Lee Loadmaster problem ze złożeniem i uruchomieniem zestawu

Moderatorzy: wierzba, P_iter

zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Lee Loadmaster problem ze złożeniem i uruchomieniem zestawu

Post autor: zoom2 »

Jestem w trakcie uruchamiania prasy Lee Loadmaster (zestaw 9x19)
Jest to moje pierwsze doświadczenie ze sprzętem do elaboracji.
W tej chwili problem jaki mam to:

niemożność/nieumiejętność ustawienia "indexera flippera" tak by ruch wajchy napędzał (obracał) shell plate.

wydaje mi się, że rozumiem zasadę działania tego napędu
wydaje mi się, że kojarzę problem

ale jak na razie to moja wiedza nie pozwala mi ruszyć się o krok dalej

jeśli ktoś podejmie trud pomocy, opiszę bardziej szczegółowo to z czym się borykam.

p.s językiem indian posługuję się co najmniej biegle, ale dostarczona "instrukcja" mimo, że wykonuję wszystko zgodnie z jej zapisem do niczego mnie nie doprowadziła.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Poszukaj na youtube filmów, są pomocne.
np:
https://www.youtube.com/watch?v=XWPBiAU8mtI
P.S. Loadmastera trzeba ... smarować, ten popychacz talerzyka również.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

Prawdopodobnie masz źle ustawioną głowicę. Trzeba popuścić śrubę mocującą (jest na samym dole tłoka) i obrócić głowicę w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Popychacz (index flipper) powinien dotknąć ramy prasy.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Dzięki za podpowiedzi. Drgnęło w (chyba) dobrym kierunku.
Skręciłem trochę głowicę.

Mam pytania:
czy plastikowy element (krzywkę) można zachetać?
jak lekko powinna się ta krzywka plastikowa obracać na gwincie popychacza?
rama w miejscu pracy krzywki jest już pozbawiona farby, czy to norma?
O dziwo brak farby był już jak wyjąłem z pudełka, ja tylko podocierałem więcej.
Jak bardzo pomaga podpiłowanie krawędzi popychacza o czym mówi miły pan z ameryki?
Cały czas nie radzę sobie z płynnym i powtarzalnym ruchem popychacza.
Zbyt często w dolnym położeniu talerzyka nie wychodzi odpowiednio daleko, i zbyt często w trakcie naporu wajchy na popychacz, popychacz nie przybiera właściwego kąta i się zakleszcza.

Uffff, nie poddaję się ale cały czas posiłki mile widziane
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

zoom2 pisze:
czy plastikowy element (krzywkę) można zachetać?
:?:

Przyczyną może być zbyt luźna krzywka. Krzywka powinna przekręcić się kiedy głowica jest u samej góry i utrzymać tą pozycję przez cały ruch w dół. Jeśli się przekręca to jest za luźna.
Jak mocno przekręciłeś głowicę? Kiedy głowica jest na dole, to pomiędzy krzywką a ramą prasy luz powinien być minimalny, co najwyżej 0,5mm.

Kupiłeś prasę nową czy używaną?
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Prasę kupiłem nową.
Luz sprawdzę jak będę w pobliżu prasy czyli jutro.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Ciąg dalszy zmagań nastąpi pewnie dziś wieczorem.
W tak zwanym międzyczasie poproszę o wskazówki.
Sprzęt jaki posiadam to typowy fabryczny zestaw Lee Loadmaster 9x19 z trzema matrycami.
Nie mam nic poza elementami z zestawu.

Pytanie:
Co warto dokupić by doposażyć konfigurację fabryczną?
Robię zamówienie do Strobla i nie chciałbym robić miliarda zamówień.

