Odkształcona łuska

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Odkształcona łuska

Post autor: VspecII »

Witajcie.

Podczas elaboracji partii 9x19 zauważyłem takie delikatne odkształcenia łuski po osadzeniu pocisku. Przejżałem naboje elaborowane na nowych łuskach Lapua i problem nie występuje. Matryce RCBS Carbide. Sugestie?
Załączniki
IMG_20201130_154344.jpg
IMG_20201130_154344.jpg (62.15 KiB) Przejrzano 1272 razy
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

A sformatowałeś te nowe łuski Lapua tą matrycą RCBS Carbide? Bo jak nie to porównanie nie ma sensu...

A nabój z talią to nie jest nic złego, bardzo powszechne na matrycach Lee które też są Carbide. I dillony bodajże też tak robią.
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Nawet jeśli to odbicie jest w jednym miejscu łuski a nie na całym obwodzie? Tak sie zastanawiam czy źle wykonany pocisk nie będzie miał wpływu?
Awatar użytkownika
bobers
Posty: 287
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2018, 15:42
Lokalizacja: Szczecin i okolice

Post autor: bobers »

U mnie dzieje się to regularnie na elaboracji 9x19. Bo łusek zbieranych na strzelnicach używam.
Rzecz w tym, że podczas osadzania, z jednej strony ścianka łuski jest cieńsza lub słabsza i pocisk wypycha w tą stronę.
Matryca factory crimp (nawet wykręcona na zero) delikatnie prostuje naboje, ale ten efekt nadal jest widoczny.

Mimo usilnych prób, nie stwierdziłem wpływu tego efektu, na wyniki na tarczy. Więc się tym nie przejmuję.
Jak nabój wchodzi mi w przymiar, to trafia do pudełka z gotowym ammo.

PS: Parę razy kupiłem reelaborowane ammo z różnych "fabryk". Też ten efekt był widoczny na niektórych nabojach.
.308 Win, .223 Rem, 12 ga, .22 LR, 9x19
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

VspecII pisze:Nawet jeśli to odbicie jest w jednym miejscu łuski a nie na całym obwodzie?
Jeśli składasz na prasie jednoczynnościowej to możesz osadzać pocisk na raty, obracając łuskę pomiędzy kolejnymi "pchnięciami". Wtedy wyjdą bardziej centryczne.

Robisz kielichowanie przed osadzaniem? Ja np. przy pociskach FMJ nie robię, ale kielichowanie też trochę pomoże w tej kwestii.

Tym niemniej potwierdzam słowa poprzednika - estetów może to kłuć w oczy, ale na tarczy nie widać różnicy.
Występuje to też czasem w fabrykach z prawdziwego zdarzenia produkujących amunicję na nowych komponentach własnej produkcji. Kiedyś kupiłem w sklepie paczkę GECO w kal. 38 Special z pociskami FMJ i było podobnie jak na twoim zdjęciu - wybrzuszenie od pocisku tylko z jednej strony łuski.
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Tak, robię kielich :) Dzięki za pomysł z osadzaniem, myślę że dużo pomoże :)
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

azmoda pisze:A sformatowałeś te nowe łuski Lapua tą matrycą RCBS Carbide? Bo jak nie to porównanie nie ma sensu...

A nabój z talią to nie jest nic złego, bardzo powszechne na matrycach Lee które też są Carbide. I dillony bodajże też tak robią.
I RCBS'y i Reddingi ! :mrgreen:



:wink:
ODPOWIEDZ