przygodę z elaboracją jeszcze raz to właśnie Leet Classic Turret byłaby pierwsza prasą. Najlepiej jeszcze w kit`cie. Dostajesz wszystko co jest potrzebne w jednym rzucie. Co by nie mówić to opcja dla kogoś kto chce elaborować dobrze. Może nie hiper super duper precyzyjnie ale na tą cenę Lee robi dobrą robotę.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

Faktycznie, Leet Classic Turret w zestawie to dobra opcja dla początkującego. Popieram. :D
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

A ja nie jestem aż takim zwolennikiem Turreta. Do karabinu jednostanowiskowa w tej cenie będzie lepsza.

Z kolei do krótkiej 4 stacje to dość sztywna i nie zawsze trafiona wartość. W rewolwerze 3 matryce to świat, góra i ludzie - crimp robi się bezproblemowo razem z osadzaniem, a post-sizing jest raczej zbędny, bo amunicję ładuje się ręcznie. A jak ktoś chce jednak formatować przed myciem (2 tumblery - suchy przed, mokry po) żeby połączyć format z odspłonkowaniem, to zostają 2 operacje dla rewolweru, 3 w przypadku pistoletu. Więc Turret z autoindeksowaniem nie ma sensu, bo trzeba machać wajchą za bezdurno. W progresywce to prędzej przejdzie, bo tam ew. wolna stacja nie szkodzi. Najwyżej można na niej założyć Powder Cop.
shizo
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 25 września 2018, 15:14

Post autor: shizo »

likker_runner pisze:A ja nie jestem aż takim zwolennikiem Turreta. Do karabinu jednostanowiskowa w tej cenie będzie lepsza.

Z kolei do krótkiej 4 stacje to dość sztywna i nie zawsze trafiona wartość. W rewolwerze 3 matryce to świat, góra i ludzie - crimp robi się bezproblemowo razem z osadzaniem, a post-sizing jest raczej zbędny, bo amunicję ładuje się ręcznie. A jak ktoś chce jednak formatować przed myciem (2 tumblery - suchy przed, mokry po) żeby połączyć format z odspłonkowaniem, to zostają 2 operacje dla rewolweru, 3 w przypadku pistoletu. Więc Turret z autoindeksowaniem nie ma sensu, bo trzeba machać wajchą za bezdurno. W progresywce to prędzej przejdzie, bo tam ew. wolna stacja nie szkodzi. Najwyżej można na niej założyć Powder Cop.
no pewien argument to jest. Ale w będąc ograniczony budżetem o jaki wspomniał kolega na poczatku wątki nadal turret wydaje mi się rozwiązaniem optymalnym.
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Jak do 1.5k to mogę pchnąć rocznego Reddinga T7. Na pewno nada się do deko i później do normalnej elaboracji.
Dawid
shizo
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 25 września 2018, 15:14

Post autor: shizo »

rethempthoor pisze:Jak do 1.5k to mogę pchnąć rocznego Reddinga T7
racja ale turret w zestawie to jeszcze pare dodatków. dozownik prochu, waga, system do spłonkowania.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

rethempthoor pisze:Jak do 1.5k to mogę pchnąć rocznego Reddinga T7. Na pewno nada się do deko i później do normalnej elaboracji.
Rozumiem że w tej cenie dorzucasz podajniki spłonek, dozownik i co tam jeszcze? :twisted:
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Proch i zapas kulek i spłonek
Dawid
ODPOWIEDZ