Nie pytam o peryferia typu suwmiarki, wagi czy tumbler z suszarką do grzybów, a tylko o wszelkie akcesoria dedykowane lub kompatybilne z Loadmasterem rozszerzającym możliwości tej prasy.
Oraz jakie części zamienne warto mieć zawsze w zanadrzu?
Ostatnio zmieniony środa, 13 stycznia 2021, 13:41 przez zoom2, łącznie zmieniany 1 raz.
CZ@rek
Posty: 50
Rejestracja: piątek, 18 sierpnia 2017, 21:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CZ@rek »

@zoom2, a gdzie udało się Tobie kupić LoadMastera?? Sam go szukam i nie mogę nigdzie w Polsce namierzyć. :(
Czarek
SQ5WCZ
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Ja kupiłem w "ŁUSCE". Prawdopodobnie kupiłem ostatni egzemplarz.
Sprawdź u Strobla, bo chyba tam jest na stanie. Cena porównywalna choć ciut wyższa.
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

zoom2 pisze:Co warto dokupić by doposażyć konfigurację fabryczną?
RCBS Lock-out die
https://cs.strobl.cz/rcbs-lock-out-die-4/
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

Jeśli nie kupiłeś jeszcze podajnika łusek to sobie odpuść fabryczny. Pogadaj z kolegą Marconi z tego ogłoszenia, albo sam gdzieś wydrukuj przedstawiony przez niego projekt. https://reloading.pl/forum/viewtopic.ph ... t=podajnik
Wydrukowałem sobie go sam i powiem krótko: w porównaniu z fabrycznym REWELKA!
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Fabryczny mam (bez talerza) taki jaki był w zestawie. Ale jeśli ten drukowany jest lepszy to ciepło o nim pomyślę.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Informacja z ostatniej chwili:
Napęd działa, talerzyk się kręci.

Wielkie dzięki koledzy za komsomolski heroizm w pomocy.
Przed nami kolejne wyzwania. I wiem , że i w tych kolejnych trudach nie zawiedziecie.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Kolejne pytanie:
Czy matryce które są w zestawie fabrycznym ( 3szt. w zielonym pudełku) to są matryce typu "Carbide"?
Pytam, bo na żadnej ulotce nie widnieje to magiczne słowo.
Garfield
Posty: 75
Rejestracja: środa, 05 października 2016, 21:14

Post autor: Garfield »

Zielone okrągłe pudełko? W takich LEE sprzedaje stalowe. A przynajmniej miało takie w ofercie.

Edit - ze strony Lee

https://leeprecision.com/load-master-9mm-luger.html

"Lee Load-Master progressive 5-hole reloading kit for 9mm Luger. Includes Carbide 3-Die Set (Carbide Full Length Size, Powder Through Expanding and Bullet Seating Dies), Turret, #19s Shell Plate, Pro Auto Disk Powder Measure, Universal Case Feeder and Small Primer Feed."

Czyli jednak carbide. Chociaż może cos zmienili.....
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Informacja na stronie producenta jest jednoznaczna, ale mimo to mam wątpliwości.

1. Nie wiem z jakiego okresu produkcyjnego jest moja prasa. To, że ja kupiłem ją dwa tygodnie temu jako nową nic nie znaczy.
2. Pudełka do matryc "carbide" są czerwone, moje jest zielone ( prostokątne/ kwadratowe, nie okrągłe) a kolory opakowań często coś tam mówią
3. Do gotowych zestawów, producenci często wkładają mniej "szlachetne" elementy ze swojej oferty
4. Nigdzie nie mogę jednoznacznie doczytać w ulotkach z pudełka, że to carbide, a przecież powinni o tym wrzeszczeć wszem wobec bo to fetysz.

