Grupowanie pocisków i łusek- pytanie

Moderatorzy: wierzba, P_iter

mariner
Posty: 18
Rejestracja: czwartek, 08 października 2020, 16:47

Grupowanie pocisków i łusek- pytanie

Post autor: mariner »

Chciałbym spytać, jak duże znaczenie w elaboracji ma ważenie i dzielenie na grupy łusek i pocisków.

Mam partię łusek S&B. Są między nimi duże rozbieżności. Jak małe muszą być rozbieżności wagowe między łuskami, by nie wpływały znacząco na wynik?

To samo pytanie dotyczy pocisków. Pociski hornady, które mam różnią się wagą nawet o ponad .2grama. Jaki poziom różnic wagowych jest ok, a jaki nie jest ok?
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Dystans na jakim strzelasz?
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Większe znaczenie mają umiejętności strzeleckie. Dzielenie w/g wagi można sobie odpuścić.
Goostav
mariner
Posty: 18
Rejestracja: czwartek, 08 października 2020, 16:47

Post autor: mariner »

Ktoś mi napisał właśnie, że należy mierzyć pociski i grupować pociski bazując na pomiarze od podstawy od ogiv, a sortowanie oparte na wadze nie ma sensu. Cały czas myślałem, że to ma jakiś sens.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Pociski należy osadzać na jednakową długość do ogiv. Wcześniejsze posortowanie ich wg tego wymiaru nie gwarantuje równego osadzenia, a wynika to z tego, że jeśli pociski mają różne wymiary to nie tylko na ogiv,ale na całym kształcie. Więc matryca osadzająca będzie raz 'łapała' pocisk wyżej lub niżej a w efekcie osadzała go głębiej lub płycej. Rozwiązaniem jest matryca która ma pierścień osadzający identyczny ze średnicą pocisku. Ta będzie osadzać na jednakowej długości BTO chociaż OAL amunicji będzie różny.
Z drugiej strony, osadzanie ma tolerancję. I 'ciut' głębiej bądź płycej nic nie zmieni w skupieniu. Na końcu, moje doświadczenie jest takie, że głębokość osadzania w całym zakresie pomiaru +-3mm w moich karabinach to różnica skupienia ok 2cm na 300m.
Pamiętaj, że o wiele łatwiej jest elaborować ultra precyzyjną amunicję niż ultra precyzyjnie strzelać. Nie mówię, to o skupieniu 3 strzałów, bo to każdy potrafi, ale o 10 czy 15.
Jak masz czas i ochotę, to porób sobie kilka partii amunicji. Takiej ważonej, przeważanej na różne sposoby i takiej bez ważenia i mierzenia. Pojeździj, postrzelaj i wyciągniesz wnioski czy jest, jaka, a może nie ma różnicy na tarczy.
Goostav
mariner
Posty: 18
Rejestracja: czwartek, 08 października 2020, 16:47

Post autor: mariner »

dzięki goostav. jest masakra z osiami 300metrów. Nie wiadomo, kiedy mi się uda zrobić te próby. Chyba w wigilię!
Fizyk
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 19 maja 2017, 08:55
Lokalizacja: ZKS Warszawa

Post autor: Fizyk »

goostav pisze: Na końcu, moje doświadczenie jest takie, że głębokość osadzania w całym zakresie pomiaru +-3mm w moich karabinach to różnica skupienia ok 2cm na 300m.
+/- 3 mm różnicy w głębokości osadzenia przekłada się na różnicę skupienia 2 cm na 300 m? Czy tu nie brakuje gdzieś przecinka lub zera? Taki wynik znaczyłby, że w ogóle można sobie darować mierzenie pocisków przy strzelaniu do tych 300 m, bo "na oko" osadzi się z dokładnością lepszą niż 1 mm, co by na 300 m nie miało już chyba żadnego znaczenia.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Zwłaszcza, że +/- 3 mm daje 6 mm różnicy w głębokości osadzenia. Także nie sądzę, żeby udało się uzyskać takie skupienie nawet na 100 metrów.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Fizyk pisze:
goostav pisze: Na końcu, moje doświadczenie jest takie, że głębokość osadzania w całym zakresie pomiaru +-3mm w moich karabinach to różnica skupienia ok 2cm na 300m.
+/- 3 mm różnicy w głębokości osadzenia przekłada się na różnicę skupienia 2 cm na 300 m? Czy tu nie brakuje gdzieś przecinka lub zera? Taki wynik znaczyłby, że w ogóle można sobie darować mierzenie pocisków przy strzelaniu do tych 300 m, bo "na oko" osadzi się z dokładnością lepszą niż 1 mm, co by na 300 m nie miało już chyba żadnego znaczenia.
Muszę doprecyzować. Mam taką zależność w dwóch moich precyzyjnych karabinach. Różnice są może większe niż 2 cm, max 4-5cm, ale w moim przypadku dużej różnicy nie widać.
Obrazek

