Wpływ gwintu na naważkę.

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Garfield
Posty: 75
Rejestracja: środa, 05 października 2016, 21:14

Wpływ gwintu na naważkę.

Post autor: Garfield »

Hej.

Dotąd jakoś nie miałem tego typu problemów, przy elaboracji 6,5x55 se posługiwałem się tabelami. Ale dla .223 nie jest tak słodko jak się wydaje. Przykładowo tabele Vihtavuori podają zasadniczo naważki dla lufy o gwincie 1:12 ( czasem inny) i długości 620 mm. Mam lufę 1:8 i 610 mm i mam prośbę o przeliczenie lub informację jaki będzie miało to wpływ na min i max naważkę. Wydaje mi się że naważki powinny być niższe ale bez przeliczenia mam pewne obawy.
Zatem poproszę dobrą duszę o sprawdzenie naważek dla wzorcowej lufy ( 620 mm i gwint 1:10 ) dla pocisku Lapua Scenar 69g i prochu N135 ( VV podaje min 21.1 max 23) oraz o to samo przeliczenie dla lufy 610 mm i gwint 1:8. COL 2.260, łuska dowolna - chodzi o zależność.

Znalazłem typ łuski - Lapua, dł 1.752 cala

Z góry dziękuję.
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

Primo - Gordon ReloadingTools jest za darmoszkę, więc niewiele jest obecnie wymówek, żeby sobie samemu nie sprawdzać takich obliczeń. Secundo - tabele producentów najczęściej podają jako naważkę maksymalną Pmax -15%, więc jeśli nawet na gwincie (lub jego ciasności, a to już nie jest parametryzowane) wystąpią pewne różnice, to mieszczą się one w marginesie bezpieczeństwa.
Garfield
Posty: 75
Rejestracja: środa, 05 października 2016, 21:14

Post autor: Garfield »

A propos primo - nic żem nie wiedział, już szukam i sprawdzam. A propos secundo - to zasadniczo wiem ale chciałem poznać zależność pomiędzy naważką a twist rate.
Dziękuję.
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Aż z ciekawości sprawdziłem w GRT - tak jak myślałem, nic się nie zmienia w parametrach elaboracji po zmianie skoku gwintu. Sam kalkulator informuje że jest to parametr drugorzędny użyty do obliczenia współczynnika stabilizacji pocisku.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Garfield
Posty: 75
Rejestracja: środa, 05 października 2016, 21:14

Post autor: Garfield »

Dziekuję, właśnie rozpocząłem zabawę z GRT i stwierdziłem to samo. Zresztą własnie podobna odpowiedź dostałem z zespołu Vihtavuori - "skręt ma marginalny wpływ na ciśnienie, spokojnie chłopie sobie elaboruj korzystając z naszych tabel". Tyle dobrego że poznałem się z GRT.
ODPOWIEDZ