Czy z oglądu matryc można to wywnioskować? Chcę po prostu mieć pewność co mam, bez względu na to co to jest. Tak dla porządku.
Garfield
Posty: 75
Rejestracja: środa, 05 października 2016, 21:14

Post autor: Garfield »

A jakies oznaczenia na matrycach?
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

jak tylko wrócę, to doczytam i napiszę. Czyli wieczorkiem
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

To czy matryca jest z węglikiem widać. Matryca formatująca ma wkładkę w miejscu gdzie formatuje łuskę. Stalowa jest jednolita. Jeśli masz wątpliwości to zrób zdjęcie środka i wrzuć tutaj.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Piszecie - Carbide Full Length Size -

Nie mam takich matryc w związku z tym miałbym pytanie,

Czy ta matryca jest wykonana z Carbide (Węglik spiekany - vidia)? czy tylko ma koralik (oliwka do rozpychania) wykonany z carbide?
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Zdecydowanie dokupiłbym Lee Factory Crimp i ustawił matryce osadzającą na dezaktywację jej crimpu - korpus wysoko, trzpień osadzający głęboko (śruba wkręcona prawie do końca).
piotrjub pisze: Czy ta matryca jest wykonana z Carbide (Węglik spiekany - vidia)? czy tylko ma koralik (oliwka do rozpychania) wykonany z carbide?
To jest matryca do łuski prawie cylindrycznej, w związku z czym nie ma żadnej oliwki do rozpychania, tylko mocno podkalibrową żerdź do odspłonkowywania. Za to węglikowy pierścień formatujący (od zewnątrz) jest dość długi z uwagi na minimalnie jednak stożkowy kształt łuski 9x19. Dlatego zresztą ten kaliber formatuje się dość ciężko w porównaniu z np. .45 ACP.
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 stycznia 2021, 12:45 przez likker_runner, łącznie zmieniany 1 raz.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

piotrjub pisze: Czy ta matryca jest wykonana z Carbide (Węglik spiekany - vidia)? czy tylko ma koralik (oliwka do rozpychania) wykonany z carbide?
To są matryce do 9x19.

PS. Kolega likker_runner mnie uprzedził.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Dajcie zdjęcie jak to wygląda jak dacie radę.
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

Mozesz tez sprobowac organoleptycznie - czyli sformatowac pare lusek, ale bez dalszej obrobki, czyli kielichowania, osadzania itp. Jesli bedziesz czul mocny opor na dzwigni przestan cisnac i wycofaj luske bo jest wtedy duza szansa na to, ze to jest stal i Ci sie przyklinuje. Sprobuj z kolejna i kolejna. Jesli za kazdym razem bedziesz czul mocny opor - matryca stalowa - przy weglikach ten opor jest bardzo maly szczegolnie na nowej matrycy. Luski oczywiscie umyte ale bez smarowania.
Tylko uprzedzam, ze jesli dopiero zaczynasz przygode z elaboracja, to mozesz nie miec wyczucia co jest mocnym oporem a co slabym wiec ryzykujesz zaklinowanie luski i spedzenie troche czasu na jej usunieciu. Wiec jesli cos to czuj sie ostrzezony :)
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

"carbide" nie "carbide" smaruj łuski, wystarczy delikatnie, cały proces będzie przebiegał sprawniej.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Matryca formatująca.
jak patrzę czołowo w otwór to wyraźnie widać, że wciśnięte jest coś a la tuleja. Ta niby tuleja ustala średnicę wewnętrzną. O pinie do spłonek nie piszę, ale on jest.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

a tuleja jest długości całej łuski? czy tylko pierścień?
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

z tego co ja jestem wstanie zauważyć to ta tuleja ma długość podobną do wolnej od gwintu części matrycy.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Kolejne pytanie dotyczące osprzętu.
Czy decudując się RCBS Lock-Out-Die muszę "zapłacić" dziurą?
Czy Lock-Out-Die zastępuje matrycę zasypową?
Czy Lock-Out Die zastępuje matrycę osadzającą?

