miejsce mocowania bipod

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

miejsce mocowania bipod

Post autor: wierzba »

Cześć,
Muszę wybrać miejsce na łożu pod śrubę na bączek, tak żeby mieć do czego Harrisa przykręcić, czy miejsce przedniego podparcia karabinu ma znaczenie dla powtarzalności składu i niepopełniania błędów ?
Wkręcać bliżej końca czy bliżej środka ciężkości ?
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
franek
Posty: 68
Rejestracja: wtorek, 10 czerwca 2014, 15:43

Post autor: franek »

Na mój mały rozumek, podpierając w "środku ciężkości" będziesz miał najmniejszy opór zmiany kierunku ... coś jak Vickers na 3-podzie.
Ja bym podparł z przodu. Nie planuję ostrzeliwać się wokół tylko robić małe poprawki.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Franek dobrze pisze - maksymalnie z przodu będzie stabilniej.
Niestety, niektóre strzelnice mają dość krótkie stoły. Jeśli ktoś strzela na siedząco, musi wziąć to pod uwagę.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Czytam rady kolegów, i coś ci dopowiem.

Nie ma na to prostej podpowiedzi, niestety to co podpowiadają koledzy nie jest prawdą.

Miejsce podparcia to kolejna zabawa aby broń zaczęła super strzelać. Tylko dopowiem zależy jaką masz broń i czego się spodziewasz?

Moje niektóre bronie lubią ustawienie bipodu w zupełnie innych miejscach od innych jednostek jest to zależne od wielu czynników.

Zawsze trzeba to sprawdzić - pozycja A, może C czy D ? . Jest dużo artykułów na ten temat ale zawsze kończy się tym że - Należy pamiętać, że każdy zestaw jest inny


Obrazek
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Piotrze, dobrze piszesz - sprawa powtarzalności jest indywidualna.
Jeśli chodzi o stabilność, to łatwiej o nią będzie, gdy zamiast huśtawki zrobimy równię pochyłą.
Karabin, w którym z racji ograniczeń w długości stolika musiałem przesunąć bipod do połowy łoża, zaczął skakać. Wcześniej, gdy był na samym końcu, broń praktycznie stała w miejscu.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

To ciekawostka ode mnie, niektórzy podpierają broń wręcz kilka centymetrów (w tym przypadku cali) od wylotu lufy ;)

http://bulletin.accurateshooter.com/tag/stiller/

Obrazek
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Nawazke robimy pod karabin, a nie karabin pod nawazke (nie liczac boczny zaplon).

Franek i koledzy maja racje, jezeli chodzi o umieszczenie podpory karabinu (blisko wylotu dla sportu, blisko akcji dla wojska).
Piotrjub, ze odleglosc podporu (i inne czynniki) zmienia nawazke szczegolnie przy bocznym zaplonie i "miekkiej" osadzie.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

abersfelderami pisze:Nawazke robimy pod karabin, a nie karabin pod nawazke (nie liczac boczny zaplon).
Tuner na końcu lufy, dostosowuje nam broń pod naważkę. Ale wracając do mocowania bipodu, każdy ma jakieś swoje doświadczenia.
Jak znajdę swoją naważkę, to sprawdzam mocowanie bipodu w którym miejscu chcę aby był zamocowany. W każdej broni generalnie mam możliwość regulacji ustawienia bipodu.

Czy mam osadę miękką, wydaje mi się że nie, ale to zależy od skali porównawczej. Z tej broni udało mi się wygrać dość dużo zawodów, kaliber 308Win
i lepsze skupienia uzyskuje jak bipod jest mocowany w tym miejscu. Widać na zdjęciach.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

A w tej broni bipod zamocowany inaczej, dlatego mówię trzeba to sprawdzić a nie jest tak co nam się wydaje. Z tej broni również wygrałem bardzo dużo różnych zawodów.
Bipod mam zamocowany w innym miejscu niż w tej jednostce wyżej.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Dlatego pisze że warto to sprawdzić bo nie ma dobrej na to odpowiedzi bez testów.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Karabin robimy na maksa, teraz szukamy nawazki do "tego" karabinu.
Jezeli grupe mozna polepszyc "karabinem", nawazka nie byla optymalna na ten karabin.

