Elaboracje 9x19 w/g GRT

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Elaboracje 9x19 w/g GRT

Post autor: seba73 »

Witam kolegów.Zrobiłem kilka symulacji na programie GRT .Czy można poprosić o analize który z prochów wybrać .Co brać pod uwagę? No oczywiście pomijając takie oczywistości jak ciśnienie.
Powiem ze będe strzelał tylko do papieru statycznie bez dynamiki.W kilku tematach była mowa o niedopalaniu prochu i w jaki sposób można to poprawić.Czy przy wyborze brać pod uwage to w jakim stopniu proch sie spali , od jakiego procenta jest OK a jaki jest BE.
I tak mamy do wyboru:
- stopień wypełnienia łuski prochem
- PF
-stopień spalenia prochu w lufie
-prędkość
Dane zestawu strzelającego:
CZ p10c
-pocisk LOS CMJ RN 115
-kalibracja 355
- crimp 9,64
-łuski S&B .To są dane pocisku próbnego. Spłonki będą winchester a proch ,no włąśnie jeszcze nie wiem.
Dołączam kilka zrzutów z symulacji.
Z góry dzięki za wskazówki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wryg
Posty: 124
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2018, 20:26
Lokalizacja: Prudnik

Post autor: wryg »

Jeśli do tarczy to nie ma sensu robić takich mocnych, lepsze będą "szmaty" byle automatyka działała. Ze swojej strony polecę RS12.
Pozdrawiam
22 lr, 9x19 para, 45 acp, 223 rem, 308 win, 12 ga
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Statycznie, do papieru 9x19, to Vectan Ba-9 1/2 jest naprawdę OK do pocisków 115-124gn, naważki 4.2-4.4gn, ewentualnie Hodgdon Titegroup, ale nie ma co wchodzić w proch którego dostępność stoi pod znakiem zapytania. Do RG Bullets 115gn TC używam 4.2gn BA91/2, lufa CZ75TS, piękne skupienie, mały odrzut (niskie ciśnienie więc brudzi ale dopala),jak na H-dy HAP czy Lapua CEPP.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
105dariusz
Posty: 235
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 105dariusz »

drabinke ustaw sobie na 10 a stopniowanie na 0.10 bedziesz miał więcej symulacji na jednym wykresie. pocisk lekki to tanio lovex D32 syp pod czerwone i tak tyle m/s nie poleci co w symulacji lub S11,S20 i S30.jak jest parcie na moc to sypiemy zeby ziało ogniem i dopalało za lufą. stopień wypełnienia byle nie więcej jak 100%. ekonomia i precyzja to dopalanie w lufie(pokazane na wykresie). mierz i podawaj w symulacji fizycznie zmierzone dane pocisków,naboi itp bo z programu czasem są inne a to dużo zmienia.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Dziękije bardzo. A czy takie pełne wypalenie jak jest np w przypadku Lovexa S011 tzn tak wczesne jest OK? Czy lepiej zeby sie w pełni spalał zaraz po przejsciu przez lufe jak np LovexD032? Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki. Aha, czy jesli nie stzelam na zawodach to dla mnie faktor jest istotny czy to ma drugorzędne znaczenie? &#128513;
105dariusz
Posty: 235
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 105dariusz »

PF,mocna,kopiąca,silna itp dla relaksacyjnego strzelania nie ma znaczenia.jedni lubią mocno inni nie ważne jest aby nie była za słaba bo automatyka broni może nie przeładować i to musisz przetestować. im dłużej sie pali (w uproszczeniu) tym więcej energi "J "czyli mocniejsze amo.za słaba może kopcić za mocna wypluje spłąki i pognie łuski. na lovex ładuj tak w popielatą i poczatek czerwonej skali i powinno być ok. na początek dla pewności zacznij od 1300 bar i w górę do docelowej to sobie coś wybierzesz
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Ja bym się przykładowo zastanowił, dlaczego Lovex nie opublikował żadnej naważki pistoletowej na S030, mimo że ten proch wg. tabel mógłby zapełnić lukę między D032 a S020.

