Redding National Match. 223- problem

Moderatorzy: wierzba, P_iter

koks
Posty: 279
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Redding National Match. 223- problem

Post autor: koks »

Kupiłem zestaw matryc jak temacie do amunicji 223 z myślą o precyzyjnej elaboracji do automatu AR15.
I mam mały problem jeśli chodzi o crimp.
Łuski równiutko przycięte do 44.52mm, odpuszczone.
Pocisk do testów tani hornady 62gr FMJ bt.

Po zrobieniu zacisku matrycą Taper z kompletu, pocisk wysuwa się z łuski o .01/.03 mm więcej niż było po osadzeniu.
Przy słabszym crimpie pocisk siedzi w miejscu ale znowu po dosłaniu do komory rośnie o parę setnych #-o
Jak żyć ](*,)
I tak jest lepiej niż w przypadku fabrycznej ammo ggg gdzie po dosłaniu BTO rośnie nawet o 0.10mm.
Może problemem jest zbyt silna sprężyna powrotna?
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Lee -Factory Crimp może być lekarstwem na twój problem.
koks
Posty: 279
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: koks »

Może jest to pomysł, nie lubię używać matrycy Lee brzydko obciska szyjkę a myślałem że reddingiem zrobię idealny zacisk na pociskach bez rowka. Trochę bez sensu wydawać kupę kasy na drogie matryce dedykowane do semi-auto którymi uzyskamy taka sama precyzję jak tanim zestawem lee
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

0.01-0.03 mm ? Jezeli to nie literówka to TRZY setne milimetra dla ammo a szczególnie do semi to chyba nie problem? Myślę, że nie masz się czym przejmować.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Redding National Match. 223- problem

Post autor: Marekj »

koks pisze:Po zrobieniu zacisku matrycą Taper z kompletu, pocisk wysuwa się z łuski o .01/.03 mm więcej niż było po osadzeniu.
Przy słabszym crimpie pocisk siedzi w miejscu ale znowu po dosłaniu do komory rośnie o parę setnych #-o
Czym mierzysz te setne? Jeśli suwmiarką elektroniczną, to może to być błąd pomiaru a nie problem z matrycą.
koks
Posty: 279
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: koks »

Tak 3/4 setne mm faktycznie może to nie problem ale denerwuje mnie ta rozbieżność :) ponieważ po równym osadzeniu crimp wywołuje chaos, przykładowo
Pomiar BTO po osadzeniu:
47.94 po crimpie .96
47.96- .99
47.96- 48.00
47.96- .98

spróbuję jeszcze poświęcić trochę czasu i znaleźć złoty środek regulując bardziej dokładnie zacisk matrycy, ustalając jej położenie od shell holdera za pomocą szczelinomierzy :-k
Tak mierzę suwmiarką elektroniczną zakładam że jej błąd wynosi ok. 0.01 mm bo w sumie osadzenie pocisku jak i długość łuski po trymowaniu pokazuje równo gdzieś w okolicach tej wartości
MacGayver
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2020, 21:56
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: MacGayver »

A zastanawiałeś się nad tym czy przypadkiem pocisk bez rowka w procesie krimpowania nie ulega wydłużeniu w obu kierunkach. Wydaje mi się że zgniatany materiał pocisku musi się gdzieś podziać.
Garfield
Posty: 75
Rejestracja: środa, 05 października 2016, 21:14

Post autor: Garfield »

Raczej rozszerzy się obok crimpu.
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

Mam zarowno matryce Lee jak i RCBS - nie sa to matryce do amunicji precyzyjnej ale mowimy o zasadzie dzialania a nie dokladnosci. Z tego co widzialem na gotowych nabojach Lee dziala bardziej jak roll crimp. Ta matryca zaciska tylko koncowke szyjki, wiec w tym przypadku faktycznie wnioskowalbym, ze pocisk odksztalca sie tylko w okolicy zacisku. Taper crimp (RCBS) dziala bardziej na dlugosci szyjki niz na koncowce, wiec wydluzenie calego pocisku o kilka setnych jest jak najbardziej mozliwe. Ale przyznaje, to sa przemyslenia teoretycznie, nie poparte zadnymi "badaniami" :)
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Prawidłowo ustawiona matryca Lee FC nie zniekształca pocisku. Zacisk powinien być minimalny - ledwo widoczna, cieniutka linia na szyjce łuski.
Rozcalałem kilka razy naboje z takim crimpem (.223 Rem i .308 Win), pomiar suwmiarką nie wykazał najmniejszej różnicy w średnicy pocisku. Sam pocisk miał jedynie ślady otarcia od wciskania go w łuskę.
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

Nie chce wnikac w detale. Bardziej chodzilo mi o podkreslenie, ze tamper powoduje rownomierne zacisniecie szyjki luski na pewnej jej dlugosci. Czyli minimalne zwiekszenie dlugosci pocisku przy zacisku jest teoretycznie mozliwe.
koks
Posty: 279
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: koks »

Ciekawy efekt dało zrobienie procesu od dupy strony tzn najpierw łuska trafiła do matrycy zaciskającej potem z wyraźnym oporem osadziłem pocisk, po dosłaniu do komory dwóch próbnych pustych nabojów BTO trzyma się w granicach 0.01mm.
Wychodzi na to że odpowiedni format szyjki załatwił by sprawę, no cóż matrycy z bushing nie będę kupował trzeba porobić jeszcze sporo testów i sprawdzić to na strzelnicy
ODPOWIEDZ