Tuner na końcu lufy, dostosowuje nam broń pod naważkę.
..., dlatego ze nawazka nie byla optymalna na ten karabin.
Piotrjub, ze odleglosc podporu (i inne czynniki) zmienia nawazke szczegolnie przy bocznym zaplonie i "miekkiej" osadzie.
Mialo byc, ze pod tym wzgledem masz racje "zmienia", tak jak tuner, tak jak trzymanie osady, tak jak dotykanie policzkiem, praca na spuscie, celowanie, itp.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

abersfelderami pisze: ..., dlatego ze nawazka nie byla optymalna na ten karabin.
sorry patrząc na swoje doświadczenie jak i innych znanych mi osób, nie wiesz o co chodzi ze znalezieniem tej właściwej pozycji dla podparcia naszej broni.
i absolutnie nie ma to nic wspólnego z optymalną naważką na ten karabin.

Znalazłem opis

http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... -accuracy/

Warto sprawdzić jak nam reaguje nasza broń w zależności od miejsca podparcia.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Przeczytalem ten twoj link ( angielski jest moim jezykiem), z tego co zrozumialem w skrocie; przygotuj optymalnie sprzet to bedziesz lepiej strzelal.


http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... -accuracy/
PS: ale to wlasnie wynikalo z mojego postu.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Wychodzi że o to samo nam chodzi :D tylko inaczej to określamy

Dokładnie miałem to samo na myśli
abersfelderami pisze: przygotuj optymalnie sprzet to bedziesz lepiej strzelal.
:wink:
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Panowie, dziękuję !

Szukając miejsca mocowania bipodu chciałem żeby karabin był jak najmniej podatny na błędy wynikające z mało powtarzalnego sposobu trzymania broni.
Od wielu lat nie mogę pogodzić się z tym, że największy wpływ na wyniki ma kondycja strzelca.

Chyba najwyższy czas na tuning najsłabszego ogniwa i ponowną (minęło 20 lat) lekturę "Sztuki celnego strzelania" Wasilewskiego, jakby ktoś miał ochotę ...
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
franek
Posty: 68
Rejestracja: wtorek, 10 czerwca 2014, 15:43

Post autor: franek »

piotrjub pisze: Jest dużo artykułów na ten temat ale zawsze kończy się tym że - Należy pamiętać, że każdy zestaw jest inny
każdy zestaw strzelec+karabin jest inny ...
leżąc muszę mieć tak zwaną twarz wysoko żeby dogadać się z okularami ...
Ale na pytanie o bipod oraz "środek ciężkości" przed oczami miałem taki koszmarek (jedyne rozwiązanie aby nie wiercić w zabytku).
Z "imadełkiem" jak na obrazkach w tym wątku to pewnie i w środku ciężkości będzie stał w miejscu i ani dygnie. Tylko to już nie bipod.

Obrazek
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

abersfelderami pisze:Karabin robimy na maksa, teraz szukamy nawazki do "tego" karabinu.
Jezeli grupe mozna polepszyc "karabinem", nawazka nie byla optymalna na ten karabin.
Wszystko fajnie,tylko co zrobisz gdy nie znajdziesz tego optymalnego sweet load ?

Inna bajka jest, ze czasami ciezko znalesc amunicje pod ten karabin ! Zwlaszcza w przypadku kbks'u




:wink:
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Pod centralny zaplon robi sie amunicje, pod boczny nie, ten fakt dyktuje nam sposob kompensacji.
Trener na samym poczatku robi osprzet pod zawodnika, a nie nawazke, osprzet zostaje constant ( oprocz lufy).
Wyznacza osiagi, szuka nawazki, jezeli jej nie moze znalezc, zastanawia sie dlaczego?
W &#8220; osprzet&#8221; mozna ingerowac tak dlugo, jak to pomaga, a nie przezkadza strzelcowi.
Najczesciej i najprostszej jest wymienic lufe (nawet nowa, nawet kilka razy).


Ps: mowie o fclass.
ODPOWIEDZ