Otóż możliwe jest, że ten proch "zgłupieje" pod wyższym ciśnieniem - bywa że gładkolufowe tak robią. A więc zwyczajnie nie utrzyma parametrów z modelu użytego w GRT i rzeczywistość rozjedzie się z symulacją - spalanie będzie chaotyczne, ze skokami ciśnienia ponad teorię. Dlatego sam w życiu nie odważyłbym się sypać S030 do wysokociśnieniowych kalibrów typu 9x19. Zwłaszcza że S020 niewiele się różni prędkością spalania wg. tabel.

S011 - może być problem z przeładowaniem pistoletu pod dopuszczalnym ciśnieniem. D032 - będzie brudził i nie da factora. Dlatego jeżeli ma być lekka elaboracja pod tarczę, to poszedłbym w Ba9 1/2 ew. RS12 jak Przedmówcy napisali. A jeżeli zależy nam na factor'ze i ogólnie mocy, to S020.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Dzięki. Zacznę od Vectana BA91/2 , symulacja wygląda fajnie. Zacznę od naważki 4.7 graina.
Obrazek
=D> :!--!
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

seba73 pisze:Zacznę od Vectana BA91/2 , symulacja wygląda fajnie. Zacznę od naważki 4.7 graina.
Tak dosyć odważnie na początek....

Sprawdź tabele Vectana:
http://www.vectan.fr/UK/reloading-charges
Do 115 RN proponują max 4,4 gr Ba9 1/2
Pomijając fakt, że z reguły te naważki Vectana są zaniżone, to nigdy nie zaczynam powyżej danych producenta, niezależnie co mi wychodzi z symulacji programowej.

Popatrz również na stronę http://reloaddata.pl/pl/load_by_powder/2/
Jest tam sporo wskazówek.

btw, LOS CMJ w 9'tce ma kalibrację .356"
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Kurcze.Koledzy od czego zacząc. Według tabel producenta rzeczywiście max to 4,4.według programy 4,4 :
Obrazek

nie mówiąc o min:
Obrazek


Jeszcze raz to wszystko pomierze i przelicze.

Rzeczywiscie kalibracja dla LOS 115 to ,356 ,Poprawiłem to w symulacji.Dzięki za czujniść. =D>

Czy pociski FMJ traktowac jak CMJ (oczywiscie w przypadku kiedy nie ma intresującego pocisku w tabelach). Np. Jesli w tabeli jest FMJ RN a nie ma CMJ RN to czy mozna takie same nawazki stosowac do obu pocisków?
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Jakie ciśnienie generuje spłonka pistoletowa? Gdzie to znalezc?
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Spłonki nie mają znaczenia ( zauważalnego) dopóki nie pomieszasz zwykłych z magnum, lub karabinowymi....
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

OK.Pytam bo w GRT jest taka pozycja jak ,, początkowe ciśnienie gazu " a jedną ze składowych tego parametru jest ciśnienie generowane przez spłonke. Bez podania tej danej program wpisuje 150bar.
A co to znaczy i jakie ma znaczenie że pociski są magnetyczne lub nie?
A możesz mi podpowiedzeieć czy pociski FMJ traktować jak CMJ.Opisałem to w poprzednim poście.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Pociski magnetyczne => ( z reguły ) posiadają płaszcz stalowy, platerowany.
Jak dla mnie szkoda lufy.
CMJ są różne, LOS, Campro i Frontier, mają grubą powłokę miedzi, traktuje je jak FMJ'oty.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Dzięki. A mozesz jeszcze doradzic który proszek na początek. Biote pod uwage Vectana BA91/2 i Lovexa S020?
105dariusz
Posty: 235
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 105dariusz »

tabele vectana to najgorsze tabele z jakich korzystałem. jaki OAL? jaka łuska? jakie ciśnienie przy max? każdy z tych parametrów jest istotny a w tabeli nie ma nic. każda symulacja to tylko symulacja obarczona błędem i z poprawką w strone bezpiecznych ładunków. zacznij jak pisałem i obserwuj łuski.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Czy mam rozumiec ze skupic sie na S020? &#128513;
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Masz już proch, czy dopiero kupujesz?
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Kupuje.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