Obrazek

Głębokość osadzenia była od 0.25mm w gwint do 3.05mm od gwintu. Test był robiony 2 x, w różne dni, wyniki są identyczne.
Mierzenie pocisków w/g mnie jest pozbawione sensu, jak pisałem, osadzać powinno się równo, ale, żadna matryca o ile trzpień osadzający
nie jest w średnicy równo pocisków nie osadzi. Można osadzać na 2 x razy, robiąc poprawkę na śrubie mikrometrycznej, ale moje doświadczenie jest takie,że różnica +/- 0.04-0.06mm w osadzeniu
(a więc tyle ile może być ze względu na różnicę w wymiarach pocisków) nie przekłada się na tarcze. Owszem, strzelcy wierzą w co chcą wierzyć gdy im się nie udaje, ale najczęściej po prostu nie potrafią
strzelać.
Goostav
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

goostav pisze:
/.../ale moje doświadczenie jest takie,że różnica +/- 0.04-0.06mm w osadzeniu
Goostay, teraz piszesz o 6 setnych milimetra a wcześniej o 3 milimetrach. Dodając te plus minus, to 12 setnych do 6 mm. Spore różnice.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

P_iter pisze:
goostav pisze:
/.../ale moje doświadczenie jest takie,że różnica +/- 0.04-0.06mm w osadzeniu
Goostay, teraz piszesz o 6 setnych milimetra a wcześniej o 3 milimetrach. Dodając te plus minus, to 12 setnych do 6 mm. Spore różnice.
Nie, nie rozumiesz co piszę. Pisałem, że powinno się osadzać równo ale, że nie ma sensu mierzenie pocisków bo matryca i tak poosadza je +/- 0.04-0.06mm.
To z kolei nie ma też znaczenia, bo jak podałem na moim przykładzie, czy wybiorę 1, 2 czy 3 mm od gwintu nie przekłada się to na tarczy na 300m nawet jak prędkości są
nieznacznie różne dla grup. Żadna magia.
To wszystko.
Goostav
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

goostav pisze:

Nie, nie rozumiesz co piszę. Pisałem, że powinno się osadzać równo ale, że nie ma sensu mierzenie pocisków bo matryca i tak poosadza je +/- 0.04-0.06mm.
To z kolei nie ma też znaczenia, bo jak podałem na moim przykładzie, czy wybiorę 1, 2 czy 3 mm od gwintu nie przekłada się to na tarczy na 300m nawet jak prędkości są
nieznacznie różne dla grup. Żadna magia.
To wszystko.
goostav pisze:Na końcu, moje doświadczenie jest takie, że głębokość osadzania w całym zakresie pomiaru +-3mm w moich karabinach to różnica skupienia ok 2cm na 300m.
Faktycznie nie rozumiem, bo raz piszesz o głębokości osadzenia a raz o odległości od gwintu. To są dwa różne parametry. I o ile zgodzę się zTobą, że odległość od gwintu nie ma AŻ tak dużego znaczenia, to głębokość osadzenia w przypadku 6 mm takie znaczenie ma.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Ja o 6mm nie pisałem, tylko ty.
Goostav
mariner
Posty: 18
Rejestracja: czwartek, 08 października 2020, 16:47

Post autor: mariner »

P_iter pisze:
goostav pisze:

Faktycznie nie rozumiem, bo raz piszesz o głębokości osadzenia a raz o odległości od gwintu. To są dwa różne parametry. I o ile zgodzę się zTobą, że odległość od gwintu nie ma AŻ tak dużego znaczenia, to głębokość osadzenia w przypadku 6 mm takie znaczenie ma.
Czy moglbys rozwinąć tę myśl? czytam rozne wypowiedzi producentow pociskow (m.in. berger) i wydawalo mi sie, ze w kazdym kalibrze odleglosc od gwintu jest istotna. jak dobierasz glebokosc osadzenia? mamy modelową długość pocisku np. wg saami i jaki jest Twoj punkt odniesienia dla szukania glebokosci osadzenia? przepraszam z góry, jeśli coś pomieszałem lub nie doczytalem.
ODPOWIEDZ