Różnice w długości naboju

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Arhelion
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 11 kwietnia 2021, 16:22

Różnice w długości naboju

Post autor: Arhelion »

Cześć, niedawno zacząłem elaborować własna amunicję 9mm. Zastanawia mnie jedna kwestia. Używając tej samej prasy, tych samych matryc, bez zmieniania ich ustawień, dwa naboje które zrobię jeden po drugim, potrafią różnic się w długości o 0.05, 0.06 mm czy w skrajnych przypadkach nawet o 0.1 mm. Z czego może to wynikać ? Używam miksu łusek znalezionych na strzelnicy. Czy to może być przyczyna ? Zastanawiam się również, czy jest to duży problem ? Strzelam dynamikę wiec nie zależy mi na poprawianiu wyniku z 98 na 99 punktów na 25 metrów. Bardziej martwi mnie kwestia bezpieczeństwa oraz ewentualne wachania power factora, wynikające z różnicy ciśnień. Czy może to być problem ? Jakie wachania długości są „akceptowalne” ?
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Najczęściej z powtarzalności kształtu pocisków, jeżeli są to pociski typu RN.
Przy kształtach typu FP / HP i płaskim czole trzpienia osadzającego łatwiej utrzymać wymiar.
0,1 mm nie jest problemem, jeżeli elaboracja jest zrobiona z głową i zapasem PF.
Większy rozrzut prędkości zapewnią różnego typu łuski => objętość i grubość ich ścianek, wpływająca na zacisk kulki.
ODPOWIEDZ