No to proponuje RS12.
Jest droższy, ale będzie łatwiej.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Dzięki.Kurcze chyba wybrałem zły pocisk.Mało danych dla tej wagi .Więcej elaboracji jest dla wagi 123.O ile zmienić wyjściową naważke porównując wage 115 i 123 gr.?
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Do czego będziesz robić tą elaborację:
tarcza
dynamika
rekreacja
do jakiej broni
na jakiej prasie, jednostanowiskowa / progresywna
jaka ilość - > czy cena jest istotna

to podstawowe pytania odnośnie kulek, odpowiedź na powyższe pozwala zawęzić poszukiwania prochu, bo tu jeszcze dojdzie co najmniej jego odmierzanie, wykorzystanie w innych kalibrach, dostępność, cena etc.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Wiec po kolei:
tarcza rekreacja bez dynamiki
CZ P10C, Glock 17 5gen
prasa jednostanowiskowa Lyman Brass
waga Lyman 500 + podajnik objętościowy Lyman Brass
ilosc - no cóż, zaczynam elaboracje pistoletową więc ilości na razie detaliczne
cena zawsze ma znaczenie tym bardziej ze to próby wiec troche pestek pójdzie w błoto.
Awatar użytkownika
stah
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2016, 09:14
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: stah »

jeśli pocisk ma 14,14mm dł to skróciłbym lekko nabój do 28,00. (GRT też pokaże większe ciśnienia).

z doświadczenia na prawdę sporej ilości prób na kilkunastu pociskach, najlepiej wychodzi gdy osadzenie mamy na głębokość 5,2mm. Łuski też zazwyczaj nie mają 19,15 tylko 19,00+-0,07 więc ja przyjmuję równo 19,00.

Przynajmniej w moich kilku lufach daje to najlepsze skupienia.

co do Ba9 1/2 ja jestem z niego b. zadowolony na HN czy HAP wychodzi prawdziwa amunicja Match. (4cm skupienia/25m jak strzelec nie przeszkadza)
ReloadData.pl (admin)
105dariusz
Posty: 235
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 105dariusz »

tanie i dostępne niemal wszędzie to D32 i S20. jak masz inne a jest ich cała masa to kupuj i testuj. przecież nie wysypiesz do rowu tylko wystrzelasz więc sama radość podczas utylizacji.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

tarcza rekreacja - tzn potrzebujesz raczej kulek 115 -124 gr
Cięższe lepiej się sprawdzają w dynamice.
Tarczowo dobrze wypadają RG 115 FMJ FP.
115 LOS CMJ jest ok, u któregoś z kolegów dobrze się sprawdza w CZ P10C, w Glocku 17 nie wiem.
Nie łącz lekkiej kulki - 115 gr z D032, bo słabo się napędza tym prochem. Lepsze są trochę wolniejsze prochy.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Koledzy ,proszę o rade od jakiej naważki zacząć .W tabelach dla prochu Vectan BA 91/2 , dla pocisku 115 gr.RN jest przedział między 3,4 -4,4.Podaje symulacje GRT
Obrazek

Wiem że to tylko symulacja, zmierzyłem jeszcze raz fizycznie parametry i podstawiełem do programu i pokazuje takie cuda.
Czy patrzec na te informacje, ze za niski współczynnik wypalenia , czy nie zwracać na to uwagi i zacząć np od 4,1g
Długość komory ,sprawdzona plum testem,to 29,95
Crimp robie ( na nabojach próbnych bez ładunku )na 9,6
Pociski LOS 115 , 0,356", dł .ok 14.2 mm
Pozdrawiam
105dariusz
Posty: 235
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 105dariusz »

niski współczynnik to za mała naważka,za wolny proch,za krótka lufa,za lekki pocisk. da sie strzelać tylko troche pary leci w powietrze i może kopcić (osmoli gana i łuski)
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