Innymi słowy, czy w pięciodziurowej karuzeli (Loadmaster) zmieszczę jednocześnie Lock-Out-Die i Lee Factory Crimp?
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

Lock-out die jest matryca bezpieczenstwa. Fizycznie blokuje Ci indeksacje prasy jesli w lusce jest inna ilosc prochu niz ta, na ktora jest ustawiona (oczywiscie w granicach pewnej tolerancji - chodzi o wykrycie squiba czyli braku prochu lub podwojnej nawazki a nie tego, ze zamiast 4g zasypales 3,7g). Tak, placisz dziura. Nie, nie zastepuje zadnej innej matrycy - spelnia tylko powyzsza funkcje i nic poza tym. Dla mnie jest matryca 'konieczna' ale ja postawilem na duza ilosc nabojow w jak najkrotszym czasie wiec nie bede sie bawil w wizualne sprawdzanie czy w lusce jest proch w odpowiedniej ilosci czy nie. Poza tym w wlasnego doswiaczenia wiem, ze wizualne sprawdzanie nie jest pewne - czasami sie czyms rozkojarzysz i nagle uswiadamiasz sobie, ze wyprodukwales pare sztuk nabojow, co do ktorych nie jestes pewien a nie masz juz szans na odnalezienie ich w pudelku. Twoj wybor.

To co sie zmiesci w dziurach zalezy od calkowitej konfiguracji prasy a nie pojedycznej matrycy. Moja dla 9mm wygladala nastepujaco.
1. Format/odsplonkowanie
2. zasyp/kielich
3. lock-out
4. podajnik pociskow
5. osadzenie/crimp

Dla mnie i w moim profilu produkcyjno/strzeleckim jest to jedyna konfiguracja, ktora byla do przyjecia na prasie 5 stanowiskowej. Minus byl taki, ze faktycznie musialem zaczas lekko smarowac luski do 9mm (mimo matryc spiekanych) bo opory na prasie bywaly jednak zbyt duze (szczegolnie na PTX czyli kielichowaniu przy zasypie) i sporo prochu sie potrafilo wysypac, kiedy luska sie delikatnie przyklinowywala przy opuszczaniu talerza.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 stycznia 2021, 13:52 przez Chochla, łącznie zmieniany 1 raz.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Czy w Twojej konfiguracji zasyp/kielich jest połączony z osadzeniem nowej spłonki?

p.s też uważam, że Lock-Out jest konieczny
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

W zadnej znanej mi prasie progresywnej splonkowanie nie jest polaczone z akcja w matrycy. W Hornady akcja jest wykonywana przy dzwigni w dol, po ruchu w gore talerzyk wykonuje "pol obrotu" ustawiajac luske nad splonkownica i docisniecie wajchy powoduje osadzenie splonki. Przy ruchu w dol talerzyk konczy "obrot" do kolejnej matrycy i wykonujemy tam kolejna akcje. W 1100 niby jest dodatkowa stacja dla splonkownicy ale to nie jest stacja tylko dziura bez zadnego gwintu wiec nic tam nie zrobisz oprocz osadzenia.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Może błędnie zadałem pytanie.
W tym Loadmasterze który mam, plastikowy podajnik spłonek jest na wysokości drugiej dziury. W głowicy ( nie w talerzyku) jest pin napędzany dźwignią.
I pytanie:
czy chcąc spłonkować mogę w drugie gniazdo (to nad pinem spłonkującym) wkręcić zasyp, czy to gniazdo musi pozostać puste a zasyp ma być w gnieździe trzecim?
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

Chochla pisze: To co sie zmiesci w dziurach zalezy od calkowitej konfiguracji prasy a nie pojedycznej matrycy. Moja dla 9mm wygladala nastepujaco.
1. Format/odsplonkowanie
2. zasyp/kielich
3. lock-out
4. podajnik pociskow
5. osadzenie/crimp
Niestety w LM połączenie zasyp/kielich + spłonkowanie sprawdza się kiepsko. Dozownik potrafi podać proch zanim spłonka zostanie osadzona. Powoduje to złą pracę spłonkarki (z którą bez tego są problemy) i nierówne naważki. Przynajmniej u mnie tak jest na dozowniku Pro Auto Disc. Być może inne dozowniki sprawdzają się lepiej. Masz już dozownik?

