Elaboracja 9x21

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Elaboracja 9x21

Post autor: VspecII »

Witajcie,

Panowie kolega poprosił mnie o złożenie amunicji do VIS wz.35 którego przywiózł z Włoch. Teoretycznie, naboje są bardzo podobne energetycznie, z podobnym OAL, jednak 2 mm dłuższą łuską. Czy do elaboracji jako punkt zaczepu mogę przyjąć jakiś lajtowy przepis z 9x19 (pocisk plus naważka) i zaadoptować go do 9x21 (z uwzględnieniem wiekowości pistoletu) ?

Co o tym myślicie?
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Sugeruję jakiś proch o średniej prędkości spalania, tak, żeby nie generować wyższych ciśnień.
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Mam D032 Lovexa i Vihtavuori N340
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

no to wg mnie vv340...z dolnych naważek.
są tabele producenta do tego kalibru.
likker_runner
Posty: 1563
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Wybór pocisków się zawęża do tych, które mają dłuższą część cylindryczną - żeby crimp dało się zrobić. Pewnie rusznikarz wziął lufę i wydłużył komorę, żeby być w zgodzie z włoskimi przepisami, zabraniającymi cywilom posiadania broni w kalibrach używanych przez wojsko.

Pytanie o solidność i staranność tej operacji - czy nie było jakiegoś przegrzania materiału itd. Dlatego dołączam się do rady żeby unikać dużych ciśnień. Też użyłbym N340.
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

ale po co kombinować
O tu gotowe recepty pod ten kaliber :)
https://www.vihtavuori.com/reloading-da ... rtridge=90
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Wiem że tabele do naboju są, pytanie jak 80 letni dziadek będzie je znosił :) Nie chcę nadwyrężać konstrukcji.

Panowie wstępnie zrobione kulki wedle przepisu:

DMA 124 grainy
Proch: VV N340 4.4 grain
OAL 29.5

Według GRT prędkości na poziomie 315 m/s

Pistolet funkcjonuje poprawnie, lecz przestrzeliny układają się po lewej stronie tarczy. Jeśli chodzi o wysokość, to jest ok.

Sugestie? Napędzić kulkę mocniej?
likker_runner
Posty: 1563
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Bez pomiaru na chrono nie odważyłbym się sypać więcej, chyba że są niedopalone ziarna prochu a GRT obiecuje że ma ich nie być.
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

Wiem co masz na myśli. Sam mam 2 dziadki więc naważki typu - ,,minimum "do działania automatyki broni ale w tabelach masz minimum więc jest od czego zacząć. A potem idziesz w dół lub w górę aby pistolet normalnie działał.
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

DMA są rozsądnym wyborem, też z nich często korzystam ; )
do historyków używam natomiast RG 122 gr cynkowanych, latają bardzo fajnie już od niskich naważek.

Co do napędzania mocniej - raczej bez sensu, nie zmieni Ci to punktu trafienia w poziomie, jedynie góra - dół.
Można ewentualnie sprawdzić inne kulki, niektóre pistolety tak mają, aczkolwiek nie pamiętam, żeby to się działo w VIS'ie....
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Zacząłem znacznie poniżej wartości minimalnych :)

Teraz ciekawostka:


Kolega ma takie dwa VIS-y. Jeden w 9x21, drugi w jakimś śmiesznym kalibrze 7.65 parabellum (prawdopodobnie lufa zrobiona we Włoszech)

Po przełożeniu lufy z 9x21 do drugiego pistoletu, pistolet wciąż strzela w lewo.

Niska prędkość (GRT pokazuje 315m/s, pomierze chronem w sobotę rzeczywiste prędkości) może powodować "znoszenie pocisku" ?
ODPOWIEDZ