To co można zmienić ,pistolet zostaje ale co z resztą ,?Co proponujesz?
W/g GRT aby znikł ten komunikat to trzeba ok.5,6 gr.prochu Vectan BA91/2 a to chyba zbyt dużo ,chociaż GRT pokazuje poczatek szarego.Ale tabele 3.4 do 4.4
Myślałem jeszce o prochu Lovex S020.Symulacje ma troszke lepsze tzn są bliższe tabelom producenta.
Czy zmiana na Lovex S020 będzie dobrym posunięciem?
kriss91
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 10 grudnia 2017, 18:59

Post autor: kriss91 »

Od siebie zdecydowanie polecił bym ci S020. Swoje elaboracje 9x19 zaczynałem od Ba9 1/2 poprzez D036, D032, Ba7 1/2 i uważam że S020 jest zdecydowanie najlepszym prochem z Lovexa dla tego kalibru. Jest moc bez obaw nadciśnienia, nie brudzi no i tabele zawierają sporo danych. Oczywiście kwestia jest do czego ci to potrzeba. Ja osobiście lubię czuć w ręku kopa. Mimo to na celność na tym prochu nie narzekam. Po paru latach prób i testów jest to mój faworyt przy którym zostaje. Jeśli chodzi o Vectany to tak jak koledzy piszą, są to prochy anemiczne. Prędkości na danych nawazkach są zdecydowanie mniejsze niż te które w tabelach.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Takimi programami do symulacji można bawić się długo i bezproduktywnie. I tak decydować powinny chronograf i obserwacja spłonek - np. kupić spłonki S&B, wsadzić do łusek tegoż producenta a następnie porównywać z odstrzelonymi łuskami po amunicji tej firmy.

Ja już miałem sytuacje że proch był np. o wiele szybszy niż wg. tabel i trzeba było zostać przy naważce startowej. Dlatego żadne symulacje nie zastąpią chronografu.

Współczynnik wypełnienia w kalibrach pistoletowych jest drugorzędny. W tabelach bywają elaboracje ze współczynnikiem sporo poniżej 25% (np. Titegroup w .44-40) i ludzie jakoś z tym żyją.

Tak czy siak koszt butli prochu jest znacznie poniżej wydatku na pistolet, więc skoro teorii mamy już przesyt, czas na praktykę.

Ja sam przy takim lekkim pocisku bez parcia na PF sypnąłbym VV N320 - będzie mała naważka, duże wypełnienie (proch ma niską gęstość usypową), dopalenie, niski odrzut i łatwe czyszczenie. Kolega (nie lubiący odrzutu) robi taką amunicję do Cześki i jest zadowolony. To jest proch z górnej półki cenowej, ale za to powinna być zgodność tabel z symulacjami i rzeczywistością. Taka sobie referencja, do której później można porównywać inne, tańsze prochy, z Ba9 1/2 na czele. Jedyne zagrożenie to możliwy brak przeładowania w jakimś ponadnormatywnie "twardym" pistolecie.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

seba73 pisze:To co można zmienić ,pistolet zostaje ale co z resztą ,?Co proponujesz?
Ja proponuje, żebyś znalazł kolegów, którzy składają ten kaliber w Twojej okolicy, pożyczył małe ilości prochów na testy i zaczął się cieszyć własnoręcznie zrobioną amunicją.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

OK. Dziękuje.
Bardziej niepokoiło mnie to czy przy takich komunikatach można strzelac wzglęnie bezpiecznie ale to juz kolega likke runner podpowiedział. Dzięki.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Tabele Vectana mimo swoich wad ( brak COL ) są zrobione "bezpiecznie".
Co do programów GR Tools / QL to są symulacje. Nie można tylko na nich opierać swoich elaboracji.
Jeżeli z programu wychodzi 4,7 gr a tabela mówi max 4,4 to nie sypałbym więcej niż 4,0-4,2 gr na początek, po 3 sztuki i strzelałbym z dolnej naważki najpierw. Ryzykujesz brudną łuskę, ewentualnie kulkę w lufie.
Warto słuchać co się dzieje i sprawdzać efekt na łusce. Żeby wyciągnąć więcej wniosków to pomiar na chrono jeszcze jest potrzebny.
ODPOWIEDZ