Co do spłonkarki to spróbuj zaspłonkować trochę łusek bez składania nabojów. Ciekaw jestem czy w obecnie sprzedawanych Load Master'ach spłonkarka pracuje prawidłowo.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

1. Dozownik mam tylko taki jaki był w zestawie. Mam nadzieję, że jest to kompletny dozownik. Ja mam na razie zbyt małą wiedzę by to ocenić.
Dokształciłem się, mam Pro Auto Disk
2. Tak też planuję, by przed "prawdziwym" składaniem poćwiczyć z poszczególnym sekwencjami i zaobserwować wszelkie niuanse.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Czy podajnik pocisków Lee Bullet Feeder w prasie Loadmaster sprawdza się i jest dobrym pomysłem?

Pytam, bo nie wiem a nie chciałbym, by się okazało, że cały trud zainstalowania tego ustrojstwa w ostatecznym bilansie da minimalny (lub zerowy) wzrost wygody pracy, przy sporym wysiłku sprzętowo organizacyjnym.
Nie ukrywam, że w kwestii swoich wątpliwości chciałbym być w mylnym błędzie.
@mil
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 08 listopada 2015, 14:19
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: @mil »

@zoom spłonkowanie w LM to tragedia, przekonasz się niedługo ;) Podajnik pocisków podobnie, troche lepiej jest z podajnikiem łusek. Z 4 znanych mi osób dzięki LM 2 woli kupować 9x19 PFA a część 1 wróciła na Turetta i 1 poszła w Dillona wszystkie zadowolone elaborują inne kalibry;)
"Jestem Panem swego losu,Kapitanem swojej duszy"
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Kolejne pytanie.
Jeden z youtubowych kowbojów wyglądający na lobbistę ( o pardon lobbyist ) Lee, zasugerował taką konfigurację pierwszych dwóch stacji LoadMastera dla 9x19:

1 stacja :44 magnum sizing die z pinem , wykonuje tylko odspłpnkowanie
2 stacja : 9x19 sizing die bez pinu, wykonuje spłonkowanie plus formatowanie.
Wyjaśniał, że połączenie spłonkowania z matrycą formatującą zapewnia precyzyjne osiowanie, i to jest dla mnie zrozumiałe.

Nie wiem tylko dlaczego do odspłonkowania łuski 9x19 w stacji pierwszej, uznaje wyższość matrycy 44 magnum (oczywiście dla 9x19 jest ona przewymiarowana) nad Universal Decapping Die?
CZ@rek
Posty: 50
Rejestracja: piątek, 18 sierpnia 2017, 21:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CZ@rek »

Bo nie miał matrycy uniwersalnej. Na pierwszej stacji jest tylko odspłonkowywanie bez formatu. A matryca 44 Magnum formatu na 9x19 nie zrobi. Takie było założenie.
Jeśli masz uniwersalną matrycę odspłonkowującą to jej użyj.
Czarek
SQ5WCZ
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Pytanie zadałem bo ten sposób pracy wydaje mi się OK i tak zamierzam konfigurować swoją prasę.
Brakuje mi jednej matrycy, i nie wiem którą zamówić

a. uniwersalną odspłonkowującą
b. 44 mag w użyciu jako odpsłonkowująca
c. dodatkową formatującą (9x19)

W przypadku wariantu "C" byłoby dwukrotne formatowanie.

Zastanawia mnie sam myk z użyciem matrycy 44 mag do łuski 9x19 w funkcji odspłonkowującej zamiast matrycy uniwersalnej.
Może matryca 44 jako przewymiarowana ale jednak korespondująca wymiarowo daje lepszy efekt prowadzenia osiowego łuski.

Wariant, że nie miał uniwersalnej matrycy raczej mnie nie przekonuje, bo gostek na użytek swoich bądź co bądź mocno promujących filmików ma wszystkie potrzebne duperele.
Ale who knows?
ODPOWIEDZ